Περί καλωδίων ρεύματος

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Όχι.

Αυτό που λέει είναι αυτό που είναι γνωστό εδώ και χρόνια:

Η οποιαδήποτε ακροάσιμη διαφορά, δεν είναι επαρκές στοιχείο για ανεύρεση του καλύτερου μηχανήματος.
Ντόκτορ καλησπέρα και πάλι:hi:
επαναλαμβάνω, ΠΟΥΘΕΝΑ δε λέει αυτό που γράφεις, αυτό είναι ένα αυθαίρετο δικό σου συμπέρασμα, πάνω σε μια ξεκάθαρη διατύπωση.
Το τεστ απέτυχε και δε μπόρεσαν να βγάλουν, όπως επανηλημμένως λες αποτέλεσμα στατιστικά ορθό, επομένως, ας παραμείνουμε στα στοιχεία, γιατί με το ίδιο ακριβώς δικό σου σκεπτικό, αν γίνει το τεστ στο σπίτι μου και οι 6 στους 7 πουν ότι ακούν, δε θα παίζει ρόλο η μέθοδος αλλά η στατιστική(ή μήπως τότε θα παίζει??:errwhat::errwhat:).
Οι διαφορές υπάρχουν, ακούγονται, αλλά δεν μπορούμε με το δικό μας εξοπλισμό να τις μετρήσουμε, άρα κακώς τις ακούμε??
 






Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Αυτές είναι οι παρενέργειες του Ίντερνετ που λέγαμε :(
Και των ψεκαστικων αεροπλάνων μη σου πω....
[DOUBLEPOST=1555767943][/DOUBLEPOST]
Τη συνεχή άρνηση, εχω την εντύπωση ότι θα μπορούσαμε να τη χαρακτηρίσουμε και ως φυγομαχία.
Φυγομαχια από τι βρε Νίκο ?
Ποια είναι η μάχη που προσπαθώ να αποφύγω?
Τον αν ο αρτζι και ο Λεανδρος θα ακούσουν διαφορές?
Θα ακούσουν.. χαίρω πολύ!
Όταν ο οικοδεσπότης έχει χαρακτηρίσει εκ των προτέρων κουφό η ψεύτη όποιον διαφωνήσει με αυτά που υποστηρίζει ο ίδιος για τις διαφορές και το παιχνίδι θα παιχτεί με σημαδεμενη τράπουλα (βλέπε φανερές αλλαγές καλωδίων ), για ποια μάχη μιλάμε?
Ας σοβαρευτούμε λίγο επιτέλους..
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.592
Για τον Εαρ ρώτησα, όχι για εμένα :p
Άσε τον προβολέα στο θέμα του καλωδίου, εκείνο μια χαρά είναι.
Εγώ έχω άλλο πρόβλημα με τον προβολέα, σοβαρό.

Που δε λύνεται με καλώδια.

Όλη η εικόνα πάει πέρα βόλτα με τα μπάσα, ούτε υπότιτλους δε διαβάζεις.

Τρελό πρόβλημα. Και μάλιστα με τη βάση του Μελίδη, που είναι κτήνος, να κρεμαστούν 5 άνθρωποι και να μη νιώθει τίποτα, ε, με το μπάσο που τρώει, κουνιούνται όλα.

Μου είπε ο τερματογκαζης ότι το έλυσε το ίδιο πρόβλημα με ελατήρια απόσβεσης κραδασμών, συντονισμένα στο βάρος του προβολέα. Παρήγγειλα λοιπόν ελατήρια στον Μελίδη, να δω άμα θα στρώσει, γιατί είναι πολύ σοβαρό το πράγμα, δε βλέπεις εικόνα, μια θολούρα....

Βεβαίως ομολογώ ότι δε δοκίμασα κάνα βαλχαλα στα σαμπ.... Λες;
Σήμερα θα τους δώσω φιούζιον. Έτοιμες οι βάσεις. Θα δουλέψουν όλα. Στα φιούζιον λες να δοκιμάσω κάνα καλώδιο από τα "καλά";
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Και των ψεκαστικων αεροπλάνων μη σου πω....
[DOUBLEPOST=1555767943][/DOUBLEPOST]
Φυγομαχια από τι βρε Νίκο ?
Ποια είναι η μάχη που προσπαθώ να αποφύγω?
Τον αν ο αρτζι και ο Λεανδρος θα ακούσουν διαφορές?
Θα ακούσουν.. χαίρω πολύ!
Όταν ο οικοδεσπότης έχει χαρακτηρίσει εκ των προτέρων κουφό η ψεύτη όποιον διαφωνήσει με αυτά που υποστηρίζει ο ίδιος για τις διαφορές και το παιχνίδι θα παιχτεί με σημαδεμενη τράπουλα (βλέπε φανερές αλλαγές καλωδίων ), για ποια μάχη μιλάμε?
Ας σοβαρευτούμε λίγο επιτέλους..

