Περιπέτειες με Cosmote

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Πριν από δέκα περίπου ημέρες, η 2Mbps (δεν ανεβαίνει ποτέ πάνω από 1,7Mbps, με καθημερινά reboots) ISDN σύνδεση ConnX που έχω, άρχισε να μη φορτώνει ορισμένες σελίδες, χειροτερεύοντας σταδιακά. Μέχρι που φορτώνει μόνο σελίδες του Google! :121:

Πήρα τηλέφωνο και δήλωσα βλάβη. Με πήραν τηλέφωνο στη γραμμή ενώ έλειπα, δεν με πήραν στο κινητό, και έκαναν άρση της βλάβης...
Ξαναδήλωσα βλάβη την Παρασκευή και σήμερα ήρθε νεαρός τεχνικός που ήξερε, με ώριμο βοηθό που δεν ήξερε.
Μετά από δοκιμές και μείωση της ταχύτητας στο 1Mbps, αφαίρεση του splitter, και τελικά αλλαγή του router με δικό τους (που πήραν μαζί τους), δούλεψε κάπως.
Η σύσταση του τεχνικού ήταν ότι επειδή στην περιοχή μου υπάρχει πρόβλημα στις γραμμές, να αλλάξω σε PSTN, ώστε να έχω τουλάχιστον 1Mbps χωρίς συνεχή reboots.

Πήρα λοιπόν τηλέφωνο στο 13888, όπου με ενημέρωσαν ότι γιά την αλλαγή σε PSTN πρέπει να πληρώσω 36 και κάτι ευρώ, και γιά την αλλαγή του ConnX πρέπει να πληρώσω 50 ευρώ.
Δηλαδή γιά την δική τους χειροτέρευση της σύνδεσης πρέπει να πληρώσω εγώ! :121: Και αν θέλω να γίνει αποχρέωση του ποσού, να κάνω μία αίτηση, η οποία μπορεί να μην γίνει δεκτή! :141:
Στην ερώτησή μου γιά το αν μπορώ να κάνω την αίτηση αποχρέωσης πριν γίνει η αίτηση αλλαγής της γραμμής, η απάντηση ήταν αρνητική...

Και βρίσκομαι λοιπόν στην θέση που πρέπει να αποφασίσω αν πρέπει να κάνω διακοπή της γραμμής, γιατί λόγω αρχής δεν υπάρχει περίπτωση να πληρώσω τα 86€, ή να δοκιμάσω την τύχη μου με αιτήσεις.

Όλες αυτές τις ημέρες συνδέομαι με το κινητό, και έχω φυσικά ξεπεράσει κατά πολύ το όριο των data και θα πληρώσω κι εκεί άφθονα χρήματα, τα οποία φυσικά δεν πρόκειται να αποχρεώσουν "αφού η Cosmote είναι άλλη εταιρεία", όπως μου είπε η υπάλληλος στο 13888.

Τι να κάνω αγαπητοί συμφορουμίτες? Ο θυμός με οδηγεί συνήθως σε απόλυτες αποφάσεις. Διακοπή όλων των υπηρεσιών του ΟΤΕ, OteTV, Cosmote, τηλεφωνικής γραμμής, ή κάτι άλλο?



PS: Έκανα σήμερα το πρώτο βήμα, και πήρα μία προσφορά της Wind, που παρέχει 30GB data με 25€ το μήνα, αλλά φυσικά δεν είχαν το MiFi που διαφημίζουν ότι δίνουν μαζί, οπότε χρησιμοποιώ το Android κινητό μου σαν wireless hotspot. Σέρνεται, αλλά έχω Internet. Και γιά κλήσεις, ένα παλιό Ericsson...
 

Μηνύματα
5.401
Reaction score
1
Απάντηση: Περιπέτειες με ΟΤΕ...

...σήμερα ήρθε νεαρός τεχνικός που ήξερε, με ώριμο βοηθό που δεν ήξερε.


ΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμ άρχισε να γίνεται κίνκι...για πε, για πε :137:
 

Μηνύματα
5.401
Reaction score
1
Απάντηση: Περιπέτειες με ΟΤΕ...

Τι να κάνω αγαπητοί συμφορουμίτες?

Να μετακομίσεις σε κατοικημένη περιοχή για αρχή και μετά βλέπουμε :142:






Πάντως από τη Wind είμαι ευχαριστημένος στο σπίτι, αλλά το mobile της ειδικά σε εκείνες τις περιοχές έχει θέμα :126:...
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.387
Reaction score
93.963
Απάντηση: Περιπέτειες με ΟΤΕ...

Για να παραμείνει η καταγγελία στη θέση της θα πρέπει να στείλετε σε κάποιον συντονιστή, τα στοιχεία σας και έναν αριθμό τηλεφώνου (τα οποία προφανώς δε θα δημοσιοποιηθούν)...:405:
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Απάντηση: Περιπέτειες με ΟΤΕ...

