Πικάπ-Ενισχυτής-Ηχεία για άσχετο ακροατή


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Έχεις κάνει τη λάθος ερώτηση σε ό,τι αφορά τα ενεργά. Το δύσκολο δεν είναι να βρεις ποια ηχεία θα πάρεις, το δύσκολο είναι πως θα συνδέσεις το πικάπ πάνω στα ενεργά, πως θα ελέγχεις δηλαδή την ένταση. Προσωπικά δε γνωρίζω κάποια συσκευή φθηνή που να σε βοηθήσει, αν κάποιος ξέρει ας βοηθήσει τον άνθρωπο και μετά βρίσκει και ηχεία.
 

Μηνύματα
28
Reaction score
33
τριγωνο ακροασης;

Σε ποια πλευρα θα τα βαλεις; Εαν μπορεις να διαλεξεις βαλτα στην μικρη....χωρις αυτο παλι να ναι κανονας.
Πιθανότατα στη μεγάλη,θα με βολεψει περισσότερο
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Mπορώ να τα φτάσω απλά δεν ξέρω αν αξίζει λόγω μεγέθους του χώρου(10 τ.μ.).
Λες να παω εκεί?
Ναι, έτσι λέω.
Να φχαριστηθεις γκάζι, αυτή η μουσική το σηκώνει.
 



PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Έχεις κάνει τη λάθος ερώτηση σε ό,τι αφορά τα ενεργά. Το δύσκολο δεν είναι να βρεις ποια ηχεία θα πάρεις, το δύσκολο είναι πως θα συνδέσεις το πικάπ πάνω στα ενεργά, πως θα ελέγχεις δηλαδή την ένταση. Προσωπικά δε γνωρίζω κάποια συσκευή φθηνή που να σε βοηθήσει, αν κάποιος ξέρει ας βοηθήσει τον άνθρωπο και μετά βρίσκει και ηχεία.
Γι αυτο του ειπα να περασει την εξοδο του phono απο ενα ποτενσιομετρο και να παει στα ενεργα ηχεια.
 





costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Ακούω ambient και κυρίως techno,οπότε το καλό μπάσο σίγουρα θα χρειαστεί!
Μια χαρά τα λες.
Οι μουσικές αυτές έχουν καταιγίδες μπάσου, με μπόλικο μεσοχαμηλό, έως και υπόηχους.

Και το μπάσο αυτό, είναι το πιο ενδιαφέρον, το πιο ευχάριστο στην μουσική αυτή, και το γκάζι είναι δεδομένο, θες να σηκώνεις το βολιουμ.

Το μπάσο θέλει μέγεθος μεγαφώνων, οι απαιτήσεις είναι υψηλές σε ισχύ, και η αναγκαιότητα για σαμπ είναι δεδομένη.

Επίσης είναι δεδομένο πως το να σηκώσεις λιγάκι το ρυθμιστικό τονικότητας στα μπάσα, είναι επιθυμητό. Δώσε μπάσο μάστορα...

Είμαι βέβαιος ότι τα ξέρεις καλά όλα αυτά.

Η jbl είναι μια ενδιαφέρουσα λύση για δύναμη στο μπάσο. Πολλά παιδιά εδώ μέσα έχουν καταβρει τη χαρά του μπάσου σε πολυκαναλα κινηματογραφικά σεταπ με ηχεία της jbl, από ημιεπαγγελματικές ή εντελώς επαγγελματικές σειρές ηχείων, με σίγουρα εντυπωσιακό αποτέλεσμα. Πολλά βατ στους ενισχυτές και.μεγαλα μεγάφωνα στα ηχεία, και γκάζια χορταστικά. Αυτή είναι η συνταγή. Δουλεύει. ;)
 

Μηνύματα
28
Reaction score
33
Μια χαρά τα λες.
Οι μουσικές αυτές έχουν καταιγίδες μπάσου, με μπόλικο μεσοχαμηλό, έως και υπόηχους.

Και το μπάσο αυτό, είναι το πιο ενδιαφέρον, το πιο ευχάριστο στην μουσική αυτή, και το γκάζι είναι δεδομένο, θες να σηκώνεις το βολιουμ.

