Περι roon ο λογος (αποριες επεξηγησεις)

Μηνύματα
227
Reaction score
274
Καλησπερα ,,ανοιξα το θεμα διοτι δεν ειδα καποιο θεμα παρομοιο
Εβαλα το roon δοκιμαστικα και θα αποφασισω εαν το κρατησω
Καποιες αποριες μου θα παιξουν λογο στο εαν το κρατησω
Αυτη τη στιγμη εχω σαν roon core το λαπτοπ μου. Αυτο προυποθετει βεβαια οταν παιζω μουσικη το λαπτοπ να ειναι παντα ανοικτο ( εχω την εφαρμογη και στο ipad.
Απο τα λιγα που διαβασα υπαρχουν αυτονομα συστηματα που παιζουν το ρολο του core ...ποσο κοστιζει κατι τετοιο?
Επισης στο συστημα μου εχω το coctail audio X45 στο οποιο εχω μεσα ενα σκληρο 4 Tb με ολη μου τη μουσικη...αυτη τη συλογγη πως θα την δει το roon για αναπαραγωγη?
Αυτα προς το παρον
 

Μηνύματα
662
Reaction score
534
Το roon προϋποθέτει την ύπαρξη ενός πυρήνα core που θα είναι η βάση του και πρέπει να είναι πάντα ανοικτό. Αυτό μπορεί να είναι το λάπτοπ σου ή μπορείς να πάρεις σαν φτηνή σχετικά λύση το μίνι pc nuc και να το έχεις μόνο για το roon.
Αλλιώς υπάρχει τί nucleus που είναι αποκλειστικά roon core αλλά είναι πανάκριβο, το ξεχνάς.
Αν συνδέσεις το cocktail νομίζω θα δει τη βιβλιοθήκη σου.
Εγώ έχω τη λύση του Intel nuc και είναι πολύ πρακτική.
Δες εδώ
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Καλησπέρα και καλή χρονιά.
Το Roon είναι ένα εξαιρετικό εργαλείο αλλά το θέμα είναι πως το χρησιμοποιείς.
Τι θέλω να πω. Και ένα μαχαίρι είναι εργαλείο. Κόβει ψωμί κάτι πολύ χρήσιμο αλλά κάποιοι το χρησιμοποιούν για να σκοτώσουν.
Το Roon αξίζει όλα τα χρήματα του και παραπάνω μόνο σε player που παίζει αποκλειστικά αυτό. Αυτό γίνεται με το Roon rock και το κάνεις σχετικά εύκολα μόνος σου.
Επειδή έχω δοκιμάσει τα πάντα και θα σε γλυτώσω από πολύ κόπο δίνοντας έτοιμο φαγητό 😀 από τότε που έφτιαξα ένα mini fanless pc με γραμμική τροφοδοσία και το φλάσαρα roon rock ανοίγω πικάπ μία φορά το μήνα.
Το επόμενο βήμα είναι κάποιο αντίστοιχο επώνυμο player-streamer Roon ready αλλά δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να δώσεις πάνω από ίσως και 5.000 ευρώ για να ακούσεις καλύτερα από την αντίστοιχη ιδιοκατασκευή των 800 ευρώ μαζί με το τροφοδοτικό.
 

Μηνύματα
227
Reaction score
274
Καλησπέρα και καλή χρονιά.
Το Roon είναι ένα εξαιρετικό εργαλείο αλλά το θέμα είναι πως το χρησιμοποιείς.
Τι θέλω να πω. Και ένα μαχαίρι είναι εργαλείο. Κόβει ψωμί κάτι πολύ χρήσιμο αλλά κάποιοι το χρησιμοποιούν για να σκοτώσουν.
Το Roon αξίζει όλα τα χρήματα του και παραπάνω μόνο σε player που παίζει αποκλειστικά αυτό. Αυτό γίνεται με το Roon rock και το κάνεις σχετικά εύκολα μόνος σου.
Επειδή έχω δοκιμάσει τα πάντα και θα σε γλυτώσω από πολύ κόπο δίνοντας έτοιμο φαγητό 😀 από τότε που έφτιαξα ένα mini fanless pc με γραμμική τροφοδοσία και το φλάσαρα roon rock ανοίγω πικάπ μία φορά το μήνα.
Το επόμενο βήμα είναι κάποιο αντίστοιχο επώνυμο player-streamer Roon ready αλλά δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να δώσεις πάνω από ίσως και 5.000 ευρώ για να ακούσεις καλύτερα από την αντίστοιχη ιδιοκατασκευή των 800 ευρώ μαζί με το τροφοδοτικό.
εχω streamer roon readΥ το coctail audio X45
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
εχω streamer roon readΥ το coctail audio X45
Δεν ξέρω τι κατηγορία είναι αυτό που έχεις αλλά σίγουρα θα παίζει καλύτερα από το λαπτοπ.
Θα σου πρότεινα να το δηλώσεις για πυρήνα και να χρησιμοποιείς το λαπτοπ για remote.
 

