Πληροφορίες σχετικά με παλαιό άγνωστο ενισχυτή Ελληνικής Κατασκευής ??

Μηνύματα
37
Reaction score
8
Καλησπέρα,
θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με έναν ενισχυτή που μου χαρίσανε διότι δεν μπόρεσα να βρω πληροφορίες πουθενά .
Ειναι ενας τελικό ενισχυτή με XLR εισόδους (Υπάρχουν και κάποιο transformers σαν αυγά μετά τα inputs βλ photos) ,
ο οποίος γράφει ECRAN HELLAS τυπωμένο μπροστά και τίποτα άλλο.
Κάποιος Παλαιός Ελληνας εισαγωγέας η DIY Κατασκευή ?
Τον άνοιξα και είδα οτι από τους μετασχηματιστές, εξόδους και αξιολόγηση +/- Vdc, νομίζω ότι είναι 30-50 + - watts στα 8 ohms.
Δεν έχω ακούσει πότε αυτό το όνομα κατασκευαστή και χρονολογικά πρέπει να είναι απο δεκαετία 70 αρχές 80,αν και ένας κωδικός από ένα transistor είναι του 1986!
Ο ενισχυτής δουλεύει ,δεν ανάλυσα τον ήχο ποιοτικά άλλα τουλάχιστον δεν εχει κάποια θέματα βλάβης (hiss,pop,),
ο διακόπτης balance (L R) έχει θέμα μόνο,πιάνει μετά από 3-4 ισως και 10 cliks μεχρι να βρεις το center.
Γνωρίζει κάνεις κάτι σχετικό ?


Ευχαριστώ

1a.jpg

6.jpg


8a.jpg

8b.jpg

9a.jpg
 


Μηνύματα
29.076
Reaction score
23.102
ΩΡΑΙΑ ΤΑΙΝΙΑ ΚΑΙ ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΗ ΠΛΕΟΝ..... :D
Post automatically merged:

ΥΓ.ΒΑΛΕ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΜΙΑ ΠΟΥ ΜΠΗΚΕΣ

ΣΤΟΝ ΚΟΠΟ......
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Από το εσωτερικό του θα έλεγα πως είναι ιδιοκατασκευή, κάπου στα μέσα της δεκαετίας του '80 ή λίγο αργότερα.
Μοιάζει με τα κιτ των C&A και smartkit της εποχής. Το κύκλωμα είναι κλασικό ανισόρροπο, γιαυτό και στις εισόδους έχει μετασχηματιστάκια προσαρμογής, ώστε να δέχεται ισορροπημένο σήμα.
 

Μηνύματα
37
Reaction score
8
Το ότι είναι ιδιοκατασκευη απο καποιο kit ηταν και η αρχική μου εκτίμηση ,μιας και η δυο πλακέτες φαίνονται μάλλον έτοιμες prebuild .Κάποιος παλαιότερος τεχνικος που ρωτησα μου ειπα οτι μεχρι τα μεσα της δεκαετιας υπηρχε μια εταιρεία ECRAN που συναρμολογούσε και πωλούσε προϊόντα ήχου ,φωτα κινηματογράφου ,disco ακόμα και τηλεοράσεις,περισοτερο ομως για επαγγελματιες - μαγαζια οχι καταναλωτικά hifi κλπ
Βασικά κάποια rebuilt κάποια έτοιμα σχεδία από εξωτερικό .
Το θέμα είναι εάν αξίζει να ασχοληθεί κάνεις με τον συγκεκριμένο (μικρο-αναβαθμίσεις) η απλα να το αφήσω στην άκρη.
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Άστο όπως είναι
Εκτός κ αν έχεις κανένα τεχνικό που εμπιστεύεσαι απόλυτα ώστε να κάνει τα απολύτως απαραίτητα
Άποψη μου πάντα
Μόνο εάν έχεις αναμνήσεις από κάτι αξίζει να ασχοληθείς γενικά με ανακατασκευή
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Το ότι είναι ιδιοκατασκευη απο καποιο kit ηταν και η αρχική μου εκτίμηση ,μιας και η δυο πλακέτες φαίνονται μάλλον έτοιμες prebuild .Κάποιος παλαιότερος τεχνικος που ρωτησα μου ειπα οτι μεχρι τα μεσα της δεκαετιας υπηρχε μια εταιρεία ECRAN που συναρμολογούσε και πωλούσε προϊόντα ήχου ,φωτα κινηματογράφου ,disco ακόμα και τηλεοράσεις,περισοτερο ομως για επαγγελματιες - μαγαζια οχι καταναλωτικά hifi κλπ
Βασικά κάποια rebuilt κάποια έτοιμα σχεδία από εξωτερικό .
Το θέμα είναι εάν αξίζει να ασχοληθεί κάνεις με τον συγκεκριμένο (μικρο-αναβαθμίσεις) η απλα να το αφήσω στην άκρη.
Είναι ένας τυπικός ενισχυτής τάξης ΑΒ με ισχύ γύρω στα 55 watts στο κανάλι.
Κατασκευαστικά τώρα έχει αρκετά θεματάκια. Αρχικά παρατηρείς πως δεν έχει ψύκτρες αλλά μια πλάκα, που επάνω της βιδώνουν τα εξόδου. Αυτή η λογική δεν αποδίδει ιδιαίτερα.
Επίσης το τροφοδοτικό του είναι οριακά μικρό για την ισχύ του. Μόλις δύο πυκνωτές των 4700 μF.
Η διάταξη τώρα του εσωτερικού του με τις αρκετές καλωδιώσεις, την απομακρυσμένη χωρητικότητα του τροφοδοτικού από το κύκλωμα, τους μετασχηματιστές εισόδου και κάποια άλλα θέματα, δεν προδιαθέτουν για κάτι παραπάνω από μέτριο ήχο.
Δεν θα έλεγα πως αξίζει τον κόπο η ενασχόληση μαζί του.
 
Last edited:

Μηνύματα
37
Reaction score
8
Απο την πρώτη μάτια κατάλαβα ότι ήταν κάτι απλό σαν kit περισσότερο από άλλες δεκαετίες,που ανέφερε και ο φίλος παραπάνω . Το ενδιαφέρον ήταν περισσότερο "εγκυκλοπεδικο" .
Αλλο ενα περίεργο ειναι αν κοιτάξει κάνεις στις πλακέτες θα δει κατι κόκκινο-καφέ αντιστάσεις των 2w,
είναι από την Σοβιετική Εποχής Ρωσσια ("МЛТ-2" )!!
Ευχαριστώ παντός άλλους για τις απαντήσεις
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.370
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top