Περι DAC και USB convertors ....

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Παίδες το ξέρω και το καταλαβαίνω. Η κίνηση είναι όμως λίγο άκομψη, διότι αν το παράδειγμα ακολουθήσουν όλοι οι αντιπρόσωποι που μπαίνουν εδώ, δεν θα προλαβαίνουμε να διαβάζουμε τα θέματά τους. Φυσιολογικά αυτά πρέπει να ανοίγουν από μέλη και όχι από τους ίδιους τους αντιπροσώπους. Επειδή σε αντίστοιχες περιπτώσεις το thread έφυγε απ' ευθείας για την κατηγορία καταστημάτων και επειδή γνωριζόμαστε καλά και δεν υπάρχει περίπτωση παρεξήγησης, θεώρησα σωστό να κάνω την επισήμανση για να μην αφήσουμε κακή εντύπωση. Τες πα, όλα καλά.

...
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.636
Reaction score
12.212
http://www.usbdacs.com/

Μια και περί USB DAC ο λόγος ρίξτε μια ματιά εδώ. Η εταιρία δεν αντιπροσωπεύεται στην Ελλάδα.
Μέχρι και πληροφορίες σύνδεσης δίνει για όποιον έχει απορίες.

Τώρα στο ερώτημα γιατί η προσθήκη ενός ποτενσιόμετρου φωνής κοστίζει 750 δολάρια (σχεδόν όσο ένας προενισχυτής), εγώ είμαι από χωριό και δεν ξέρω.
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Απάντηση: Περι DAC και USB convertors ....

Μεταξυ των αλλων εγω πιεσα για καποιο demo κομματι σκεπτομενος οτι θα ηταν καλο να μαζευαμε 3-4 dac's της ιδιας περιπου τιμης για ενα αμεσο συγκριτικο και να το παρουσιαζαμε εδω.
Πολυ καλη ιδεα !

Αντε...για βαλτε μπρος..:114:
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.636
Reaction score
12.212
Πάντως σε συγκριτικό μεταξύ USB DAC και εξωτερικής κάρτας ήχου USB παρόμοιας τιμής, νικητής αναδείχτηκε η κάρτα ήχου! Επιπλέον είχε και περισσότερες δυνατότητες η κάρτα.
 

Μηνύματα
4.854
Reaction score
4
Απάντηση: Re: Περι DAC και USB convertors ....

......
.. Επιπλέον είχε και περισσότερες δυνατότητες η κάρτα.
Αφού το λέει μόνη της, κάρτα ήχου ! :116:

"Άτυπο" ήταν το test ή να περιμένουμε κάτι ; :137:
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Απάντηση: Re: Περι DAC και USB convertors ....

Πάντως σε συγκριτικό μεταξύ USB DAC και εξωτερικής κάρτας ήχου USB παρόμοιας τιμής, νικητής αναδείχτηκε η κάρτα ήχου! Επιπλέον είχε και περισσότερες δυνατότητες η κάρτα.

Ποιο dac ηταν και ποια καρτα ηχου ?:114:
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.636
Reaction score
12.212
Η δοκιμή έγινε για να δούμε τι ψάρια πιάνουν παρόμοιας τιμής αλλά σχετικά διαφορετικής φιλοσοφίας μηχανήματα.

Λυπάμαι αλλά ονόματα δεν λέω για να μη θεωρηθεί διαφήμιση.
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Απάντηση: Re: Περι DAC και USB convertors ....

Η δοκιμή έγινε για να δούμε τι ψάρια πιάνουν παρόμοιας τιμής αλλά σχετικά διαφορετικής φιλοσοφίας μηχανήματα.

Λυπάμαι αλλά ονόματα δεν λέω για να μη θεωρηθεί διαφήμιση.
Γιατι να θεωρηθει διαφημιση του ενος προιοντος η δυσφημιση κατα αναγκη του αλλου ?

Βρε τι εχουμε παθει....τελικα...:114:

Δηλαδη αν πει καποιος οτι εγω τα εβαλα και τα δυο στο setup μου και νομιζω οτι η ταδε συγκεκριμενη καρτα εχει καλυτερο ηχο η περισσοτερες δυνατοτητες ειναι διαφημιση ?

