Περι roon ο λογος (αποριες επεξηγησεις)

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.684
Στη μεταφορά δεν αλλάζει το ψηφιακό σήμα, όσο "βρώμικη" και αν είναι η γραμμή ή ο server ή το modem. Προσοχή χρειάζεται μόνο στη μετεροπή του σε αναλογικό. Ένα καλό, "καθαρό" αναλογικό στάδιο στο DAC και φυσικά αλγόριθμοι μετατροπής σωστοί.
OK, δεν είναι ακριβώς-ακριβώς έτσι (ή όπως η περίπτωση του TCP που αναφέρθηκε παραπάνω), γιατί στην περίπτωση του audio έχουμε real-time stream, όχι ασύγχρονη επικοινωνία.

Αυτό εισάγει κάποιες επιπλέον ιδιαιτερότητες όπως το περίφημο jitter, δηλαδή timing delays μεταξύ των samples στο stream, κάτι που εισάγει θόρυβο στο τελικό σήμα. Όχι γιατί "χαλάνε" τα samples, αλλά λόγω της καθυστέρησης.

Αυτό όμως λύνεται σε μεγάλο βαθμό με ένα καλό asynchronous DAC με buffers.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.684
Ενδιαφέρον αυτό, αν και δεν αφορά ακριβώς το θέμα που συζητάμε.

Παρόλο βέβαια που ο τίτλος είναι "here's an explanation" εν τέλει αυτή η εξήγηση είναι "Something about TIDAL’s Exclusive Mode implementation causes audio to be altered. "
Αλλά τι, πως, γιατί... άγνωστο. :)

Και πάλι όμως παρουσιάζει ενδιαφέρον, θα το διαβάσω και πιο προσεκτικά.
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Κάτι αντίστοιχο είχα παρατηρήσει και εγώ με το TIDAL , σαν να έπαιζε με loudness είχα γράψει .
Ακούγοντας τα ίδια κομμάτια , από TIDAL και από CD , με το ίδιο DAC του προενισχυτή μου ,το TIDAL έπαιζε όπως περιέγραψα.
 

Μηνύματα
229
Reaction score
395
Πρώτα θα το ξαναγράψω και στη συνέχεια θα το εξηγήσω: "Το roon είναι μουσικός θησαυρός"
Και αυτό είναι για μένα το πιο σημαντικό του πλεονέκτημα. Αν δε, κάποιος το συνδυάσει με tidal, τότε απογειώνεται.
1. Είναι απίστευτο το γεγονός ότι έχει πολύ καλού επιπέδου κριτικές σχεδόν για κάθε άλμπουμ (τουλάχιστον για rock, blues, jazz που με ενδιαφέρουν) με αναφορές σε στιχουργούς, μουσικούς, παραγωγούς, κλπ που έχουν συνδράμει με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Και όλα αυτά με συνδέσμους που σε πάνε σε δουλειά του εκάστοτε συντελεστή που σε ενδιαφέρει.
2. Έχει πολύ εύχρηστα lyrics
3. Έχει όλες τις εκτελέσεις κάθε τραγουδιού.
4. Απλό, εύχρηστο και προσιτό γι'αυτά που προσφέρει.
Περί ποιότητας δεν σχολιάζω. Ακόμα και σαν τρανζιστοράκι να έπαιζε, πάλι θα το αγόραζα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.670
Ρουν χωρίς τινταλ, είναι γυναίκα χωρίς βζγιά.

Εγώ βλέπω βζγιά, πατάω λάικ.

Γι'αυτό παίζω και κιομπουζ μέσω ρουν.
Ρουν, ουάν ρινγκ του ρουλ δεμ όλ.


Η μαγεία του ρουν είναι ότι ενοποιεί τη δικιά σου δισκοθήκη (είτε δικάναλη είτε πολυκάναλη από σκληρούς) με τη δισκοθήκη του τινταλ και του κιομπουζ, δηλαδή ανοίγεις, και τα έχεις πρακτικά όλα στο πιάτο, σε ένα πιάτο..

Δηλαδή δεν υπάρχει αυτό το πράμα.

