Περί ATC

Μηνύματα
968
Reaction score
1.674
Καλημέρα,

Σε ένα παλιότερο σου post είδα δυο hi-fi racks με εναν luxman, σωστά;

Πιο μοντέλο ειναι και με αυτόν έχεις σκοπό να τα οδηγήσεις; Αν ναι, είμαι πάρα πάρα πάρα πολύ περίεργος να μάθω πως ταίριαξαν αυτά τα δύο. Οταν έψαχνα ενισχυτή για τα προηγούμενα ΑΤC μου ήθελα σαν τρελός να πάρω luxman αλλά δεν υπήρχε η δυνατότητα να τον ακούσω με τα ηχεία μου πριν αποφασίσω και δεν το τόλμησα οπότε πήγα σε πιο ασφαλή επιλογή, αλλά όπως και να ‘χει μου έχει μείνει αποθυμένο.
Ο ενισχυτής είναι ο L-509X και το ταίριασμα με τα SCM40 είναι απόλυτο και το αποτέλεσμα εντυπωσιακό!

BTW τα racks είναι solidsteel.
 



Μηνύματα
13
Reaction score
4
Ο ενισχυτής είναι ο L-509X και το ταίριασμα με τα SCM40 είναι απόλυτο και το αποτέλεσμα εντυπωσιακό!
Nai ε; Kai εγώ τα 40άρια ειχα. Αυτόν ζαχάρωνα νομίζω απλά πριν καμια 10αρια χρόνια πρέπει να είχε max κάνα τάληρο, οχι 10+ που βλέπω τώρα.
Με το αποθυμένο θα μείνω, αν και δεν μπορώ να πω πως έχω παράπονο από τον ASR μου.
 

Μηνύματα
968
Reaction score
1.674
Nai ε; Αυτόν ζαχάρωνα νομίζω απλά πριν καμια 10αρια χρόνια πρέπει να είχε max κάνα τάληρο, οχι 10+ που βλέπω τώρα.
Με το αποθυμένο θα μείνω, αν και δεν μπορώ να πω πως έχω παράπονο από τον ASR μου.
Άλλο μοντέλο ζαχάρωνες, ο 509x παρουσιάστηκε το 2019 και πάντα είχε περίπου 10Κ-11K

Στα τέλη του 2023 βγήκε ο καινούριος, ο 509z, περίπου στα 14K.

Τέσπα, τα νούμερα έχουν ξεφύγει εντελώς.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Εγώ στη θέση σου, ρεβελ θα έπαιρνα.
Συν την κομμώτρια.

Αλλά που μυαλό.
Ιδού πόσο παράλογος γίνεται όποιος θα υπάκουε τυφλά σε τεχνικά δεδομένα... Είναι έτοιμος να πάρει κομμώτρια αν και του λείπουν ολότελα τα μαλλιά. :roflmao:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.409
Reaction score
125.596
Ιδού πόσο παράλογος γίνεται όποιος θα υπάκουε τυφλά σε τεχνικά δεδομένα...
Α, ναι, ενώ οι "άλλοι" που δεν υπακούουν σε τυφλά δεδομένα, βλέπεις τίγκα στη λογική οι επιλογές τους, ξεχειλίζουν λογική.
Άσε με παιδάκι μου χρονιαρες μέρες...

Χίλιες φορές καλύτερα με την κομμώτρια, κι ας έχει λίγες τρίχες να ασχοληθεί, μη σκας, θα της βρω άλλη ενασχόληση. 😎
 


Μηνύματα
13
Reaction score
4
Nai λογικά άλλο μοντέλο, πάντως 200+ watt στα 4Ω σε τάξη AB ήταν αυτός που ζαχάρωνα.
Ναι όλα έχουν ξεφυγει σε παλαβό βαθμό.

Αντε με το καλό να τα παραγγείλεις και να τα χαρείς με υγεια. Εγώ ήμουν τυχερός και οταν το πήρα τελικά απόφαση, τα είχε σε stock ο Γιώργος και δεν περίμενα.
 



Μηνύματα
6.688
Reaction score
5.215
Γιατί ξεκαρδίστηκες; Μυστικό το είχες;
Ο παθητικός ATCάκιας ονειρεύεται ενεργά, ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος είσαι.

Το bass των ATC τι λέει, είναι fast; :)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.409
Reaction score
125.596
Τριδρομο με 9" μιντγούφερ, είναι πρακτικά ιδανικό μέγεθος για οικιακό δορυφόρο.

Το μόνο κατασκευαστικό μειονέκτημα είναι το μπας ριφλεξ, αλλά μάλλον είναι πολύ χαμηλά συντονισμένο, και νταξ, μια τάπα θα βρεις να βάλεις.

Το αντικειμενικό μειονέκτημα, είναι η τιμή του. Όπως πάντα οι Αγγλίδες πουλάνε πολύ ακριβά το τομάρι τους..
 
Last edited:





Μηνύματα
13
Reaction score
4
Τώρα μας την έσπασες ATC

https://atc.audio/2024/04/introducing-the-scm20asl-limited-edition/

είναι το ηχειο που ήθελα και δεν υπήρχε οπότε πριν λίγο καιρό αγόρασα το παθητικό. Standmount ATC 20 ενεργό σαλονιού. Μέχρι και το ύφους του σαλονιού θα άλλαζα για να ταίριαζε αυτό το μυστήριο μπλε.



 

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.811
Reaction score
2.229
Επετειακή έκδοση για τα 50 χρόνια της ATC

Και με το SUB του........!
.
Image 59.jpeg

Image 58.jpeg





.


@kostas k Και τι μασάς ?

Σου φέρνω το limited Edition και παίρνω το απλό (όσο το αγόρασες..) :D


Τώρα μας την έσπασες ATC

https://atc.audio/2024/04/introducing-the-scm20asl-limited-edition/

είναι το ηχειο που ήθελα και δεν υπήρχε οπότε πριν λίγο καιρό αγόρασα το παθητικό. Standmount ATC 20 ενεργό σαλονιού. Μέχρι και το ύφους του σαλονιού θα άλλαζα για να ταίριαζε αυτό το μυστήριο μπλε.



Image 60.jpeg
 
Last edited:



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.616
Μηνύματα
2.868.185
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top