Πικάπ-Ενισχυτής-Ηχεία για άσχετο ακροατή

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Το 90% των απαντήσεων είναι για ''γομολάστιχα''.

Μόλις τις δει ο νέος φίλος μας, θα την κάνει με ελαφρά, για άλλα φόρουμ.

Έγραψε τα ''θέλω'' του κι αν δεν μπορείτε να τα σεβαστείτε, μην γράφετε καθόλου.
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Το συγκεκριμένο πικάπ έχει ενσωματωμένο phono. Οπότε χρειάζεσαι ενεργά ηχεία για να ρυθμίζεις την ένταση από τα ηχεία (τηλεχειριζόμενα;;).
Το 90% των απαντήσεων είναι για ''γομολάστιχα''.

Μόλις τις δει ο νέος φίλος μας, θα την κάνει με ελαφρά, για άλλα φόρουμ.

Έγραψε τα ''θέλω'' του κι αν δεν μπορείτε να τα σεβαστείτε, μην γράφετε καθόλου.
Ή δεν θα ξεκολλάει με τίποτε, χα χα. Που να βρεί άλλο συνδυασμό επιστημονικής γνώσης, πρακτικών προτάσεων, χαβαλέ, στείρων ή γόνιμων αντιπαραθέσεων, χιούμορ, ακαταλαβίστικων post κ.λ.π :welcome::welcome:
 

Μηνύματα
28
Reaction score
33
Καλησπέρα μάγκες,ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις.
Πριν συνεχίσω και χωρίς να θέλω να φανώ μαλάκας,να πω οτι το θέμα δεν είναι "πώς μπορώ να ακούσω τον καλύτερο ήχο με 700 ευρώ" αλλά πικάπ-ενισχυτής-ηχεία.
Το spotify χρυσό και συμφέρον και γαμάτο,αλλά είναι σαν τα e-books.Ε θέλω να βάζω το δισκάκι πάνω και να παίζει,όχι να διαλέγω σε μια λίστα στον υπολογιστή.
Οπότε και η κουβέντα για το πόσους δίσκους έχω ή σκοπεύω να αποκτήσω ή αν θα εθιστώ και θα ξοδέυω τα λεφτά μου στον Ζαχαρία νομίζω είναι λίγο περιττή :p
Εν ολίγοις,γουστάρω πολύ να πάρω ένα πικάπ και θα πάρω πικάπ.

Για να αυξήσω το μπάτζετ μου πρέπει να περιμένω γύρω στους 3 μήνες ακόμα και με τέτοια καύλα δεν γίνεται,ακόμα κι αν χάσω σε ποιότητα.Ας κάνω και μαλακία δεν πειράζει,αν δεν πληρώσεις δε θα μάθεις λένε.
[DOUBLEPOST=1563815350][/DOUBLEPOST]Και πάμε στα πιο τεχνικά τα οποία δεν ανέφερα να σας βοηθήσω κι εσάς.
Ακούω ambient και κυρίως techno,οπότε το καλό μπάσο σίγουρα θα χρειαστεί!
Ο χώρος μου είναι περίπου 3x3 αλλά ίσως το σύστημα μπει σε έναν μεγαλύτερο,περίπου 4x4!

Απ'ότι έχω καταλάβει με 400 ευρώ είναι προτιμότερο να παω σε ενεργά!

Τα jbl 305mkii με ενδιαφέρουν,θα παω αύριο στην αντιπροσωπεία να τα ακούσω και δια ζώσης.
Τα hs7 επίσης!
Πολλοί μου έχετε προτείνει και τα tannoy σε αυτά τα χρήματα!

Μακάρι να μπορούσα να διαθέσω παραπάνω για να είμαστε όλοι πιο χαρούμενοι,και εσείς για τις προτάσεις σας και τα αυτιά μου,αλλά στην παρούσα φάση σε αυτό το ποσό θα παίξουμε!

Αν δεν έχουν τηλεχειρισμό(όπως πχ τα Edifier) τι επιπλέον θα χρειαστώ για τον χειρισμό του volume?

Πολύ ευχάριστο να βλέπω 3 σελίδες απαντήσεις στο ερώτημα μου και σας ευχαριστώ ξανά!
 

