Πικάπ-Ενισχυτής-Ηχεία για άσχετο ακροατή

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
θα συμφωνησω με τον φιλο που αναφερεται οτι για ενεργα μεχρι 1000ε. απο εκει και περα εαν εδινες παραπανω θα πηγαινες σε παθητικα
Πω ρε παιδιά, πάλι λάθος ηχεία πήγα και πήρα...
Τώρα;
Τι θα κάνω; Αγγελίες;
 


Μηνύματα
414
Reaction score
891
Τον βαφτίσαμε, τον μεγαλώσαμε, του δώσαμε σύνταξη και τώρα θα τον θάψουμε κιόλας;;

Και γιατί παρακαλώ πάνω από 1000ευρό όχι ενεργά; Θεωρείς οτι με 1200ευρό θα πάρεις καλύτερο ενισχυτή+παθητικό, απ' ότι ταιριασμένο απ την εταιρεία ενεργό; Εγώ καθόλου δεν το πιστεύω. Εκτός κι αν το χόμπι είναι η αναβάθμιση τελικά, αλλά βλέπω ο άνθρωπος θέλει απλώς ν ακούσει τη μουσική του.
 




Μηνύματα
954
Reaction score
518
Μπα οχι τρελε μου δεν ειναι επειδη δεν αναβαθμιζεται δεν ειναι καλο. Διοτι εαν το βαλεις κατω οτι αναβαθμιζεται δεν ειναι vfm.

Ωστοσο ειναι καποια πραγματα που εσεις οι ιδιοι καποτε κανετε sticky θεματα τα οποια πλεον αγνοειτε με τα ενεργα. ποια; τροφη για σκεψη.
Οπως ακομα ενα πραγμα που αγνοειται ειναι οτι η γραμμες συχνοτητων που δινουν τα ενεργα( αυτα τουλαχιστον που ειναι στα 0db απο τα χαμηλα εως και στις ψιλες συχνοτητες)δεν ειναι για ακροαση. Ποσο μαλλον βαζοντας ενα τετοιο ηχειο σε οικειακο χωρο γινεται ενοχλητικο. Προσωπικα εγω εαν ειχα ενα τετοιο ηχειο στον κακο μου χωρο θα ειχα θεμα.

Ακομα δεν ειπα οτι εκανες λαθος επιλογη. Για δικη μου γνωμη αναφερθηκα.

Επισης οποιος παρει ηχειο ενεργο πανω απο χιλια ευρω δεν σημαινει οτι ειναι λαθος.
Θες να το κανω πιο δικαιο; ωραια απο 2000ε και πανω. θα εχεις εναν ενισχυτη τουλαχιστον 120w για να πεις οτι μπορεις να οδηγησεις καπως καλα ενα ηχειο χ με μετριες εντασεις. με 1200ε αγοραζει καποιος εναν 60w ενισχυτη και καποια χ ηχειο με οτι αυτο σημαινει. Εαν δεν τον ικανοποιει ας παρει ενεργα.

by the book δεν υπαρχει. by the book κανεις δεν πανε ουτε οι επαγγελματιες. Και για να μην παρεξηγηθω υπαρχουν καποιοι κανονες ναι.... αλλα δεν ισχυουν ολοι παντου. υποσυνθηκες.
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Οπως ακομα ενα πραγμα που αγνοειται ειναι οτι η γραμμες συχνοτητων που δινουν τα ενεργα( αυτα τουλαχιστον που ειναι στα 0db απο τα χαμηλα εως και στις ψιλες συχνοτητες)δεν ειναι για ακροαση.
Γηράσκω αεί καραφλιαζόμενος.:p
Αγνοούσα όντως ότι θα γινόταν αυτό.
Νόμιζα ότι θα σταματούσε η τριχόπτωση μια μέρα...:D

Μετά έρχεται ο Κογιας και με κοροϊδεύει, γιατί αυτός έχει πλούσιο μαλλί, φουντωτό φουντωτό, σα κάτι αφρικανίδες αναμαλλιασμένες.:gotcha:

Τες πα, έχεις δίκιο, δε το λέω για να πω ότι ακούγεται καλά το φλατ, δεν ακούγεται, είναι χάλι μάβρο, έχουμε πει τα άπαντα του Μακρυγιάννη μπουτχια για το ταργκετ κερβ. Αλλά έτσι όπως τα λες, να, μαζεύω τις τρίχες από κάτω. :drinks:
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
καταλαβαινεις τι λεω και πως το λεω δεν εισαι χαζος.

