Περί καλωδίων ρεύματος

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.597
Aυτος οφειλεται ως επι το πλειστον στον ιδιο τον δισκο και στην κεφαλη/βελονα.Οι καλυτερες ακιδες "αγνοουν" σε μεγαλυτερο βαθμο τον θορυβο σε σχεση με ακιδες χειροτερης γεωμετριας,μεγεθους κλπ......
Ξέρω που οφείλεται. Στο μέσο. Πάει πακέτο.

Παρ'τη λάμπα σου εσύ τώρα από τα μούτρα μας, γιατί σκιαχτηκα....

Η καλή η βελόνα όλα τα βγάζει. Άντε.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Kαντε βρε παιδια ενα poll μεταξυ καλωδιαδων και αντικαλωδιαδων να γελασουμε λιγο χρονιαρες μερες. Να δουμε ποσοι αλλαξαν μυαλα απο τη δεκαετια του 90 στον 21ο αιωνα...:p



Θελω να κανω γνωριμια ατομου με λαμπες, κορνες και πικαπ (10% παραμορφωση τουλαχιστον) που αλλαζει καλωδια για να...βελτιωθει ο ηχος...και ο,τι ηθελε προκυψει.:D:D
Δεν σε ΄΄θέλει΄΄ η τύχη.Το άτομο που έχω υπόψιν έχει μεν setup με λάμπες-κόρνες,αλλά ακούει σε στάθμες που αντιστοιχούν στα δύο-τρία πρώτα Watt ισχύος υπό αρμονικές παραμορφώσεις τάξης 1%.

Και σα να μην έφτανε αυτό,έχει εγκατεστημένο το setup σε χώρο με διαχυτές που εξασφαλίζουν ομαλοποιημένη απόκριση άνω της ζώνης Schroeder μειώνοντας κιόλας όποιες προβολικότητες από τις χοάνες,ενώ κάτω από τη ζώνη Schroeder ομαλοποιεί διάφορους τονισμούς στην απόκριση - προρχόμενες από ιδιορρυθμούς του χώρου ή/και συνδυασμένες...συνιστώσες από αρμονική παραμόρφωση - με την παρεμβολή ισοσταθμιστικού DSP.Οι δε μικρές ταπεινώσεις στην απόκριση αφήνονται στην...ησυχίαν τους.

Κι επειδή είναι και ολίγον...παλιοχαρακτήρας,σε όσους τον ρωτούν πώς κατάφερε να περιορίσει τις ανισορροπίες,τους λέει τάχαμου ότι έχει βάλει πολύ ΄΄ψαγμένα΄΄...καλώδια και αντικραδασμικά.Οπότε παρά τη διαφάνεια σε θέματα αναπαραγωγής, αδίκως θα ανέμενες πλήρη ειλικρίνεια σε οποιαδήποτε...σχέση μαζί του.;)
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Παρ'τη λάμπα σου εσύ γιατί σκιαχτηκα....

Η καλή η βελόνα όλα τα βγάζει. Άντε.
Ολα πλην του θορυβου (συγκριτικα με χειροτερες).
Εγω ανεβασα την φωτογραφια.Ως εκει.Αν δεν σ'αρεσει, παρ'την εσυ ......... ειναι και μαυρη :roflmao:
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.597
Δεν σε ΄΄θέλει΄΄ η τύχη.Το άτομο που έχω υπόψιν έχει μεν setup με λάμπες-κόρνες,αλλά ακούει σε στάθμες που αντιστοιχούν στα δύο-τρία πρώτα Watt ισχύος υπό αρμονικές παραμορφώσεις τάξης 1%.

Και σα να μην έφτανε αυτό,έχει εγκατεστημένο το setup σε χώρο με διαχυτές που εξασφαλίζουν ομαλοποιημένη απόκριση άνω της ζώνης Schroeder μειώνοντας κιόλας όποιες προβολικότητες από τις χοάνες,ενώ κάτω από τη ζώνη Schroeder ομαλοποιεί διάφορους τονισμούς στην απόκριση - προρχόμενες από ιδιορρυθμούς του χώρου ή...συνιστώσες από αρμονική παραμόρφωση - με την παρεμβολή ισοσταθμιστικού DSP.Οι δε μικρές ταπεινώσεις στην απόκριση αφήνονται στην...ησυχίαν τους.