μην εισαι σιγουρος οτι θα ακουσω.....παιζει να κανω οτι δεν ακουω.......ισα για να κανω το σπασικλακι
και ταισμενο και κουφο...........καλο μου ακουγεται.........
Και θα αφησω και τους αλλους νηστικους........
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Άσε τον προβολέα στο θέμα του καλωδίου, εκείνο μια χαρά είναι.
Εγώ έχω άλλο πρόβλημα με τον προβολέα, σοβαρό.

Που δε λύνεται με καλώδια.

Όλη η εικόνα πάει πέρα βόλτα με τα μπάσα, ούτε υπότιτλους δε διαβάζεις.

Τρελό πρόβλημα. Και μάλιστα με τη βάση του Μελίδη, που είναι κτήνος, να κρεμαστούν 5 άνθρωποι και να μη νιώθει τίποτα, ε, με το μπάσο που τρώει, κουνιούνται όλα.

Μου είπε ο τερματογκαζης ότι το έλυσε το ίδιο πρόβλημα με ελατήρια απόσβεσης κραδασμών, συντονισμένα στο βάρος του προβολέα. Παρήγγειλα λοιπόν ελατήρια στον Μελίδη, να δω άμα θα στρώσει, γιατί είναι πολύ σοβαρό το πράγμα, δε βλέπεις εικόνα, μια θολούρα....

Βεβαίως ομολογώ ότι δε δοκίμασα κάνα βαλχαλα στα σαμπ.... Λες;
Σήμερα θα τους δώσω φιούζιον. Έτοιμες οι βάσεις. Θα δουλέψουν όλα. Στα φιούζιον λες να δοκιμάσω κάνα καλώδιο από τα "καλά";
αρχικά θα βάλεις ρόδια στα iec & shucko των sub για να κόψεις τη θολούρα χαμηλά, θα σου μετράνε ένα -ένα τα hz μετά.
Θα ¨στεγνώσει λίγο" αλλά θα αποκτήσει ατάκα το χαμηλό σου!
Τώρα στο fusion χρυσάφια, άκρα για γεμάτο ήχο, χορταστικό ένα πράμα, θα μελώσει, σα το πατσά του ηλία!
Τις υπόλοιπες οδηγίες για μάρκες - τύπους καλωδίων/ακροδεκτών με πμ για να μη λένε ότι πουλάω κιόλας...:drinks:
 

Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Αυτη η συζητηση , μαζι και τα επιχειρηματα της, ανηκει στο παρελθον.
Στο απωτατο παρελθον. Μιλαμε για δεκαετιες πισω....
Σημερα λιγοι ειναι αυτοι που μπορουν να ισχυριστουν σοβαρα
οτι τα καταλληλα καλωδια δεν βελτιωνουν τον ηχο.
Υπαρχουν εξαιρετικα καλωδια εκει εξω.Το κοματι της τροφοδοσιας ειναι πολυ σημαντικο....
 



Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Και των ψεκαστικων αεροπλάνων μη σου πω....
[DOUBLEPOST=1555767943][/DOUBLEPOST]
Φυγομαχια από τι βρε Νίκο ?
Ποια είναι η μάχη που προσπαθώ να αποφύγω?
Τον αν ο αρτζι και ο Λεανδρος θα ακούσουν διαφορές?
Θα ακούσουν.. χαίρω πολύ!
Όταν ο οικοδεσπότης έχει χαρακτηρίσει εκ των προτέρων κουφό η ψεύτη όποιον διαφωνήσει με αυτά που υποστηρίζει ο ίδιος για τις διαφορές και το παιχνίδι θα παιχτεί με σημαδεμενη τράπουλα (βλέπε φανερές αλλαγές καλωδίων ), για ποια μάχη μιλάμε?
Ας σοβαρευτούμε λίγο επιτέλους..
Χάρι φυγομαχία χαρακτηρίζω κυρίως την παράθεση link's από το διαδίκτυο, προκειμένου κάποιοι να υποστηρίξουν τη γνώμη τους, και οι οποίοι επ' ουδενί δέχονται να πάνε να ακούσουν. Τουλάχιστον εσύ, έστω και υπό προϋποθέσεις, δέχθηκες την πρόσκληση. Στο αναγνωρίζω αυτό.

Είναι η πρώτη φορά νομίζω που τέθηκε τόσο ξεκάθαρα μια πρόταση, γεγονός που δείχνει τη βεβαιότητα και τη σιγουριά του μέλους Λέανδρος. Του οφείλουμε σεβασμό.
Δεν είναι μικρό πράγμα αυτό που έκανε, αν μη τι άλλο, δείχνει γενναιότητα και πίστη στη γνώμη που έχει για το ζήτημα, και δε δίστασε να τη θέσει στην κρίση όλων, Επικριτών και μή.
Αυτό είναι μια πραγματικότητα και οφείλουμε όλοι να το παραδεχθούμε.