Και εγω καταλαβαινω τι εννοεις με την εκφραση παρτε ενεργα. θεωρητικα στο 80% εχεις δικιο με αυτην την εκφραση και απο λογω κοστους, κοπου και σχεση τιμης αποδοσης. Η συνταγη ομως δεν ειναι για ολους.

Εγω απο τα λιγα που ξερω,ακουσει και διαβασει το ταργκετ κουρβ κανεις δεν το βαζει ευθεια. αρα τι ειναι σωστο τελικα;
 

gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
Θες να το κανω πιο δικαιο; ωραια απο 2000ε και πανω.
Τι; Έτσι αέρα-πατέρα από το χιλιάρικο στο διχίλιαρο; Πώς να το εκλάβω εγώ τώρα αυτό.... :(

Εγω απο τα λιγα που ξερω,ακουσει και διαβασει το ταργκετ κουρβ κανεις δεν το βαζει ευθεια.
"ταργκέτ κουρβέ" λέγεται αυτή η γραμμή συχνοτήτων, γαλλικός όρος είναι. Για να συνεννοούμαστε καλύτερα το λέω, δεν θα χαθούμε στην προφορά.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Εγω απο τα λιγα που ξερω,ακουσει και διαβασει το ταργκετ κουρβ κανεις δεν το βαζει ευθεια. αρα τι ειναι σωστο τελικα;
Εγώ ξέρω ότι ο EAR το βάζει διαφορετικά από τον Bhutia. Εσύ πρέπει να διαβάσεις τα papers για να δεις ποιά είναι τα 2-3 target curves που προτείνονται και να επιλέξεις αυτό που θες.
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
σου απαντησα.στα 1200 εαν σου κανουν τα 60w για τον χωρο σου, σε μετρια ενταση με ενα 'ψιλοευκολο ηχειο' εγω προσωπικα το προτιμω απο καθε ενεργο. με αυτην την προυποθεση το ειπα.

εαν παμε βαση αλλων απαιτησεων καλη οδηγηση,δυνατες εντασεις....και δεν ακουμε μετριες εντασεις τοτε ναι ενεργα ακομα και στα 1200ε και στα 1500ε.

greeklish ειναι οπως θελω το λεω χαχα. target curve προς οφελος συνεννοησης.

[DOUBLEPOST=1563797316][/DOUBLEPOST]
Εγώ ξέρω ότι ο EAR το βάζει διαφορετικά από τον Bhutia. Εσύ πρέπει να διαβάσεις τα papers για να δεις ποιά είναι τα 2-3 target curves που προτείνονται και να επιλέξεις αυτό που θες.
αρα βλεπεις οτι δεν υπαρχει by the book. απο την στιγμη που μου λες διαλεξε δεν υπαρχει κανονας. αυτα που προτεινουν τελος παντων εγω γνωρισω ειναι 2 το 'φλατ' δλδ 0db και αυτο το B&k.

μηπως εννοεις το αυτο το sean olive responce?
 
Last edited:


Μηνύματα
954
Reaction score
518
sub....δημιουργει αλλα προβληματα.

το ιδανικο ειναι ο σημειακος ηχος και εσυ και εγω παμε και βαζουμε σαμπ δημιουργοντας μεγαλυτερο προβλημα.
 




Μηνύματα
954
Reaction score
518
οχι γτ; κανουμε ενα διαλειμμα μεχρι να πει τα βασικα.

χωρος,αποστασεις,ποσοτητα δισκων κτλ κτλ.
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.110
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top