Κι επειδή είναι και ολίγον...παλιοχαρακτήρας,σε όσους τον ρωτούν πώς κατάφερε να περιορίσει τις ανισορροπίες,τους λέει τάχαμου ότι έχει βάλει πολύ ΄΄ψαγμένα΄΄...καλώδια και αντικραδασμικά.Οπότε παρά τη διαφάνεια, αδίκως θα ανέμενες πλήρη ειλικρίνεια σε οποιαδήποτε...σχέση μαζί του.;)
Πρόκειται περί παλιάνθρωπου.

Μακριά.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Προς στιγμη το μυαλο μου πηγε σε φωτογραφια "selfie" αλλα μαλλον θα κανω λαθος :idk:
Αφού μίλησε περί παλιάνθρωπου αντί...παλιανθρώπου.:D

Και δια του λόγου το ασφαλές,για όσους θέλουν να πιστοποιήσουν το εύρος της δυναμικής ζώνης που υφίσταται στην πραγματικότητα για τη δική τους ενιαία οντότητα setup-χώρου,ο παρακάτω σύνδεσμος περιέχει (μαζί με πολλά άλλα ενδιαφέροντα πράγματα στις σελίδες του) τα αναγκαία αρχεία με συγκριτικές στάθμες ροζ θορύβου.
https://www.audiocheck.net/testtones_dynamic.php
(Σημειωτέον ότι ρυθμίζεται η στάθμη του συστήματος κατά τρόπον ώστε η κοινή εναρκτήρια σε κάθε περίπτωση ροζ συνιστώσα ν'αποδίδεται με στάθμη αναφοράς στη δεκάδα των 80dB στη θέση ακρόασης)
Όποιος χρησιμοποιεί ανώτερη στάθμη αναφοράς,θα όφειλε να διαθέτει και τα σχετικά Watt ώστε ν'ανταπεξέλθει στην απαιτούμενη ισχύ κατά τις κορυφώσεις του προγράμματος,ειδάλλως το εύρος θα συμπιέζεται από φαινόμενα αποκοπής πλάτους.

Όχι τίποτε άλλο,αλλά για ν'αποκτήσουν επίγνωση ΄΄επί τον τύπον των ήλων΄΄ για το βαθμό πραγματικής...ανάλυσης που έχει η δική τους ιδιαίτερη ΄΄υψηλή ευκρίνεια΄΄ σε σχέση με τα ΄΄ταπεινά΄΄ 16bit,καθώς κι εκείνη που θεωρούν ότι εισπράττουν από το τάδε ή δείνα καλωδιοπαρελκόμενο.:sneaky:
 
Last edited:

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Αφού μίλησε περί παλιάνθρωπου αντί...παλιανθρώπου.:D

Και δια του λόγου το ασφαλές,για όσους θέλουν να πιστοποιήσουν το εύρος της δυναμικής ζώνης που υφίσταται στην πργματικότητα για τη δική τους ενιαία οντότητα setup-χώρου,ο παρακάτω σύνδεσμος περιέχει (μαζί με πολλά άλλα ενδιαφέροντα πράγματα στις σελίδες του) τα αναγκαία αρχεία με συγκριτικές στάθμες ροζ θορύβου.
https://www.audiocheck.net/testtones_dynamic.php
Όχι τίποτε άλλο,αλλά για ν'αποκτήσουν επίγνωση ΄΄επί τον τύπον των ήλων΄΄ για το βαθμό πραγματικής...ανάλυσης που έχει η δική τους ιδιαίτερη ΄΄υψηλή ευκρίνεια΄΄ σε σχέση με τα ΄΄ταπεινά΄΄ 16bit,καθώς κι εκείνη που θεωρούν ότι εισπράττουν από το τάδε ή δείνα καλωδιοπαρελκόμενο.:sneaky:
Ελπιζω το ποστ μου να εγινε απολυτα κατανοητο, και να μην θεωρησε κανενας οτι εννοουσε για καποιον την λεξη "παλιάνθρωπου" ή "παλιανθρώπου" :drinks:
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.875
Προς στιγμη το μυαλο μου πηγε σε φωτογραφια "selfie" αλλα μαλλον θα κανω λαθος :idk:
... και εμενα εκει πηγε αρχικα , αλλα καποιο inside joke υποπτευομαι..
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.597
Και δια του λόγου το ασφαλές,για όσους θέλουν να πιστοποιήσουν το εύρος της δυναμικής ζώνης που υφίσταται στην πραγματικότητα για τη δική τους ενιαία οντότητα setup-χώρου,ο παρακάτω σύνδεσμος περιέχει (μαζί με πολλά άλλα ενδιαφέροντα πράγματα στις σελίδες του) τα αναγκαία αρχεία με συγκριτικές στάθμες ροζ θορύβου.
https://www.audiocheck.net/testtones_dynamic.php
Δείχνει σα να είναι ο ίδιος παλιάνθρωπος που έφτιαξε αυτή τη σελίδα.
Ακόμα κι αν δεν είναι, θα μπορούσε. Τέτχιος είναι.