Αντε αν νιωθει την αναγκη καποιος (οχι τιποτα αλλο αλλα για να μην ζηταει και κανεις... χομπιστας τα ρεστα :142: ) ας πει ''κατα τη γνωμη μου '' ,''συμφωνα με το δικο μου συστημα '' , ''συμφωνα με τα δικα μου αυτια '' κλπ κλπ.:142:

Χιλια συγνωμη δηλαδη που τα γραφω αυτα...αλλα αν δεν λεμε και 5 πραγματα ,πως θα πληροφορηθουμε και εμεις οι υπολοιποι που δεν εχουμε τη δυνατοτητα να κανουμε αυτες τις δοκιμες ? :203:
 

themiloc

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.069
Reaction score
257
Γιατί έχει εκλείψει η φράση "μου άρεσε περισσότερο" ?.
Είναι πάντα σωστότερη και πιο ακίνδυνη από το "είναι καλύτερο".
Θ.Ζ.
 

Μηνύματα
904
Reaction score
239
Απάντηση: Περι DAC και USB convertors ....

Επδ θα ηθελα να δοκιμασω και εγω το θεμα καλυτερου τροφοδοτικου σε μια καρτα firewire της m-audio 410 θα ηθελα να μαθω που μπορουμε να βρουμε καλυτερα τροφοδοτικα, θα μπορουσε καποιος να βαλει καποια διευθυνση στο ιντερνετ? οσα εχω δει μεχρι τωρα ειναι του τυπου ξυριστικης μηχανης η κινητου, με 2-3μ καλωδιο τροφοδοσιας και χωρις διακοπτη
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.636
Reaction score
12.212
Re: Απάντηση: Περι DAC και USB convertors ....

Επδ θα ηθελα να δοκιμασω και εγω το θεμα καλυτερου τροφοδοτικου σε μια καρτα firewire της m-audio 410 θα ηθελα να μαθω που μπορουμε να βρουμε καλυτερα τροφοδοτικα, θα μπορουσε καποιος να βαλει καποια διευθυνση στο ιντερνετ? οσα εχω δει μεχρι τωρα ειναι του τυπου ξυριστικης μηχανης η κινητου, με 2-3μ καλωδιο τροφοδοσιας και χωρις διακοπτη
Μόλις βρω λίγο χρόνο θα βάλω στη κατηγορία DIY το τροφοδοτικό που χρησιμοποίησα. Είναι πολύ απλή και φτηνή κατασκευή.
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.403
Reaction score
1.857
Απάντηση: Re: Περι DAC και USB convertors ....

Γιατι να θεωρηθει διαφημιση του ενος προιοντος η δυσφημιση κατα αναγκη του αλλου ?

Βρε τι εχουμε παθει....τελικα...:114:

Δηλαδη αν πει καποιος οτι εγω τα εβαλα και τα δυο στο setup μου και νομιζω οτι η ταδε συγκεκριμενη καρτα εχει καλυτερο ηχο η περισσοτερες δυνατοτητες ειναι διαφημιση ?

Αντε αν νιωθει την αναγκη καποιος (οχι τιποτα αλλο αλλα για να μην ζηταει και κανεις... χομπιστας τα ρεστα :142: ) ας πει ''κατα τη γνωμη μου '' ,''συμφωνα με το δικο μου συστημα '' , ''συμφωνα με τα δικα μου αυτια '' κλπ κλπ.:142:

Χιλια συγνωμη δηλαδη που τα γραφω αυτα...αλλα αν δεν λεμε και 5 πραγματα ,πως θα πληροφορηθουμε και εμεις οι υπολοιποι που δεν εχουμε τη δυνατοτητα να κανουμε αυτες τις δοκιμες ? :203:
+1
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.636
Reaction score
12.212
Καταρχάς να διευκρινίσω ότι η συγκεκριμένη δοκιμή ήταν δειγματοληπτική και δεν είχε σκοπό να γίνει κάποιο άμεσο συγκριτικό μεταξύ των συσκευών που πήραν μέρος.

Κατά δεύτερον, και αυτό αφορά εμένα, όταν δυο συσκευές έχουν παραπλήσιο ηχητικό χαρακτήρα αλλά διαφοροποιούνται σε λεπτομέρειες, ναι εκεί τίθεται θέμα ηχητικής προτίμησης αλλά και συνέργειας με το υπόλοιπο σύστημα.
Με αυτή τη λογική διατυπώθηκαν και οι διαφορές μεταξύ του παλαίμαχου DAC σε σχέση με τον ήχο του CD player οπου κάπου υπερτερούσε το ένα και κάπου το άλλο.
Από τη στιγμή που σαφώς υπερέχει η μία συσκευή δε βλέπω το λόγο να μην ειπωθεί αυτό.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.668
Μηνύματα
2.869.584
Members
37.943
Νεότερο μέλος
argyrisM
Top