Περι roon ο λογος (αποριες επεξηγησεις)

Μηνύματα
12.830
Reaction score
10.048
Βασικα όχι. Δεν υπάρχει 0 και 1 στο ψηφιακό σήμα. Ή μάλλον θα υπήρχε αν ζούσαμε σε ένα δισδιάστατο κόσμο. Χωρίς τη διάσταση του χρόνου (και χωρίς τη διάσταση του βάθους στα pits του CD βεβαίως βεβαίως)

Για να γυρίσουμε λίγο πίσω στα βασικά που είναι μεν γνωστά από το 1982 αλλά παραμένουν άγνωστα
Τί θες να πεις; Κάτι θέλεις να πεις, αλλά δεν το λες. Πες το.
Το setup μου είναι ένα custom desktop με κάρτα εξόδου USB και cherry picked εξαρτήματα που στέλνει στο Teac UD503
Τί έχεις κάνει; Ακούγεται ενδιαφέρον. Πες μας κι εμάς.
 


Μηνύματα
376
Reaction score
233
4. Ότι ναναι φωτογραφίες γκρουπ, βάζω π.χ Alphaville και μου βγάζει το πως είναι τώρα οι τύποι στα εξήντα τους. Ε όχι. Τώρα άνοιξαν τη δυνατότητα να κάνεις submit και να το εγκρίνουν αυτοί, έλεος. Επίσης μηδενική δυνατότητα να τροποποιήσω μέσα στη βιβλιοθήκη εγώ τίτλους κοκ.
Υπάρχει επιλογή να κρατήσεις τα metadata πυ υπάρχουν ήδη στα μουσικά σου αρχεία αντί να χρησημοποιήσεις τα metadata του roon. Αλλά μόνο αυτό.
 

Μηνύματα
19
Reaction score
18
Υπάρχει επιλογή να κρατήσεις τα metadata πυ υπάρχουν ήδη στα μουσικά σου αρχεία αντί να χρησημοποιήσεις τα metadata του roon. Αλλά μόνο αυτό.
..και είναι μεγάλο πρόβλημα όταν τα αρχεία δεν δέχονται metadata όπως π.χ rip από DSD

Στο JRiver παρόλο που έχει user interface της δεκαετίας του 90 τουλάχιστον μπορείς σχετικά εύκολα να αλλάξεις τα πάντα στη βιβλιοθήκη
Τί θες να πεις; Κάτι θέλεις να πεις, αλλά δεν το λες. Πες το.
Λυπάμαι αλλά δεν έχω το χρόνο τώρα, χρειάζεται πολύ γράψιμο. Δεν είναι cop out, απλά δεν προλαβαίνω

Τί έχεις κάνει; Ακούγεται ενδιαφέρον. Πες μας κι εμάς.
Case Antec Fusion home cinema με remote
ASUS μητρική με fanless AMD CPU χωρίς κάρτα γραφικών, ultrasilent case fans
Dedicated USB controller: MATRIX X-Hi για τη USB σύνδεση στο TEAC
Ποιοτικό τροφοδοτικό Seasonic Focus 80+ platinum αθόρυβο
M2 σκληρό για το σύστημα, WD red για τη μουσική
BD RW Pioneer BDR-S12X με accuread για μουσικά CD
Απενεργοποίηση πολλών υπηρεσιών στα Win10 και σύστημα με τα απαραίτητα μόνο
 
Last edited:

Μηνύματα
12.830
Reaction score
10.048
Λυπάμαι αλλά δεν έχω το χρόνο τώρα, χρειάζεται πολύ γράψιμο. Δεν είναι cop out, απλά δεν προλαβαίνω
Ελπίζω να μην αφορά την Eight-to-fourteen modulation, το jitter ανάγνωσης ή τη Delta-sigma modulation.

Dedicated USB controller: MATRIX X-Hi για τη USB σύνδεση στο TEAC
Όπατις! Καινούριο παιχνίδι στην αγορά!
 

