Περι υλικά αντηχησεων

Μηνύματα
519
Reaction score
0
Παιδια μην ξεχνατε την παροιμια αμα δεν βρεξεις λολο ψαρι δεν τρως και αμα δεν πλερωσεις για να μαθεις και για να αγορασεις νομιζεις οτι θες .Οταν αρχιζεις και πλαιρωνεις και μαθαινεις και αγοραζεις. Αρκει να βρεις το σωστο ατομο διαφορετικα αστο .Παντως πριν και μετα αλλο πραμα .ΑΛΛΟ ΠΡΑΜΑ .αλλο νομιζω και αλλο ζω.
 

Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Έχω την εντύπωση ότι αφού πρόκειται για play room πρέπει πρώτα να το γεμίσει με κάποια έπιπλα και διαχύτες στους πλαϊνούς τοίχους.

Τα υλικά και υφάσματα έχουν να κάνουν περισσότερο με την ηχοαπορρόφηση σε κάποιες συχνότητες και όχι για στάσιμα κύματα η αντηχήσεις.

Σε γενικές γραμμές αρκετή χρήση του ξύλου ακόμα και στο πάτωμα έχει ευεργετικά αποτελέσματα.
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Loipon, 2-3 pragmata pou tha po, simfona me tis dikes mou gnoseis kai empeiries, gi'auto min arxisete na mou epititheste, opos otan egrafa peri sub... :mrgreen:

1. Oi dermatines karekles den einai oti kalitero gia home cinema. Exoun to legomeno "membrane effect". Anakloun oles tis upsiles kai aporrofoun tis xamiles, afou to derma paletai.

2. Ean einai dedicated domatio, epilpla den xreiazontai. Se posa domatia kalomoiraki eidate trapezaria kai vivliothikes? :shock:

3. Apo oti eida tis karekles SATO, den kanoun, giati einai pano apo to upsos ton aution. Den akougontai ta surround sosta etsi.


Ara exete 3 epiloges:
1. Ftiaxnete panel apo patoma-tavani, ta opoia tha exoun sunduasmo aporrofisis-diffusion-reflection.
2. Vazete ta ulika ston toixo -tavani, kai tentonete ufasma na krupsete to mauro xali.
3. Apla kremate panelakia stous toixous, kai kollate merika diffusors.

Oi mpasopagides einai allo maniki. Opos the exete dei, exoun megalo ogko, kai polles fores den uparxei i poluteleia eleutherou xorou. Polles fores xreiazetai na kataskeuastoun mpasopagides pou aporrofoun sugkekrinmeni suxnotita, analogos me tis diastaseis tou domatiou.
To box-in-a-box domatio veltionei to xamilo se terastio vathmo pantos, alla thelei douleia.

Dimitris
 

Μηνύματα
519
Reaction score
0
αυτος λοιπον που εκανε την μελετη του χωρου μου ειναι αυτος που σχεδιασε και υλοποιησε ηχητικα και φωτιστικα το...... δεν το λεω γιατι δεν κανω δωρεαν διαφημηση. Αλλα ο τυπος ειναι εντυπωσιακα καλος εξαλλου ποιος ειχε ασχοληθει με αυτα πριν 13 χρονια. Το ειπα και πριν αλλο τι νομιζω και αλλο τι ΕΙΝΑΙ. Υφασματα πλεξιγκλας και οτι αλλο ειναι υμιμετρα και οχι μονο. Απο την στιγμη που εχουμε συγκεκριμενα προβληματα σε συγκεκριμενες συχνοτητες καλο ειναι να βρισκουμε τη λυση .Οτι μας κοβει δεν ειναι και το πιο σωστο.υπαρχουν υλικα για καθε συχνοτητα αλλιως οπως ειπε και ο Βαρβ βαλε αυγοκουτια και κοτες για αυγα .
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
......δεν το λεω γιατι δεν κανω δωρεαν διαφημηση. ...........βαλε αυγοκουτια και κοτες για αυγα .
Να δωσουμε κατι παραπανω για τη διαφημηση!!! :D :D

Ωραιο το αλλο με τις κοτες!!! :mrgreen: :mrgreen: Αν και επικινδυνο αυτες τις μερες!!
 