Για να παραμείνει η καταγγελία στη θέση της θα πρέπει να στείλετε σε κάποιον συντονιστή, τα στοιχεία σας και έναν αριθμό τηλεφώνου (τα οποία προφανώς δε θα δημοσιοποιηθούν)...:405:
Αργησες .
Ο κοκκινιστός έχει λάβει pm ,εδω και πολύ ώρα...
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Απάντηση: Περιπέτειες με ΟΤΕ...

Παραθέτω τα χαρακτηριστικά των συνδέσεων connx όπως ακριβώς υπάρχουν στο www.connex.gr
Χαρακτηριστικά
Σταθερές ταχύτητες 2 ή έως 24 Mbps


Η λεπτομέρεια που κάνει την τεράστια διαφορά είναι : δεν υπάρχει η λέξη "έως" πριν την τιμή 2 Mbps, αυτό σημαίνει ότι σε όποιο σημείο ή τηλεφωνική γραμμή μπορεί να δώσει υπηρεσία ADSL η ελάχιστη ταχύτητα είναι τα 2Mbps.

Κάνε καταγγελία στην EETΤ τονίζοντας ότι υπάρχει παραπλανητική διαφήμιση της υπηρεσίας αλλά και μονομερής αθέτηση συμβολαίου από τον ΟΤΕ(λόγω μείωσης της ποιότητας της υπηρεσίας με δική τους υπαιτιότητα).
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Περιπέτειες με ΟΤΕ...

Γκ@μω την Ελλάντα μου........γκ@μώ.
Φίλος Βούλγαρος έχει γραμμή με οπτική ίνα με 5 Ε τον μήνα και κατεβάζει 2Gb σε μερικά λεπτά.
Συμπέρασμα Να πας Βουλγαρία να ησυχάσουμε:403:
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Re: Απάντηση: Περιπέτειες με ΟΤΕ...

Συμπέρασμα Να πας Βουλγαρία να ησυχάσουμε:403:
Σ΄ ευχαριστώ γιά τα καλά σου λόγια, φίλε μου Μάνο44. :137:
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Re: Απάντηση: Περιπέτειες με ΟΤΕ...

Η σελίδα καταγγελιών της ΕΕΤΤ δεν φορτώνει ποτέ, όπως εξάλλου είναι πρέπον και ταιριαστό στη χώρα μας! :142:


Το HTC μου είναι στηριγμένο με χαρτοταινία σ' ένα τζάμι του σπιτιού... Εκεί πιάνει κάπως η Wind!
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Απάντηση: Re: Απάντηση: Περιπέτειες με ΟΤΕ...

Το HTC μου είναι στηριγμένο με χαρτοταινία σ' ένα τζάμι του σπιτιού... Εκεί πιάνει κάπως η Wind!
Το έκανες βρε αθεόφοβε? :111::116:

Γιατί δεν τους κάνεις μια τηλεφωνική καταγγελία στο 801 11000 80 ?
 



abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.387
Reaction score
93.963
Απάντηση: Περιπέτειες με ΟΤΕ...

Βάλε βρε Δημητράκη διάφανη ταινία να μην φαίνεται άσχημο...:107:
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Re: Απάντηση: Περιπέτειες με ΟΤΕ...

Βάλε βρε Δημητράκη διάφανη ταινία να μην φαίνεται άσχημο...:107:
:601: Κατάλοιπα... Μόνο Tesa ρόζ χαρτοταινία.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Απάντηση: Περιπέτειες με ΟΤΕ...

Η άλλη λύση είναι να το καρφώσεις απ' ευθείας στο ξύλο. Έτσι κι αλλιώς, η οθόνη σπασμένη είναι. :410:
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Velcro μόνιμα στην πλάτη, και ένα κομματάκι στο τζάμι, αλλά πρώτα περιμένω να δω πόσο άσχημα θα πιάνει το MiFi.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.050
Reaction score
20.460
Απάντηση: Περιπέτειες με ΟΤΕ...

Πριν από δέκα περίπου ημέρες, η 2Mbps (δεν ανεβαίνει ποτέ πάνω από 1,7Mbps, με καθημερινά reboots) ISDN σύνδεση ConnX που έχω, άρχισε να μη φορτώνει ορισμένες σελίδες, χειροτερεύοντας σταδιακά. Μέχρι που φορτώνει μόνο σελίδες του Google! :121:

Πήρα τηλέφωνο και δήλωσα βλάβη. Με πήραν τηλέφωνο στη γραμμή ενώ έλειπα, δεν με πήραν στο κινητό, και έκαναν άρση της βλάβης...
Ξαναδήλωσα βλάβη την Παρασκευή και σήμερα ήρθε νεαρός τεχνικός που ήξερε, με ώριμο βοηθό που δεν ήξερε.
Μετά από δοκιμές και μείωση της ταχύτητας στο 1Mbps, αφαίρεση του splitter, και τελικά αλλαγή του router με δικό τους (που πήραν μαζί τους), δούλεψε κάπως.
Η σύσταση του τεχνικού ήταν ότι επειδή στην περιοχή μου υπάρχει πρόβλημα στις γραμμές, να αλλάξω σε PSTN, ώστε να έχω τουλάχιστον 1Mbps χωρίς συνεχή reboots.