ΥΓ. 48 έχει το κινητό μου. Εξαίσια επίδοση! Φτάνει για πικάπ!
 
Last edited:



Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Παιδια ? μιας και σας βρηκα εδω μαζεμενους ... αυτα τα βυσματα στα καλωδια ρευματος τα διαφανη-ημιδιαφανη εχουνε καποιο φωτακι-φωτισμο μεσα ? "φωτιζονται" δηλαδη καπως οταν ειναι σε λειτουργια η συσκευη ?


Θελω να κανω γνωριμια ατομου με λαμπες, κορνες και πικαπ
:) [κορνα εχω στον αγροτη] ...
[μη γροικας τον μπουτια
ζώνη Schroeder
να καθεσαι να ψαχνεις ζωνες ...]

:drinks:
 

ika

News
Μηνύματα
14.038
Reaction score
13.003
Παιδια ? μιας και σας βρηκα εδω μαζεμενους ... αυτα τα βυσματα στα καλωδια ρευματος τα διαφανη-ημιδιαφανη εχουνε καποιο φωτακι-φωτισμο μεσα ? "φωτιζονται" δηλαδη καπως οταν ειναι σε λειτουργια η συσκευη ?
...
Και γ@μώ τις ιδέες, όταν βγουν σε audio θα κάνουν πάταγο...:drinks:, ειδικά αν αλλάζουν χρώμα ανάλογα με το πόσο ρεύμα περνάει:gotcha: (σε τηλέφωνο ντους υπάρχει: https://www.afasia.gr/tilefono-ntou...-me-ti-thermokrasia-rgb-led-shower-31007.html, αλλά δεν είναι hiend).
Προς το παρόν και αν έχεις καλή όραση, βλέπεις μόνο το ρέον ρεύμα...:headbang:
:dance2::gamer::party:
 
Last edited:

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Και γ@μώ τις ιδέες, όταν βγουν σε audio θα κάνουν πάταγο...:drinks:, ειδικά αν αλλάζουν χρώμα ανάλογα με το πόσο ρεύμα περνάει:gotcha: (σε τηλέφωνο ντους υπάρχει: https://www.afasia.gr/tilefono-ntou...-me-ti-thermokrasia-rgb-led-shower-31007.html, αλλά δεν είναι hiend).
Προς το παρόν και αν έχεις καλή όραση, βλέπεις μόνο το ρέον ρεύμα...:headbang:
:dance2::gamer::party:
bummer ... :(
παω να βαλω τσακ μαντσιονε να μου περασει ...
 





Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Ναι, ένα έβγαλε αυτός.
Εγώ όταν το άκουσα πρώτη φορά είπα ότι έχει κλεμμένη μουσική από το Μαντουβάλα του Στέλιου
και γελάσανε, αλλά επιμένω. anyway.
Το κομμάτι έχει και τρελλά δυναμικά επίσης. Κώστα αυτό θα ήθελα να το ακούσω κάποια στιγμή στο σύστημα σου..:)
[DOUBLEPOST=1556813871][/DOUBLEPOST]
Λίγο offtopic επειδη με τον Mangione μου θυμησατε το παρακάτω, το παραθέτω για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νεότεροι:

:lolsign::lolsign::lolsign::lolsign:
Τα τσίπουρα που λέμε αλλού......
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.271
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top