Μηνύματα
519
Reaction score
0
well εφερε 1 μινι pc εστησε 1 μικροφωνο αναμεσα στη θεση ακροασης .Εδωσε ροζ ηχο μεσω coaxial στον προενισχ και μετρησε καταρχην ενα ενα τα ηχεια. Μετα τις ανωμαλιες του χωρου με διαφορα προγραμματα δοκιμες για την τοποθετηση του sub. Αν και φαινοταν που θα αποδωσει καλυτερα. Επειδη ο χωρος μου ειναι αρκετα προβληματικος και ειχα τρομερες ακυρωσεις και ανακλασεις μου προτεινε να βαλω σε συγκεκριμενες θεσεις ηχοαποροφ και μπασοπαγιδες .Οχι παντου βεβαια γιατι ο χωρος ψοφα και χανεις πριμα και για να τα κερδισεις μερικως τσιτωνεις τα ηχεια σου. Συν καποια μεσα που δινουν αισθηση μεγαλυτερου χωρου και απομωνοση του sub απο το πατωμα .Συν καποιες δικες μου δοκιμες για τα sur ηχεια συμφωνα με προδιαγραφες thx γενικα αν τα ηχεια στηθουν σωστα με τα καταλληλα υλικα φτιαχνουν απιστευτα πραγματα στο χωρο σε σχεση με πριν. Συν τις σωστες ρυθμισεις σε crossover ανα ηχειο ρυθμισεις σε πριμα μπασα και οτι αλλο μπορουσα να ρυθμισω απο τον προ και φυσικα να μην ζοριζω τα ηχεια με αμμεση η εμμεση καταπονηση συν μου εδωσε 4 σελιδες με τις μετρησεις και τις επεμβασεις στο χωρο συν τις μετρησεις μετα συν καποια που αν αρχισω να γραφω θα γινω κουραστικος
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Ap'oti fainetai eisai euxaristimenos! :D
Bgale kai fotografies apo to xoro sou na doume, otan einai etoimos.
Mia erotisi:
Gia tis alles theseis akroasis ekane tipota, i metrise mono mia?
 

Μηνύματα
519
Reaction score
0
λογο οτι ο χωρος ειναι super micro το μικρφ τοποθετηκε σε μονο 1 θεση σε 10 μερες περιπου που θα εχω και τα υπολοιπα ηχομονοτικα θα μπορω να εχω και φωτο
 


Μηνύματα
519
Reaction score
0
150 ero στον τεχνικο και τα υλικα τα αγορασα μονος μου το πρωτο σετ 500ευρο και το δευτερο που περιμενω 400 περιπου σκεψου οτι μιλαμε για χωρο 4.50μ μηκος επι 2.80 πλατος και 2.80 υψος οσο πιο μικρος ειναι ο χωρος τοσο πιο πολλα προβληματα εχεις
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Ftino mou akougetai.

Ego edosa 1400 euro gia 2 mpasopagides mono!!
O xoros sou exei provlimatikes diastaseis, koitazontas ta noumera.
Isos to na allazes mia diastasi apo tis duo idies tha itan i kaliteri arxi.
 

Μηνύματα
519
Reaction score
0
δυστυχως για να αλλαξω μονο με βαρια και κοπιδι καποια στιγμη θα ανεβασω μια αναφορα απο το home theater mag σχετικα με υλικα συμπεριφορες ειναι περπου 3τιας αλλα πολυ καλο
 


Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Dimitri,

Oi DIY kataskeves sto avsforum pws sou fenontai, pantws einai entipwsiakes twra ixitika ti nomizeis
o Kathenas kanei o.ti mporei kai prospathei, kai apo ti stigmi pou oloi akolouthoun kapoies genikes grammes, sigoura veltionoun kapoia pragmata.

Min xehnas pos oi Amerikanoi exoun toixous apo gupsosanida, eno stin Ellada oloi exoume touvlo, pou einai o,ti xeirotero gia akoustiki.

Episis, to na ftaxeis diy panels to vrisko poli kali idea. Ego prosopika exo diy panels se simeia pou den fainontai, eno sta emfani simeia exo ta omorfa.
 






Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.615
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top