Περι roon ο λογος (αποριες επεξηγησεις)

Μηνύματα
354
Reaction score
137
ανεβαίνουν και οι τιμες στο Roon απο 1η Ιανουαριου

• $12.49/month, billed annually
• $14.99/month, billed monthly
• Lifetime billing for $829.99, one-time.

Επίσης γι αυτους που ξεκινουν τώρα το Roon και οχι μονο ;)

 

Μηνύματα
227
Reaction score
274
καλημερα καλη χρονια με υγεια και οτι ποθει ο καθενας
Θεματακι με ρουν
παιζω απο το λαπτοπ που ειναι και το core κοματια απο τη συλλογη μου που ειναι στο σκληρο σε ενα streamer
Καθε τοσο ξεκιναει το κοματι και μετα απο μισο λεπτο σταματαει για περιπου 2 εως 5 δευτερολεπτα και με πεταει στο επομενο κομματι. Γινεται συνεχεια αυτο
Η ταχυτητα του ιντερνετ μου ειναι απο 16 εως 20mb περιπου....
Τι συμβαινει ? γιατι μου το κανει αυτο ?
 

D

Deleted member 35

Guest
1. Σίγουρα είναι τοπικά αρχεία ή μήπως είναι Roon Radio μέσω Tidal ή Qobuz; Την πατάω συχνά καθώς τελειώνει ένας δίσκος και αμέσως ξεκινάει το Radio με αποτέλεσμα να κολλάει όταν κατεβάζω.

2. Είσαι συνδεδεμένος μέσω Wifi ή Ethernet; Για το Roon το Wifi ΔΕΝ υπάρχει σαν τύπος σύνδεσης. Μόνο το Ethernet θεωρείται σωστό.

3. Τι Modem - Router - Switch έχεις; Πιθανόν να μπουκώνει αν έχεις του παρόχου σου.
 

Μηνύματα
227
Reaction score
274
1. Σίγουρα είναι τοπικά αρχεία ή μήπως είναι Roon Radio μέσω Tidal ή Qobuz; Την πατάω συχνά καθώς τελειώνει ένας δίσκος και αμέσως ξεκινάει το Radio με αποτέλεσμα να κολλάει όταν κατεβάζω.

2. Είσαι συνδεδεμένος μέσω Wifi ή Ethernet; Για το Roon το Wifi ΔΕΝ υπάρχει σαν τύπος σύνδεσης. Μόνο το Ethernet θεωρείται σωστό.

3. Τι Modem - Router - Switch έχεις; Πιθανόν να μπουκώνει αν έχεις του παρόχου σου.
το λαπτοπ ( Core)ειναι συνδεδεμενο μεσω wifi .το streamer που εχω τον σκληρο ειναι μεσω ethernet ...συνδεση wind με το μαμα ρουτερ ενα ΖΤΕ
 

OPTIMIST

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.321
Reaction score
170
καλημερα καλη χρονια με υγεια και οτι ποθει ο καθενας
Θεματακι με ρουν
παιζω απο το λαπτοπ που ειναι και το core κοματια απο τη συλλογη μου που ειναι στο σκληρο σε ενα streamer
Καθε τοσο ξεκιναει το κοματι και μετα απο μισο λεπτο σταματαει για περιπου 2 εως 5 δευτερολεπτα και με πεταει στο επομενο κομματι. Γινεται συνεχεια αυτο
Η ταχυτητα του ιντερνετ μου ειναι απο 16 εως 20mb περιπου....
Τι συμβαινει ? γιατι μου το κανει αυτο ?
Καλησπέρα,
Θέλει προσοχή το σύστημα του δικτύου μέσα στο σπίτι.Εαν την μουσική την έχεις ήδη και δεν στριμαρεις τότε λαγγαρει το δίκτυο σου η έχεις αδύναμο υπολογιστή σαν ρουν κορ που τυχαίνει να κάνει και άλλες εργασίες εκείνη την στιγμή
 

Μηνύματα
227
Reaction score
274
Καλησπέρα,
Θέλει προσοχή το σύστημα του δικτύου μέσα στο σπίτι.Εαν την μουσική την έχεις ήδη και δεν στριμαρεις τότε λαγγαρει το δίκτυο σου η έχεις αδύναμο υπολογιστή σαν ρουν κορ που τυχαίνει να κάνει και άλλες εργασίες εκείνη την στιγμή
μουσικη εχω και δικη μου αλλα και στριμ μεσω tidal ...σαν core εχω το macbook air 2020 με τον m1 επεξεργαστη
 

OPTIMIST

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.321
Reaction score
170
Εάν πραγματικά θέλεις να ακούσεις καλά και χωρίς προβλήματα στην σύνδεση σου πρέπει να το σεταρεις ΣΩΣΤΑ και φυσικά να επενδύσεις λίγα χρήματα .
 

OPTIMIST

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.321
Reaction score
170
Για αρχή αποκλείονται ( σας Roon Core ) φορητές συσκευές και μαλιστα που δεν έχουν σύνδεση Ethernet .
Προσοχή όλες οι θύρες Ethernet να είναι Gigabit και όχι 100αρες
Προτίμηση σε SSD και όχι HDD.
Ειδικά για το Roon Core μόνο SSD.
 