Και πληροφορίες άφθονες για όλα, με λινκ για τα πάντα όλα.

Απορώ πως ζείτε χωρίς ρουν. Γιατί δε κρατάτε καλύτερα την αναπνοή σας μέχρι να βάλετε ρουν..

Καλύτερα φτηνότερο στέρεο με λαιφταιμ ρουν, παρά ακριβότερο κατά 500 ευλο στέρεο και χωρίς ρουν.

Άμα δεν έχεις λεφτά πολλά;
Καλύτερα σκέτο ρουν χωρίς στέρεο.
Βάλε ακουστικά σε ένα ρουν ρεντι ντακ, και σερβερ σε κάποιο λαπτοπ πισι οπουδήποτε.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
Άπειρες πληροφορίες σε καθε άλμπουμ.
Ποιος ηταν παραγωγός, ποιος επαιζε ντραμς, κτλ.

Πατάς πάνω στο όνομα του ντράμερ, και σου δείχνει σε ποια άλμπουμ στην δισκοθήκη σου παίζει ο ίδιος, και σε όλο το Tidal.
Και από που επηρεάστηκε, πατάς πάνω, άιντε και άλλα άλμπουμ. Πως λένε τον σκύλο του, πατάς πάνω, σου δείχνει το ακούει ο σκύλος (σκυλάδικα προφανώς)

Ατελείωτη μουσική.
Το roon είναι για όσους αγαπούν την μουσική και θέλουν να την εξερευνήσουν. Όχι για μηχανάκηδες. Αυτοί κάνουν οικονομία τα 500€ για να αλλάξουν καλώδιο στο ρουτερ.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Καλύτερα φτηνότερο στέρεο με λαιφταιμ ρουν, παρά ακριβότερο κατά 500 ευλο στέρεο και χωρίς ρουν.
Άμα δεν έχεις λεφτά πολλά;
Καλύτερα σκέτο ρουν χωρίς στέρεο.
Βάλε ακουστικά σε ένα ρουν ρεντι ντακ, και σερβερ σε κάποιο λαπτοπ πισι οπουδήποτε.
Τι να το κάνεις το σκέτο ρουν Κωνσταντίνε αφού ο ίδιος διατυμπανίζεις πως το μεγαλύτερο πλεονέκτημα του είναι πως ενοποιεί local library, tidal, qοbuz......
Οπότε αν δεν έχεις Tidal, Qobuz... πάει χαμένο κι αυτό το "πλεονέκτημα".....

Όσοι έχουν εκεί συνδρομές τότε ναι, ας σκεφτούν μήπως τους βολεύει το roon...
(να σκεφτούν διότι "λύνουν" κάποια θέματα, αλλά ανοίγουν νέες πληγές)
Όσοι δεν έχουν ας το σκεφτούν καλύτερα πριν δώσουν τα 700 δολάρια...

1642177957710.png


if (tidal.exists && qobuz.exists) {
think.buy.roon;
} else {
go.eat.souvlaki;
}
 

Μηνύματα
229
Reaction score
395
Τι να το κάνεις το σκέτο ρουν Κωνσταντίνε αφού ο ίδιος διατυμπανίζεις πως το μεγαλύτερο πλεονέκτημα του είναι πως ενοποιεί local library, tidal, qοbuz......
Οπότε αν δεν έχεις Tidal, Qobuz... πάει χαμένο κι αυτό το "πλεονέκτημα".....

Όσοι έχουν εκεί συνδρομές τότε ναι, ας σκεφτούν μήπως τους βολεύει το roon...
(να σκεφτούν διότι "λύνουν" κάποια θέματα, αλλά ανοίγουν νέες πληγές)
Όσοι δεν έχουν ας το σκεφτούν καλύτερα πριν δώσουν τα 700 δολάρια...

Υπάρχουν πάρα πολλοί που έχουν συλλογές πολλών χιλιάδων κομματιών. Το να τα έχεις κάπου οργανωμένα, να τα βρίσκεις εύκολα, με τα σωστά εξώφυλλα, και τις κριτικές των δίσκων σου και μάλιστα σε ένα multiroom setup είναι σημαντικό ακόμα και αν δεν έχεις tidal/qobuz.
 