Πήρα λοιπόν τηλέφωνο στο 13888, όπου με ενημέρωσαν ότι γιά την αλλαγή σε PSTN πρέπει να πληρώσω 36 και κάτι ευρώ, και γιά την αλλαγή του ConnX πρέπει να πληρώσω 50 ευρώ.
Δηλαδή γιά την δική τους χειροτέρευση της σύνδεσης πρέπει να πληρώσω εγώ! :121: Και αν θέλω να γίνει αποχρέωση του ποσού, να κάνω μία αίτηση, η οποία μπορεί να μην γίνει δεκτή! :141:
Στην ερώτησή μου γιά το αν μπορώ να κάνω την αίτηση αποχρέωσης πριν γίνει η αίτηση αλλαγής της γραμμής, η απάντηση ήταν αρνητική...

Και βρίσκομαι λοιπόν στην θέση που πρέπει να αποφασίσω αν πρέπει να κάνω διακοπή της γραμμής, γιατί λόγω αρχής δεν υπάρχει περίπτωση να πληρώσω τα 86€, ή να δοκιμάσω την τύχη μου με αιτήσεις.

Όλες αυτές τις ημέρες συνδέομαι με το κινητό, και έχω φυσικά ξεπεράσει κατά πολύ το όριο των data και θα πληρώσω κι εκεί άφθονα χρήματα, τα οποία φυσικά δεν πρόκειται να αποχρεώσουν "αφού η Cosmote είναι άλλη εταιρεία", όπως μου είπε η υπάλληλος στο 13888.

Τι να κάνω αγαπητοί συμφορουμίτες? Ο θυμός με οδηγεί συνήθως σε απόλυτες αποφάσεις. Διακοπή όλων των υπηρεσιών του ΟΤΕ, OteTV, Cosmote, τηλεφωνικής γραμμής, ή κάτι άλλο?



PS: Έκανα σήμερα το πρώτο βήμα, και πήρα μία προσφορά της Wind, που παρέχει 30GB data με 25€ το μήνα, αλλά φυσικά δεν είχαν το MiFi που διαφημίζουν ότι δίνουν μαζί, οπότε χρησιμοποιώ το Android κινητό μου σαν wireless hotspot. Σέρνεται, αλλά έχω Internet. Και γιά κλήσεις, ένα παλιό Ericsson...
Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια, λοιπόν, άκου. Έχω γνωριμίες μέσα στον ΟΤΕ, και μπορώ να κάνω καναδγυό τηλεφωνήματα, και το πρόβλημά σου να λυθεί μέσα σε μια μέρα. Αλλά θέλω 1000 ευρώ μίζα, και τα λεφτά μπροστά! :114:
 

Μηνύματα
1.058
Reaction score
731
Απάντηση: Περιπέτειες με ΟΤΕ...

Μήτσο, δεν έχετε άλλους παρόχους στην περιοχή ; εδώ η hol φέρνει οπτική μέχρι το κέντρο στον Ωρωπό, και στην συνέχεια βέβαια με χαλκό του ΟΤΕ μέχρι σπίτι ... ωστόσο, απαλλάσσεσαι από τον πΟΤΕ και την χρέωση για αλλαγή/downgrade του connX (αν είναι δυνατόν !)
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Re: Απάντηση: Περιπέτειες με ΟΤΕ...

Μήτσο, δεν έχετε άλλους παρόχους στην περιοχή ; εδώ η hol φέρνει οπτική μέχρι το κέντρο στον Ωρωπό, και στην συνέχεια βέβαια με χαλκό του ΟΤΕ μέχρι σπίτι ... ωστόσο, απαλλάσσεσαι από τον πΟΤΕ και την χρέωση για αλλαγή/downgrade του connX (αν είναι δυνατόν !)
Τι άλλους παρόχους βρε Σπύρο, αφού το πρόβλημα είναι στα τελευταία πεντακόσια μέτρα? Κι εγώ ο τρόμπ@ς πάντα πρότεινα ΟΤΕ σε όλους, γιατί ποτέ δεν έτυχε να μη μου λύσουν το πρόβλημα...

Αφού πάρεις ένα τέτοιο: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/64/USAF_M72_LAW.jpg
ή αν πιάνουν τα χέρια σου: http://hackedgadgets.com/2006/07/16/home-made-rocket-launcher/
ορμάς κατά μέτωπο!

Πέρα από την πλάκα...στον τάκο όλα!!!!!
Είμαι έτοιμος. :105:

Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια, λοιπόν, άκου. Έχω γνωριμίες μέσα στον ΟΤΕ, και μπορώ να κάνω καναδγυό τηλεφωνήματα, και το πρόβλημά σου να λυθεί μέσα σε μια μέρα. Αλλά θέλω 1000 ευρώ μίζα, και τα λεφτά μπροστά! :114:
Μέσα ρε απατεώνα, εκβιαστή! Στείλε λογαριασμό!
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top