Μηνύματα
227
Reaction score
274
Για αρχή αποκλείονται ( σας Roon Core ) φορητές συσκευές και μαλιστα που δεν έχουν σύνδεση Ethernet .
ε καλα δεν νομιζω οτι ειμαι ο μοναδικος συνδρομητης που εχει σαν κορ λαπτοπ μεσω wifi. αλλιως ας ελεγε η εταιρια οτι αυτο αυτο και αυτο χρειαζεται για να λειτουργει καλα και απροσκοπτα το ρουν. απο τη στιγμη που σου λεει οτι μπορεις σαν κορ να χρησιμποιησεις το λαπτοπ σου,θα επρεπε να λειτουργει σωστα. Εαν ειναι να δινω 100+ ευρω το χρονο και να πρεπει να θελω και ενα 1000ρικο να στησω ειδικο αυτονομο κορ να το χεσω δλδ.
 

OPTIMIST

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.321
Reaction score
170
ε καλα δεν νομιζω οτι ειμαι ο μοναδικος συνδρομητης που εχει σαν κορ λαπτοπ μεσω wifi. αλλιως ας ελεγε η εταιρια οτι αυτο αυτο και αυτο χρειαζεται για να λειτουργει καλα και απροσκοπτα το ρουν. απο τη στιγμη που σου λεει οτι μπορεις σαν κορ να χρησιμποιησεις το λαπτοπ σου,θα επρεπε να λειτουργει σωστα. Εαν ειναι να δινω 100+ ευρω το χρονο και να πρεπει να θελω και ενα 1000ρικο να στησω ειδικο αυτονομο κορ να το χεσω δλδ.
Από την άλλη παραπονιέσαι ότι λαγγαρει το σύστημα σου. Δεν σε κατηγόρησε κανένας. Συνδέσε τα όλα σε σωστό δίκτυο ethernet. Δεν κοστίζει και πολύ...
 

Μηνύματα
227
Reaction score
274
Από την άλλη παραπονιέσαι ότι λαγγαρει το σύστημα σου. Δεν σε κατηγόρησε κανένας. Συνδέσε τα όλα σε σωστό δίκτυο ethernet. Δεν κοστίζει και πολύ...
δεν μπορω να συνδεσω το λαπτοπ στο χωρο μου μεσω ethernet. μονο wifi.
 

OPTIMIST

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.321
Reaction score
170
Εαν επιμενεις wifi συνδεσε με αυτα . Το έχω δοκιμάσει
 

Μηνύματα
227
Reaction score
274
Εαν επιμενεις wifi συνδεσε με αυτα . Το έχω δοκιμάσει
δλδ το θεμα ειναι η αποσταση μεταηυ ρουτερ και λαπτοπ? διοτι ναι μεν ειπα οτι δεν μπορω να συνδεσω με καλωδιο αλλα εννοουσα οτι δεν γουσταρω καλωδιο χυμα στο σπιτι. το ρουτερ και το λαπτοπ εχουν αποσταση 3 μετρα οποτε εαν εννοεις αυτο τοτε δεν πρεπει να ειναι προβλημα με τοσο κοντινη αποσταη μεταξυ τους .
Απλα εγω δεν θελω να εχω ενα καλωδιο χυμα απο τον καναπε εως το ρουτερ που ειναι στην τηλεοραση διπλα και σε αποσταση τριων τεσσαρων μετρων
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.684
Τι συμβαινει ? γιατι μου το κανει αυτο ?
Δεν ξέρω να σου απαντήσω γιατί δημιουργείται το πρόβλημα, αλλά αυτό που μπορώ να σου πω με σιγουριά ότι ΔΕΝ φταίει είναι ότι το core σου είναι σε laptop ή ότι η σύνδεσή σου είναι ασύρματη.

Αφενός, ένα MacBook του 2020 με M1 είναι ΥΠΕΡαρκετό ως core. Εγώ όταν είχα roon είχα το core σε laptop 10ετίας με 6-7 φορές μικρότερη επεξεργαστική ισχύ. Κανένα πρόβλημα.

Αφετέρου, είναι χαζό να λέμε ότι μπορώ να στριμάρω π.χ. tidal στο κινητό μου μέσω wifi αλλά όταν θέλω να το κάνω μέσω roon ξαφνικά το wifi δεν επαρκεί.

Τέλος, λες ότι το κομμάτι κόβεται και μετά ξεκινάει να παίζει το επόμενο κομμάτι. Αυτό δεν είναι λαγκάρισμα, είναι άλλο πρόβλημα.

Θα έλεγα οτι μια ερώτηση στο forum του roon είναι η καλύτερη λύση.
 

OPTIMIST

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.321
Reaction score
170
Δεν ξέρω να σου απαντήσω γιατί δημιουργείται το πρόβλημα, αλλά αυτό που μπορώ να σου πω με σιγουριά ότι ΔΕΝ φταίει είναι ότι το core σου είναι σε laptop ή ότι η σύνδεσή σου είναι ασύρματη.