Μηνύματα
8.981
Reaction score
12.385
Καλησπέρα μάγκες,ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις.
Πριν συνεχίσω και χωρίς να θέλω να φανώ μαλάκας,να πω οτι το θέμα δεν είναι "πώς μπορώ να ακούσω τον καλύτερο ήχο με 700 ευρώ" αλλά πικάπ-ενισχυτής-ηχεία.
Το spotify χρυσό και συμφέρον και γαμάτο,αλλά είναι σαν τα e-books.Ε θέλω να βάζω το δισκάκι πάνω και να παίζει,όχι να διαλέγω σε μια λίστα στον υπολογιστή.
Οπότε και η κουβέντα για το πόσους δίσκους έχω ή σκοπεύω να αποκτήσω ή αν θα εθιστώ και θα ξοδέυω τα λεφτά μου στον Ζαχαρία νομίζω είναι λίγο περιττή :p
Εν ολίγοις,γουστάρω πολύ να πάρω ένα πικάπ και θα πάρω πικάπ.
:drinks::drinks::hi::hi:
 

gid

Μηνύματα
7.315
Reaction score
8.540
Πολλοί μου έχετε προτείνει και τα tannoy σε αυτά τα χρήματα!
Για τα Tannoy Reveal πρέπει - εδώ που τα λέμε - να κάνεις μια υπέρβαση και να... γλιτώσεις 100Ε από τον προϋπολογισμό σου, παίρνοντας ηχεία με 8άρι γούφερ, που θα ακουστούν πολύ καλά και σε 5Χ5 χώρο.

Ωστόσο το να σηκώνεσαι (πάνω στο τσακίρ κέφι με την ambient) και να πηγαίνεις σε δύο ηχεία για να ανεβοκατεβάσεις την ένταση στην πλάτη τους θα σε ξενερώσει, φοβάμαι.
 

Μηνύματα
28
Reaction score
33
Για τα Tannoy Reveal πρέπει - εδώ που τα λέμε - να κάνεις μια υπέρβαση και να... γλιτώσεις 100Ε από τον προϋπολογισμό σου, παίρνοντας ηχεία με 8άρι γούφερ, που θα ακουστούν πολύ καλά και σε 5Χ5 χώρο.

Ωστόσο το να σηκώνεσαι (πάνω στο τσακίρ κέφι με την ambient) και να πηγαίνεις σε δύο ηχεία για να ανεβοκατεβάσεις την ένταση στην πλάτη τους θα σε ξενερώσει, φοβάμαι.
To πρόβλημα μου με τα Tannoy είναι η διαθεσιμότητα στο Thomann,ξεκάθαρα,έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια και για να τα προτείνετε οι περισσότεροι εδώ σίγουρα κάτι ξερετε!
Εγώ απλά θέλω να μπει το remix των Red Axes σε τραγούδια της Λένα Πλάτωνος όσο πιο γρήγορα γίνεται!
 

Μηνύματα
455
Reaction score
572
Για τα Tannoy Reveal πρέπει - εδώ που τα λέμε - να κάνεις μια υπέρβαση και να... γλιτώσεις 100Ε από τον προϋπολογισμό σου, παίρνοντας ηχεία με 8άρι γούφερ, που θα ακουστούν πολύ καλά και σε 5Χ5 χώρο.

Ωστόσο το να σηκώνεσαι (πάνω στο τσακίρ κέφι με την ambient) και να πηγαίνεις σε δύο ηχεία για να ανεβοκατεβάσεις την ένταση στην πλάτη τους θα σε ξενερώσει, φοβάμαι.
Αστον να ξενερώσει μόνος του,εγώ στα 55μου ακόμα δεν έχω ξενερώσει
 


PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Εγω θα προτεινω ενα πικαπ kenwood kd1033 περιπου 120 ευρω(μεταχειρισμενο και θελει λιγη υπομονη να το πετυχεις,ισως απο e-bay),θα του βαλεις μια audio-technica at3600L αλλα 25 , θα παρεις ενα ALPS ποτενσιομετρο και ενα πλαστικο κουτακι να το βαλεις μεσα (αν δεν μπορεις βρες ενα φιλο να σε βοηθησει) , συνολο μεχρι τωρα 160-170 ευρω. Ενα καλο καλωδιο mogami,canare κλπ (15 ευρα, αντε λιγο παραπανω αφου θα πας στα ηχεια) και ενα ενεργο ηχειο που θα σου προτεινουν οι πιο γνωστες.Θα σου μεινουν και χρηματα για δισκους.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.651
Ωραίες μουσικές ακους, είσαι πολύ στα γούστα μου.