Δυστυχώς, απ' όσο νομίζω, θα μείνει αναπάντητο το ερώτημα, στο βαθμό που αυτό θα μπορούσε να απαντηθεί: η χρήση διαφορόρων τύπων καλωδίων τροφοδοσίας, επιφέρει αλλαγές στον παραγόμενο ήχο;

Εάν με ρωτούσες, θα σου έλεγα ναι, επιφέρουν. Όπως και πολλά άλλα πραγματα. Και η γνώμη μου αυτή δε βασίζεται σε links, αλλά σε δοκιμές που έκανα στο δικό μου σύστημα. Δεν αρκέστηκα σε ότι διαβάζω δεξιά, αριστερά, ήθελα, το όποιο συμπέρασμά μου, να βασίζεται πάνω σ' αυτό.
Νομίζω ότι αυτός ο τρόπος σκέψης είναι κατάλληλος για να "γνωρίσει" κάποιος τα μηχανήματα του. Και δεν αφορά μόνο τα καλώδια ρεύματος...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.592
Δυστυχώς, απ' όσο νομίζω, θα μείνει αναπάντητο το ερώτημα, στο βαθμό που αυτό θα μπορούσε να απαντηθεί: η χρήση διαφορόρων τύπων καλωδίων τροφοδοσίας, επιφέρει αλλαγές στον παραγόμενο ήχο;
Δεν έχει μείνει αναπάντητο.

Εάν με ρωτούσες, θα σου έλεγα ναι, επιφέρουν.
Το ίδιο σου έχουν πει όλοι. Δε λες τίποτα καινούριο, τίποτα νέο, τίποτα περίεργο.

Και η γνώμη μου αυτή δε βασίζεται σε links, αλλά σε δοκιμές που έκανα στο δικό μου σύστημα.
Όλοι το ίδιο. Όλοι έχουν αφτιά. Δίπλα στα μάτια είναι. Αυτό είναι και το βασικό τους μειονέκτημα...

Νομίζω ότι αυτός ο τρόπος σκέψης είναι κατάλληλος για να "γνωρίσει" κάποιος τα μηχανήματα του.
Όχι, είναι ο λάθος τρόπος προσέγγισης του ήχου.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Δεν έχει μείνει αναπάντητο.


Το ίδιο σου έχουν πει όλοι. Δε λες τίποτα καινούριο, τίποτα νέο, τίποτα περίεργο.


Όλοι το ίδιο. Όλοι έχουν αφτιά. Δίπλα στα μάτια είναι. Αυτό είναι και το βασικό τους μειονέκτημα...


Όχι, είναι ο λάθος τρόπος προσέγγισης του ήχου.
...διαφωνώ σε όλα!
Κώστα ιδού η αρένα, ιδού και ο διάδρομος που οδηγεί σ' αυτή. Οι "μονομάχοι" σε περιμένουν. Βγές...
 

A

AKARL

Guest
Μπορεί, παρακαλώ ποgλύ, να μου πει κάπχοιος, κατά προτίμηση ακουωδγιαφοράκης χρυσαβτχιάς, ηντάναι ακριβώς και ήντα δουgλειά κάgνει το στάδιο/κύκλωμα τροφοδοσίας ενός τεgλικού εgνισχυτή (για να πχιάσουμε μνιά απgλή περίπτωση); :idk:
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
...διαφωνώ σε όλα!
Κώστα ιδού η αρένα, ιδού και ο διάδρομος που οδηγεί σ' αυτή. Οι "μονομάχοι" σε περιμένουν. Βγές...
Βρε συ Νίκο να πάει ο αφτχιας να ακούσει τι?
Τα καλώδια ρεύματος του Λέανδρου?
Κατά πάσα πιθανότητα όσα καλώδια έχει ακούσει ή και έχει στη ντουλάπα του με τους σκελετούς, δε θα τα ακούσει η παρέα που θα μαζευτεί για το τεστ σε ολάκερη τη ζωή της......
Επαναλαμβάνω, ας σοβαρευτούμε λίγο επιτέλους .

Δηλαδή λέτε σε έναν τύπο που έχει φάει το κακώς νοουμενο χαι εντ με το κουτάλι και έχει σύμφωνα με δική του παραδοχή πετάξει αβέρτα λεφτά κάνοντας τη μία λαλακια πίσω από την άλλη να κάτσει να ακροαστει κανένα καλώδιο μπας και δει το φως το αληθινό?
Έλεος ρε pushtea μου....
 
Last edited:

Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
Ο Κὠστας λἐει οτι εἀν η προσἐγγιση της οντὀτητας γἰνει εξ᾽ αρχἠς ολοκληρωτικἀ,
(βλ. ἐνα στοιχειὠδες εισαγωγικὀ και ἀκρως διδακτικὀ set-up: Metric Halo Lio-8 / Focal Solo 6 Be)
γλιτὠνουμε τα :

gigantia-panta.jpg


για....

3221-770x439_c.jpg


Και βἐβαια, θα συμφωνἠσω στο οτι μιἀ σωστἠ αρχἠ, PANDA θα ἐχει και σωστἠ συνἐχεια :drinks:
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.090
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top