Πλέσσας - Κατσαρός

Μηνύματα
299
Reaction score
321
Δύο λόγια για την χθεσινή μου εμπειρία στην ζωντανή εμφάνιση Πλέσσα-Κατσαρού.

Πρόκειται για δύο δημιουργούς που σέβομαι απεριόριστα όχι μόνο για την ποιότητα της παρακαταθήκης τους αλλά και γιατί έβαλαν το λιθαράκι τους αν στην ψυχοκοινωνική μου εξέλιξη και ευημερία.

Το κοινό δεν μου άρεσε. Ένιωσα σαν σε συγκέντρωση του συλλόγου των απανταχού Σκολτσιναίων ένα πράγμα. Άνθρωποι ακαλαίσθητοι, επί το πλείστον, που φώναζαν και έτρωγαν λαίμαργα, ώστε να ακούγονται τα μαχαιροπήρουνα πιο δυνατά από τα πιατίνια.
Θα μου πεις, πρέπει και το μαγαζί να βγάλει, και καθώς ο μέσος όρος 80, προφανώς δεν θα καταναλωθεί αλκοόλ.

Οι μουσικοί έκαναν γενναίες προσπάθειες να βγάλουν αλλά και να διατηρήσουν το κέφι και την ενέργειά τους.
Άψογοι με μια λέξη, όπως θα περιμέναμε. Μόνο ο ντράμερ ήταν παράταιρος, εμφανώς άρρυθμος. Και έδειχνε να μην το γνωρίζει, ώστε να εμμένει στο στυλ του. Οι λοιποί το κάτι άλλο, άλλωστε πρόκειται για γνωστές φάτσες που σίγουρα θα έχουν συμμετάσχει σε εκατοντάδες δουλειές γνωστών καλλιτεχνών.

Οι δύο μεγάλοι δημιουργοί με εξέπληξαν με την πνευματική διάυγειά τους, την αμεσότητά και απλότητά τους. Απλοί και ουσιαστικοί, παίξιμο με συναίσθημα και γνώση, καθόλου βαρετό, τρομερή διάδραση. Και στο τέλος καμία υπεροψία αλλά φιλική συζήτηση σαν να γνωριζόμασταν καιρό.
Σε αντίθεση με το υφάκι που συναντάμε συχνότατα σε νεώτερους ψευτοφτασμένους του έντεχνου και καλά αλλά και άλλων στυλ.

Θα ξαναπάω να τους δω με την πρώτη ευκαιρία.
 

Μηνύματα
1.002
Reaction score
1.163
Μιμης Πλεσσας + Λευτερης Παπαδοπουλος + Ακης Πανου = Η μιση ιστορια του Ελληνικου τραγουδιου. Ολοι οι υπολοιποι αποτελουν την υπολοιπη μιση!
 

Μηνύματα
121
Reaction score
115
Δεν θα μπω στην ουσία του θέματος μιας και δεν παρακολουθώ την Ελληνική σκηνή, απλά θα πω οτι σέβομαι απεριόριστα τους συγκεκριμένους καλλιτέχνες για πολλούς λόγους. Ήθελα μόνο να πω οτι στις συγκεκριμένες ορχήστρες οι μόνοι "αλεξιπτωτιστές" είναι οι drummers. Κανένας δεν ξεκινάει να μαθαίνει τύμπανα με απώτερο σκοπό μια λαική ορχήστρα σε αντίθεση με τα υπόλοιπα μέλη, τα οποία μπορεί να έχουν κλασσικές σπουδές, αλλά μπορούν ακόμα και μέσα από το λαικό - έντεχνο να αναδείξουν τις ικανότητές τους. Ο drummer με το συνεχές "τούκα τουτούκα" καμμιά φορά ......:lazy::lazy::lazy:
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Μιμης Πλεσσας + Λευτερης Παπαδοπουλος + Ακης Πανου = Η μιση ιστορια του Ελληνικου τραγουδιου. Ολοι οι υπολοιποι αποτελουν την υπολοιπη μιση!
Όχι και έτσι.
Χατζιδάκης Θεοδωράκης,Ζαμπέτας,τι είναι;
 

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
ρε παιιδα μη γραφετε υπερβολές που μειώνουν τους αλλους, για να εξυμνήσετε οντως μεγαλους καλλιτεχνες,Το θεμα του ντράμερ ,αν ισχυει παντως μου κανει εντύπωση.Αλεξιπτωτιστές δεν υπαρχουν που να παιζουν με τον Πλέσσα και τον Κατσαρό.Εκτος αν αρρωστησε ο ντράμερ και φερανε κανεναν προχειρο.Αλλα και παλι μου φαινεται πολύ περίεργο.
 

Μηνύματα
299
Reaction score
321
ρε παιιδα μη γραφετε υπερβολές που μειώνουν τους αλλους, για να εξυμνήσετε οντως μεγαλους καλλιτεχνες,Το θεμα του ντράμερ ,αν ισχυει παντως μου κανει εντύπωση.Αλεξιπτωτιστές δεν υπαρχουν που να παιζουν με τον Πλέσσα και τον Κατσαρό.Εκτος αν αρρωστησε ο ντράμερ και φερανε κανεναν προχειρο.Αλλα και παλι μου φαινεται πολύ περίεργο.
Πράγματι μπορεί να συνέβη και αυτό, να ήταν «έκτακτος». Ήταν πάντως απαράδεκτο το παίξιμό του. Περίεργο όντως το πως τον... υπέμειναν.
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.326
Μηνύματα
2.858.619
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top