Μηνύματα
227
Reaction score
274
παντως εγω που τρεχω το 14ημερο το trial εχει πολλα κοληματα με core το λαπτοπ μου. Και ειναι καινουργιο λαπτοπ δεν το λες αδυναμο σε specs
Intel Core i5 1.5GHz, RAM: 8GB, 512GB SSD,
 

D

Deleted member 35

Guest
Υπάρχουν πάρα πολλοί που έχουν συλλογές πολλών χιλιάδων κομματιών. Το να τα έχεις κάπου οργανωμένα, να τα βρίσκεις εύκολα, με τα σωστά εξώφυλλα, και τις κριτικές των δίσκων σου και μάλιστα σε ένα multiroom setup είναι σημαντικό ακόμα και αν δεν έχεις tidal/qobuz.
Απόλυτα σωστός. Επίσης να συμπληρώσω ότι είναι φοβερό εργαλείο για τους παράνομους με τα κατεβαστήρια.

Όλα τα άλλα προγράμματα διαβάζουν απλά τα tags. Πχ αν έχεις κατεβάσει 2-3-5 φορές ένα άλμπουμ και έχει έστω και την παραμικρή διαφορά στο όνομα είσαι χαμένος. Πχ υπάρχουν groups που δίπλα στο όνομα βάζουν τον αριθμό της δισκογραφικής. Άλλοι γράφουν το πρώτο γράμμα κεφαλαίο και μετά πεζά. Ο άλλος όμως μπορεί να γράψει όλα τα αρχικά γράμματα κεφαλαία οπότε πάλι μετράει σαν διαφορετικό.

Το roon επειδή διαβάζει το audio fingerprint ξέρει ακριβώς τι του δίνεις και δεν κοιτάζει τα tags. Οπότε με ένα φίλτρο μπορείς να κάνεις καλή δουλειά. Βέβαια δεν είναι πανάκεια. Πχ τα Ελληνικά είναι σχεδόν ανύπαρκτα στη βάση δεδομένων που χρησιμοποιεί με αποτέλεσμα να μη δουλεύει σωστά εκεί και να χάνεσαι.

Επίσης έχει φίλτρο για τα μη αναγνωρίσιμα. Οπότε πάλι μπορείς να δεις τι παίζει. Πχ να λείπει κάποιο τραγούδι ή αυτός που έκανε το rip να μην υπολόγισε σωστά τις διάρκειες.

Για τα Ελληνικά υπάρχει χρόνια συζήτηση για το Discogs αλλά δε θα υλοποιηθεί ποτέ. Βασικά όλοι ζητάνε τη συγκεκριμένη υλοποίηση καθώς οι τύποι έχουν μακράν την καλύτερη βάση δεδομένων αλλά κολλάει στα διαδικαστικά.
παντως εγω που τρεχω το 14ημερο το trial εχει πολλα κοληματα με core το λαπτοπ μου. Και ειναι καινουργιο λαπτοπ δεν το λες αδυναμο σε specs
Intel Core i5 1.5GHz, RAM: 8GB, 512GB SSD,
Τι κολλήματα; Εγώ το έτρεχα σε υπολογιστή δεκαετίας και βάλε με μηχανικό δίσκο. Αν εξαιρέσεις την αρχική εκκίνηση μετά δεν είχα κανένα θέμα. Και έχω πάνω από 100.000 τραγούδια. Μήπως έχεις βάλει να σου κάνει την αναγνώριση των τραγουδιών με πλήρη ταχύτητα και σου τρώει τους πυρήνες;