Πάρε σαμπ σε κάποια φάση.
4 σαμπ είναι καλά.
Προτίμησε φτηνούς δορυφόρους, ώστε αργότερα να πάρεις κι άλλους.
Το μεγαλύτερο δυνατό γουφερ στον δορυφόρο, θα σου δώσει καλύτερο χτύπημα στο μπάσο.
Αυτό θες. ;)
 
Last edited:

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Εγω θα προτεινω ενα πικαπ kenwood kd1033 περιπου 120 ευρω(μεταχειρισμενο και θελει λιγη υπομονη να το πετυχεις,ισως απο e-bay)
Παρομοιο και εξ'ισου καλο το pioneer PL-12,ισως λιγο ακριβοτερο απο το kenwood, παλι μεταχειρισμενο και παλι θελει υπομονη.Τα υπολοιπα οπως ειπα πιο πριν.
 

Μηνύματα
28
Reaction score
33
Ωραίες μουσικές ακους, είσαι πολύ στα γούστα μου.

Πάρε σαμπ σε κάποια φάση.
Προτίμησε φτηνούς δορυφόρους, ώστε αργότερα να πάρεις κι άλλους.
Το μεγαλύτερο δυνατό γουφερ στον δορυφόρο, θα σου δώσει καλύτερο χτύπημα στο μπάσο.
Αυτό θες. ;)
E,κρίμα να μείνουν στο ράφι για χάρη του spotify :p

Κι εγώ κάπως έτσι το έχω στο μυαλό μου,πάμε τώρα για ένα βήμα και αργότερα βλέπουμε τι και πως!
Σε ευχαριστώ!
[DOUBLEPOST=1563821113][/DOUBLEPOST]
Παρομοιο και εξ'ισου καλο το pioneer PL-12,ισως λιγο ακριβοτερο απο το kenwood, παλι μεταχειρισμενο και παλι θελει υπομονη.Τα υπολοιπα οπως ειπα πιο πριν.
Αυτό που με απομακρύνει λίγο από την επιλογή μεταχειρισμένου είναι πως δε θελω να μου βγάλει γρήγορα κάποια ζημιά και να ξενερώσω,προτιμώ να έχω το κεφάλι μου ήσυχο για λίγο καιρό.Όπως επίσης και το ότι είμαι ΕΝΤΕΛΩΣ άσχετος ώστε να κρίνω αν ένα μεταχειρισμένο που θα βρω αξίζει και είναι σε καλή κατάσταση
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.651
Πιθανό πρόβλημα: να πηδάει η βελόνα με 4 σαμπ στο δωμάτιο.

Εκεί θα νιώσεις την υπεροχή του σποτιφαι! :p:D
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Αυτό που με απομακρύνει λίγο από την επιλογή μεταχειρισμένου είναι πως δε θελω να μου βγάλει γρήγορα κάποια ζημιά και να ξενερώσω,προτιμώ να έχω το κεφάλι μου ήσυχο για λίγο καιρό.Όπως επίσης και το ότι είμαι ΕΝΤΕΛΩΣ άσχετος ώστε να κρίνω αν ένα μεταχειρισμένο που θα βρω αξίζει και είναι σε καλή κατάσταση
Λογικο αυτο.
[DOUBLEPOST=1563821807][/DOUBLEPOST]
Πιθανό πρόβλημα: να πηδάει η βελόνα με 4 σαμπ στο δωμάτιο.

Εκεί θα νιώσεις την υπεροχή του σποτιφαι! :p:D
Δηλαδη το σποτιφαι,δεν πηδαει ? :roflmao:
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.651
Γέροι άνθρωποι, το νου τους στο πήδημα...:p:D
[DOUBLEPOST=1563822276][/DOUBLEPOST]
θα μπορούσα να παω πχ στα HS7 της Yamaha ή στα 308P MKII της JBL
Ομολογουμένως τα 308 τα τζιμπιελ θα δώσουν γκάζι πάνω από τις υπόλοιπες επιλογές.
Αν μπορέσεις να τα φτάσεις, φταστα.
 

Μηνύματα
28
Reaction score
33
Πιθανό πρόβλημα: να πηδάει η βελόνα με 4 σαμπ στο δωμάτιο.

Εκεί θα νιώσεις την υπεροχή του σποτιφαι! :p:D
Καμιά βδομαδούλα εδώ μέσα και την έχω νιώσει,βαθιά μη σου πω :p
Να πανε στου διαααααουλο τα παλιοβινύλια
[DOUBLEPOST=1563822719][/DOUBLEPOST]
Γέροι άνθρωποι, το νου τους στο πήδημα...:p:D
[DOUBLEPOST=1563822276][/DOUBLEPOST]
Ομολογουμένως τα 308 τα τζιμπιελ θα δώσουν γκάζι πάνω από τις υπόλοιπες επιλογές.
Αν μπορέσεις να τα φτάσεις, φταστα.
Mπορώ να τα φτάσω απλά δεν ξέρω αν αξίζει λόγω μεγέθους του χώρου(10 τ.μ.).
Λες να παω εκεί?
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
Ο χωρος 3χ3 και 4χ4 ειναι κακος χωρος.δεν πειραζει συνεχιζουμε.