Αφενός, ένα MacBook του 2020 με M1 είναι ΥΠΕΡαρκετό ως core. Εγώ όταν είχα roon είχα το core σε laptop 10ετίας με 6-7 φορές μικρότερη επεξεργαστική ισχύ. Κανένα πρόβλημα.

Αφετέρου, είναι χαζό να λέμε ότι μπορώ να στριμάρω π.χ. tidal στο κινητό μου μέσω wifi αλλά όταν θέλω να το κάνω μέσω roon ξαφνικά το wifi δεν επαρκεί.

Τέλος, λες ότι το κομμάτι κόβεται και μετά ξεκινάει να παίζει το επόμενο κομμάτι. Αυτό δεν είναι λαγκάρισμα, είναι άλλο πρόβλημα.

Θα έλεγα οτι μια ερώτηση στο forum του roon είναι η καλύτερη λύση.
Το πρόβλημα είναι γνωστό.To Roon έχει μια buffer που γεμιζει με το μουσικο κομματι (ας πουμε 10 δευτερολεπτα της επομενης μουσικης ) , οταν δεν μπορει να το φορτωσει παει να παιξει το επομενο κομματι
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.684
Το πρόβλημα είναι γνωστό.To Roon έχει μια buffer που γεμιζει με το μουσικο κομματι (ας πουμε 10 δευτερολεπτα της επομενης μουσικης ) , οταν δεν μπορει να το φορτωσει παει να παιξει το επομενο κομματι
Αυτό είναι μια γενικότητα που ισχύει για όλα τα streaming apps/services και δεν εξηγεί γιατί ο φίλος αντιμετωπίζει το συγκεκριμένο πρόβλημα.

Δεν εξηγεί γιατί το roon αντιμετωπίζει συνεχώς πρόβλημα με τη φόρτωση του κομματιού (τόσο μεγάλο που δεν μπορεί να συνεχίσει την αναπαραγωγή του) αλλά μαγικά μπορεί να φορτώσει το επόμενο κομμάτι και να παίξει τα πρώτα του π.χ. 30 δευτερόλεπτα.
 

OPTIMIST

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.321
Reaction score
170
Αυτό είναι μια γενικότητα που ισχύει για όλα τα streaming apps/services και δεν εξηγεί γιατί ο φίλος αντιμετωπίζει το συγκεκριμένο πρόβλημα.

Δεν εξηγεί γιατί το roon αντιμετωπίζει συνεχώς πρόβλημα με τη φόρτωση του κομματιού (τόσο μεγάλο που δεν μπορεί να συνεχίσει την αναπαραγωγή του) αλλά μαγικά μπορεί να φορτώσει το επόμενο κομμάτι και να παίξει τα πρώτα του π.χ. 30 δευτερόλεπτα.
Το έχω αντιμετωπίσει στο ρουν ακριβώς.Αδυναμη επικοινωνία Roon core με Roon Endpoint.
 

D

Deleted member 35

Guest
Τώρα διάβασα καλύτερα το αρχικό μήνυμα. Η μουσική είναι στο δίσκο του Mac ή το streamer; Επίσης τι έξοδο έχεις; Ακούς από το Mac ή στέλνεις αλλού; Για κάνε ένα διάγραμμα. Αν έχεις το πρώτο στήσιμο δε δικαιολογείτε επαρκώς η διακοπή καθώς όλη η επεξεργασία γίνεται τοπικά.

Αν όμως ο δίσκος και η έξοδος είναι αλλού δικτυακά τότε μάλλον φταίει το Wifi όπως έγραψα και πριν.

Σκέψου λοιπόν ότι το αρχείο φεύγει από το streamer, έρχεται στο Mac για επεξεργασία και το στέλνει πίσω. Αν έχεις router του παρόχου τότε πιθανόν το Wifi QoS να είναι τραγικό και να μπουκώνει. Πχ το πρότυπο N δίνει στα 300Mbps ή 25MB/s. Δηλαδή το μισό από 1 τραγούδι RED BOOK. Αν τώρα κάνεις και τίποτε άλλο λογικό να μπουκώνει.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.684
25MB/s. Δηλαδή το μισό από 1 τραγούδι RED BOOK. Αν τώρα κάνεις και τίποτε άλλο λογικό να μπουκώνει.
Ανά δευτερόλεπτο βρε άνθρωπε. Δηλαδή μπορεί να μεταφέρει ολόκληρο το τραγούδι σε 2 δευτερόλεπτα. Τι λογικό να μπουκώνει;

Τέλος πάντων, ας δοκιμάσει να συνδέσει προσωρινά το laptop με καλώδιο να δούμε αν διορθώνεται το πρόβλημα. Μόνο ως δοκιμή.
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Μου βγάζει προειδοποίηση paused στα metadata.
Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος?
Δεν έχω κάποιο θέμα από τότε που το παρουσίασε αλλά δεν μπορώ και να το βλέπω καρφωμένο στην οθόνη.
 


Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.304
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top