Μηνύματα
227
Reaction score
274
Δεν ξέρω τι κατηγορία είναι αυτό που έχεις αλλά σίγουρα θα παίζει καλύτερα από το λαπτοπ.
Θα σου πρότεινα να το δηλώσεις για πυρήνα και να χρησιμοποιείς το λαπτοπ για remote.
μαλλον δεν ειναι πυρηνας ομως
 

Μηνύματα
662
Reaction score
534
Νομίζω δεν μπορεί να κάνει πυρήνα ένα room ready μηχάνημα.
Είναι μόνο για endpoint
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
...από τότε που έφτιαξα ένα mini fanless pc με γραμμική τροφοδοσία και το φλάσαρα roon rock ανοίγω πικάπ μία φορά το μήνα...
εκεί τρέχεις core; endpoint; ή και τα δύο;;
 



Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
εκεί τρέχεις core; endpoint; ή και τα δύο;;
Σαν πυρήνα μου το βλέπει και έχω ένα ταμπλετάκι ή κινητό για remote.
Επαναλαμβάνω τεράστιο update στον ήχο όταν έγινε Roon rock. Δηλαδή στην ουσία από ότι καταάλαβα είναι linux και όλοι οι πόροι του συστήματος τρέχουν το Roon.
 


Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Από συνδρομή τi θέλει το Roon?
Γιάννη όταν το είχα πάρει εγώ ήταν ή 600 περίπου ή 100 ανά έτος. Έκανα βλακεία και πήγα στα 100 γιατί ήμουν δύσπιστος και μέχρι να το κάνω rock θεωρούσα ότι οκ, πολλά είναι και τα 100 τον χρόνο. Μετά από αυτό όμως άλλαξαν τα δεδομένα.
 


Μηνύματα
662
Reaction score
534
Και λίγα είναι γι'αυτα που προσφέρει
Να ρωτήσω και γω κάτι;
Είναι καλύτερα να κάνω το nuc μόνο roon rock γιατί τώρα είναι pc αλλά το έχω να τρέχει μόνο το ρουν;
Και πως γίνεται , κάτι είχα δει αλλά το θεώρησα δύσκολο
 

Μηνύματα
227
Reaction score
274
Και λίγα είναι γι'αυτα που προσφέρει
Να ρωτήσω και γω κάτι;
Είναι καλύτερα να κάνω το nuc μόνο roon rock γιατί τώρα είναι pc αλλά το έχω να τρέχει μόνο το ρουν;
Και πως γίνεται , κάτι είχα δει αλλά το θεώρησα δύσκολο
Γιατι λιγα?Τσιμπημενο θα ελεγα εγω
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Και λίγα είναι γι'αυτα που προσφέρει
Να ρωτήσω και γω κάτι;
Είναι καλύτερα να κάνω το nuc μόνο roon rock γιατί τώρα είναι pc αλλά το έχω να τρέχει μόνο το ρουν;
Και πως γίνεται , κάτι είχα δει αλλά το θεώρησα δύσκολο
Αυτό εξαρτάται από εσένα και μόνο. Ότι παίζει πολύ καλύτερα είναι δεδομένο συν που φεύγει και η οθόνη και έχεις μόνο ένα κουμπί on - off.
Και εγώ έτσι ξεκίνησα και με τουμπανιασμενο nuc (μνήμη και ssd) και τελικά το έκανα μόνο ρουν σε κουτί χωρίς ανεμιστήρες οπότε μιλάμε για player χωρίς εκ των πραγμάτων οποιοδήποτε μηχανικό μέρος που παράγει θόρυβο.
Είναι εξαιρετικό update για αυτούς που αγαπούν τις μουσικες ακροάσεις😊

edit: Έχει κάποια βίντεο με οδηγίες. Αν θυμάμαι καλά φλασάρεις το bios και θέλει υποχρεωτικά ssd σκληρό και την αντίστοιχη μνήμη.
Αν το αποφασίσεις στα σίγουρα πες να το ψάξουμε😁
 
Last edited:

Μηνύματα
376
Reaction score
233
μπορείς να την βγάλεις ακόμα πιο φτηνά. Βρίσκεις ένα παλιό tower pc, του περνάς debian linux και το roon core και κάνεις δουλίτσα. Πρόσεξε, δουλίτσα γιατί το roon είναι βαρύ και έχει απαιτήσεις, ειδικά όταν μεγαλώσει η βθιβλιοθήκη και πρέπει κάθε διβδόμαδο να αναεώνει τη δεδομένα της βάσης του
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Αν τυχόν έχεις σοβαρό σερβερ στο σπίτι, για σκληρούς με μουσικές και ταινίες, μπορεί ο σερβερ (που είναι έτσι κι αλλιώς πάντα ανοιχτός) να παίζει το ρόλο του ρουν σερβερ.

Αυτό υλοποιήσα εγώ εδώ και 2-3 χρόνια, μια χαρά δουλεύει.

Το ρουν ήμουν από αυτούς που το αγόρασα for lifetime. Στα 500€ ήταν αν θυμαμαι καλά. Και 1000 να ήταν θα το αγόραζα σήμερα. Πολύ λίγα είναι για αυτά που προσφέρει.
 

Μηνύματα
227
Reaction score
274
Διαβαζω τις απαντησεις σας και ακομα δεν εχω καταλαβει...ειδα βεβαια το βιντεο του νταρκο αλλα για μενα ειναι συσκολο κατι τετοιο να το κανω μονος μου. Τελικα αν φτιαξω ενα αποκλειστικο roon core σημαινει οτι θα χρησιμοποιω την εφαρμογη για το κοντρολ απο το ipad η το κινητο μου σωστα?
Δευτερον αυτο το core πως θα βλεπει τον δισκο που ειναι κοτσαρισμενος στο Χ45 μου το οποιος εαν παλι καταλαβα καλα θα ειναι το endpoint
και τριτον υπαρχει καποιος που μπορει να μου φτιαξει αυτο το roon core και να μου το στησει??:p:p
Και ποσο θα κοστισει αυτο?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.154
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top