Θες πικαπ; Πασο. Οποτε συνεχιζουμε. Απλα τα παιδια στο ειπαν γτ ειναι πολλα τα εξοδα φιλε.δεν στο παν για κακο. Αλλα αμα το γουσταρεις τελος. Εγω ξερω αρκετα παλικαρια απο εδω του το πικαπ εχει πιασει σκονη.....μετα απο καιρο. το ιδιο ειχαν πει και σε εμενα το ιδιο θα ελεγαν και σε εσενα.

Δεν μας ειπες τι αποσταση θα τα χεις και εαν θα τα βαλεις σε γραφειο ή σε βασεις.

Εαν δεν πας στο 4χ4 πρεπει να το σκεφτεις καλα ποιο θα παρεις.

Αυτο που σου λενε με τα 4 σαμπ δεν ισχυει. Μην τον παρεις σαν κανονα. Δεν πετυχαινει παντα. Εδω σε συναυλιες που εχουν μετρα ολοκληρα δεν πετυχαινουν παντα λοβο θα το πετυχεις εσυ στα 3χ3;?! Και με τους πολλους δορυφορους και woofer...με το delay τι θα κανεις; Μπαινεις με μονοπατια αλλα.......

Σε 10 τμ 8αρι:;Φιλε νομιζω ειναι λαθος. Εκτος εαν οντως θα πας στο 4χ4....αλλα παλι το μικρο woofer δημιουργει λιγοτερα προβληματα σε οικιακο χωρο μη φροντισμενο. Προτιμησε οτι εχει τρυπα εμπρος και οχι πισω.

Καλο ειναι καποια φωτο για μενα και στους δυο χωρους θα βοηθησει.
 
Last edited:

Μηνύματα
28
Reaction score
33
Ο χωρος 3χ3 και 4χ4 ειναι κακος χωρος.δεν πειραζει συνεχιζουμε.

Θες πικαπ; Πασο. Οποτε συνεχιζουμε. Απλα τα παιδια στο ειπαν γτ ειναι πολλα τα εξοδα φιλε.δεν στο παν για κακο. Αλλα αμα το γουσταρεις τελος. Εγω ξερω αρκετα παλικαρια απο εδω του το πικαπ εχει πιασει σκονη.....μετα απο καιρο. το ιδιο ειχαν πει και σε εμενα το ιδιο θα ελεγαν και σε εσενα.

Δεν μας ειπες τι αποσταση θα τα χεις και εαν θα τα βαλεις σε γραφειο ή σε βασεις.

Εαν δεν πας στο 4χ4 πρεπει να το σκεφτεις καλα ποιο θα παρεις.

Αυτο που σου λενε με τα 4 σαμπ δεν ισχυει. Μην τον παρεις σαν κανονα. Δεν πετυχαινει παντα. Εδω σε συναυλιες που εχουν μετρα ολοκληρα δεν πετυχαινουν παντα λοβο θα το πετυχεις εσυ στα 3χ3;?! Και με τους πολλους δορυφορους και woofer...με το delay τι θα κανεις; Μπαινεις με μονοπατια αλλα.......

Σε 10 τμ 8αρι:;Φιλε νομιζω ειναι λαθος. Εκτος εαν οντως θα πας στο 4χ4....αλλα παλι το μικρο woofer δημιουργει λιγοτερα προβληματα σε οικιακο χωρο μη φροντισμενο.

Καλο ειναι καποια φωτο για μενα και στους δυο χωρους θα βοηθησει.
Μα,καταλαβαίνω οτί το λένε με τις καλύτερες προθέσεις,αλλά εγώ τώρα θέλω να κάνω την καύλα μου,ακόμα κι αν δεν είναι η καλύτερη επιλογή.
Λογικά 3x3,απλά τον χώρο θα τον διαμορφώσω από την αρχή οπότε δεν υπάρχει θέμα ως προς το πού θα μπούν,σκέψου το σαν ένα άδειο δωμάτιο 2.8x3.3 περίπου.
Βάσεις για ηχεία έχω,οπότε είτε σε γραφείο είτε σε βάσεις,έχω και τις δύο επιλογές.
Λογικά περίπου 70,80 εκατοστά απόσταση από τον τοίχο,όχι σε γωνία!
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
τριγωνο ακροασης;

Σε ποια πλευρα θα τα βαλεις; Εαν μπορεις να διαλεξεις βαλτα στην μικρη....χωρις αυτο παλι να ναι κανονας.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.049
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top