Το μπάσο θέλει μέγεθος μεγαφώνων, οι απαιτήσεις είναι υψηλές σε ισχύ, και η αναγκαιότητα για σαμπ είναι δεδομένη.

Επίσης είναι δεδομένο πως το να σηκώσεις λιγάκι το ρυθμιστικό τονικότητας στα μπάσα, είναι επιθυμητό. Δώσε μπάσο μάστορα...

Είμαι βέβαιος ότι τα ξέρεις καλά όλα αυτά.

Η jbl είναι μια ενδιαφέρουσα λύση για δύναμη στο μπάσο. Πολλά παιδιά εδώ μέσα έχουν καταβρει τη χαρά του μπάσου σε πολυκαναλα κινηματογραφικά σεταπ με ηχεία της jbl, από ημιεπαγγελματικές ή εντελώς επαγγελματικές σειρές ηχείων, με σίγουρα εντυπωσιακό αποτέλεσμα. Πολλά βατ στους ενισχυτές και.μεγαλα μεγάφωνα στα ηχεία, και γκάζια χορταστικά. Αυτή είναι η συνταγή. Δουλεύει. ;)
Ε ναι,ακόμα και από deep house να το πιάσεις το θέμα,το καλό μπάσο είναι απαραίτητο.Προτιμότερο δηλαδή να χάσεις στα ψηλά πχ παρά στα μπάσα σε αυτά τα είδη μουσικής.
Τα 308 τα έχω βάλει κι εγώ στο μάτι,κυρίως λόγω εξαιρετικής τιμής,αλλά θα δω αύριο και τα 305,μπορεί να γεμίζουν το χώρο μου και να μη χρειαστώ κάτι παραπάνω,αν και η διαφορά στα 100 ευρώ δεν είναι μεγάλη και την σηκώνει το μπάτζετ μου.
Θα τα ακούσω δια ζώσης και θα ενημερώσω όλο το team εδώ μέσα,βινυλιάδες και σποτιφάιδες.
Είχα καιρό να μπω σε φόρουμ με τόση άμεση ανταπόκριση,ωραία φάση!
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
Well θα σαι στην μεγαλυτερη πλευρα εαν και δεν χει τοση σημασια λογω οτι ειναι μικρης διαφορας τελος παντων.....καλο ειναι να μην φυγεις μακρια απο τον εμπρος τοιχο ακομα διοτι οσο μπας στο κεντρο θα χεις ακυρωσεις.

Οποτε δεδομενο αυτου μην προτιμησεις με bass reflex πισω .ποσο μαλλον σε μικρο χωρο πας και κολλησεις πισω το ηχειο θα χεις θεμα. Οπως και να φυγεις στους 80 ποντους θα σε παει στο κεντρο και θα γινει χαμος.επισης να ξερεις οι αποστασεις δεν πρεπει να ιδιες δεξια αριστερα με την πισω.

Λοιπον για μενα το 8αρι και ποσο μαλλον με bass reflex πισω,με τον χωρο σου,αποσταση 1μ ειναι φαουλ. Η σωστη θεση σου ειναι κολλημενος εμπρος οπως κανουν οι περισσοτεροι με μικρους χωρους και βαση αυτων πρεπει να διαλεξεις ενα ηχειο.
 





Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
Το "Turntable ready" ολα τα λεφτα :roflmao:
Τι εννοείς ? Εχω ξαναγραψει οτι πηρε ανιψιος μου το προηγουμενο μοντελο και ειναι μια χαρα.Βεβαια δεν εχει πικαπ,γι αυτο ρωτώ.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Τι εννοείς ? Εχω ξαναγραψει οτι πηρε ανιψιος μου το προηγουμενο μοντελο και ειναι μια χαρα.Βεβαια δεν εχει πικαπ,γι αυτο ρωτώ.
Αστειευομαι.Μου θυμησε κατι παρομοιο με το " HD ready" στις τηλεορασεις που ασφαλως επροκειτο για νεες τεχνολογιες,οποτε το "turntable ready" μου φανηκε καπως αστειο με την εννοια του οτι σαν να προκειται για μια "νεα τεχνολογια" για την οποια υπαρχουν και μηχανηματα "ready" γι αυτην :)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.187
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top