Μηνύματα
301
Reaction score
117
Καλησπέρα σας.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος που χρησιμοποιεί το roon, αν γίνεται να ρυθμίσεις την ένταση-volume ; Και αυτό ρωτάτε διότι παίζει πολύ δυνατά και με τον ποτενσιόμετρο στο minimum.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
Καλησπέρα σας.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος που χρησιμοποιεί το roon, αν γίνεται να ρυθμίσεις την ένταση-volume ; Και αυτό ρωτάτε διότι παίζει πολύ δυνατά και με τον ποτενσιόμετρο στο minimum.
Ναι
 


Μηνύματα
1
Reaction score
2
Γεια σας και Καλη Χρονια..... Καινουργιος στη κουβεντα.....Ομολογώ οτι για περιπου 4 χρονια που μπηκα στον κοσμο της καλης μουσικής ήμουν διστακτικος στο RΟΟΝ και ο λογος ηταν ότι εχω Meclo σαν NAS και Cambridge CXN V2 σαν streamer και μέσω ενός καλου DAC (RME) + Bubble UpNP απο tablet εκανα τη δουλεια μου χωρίς PC απο Melco & Qobuz. Απλα εχω το JRiver μόνο για tagging. Ελα όμως που εβαλε η ROON αυτο το δοκιμαστικο για 3 μήνες με ενα δολλαριο... Το δοκιμασα και ενθουσταστικα.... Και συμφωνώ ότι το ετήσιο κόστος ειναι λίγο για το τι σου προσφερει.....Το προβλημα όμως ειναι ότι θες ενα PC να δουλεύει συνεχεια (αυτο κανω τωρα με ενα παλιο που ειχα). Το ROON NUCLEUS εχει απαγορευτικη τιμή. Κοιταξα για ΝUC αλλα και αυτα δεν ειναι φτηνα (τουλαχιστο αυτο το καιρο ). Υπαρκει καποια καλη / οικoνομικη λύση να κοιταξω...Ποιο ειναι ενα καλο configuration για NUC? Άλλη λύση (μίνι) ?--- Σας ευχαριστω εκ των προτερων....
 

D

Deleted member 35

Guest
Τα σύγχρονα PC είναι αρκετά ισχυρά για να αντεπεξέλθουν στις βασικές λειτουργίες του. Αν σε ενδιαφέρει ΜΟΝΟ η αναπαραγωγή αγοράζεις ότι φτηνότερο βρεις και παίζει. Το πρόβλημα όπως έχουμε αναφέρει είναι στο DSP. Αν θες επιπλέον επεξεργασία στο σήμα τότε ναι υπάρχει θέμα.

Πχ μπορεί να θες να κάνεις upsampling σε DSD ή να βάλεις κάποιο room correction. Εκεί ναι θες ισχύ και ίσως αρχίσει τα νερά.

Το έχω αναφέρει και σε προηγούμενο post. Μέχρι πέρυσι είχα υπολογιστή αγορασμένο το 2011 δηλαδή δεκαετίας. Είχα μηχανικό δίσκο για τα Windows και σε πληροφορώ πήγαινε μια χαρά. Ήθελε κάμποσο για να ανοίξει αλλά μετά δεν είχα κανένα θέμα. Ακόμη και upsampling που έκανα έπαιζε μια χαρά αν ο υπολογιστής ήταν χαλαρός. Βέβαια όταν άρχιζα να χαζολογάω σε άλλες εφαρμογές άρχιζε ο λόξιγκας.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Γεια σας και Καλη Χρονια..... Καινουργιος στη κουβεντα.....Ομολογώ οτι για περιπου 4 χρονια που μπηκα στον κοσμο της καλης μουσικής ήμουν διστακτικος στο RΟΟΝ και ο λογος ηταν ότι εχω Meclo σαν NAS και Cambridge CXN V2 σαν streamer και μέσω ενός καλου DAC (RME) + Bubble UpNP απο tablet εκανα τη δουλεια μου χωρίς PC απο Melco & Qobuz. Απλα εχω το JRiver μόνο για tagging. Ελα όμως που εβαλε η ROON αυτο το δοκιμαστικο για 3 μήνες με ενα δολλαριο... Το δοκιμασα και ενθουσταστικα.... Και συμφωνώ ότι το ετήσιο κόστος ειναι λίγο για το τι σου προσφερει.....Το προβλημα όμως ειναι ότι θες ενα PC να δουλεύει συνεχεια (αυτο κανω τωρα με ενα παλιο που ειχα). Το ROON NUCLEUS εχει απαγορευτικη τιμή. Κοιταξα για ΝUC αλλα και αυτα δεν ειναι φτηνα (τουλαχιστο αυτο το καιρο ). Υπαρκει καποια καλη / οικoνομικη λύση να κοιταξω...Ποιο ειναι ενα καλο configuration για NUC? Άλλη λύση (μίνι) ?--- Σας ευχαριστω εκ των προτερων....
Για πες ακριβώς τι εννοείς σε λα λα και θα δούμε αν υπάρχει κάτι ή όχι.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
Μπορείτε να με κατευθύνεται για το πως γίνεται;
4B0BDA7F-9951-4964-B2DB-25ED6504F6C0.jpeg