Εγώ τώρα που έχω 16 νήματα στον Ryzen έκανα το αρχικό setup με "κομμένη" την αναγνώριση και μόλις διάβασε το δίσκο ξεκίνησα να του δίνω δικαιώματα κάθε πρωί που πήγαινα δουλειά. Το μεσημέρι το έκοβα και πάλι από την αρχή.
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.206
Reaction score
11.481
παντως εγω που τρεχω το 14ημερο το trial εχει πολλα κοληματα με core το λαπτοπ μου. Και ειναι καινουργιο λαπτοπ δεν το λες αδυναμο σε specs
Intel Core i5 1.5GHz, RAM: 8GB, 512GB SSD,
Κάνε επανεκκίνηση στο ρουτερ,θέμα Ίντερνετ είναι μάλλον
 

Μηνύματα
227
Reaction score
274
Απόλυτα σωστός. Επίσης να συμπληρώσω ότι είναι φοβερό εργαλείο για τους παράνομους με τα κατεβαστήρια.

Όλα τα άλλα προγράμματα διαβάζουν απλά τα tags. Πχ αν έχεις κατεβάσει 2-3-5 φορές ένα άλμπουμ και έχει έστω και την παραμικρή διαφορά στο όνομα είσαι χαμένος. Πχ υπάρχουν groups που δίπλα στο όνομα βάζουν τον αριθμό της δισκογραφικής. Άλλοι γράφουν το πρώτο γράμμα κεφαλαίο και μετά πεζά. Ο άλλος όμως μπορεί να γράψει όλα τα αρχικά γράμματα κεφαλαία οπότε πάλι μετράει σαν διαφορετικό.

Το roon επειδή διαβάζει το audio fingerprint ξέρει ακριβώς τι του δίνεις και δεν κοιτάζει τα tags. Οπότε με ένα φίλτρο μπορείς να κάνεις καλή δουλειά. Βέβαια δεν είναι πανάκεια. Πχ τα Ελληνικά είναι σχεδόν ανύπαρκτα στη βάση δεδομένων που χρησιμοποιεί με αποτέλεσμα να μη δουλεύει σωστά εκεί και να χάνεσαι.

Επίσης έχει φίλτρο για τα μη αναγνωρίσιμα. Οπότε πάλι μπορείς να δεις τι παίζει. Πχ να λείπει κάποιο τραγούδι ή αυτός που έκανε το rip να μην υπολόγισε σωστά τις διάρκειες.

Για τα Ελληνικά υπάρχει χρόνια συζήτηση για το Discogs αλλά δε θα υλοποιηθεί ποτέ. Βασικά όλοι ζητάνε τη συγκεκριμένη υλοποίηση καθώς οι τύποι έχουν μακράν την καλύτερη βάση δεδομένων αλλά κολλάει στα διαδικαστικά.


Τι κολλήματα; Εγώ το έτρεχα σε υπολογιστή δεκαετίας και βάλε με μηχανικό δίσκο. Αν εξαιρέσεις την αρχική εκκίνηση μετά δεν είχα κανένα θέμα. Και έχω πάνω από 100.000 τραγούδια. Μήπως έχεις βάλει να σου κάνει την αναγνώριση των τραγουδιών με πλήρη ταχύτητα και σου τρώει τους πυρήνες;

Εγώ τώρα που έχω 16 νήματα στον Ryzen έκανα το αρχικό setup με "κομμένη" την αναγνώριση και μόλις διάβασε το δίσκο ξεκίνησα να του δίνω δικαιώματα κάθε πρωί που πήγαινα δουλειά. Το μεσημέρι το έκοβα και πάλι από την αρχή.
αυτο απο που το ρθθμιζω? δωσε μια βοηθεια αν θες
 

D

Deleted member 35

Guest
Settings => Library => Background audio analysis speed.

Καλό θα είναι να το έχεις στο throttled. Σιγά σιγά θα διαβάζει τη βιβλιοθήκη σου χωρίς να ζορίζεται.
 

Μηνύματα
227
Reaction score
274
Settings => Library => Background audio analysis speed.