Δεν ξέρω αν το dac που χρησιμοποιείτε είναι Roon Ready.
Δυο τρόπους: κάτω δεξιά ρυθμίστε την ένταση ή μπείτε στο DSP και χαμηλώστε -6db το Headroom
 

Μηνύματα
301
Reaction score
117
Δοκίμασα και τα δύο και δεν ανταποκρίνεται πουθενά .
Αυτό έχω dan luxman da 200 και γεφυρώνει με το bridge lindemann.
Τι εννοείται roon ready?
 

Μηνύματα
47
Reaction score
34
Γεια σας και Καλη Χρονια..... Καινουργιος στη κουβεντα.....Ομολογώ οτι για περιπου 4 χρονια που μπηκα στον κοσμο της καλης μουσικής ήμουν διστακτικος στο RΟΟΝ και ο λογος ηταν ότι εχω Meclo σαν NAS και Cambridge CXN V2 σαν streamer και μέσω ενός καλου DAC (RME) + Bubble UpNP απο tablet εκανα τη δουλεια μου χωρίς PC απο Melco & Qobuz. Απλα εχω το JRiver μόνο για tagging. Ελα όμως που εβαλε η ROON αυτο το δοκιμαστικο για 3 μήνες με ενα δολλαριο... Το δοκιμασα και ενθουσταστικα.... Και συμφωνώ ότι το ετήσιο κόστος ειναι λίγο για το τι σου προσφερει.....Το προβλημα όμως ειναι ότι θες ενα PC να δουλεύει συνεχεια (αυτο κανω τωρα με ενα παλιο που ειχα). Το ROON NUCLEUS εχει απαγορευτικη τιμή. Κοιταξα για ΝUC αλλα και αυτα δεν ειναι φτηνα (τουλαχιστο αυτο το καιρο ). Υπαρκει καποια καλη / οικoνομικη λύση να κοιταξω...Ποιο ειναι ενα καλο configuration για NUC? Άλλη λύση (μίνι) ?--- Σας ευχαριστω εκ των προτερων....
To πιο οικονομικό είναι να χρησιμοποιείς το υπάρχον PC για το Roon Core. Δεν είναι βαρύ πρόγραμμα. Πιστεύω ότι με λίγο ψάξιμο θα μπορείς να βρεις και τη βιβλιοθήκη του Meclo.
Επίσης άλλη value επιλογή είναι να κοιτάξεις στο facebook marketplace, σίγουρα θα βρεις mac mini με SSD με λιγότερο από 400€.
Θα σου πω και κάτι πιο extreme, από τη στιγμή που έχεις Quboz και tablet και streamer της προκοπής κατάργησέ το τελείως το ΝΑS, πούλα το.8-)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
Δοκίμασα και τα δύο και δεν ανταποκρίνεται πουθενά .
Αυτό έχω dan luxman da 200 και γεφυρώνει με το bridge lindemann.
Τι εννοείται roon ready?
Θα πρότεινα να μπείτε και να διαβάσετε τις βασικές αρχές στο site της Roon.
Κάτι κάνετε λάθος.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
3. καλύτερος ήχος. Ναι, λυπάμαι που το λέω επειδή θα προτιμούσα να είχε καλύτερο ήχο το JRiver και να γλύτωνα λεφτά και τα bugs αλλά δεν έχει. Επαναλαμβάνω ότι ήμουν αρνητικός δλδ λειτουργεί αντίστροφο bias εδώ. Αλλά είναι καλύτερο. Επειδή έτσι. Ίσως βοηθάει η ανάλυση που κάνει στιγμιαία σε κάθε track. Θα δοκιμάσω το αντίστοιχο στο JRiver αν υπάρχει, επειδή υπήρχε η επιλογή ανάλυσης αλλά δεν την κάνω για την πλάκα επειδή έχω 1500 άλμπουμ τα περισσότερα σε high definition και παίρνει υπερβολικά πολύ να κάνω όλη τη βιβλιοθήκη.
Για τη τιμή των όπλων, να σου προτείνω να ενεργοποιήσεις και στο Jriver την αναπαραγωγή όλου του τραγουδιού απο τη ram, αν και έχω απορρίψει το Jriver προ πολλού ( έχω αράξει με το Daphile εγώ, είμαι βλαμμένος :p ).
 

Μηνύματα
376
Reaction score
233
Γεια σας και Καλη Χρονια..... Καινουργιος στη κουβεντα.....Ομολογώ οτι για περιπου 4 χρονια που μπηκα στον κοσμο της καλης μουσικής ήμουν διστακτικος στο RΟΟΝ και ο λογος ηταν ότι εχω Meclo σαν NAS και Cambridge CXN V2 σαν streamer και μέσω ενός καλου DAC (RME) + Bubble UpNP απο tablet εκανα τη δουλεια μου χωρίς PC απο Melco & Qobuz. Απλα εχω το JRiver μόνο για tagging. Ελα όμως που εβαλε η ROON αυτο το δοκιμαστικο για 3 μήνες με ενα δολλαριο... Το δοκιμασα και ενθουσταστικα.... Και συμφωνώ ότι το ετήσιο κόστος ειναι λίγο για το τι σου προσφερει.....Το προβλημα όμως ειναι ότι θες ενα PC να δουλεύει συνεχεια (αυτο κανω τωρα με ενα παλιο που ειχα). Το ROON NUCLEUS εχει απαγορευτικη τιμή. Κοιταξα για ΝUC αλλα και αυτα δεν ειναι φτηνα (τουλαχιστο αυτο το καιρο ). Υπαρκει καποια καλη / οικoνομικη λύση να κοιταξω...Ποιο ειναι ενα καλο configuration για NUC? Άλλη λύση (μίνι) ?--- Σας ευχαριστω εκ των προτερων....
Με μια γρήγορη αναζήτηση:
Μπορείς να πάρεις αυτόν εδώ, να τον συνδέσεις στο δίκτυο, και να μην τον σβήσεις ποτέ:

 

sps

Μηνύματα
708
Reaction score
512
Καλή χρονιά σε όλους να δώσω και εγώ μια εικόνα από την χρήση του Roon.
Αρχικά το χρησιμοποιούσα με core server ένα mini mac (i5/16gb/SSD 500gb) και remote ένα iMac και iPad, πολύ ευχαριστημένος από την χρήση του χωρίς κολλήματα μια NAS βιβλιοθήκη με 2000 Hi Res Album , Tidal & Qobuz. Πρόσφατα αντικατέστησα το core με ένα intel NUC10 (i7/16gb/SSD 250gb) πρόγραμμα το ROON "ROCK". Είναι λίγες οι μέρες που το χρησιμοποιώ αλλά νομίζω ότι έχει εμφανή διαφορά με πρόγραμμα για mac.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
Καλή χρονιά σε όλους να δώσω και εγώ μια εικόνα από την χρήση του Roon.
Αρχικά το χρησιμοποιούσα με core server ένα mini mac (i5/16gb/SSD 500gb) και remote ένα iMac και iPad, πολύ ευχαριστημένος από την χρήση του χωρίς κολλήματα μια NAS βιβλιοθήκη με 2000 Hi Res Album , Tidal & Qobuz. Πρόσφατα αντικατέστησα το core με ένα intel NUC10 (i7/16gb/SSD 250gb) πρόγραμμα το ROON "ROCK". Είναι λίγες οι μέρες που το χρησιμοποιώ αλλά νομίζω ότι έχει εμφανή διαφορά με πρόγραμμα για mac.
Δηλαδή; Τι διαφορά;
 

sps

Μηνύματα
708
Reaction score
512
Είναι νωρίς ακόμα για λεπτομέρειες, αλλά πιο απρόσκοπτή λειτουργία πιο γρήγορη ανταπόκριση. Στο scrool παράδειγμα βλέπω μεγάλη διαφορά. Αμεσότητα στην λειτουργία.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.280
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top