Καλό θα είναι να το έχεις στο throttled. Σιγά σιγά θα διαβάζει τη βιβλιοθήκη σου χωρίς να ζορίζεται.
καταρχην στο λαπτοπ μου εχω πολυ μικρη συλλογη ...την μεγαλη την εχω σε ενα σκληρο στο coctail audio οποτε δεν νομιζω να ειναι εκει το κολημα....ειναι με τις ωρες του ...μπορει 3 ωρες να παιζει αψογα και μετα να μαμιεται ο διας
 


Μηνύματα
227
Reaction score
274
αμα ειναι να θες και τουμπανο μηχανημα τοτε να μου λειπει..αμα ειναι να μου κοστισει ο κουκος αηδονι
εδω κανω επεξεργασια τα 5κ βιντεο του drone μου και δεν μπορει να σηκωσει το roon? ημαρτον
 


Μηνύματα
227
Reaction score
274
Nuc 5i5 8GB ram 64GB ssd , Ethernet μέσω powerline με 3.500 albums και Tidal πετάει…
και ποσο κοστιζει αυτο περιπου? επισης μεσα στο κοκτειλ εχω τον σκληρο με τη δισκοθηκη μου αυτον πως θα τον βλεπει?
 

Μηνύματα
232
Reaction score
109
150 ευρώ μεταχειρισμένο. Σκληρός στο Nuc. Όλα στο υπόγειο μακριά από το HiFi.

Επίσης με το Nuc στο δΙκτυο ό,τι κατεβάζεις/ριπάρεις με το που αποθηκεύεται στο σκληρό εμφανίζεται αμέσως στο Roon.
 

Μηνύματα
376
Reaction score
233
Για. να μην έχετε τα προβλήματα "απόδοσης" στο Roon θα πρέπει:

1) Να έχετε background audio analysis στο throttled για να μην φορτώνεται ο επεξεργαστής αναίτια κάθε φορά που προσθέτονται νέα albums

2) Να μην έχετε το Roon να σκανάρει τη βιβλιοθήκη σας κάθε μία ώρα για προσθήκες νέων albums. Μια καλή πρακτική είναι μια φορά κάθε μέρα. Αν θέλετε σώνει ντε να δείτε τις νέες σας προσθήκες, τότε κάντε force rescan τη βιβλιοθήκη. Εγώ το έχω να κάνει ανανέωση σε κάθε reboot και manual force rescan κάθε φορά που θέλω να δώ τις νέες προσθήκες.

3) Αν δεν έχετε μηχανάκι από i7 και πάνω, ξεχάστε DSP και άλλα τέτοια καλούδια. Θα κολλάει στην αναπαραγωγή. Αν είστε από Wifi κιόλας, μάλλον :fuckyou:

ΕΠΙΣΗΣ:
1) Κάντε backup τη βιβλιοθήκη του . Και μόλις το κάνετε, κάντε άλλο ένα backup σε έναν εξωτερικό σκληρό μια φορά το μήνα. Αν χρειαστείτε να αλλάξετε υπολογιστή που τρέχει το core, θα γλυτώσετε άπειρες ώρες σκαναρίσματος της βιβλιοθήκης απο την αρχή.

2) Τα metadata του Roon φορτώνονται σε δική του βιβλιοθήκη και όχι στα ίδια τα αρχεία ως metadata. Που σημαίνει αν αλλάξετε player από Roon sσε άλλο και δεν έχει γίνει σωστό tagging των αρχείων σας, you drink it. Δεν θα βγάλετε άκρη ποτέ.

Κάθε διβδόμαδο περίπου η εφαρμογή συνδέεται με τη μαμά εταιρεία ηια να ενημερώσεο τη βιβλιοθήκη με τα links, βιβλιογραφίες, προτάσεις, συναυλίες κλπ. Εκείνες τις ώρες αναγκαστικά το μηχανημά σας θα "πετάξει" και θα κάνει θόρυβο. Δεν μπορείτε να κάνετε κάτι επ αυτού, έτσι είναι στημένο το πρόγραμμα.

Υπάρχουν και άλλα software players που παίζουν καλύτερα εκεί έξω, αλλά ο τρόπος που σου παρουσιάζεται η όλη πληροφορία από το Roon δεν υπάρχει και αυτό είναι το μεγάλο του ατού. Εγώ κατεληξα σε αυτό μετά από Audirvana, musibee, footer, amarok, daphile, iTunes, Amarra
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.291
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top