Ποδήλατο

Μηνύματα
18.923
Reaction score
13.302
Ναι, τον ξέρω τον Γιάννη (συναντιόμαστε στο δρόμο καμιά φορά, αλλά όχι προσωπικά). Πολύ δυνατός, αλλά γενικά όλοι στην παρέα του είναι ένας κι ένας... 🚴‍♂️ 8-)

Τώρα για τα Conti 6000, χμ, αν δούμε πόσο κράτησαν τα 4000 στην παραγωγή, μάλλον θα τα δούμε σε καμιά δεκαετία! :geek:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
Μάλλον θα παίξει καμιά αναβάθμιση του τύπου GP 5000 S2 πιο σύντομα
 



bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
Με τρώει ο πάτος μου ένα πράγμα, να αλλάξω πιρούνι να ελαφρύνει;

Και καλά θα κάνεις, στο βάρος εχει μεγάλη διάφορα αλλα δεν ειναι μονο αυτο.
θα εξοικονομήσεις αρκετή ενέργεια που σπαταλάς, ειδικά στον ανήφορο που προφορτίζεται και αποφορτίζεται συνέχεια μια ανάρτηση που δεν έχει συνήθως κλείδωμα.
 

Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.412
Σταθερό ή ανάρτηση με κλείδωμα;
Προτάσεις;
Πόσα κιλά να ναι το δικό μου αραγες; Κάνα 3αρι το κόβω
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
Σταθερό βρε πουλάκι μου λέμε, θα βγάλεις τη ανάρτηση χωρίς κλείδωμα να βάλεις ανάρτηση με κλείδωμα?
Γύρω στα 2,5 κιλά είναι όλες αυτές οι αναρτήσεις του κιλού στα τρέκινγκ.
Ενα αλουμινένιο σταθερό πιρούνι είναι 700gr.
Όσον αφορά τη άνεση μη σε ανησυχεί ιδιαίτερα, στη πρώτη βόλτα κιόλας θα τη έχεις συνηθίσει.
 

Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.412
Δε νομίζω ότι το συγκεκριμένο παίζει κάποιο σημαντικό ρόλο στην άνεση έτσι όπως δουλεύει τώρα
Όπως είπες μάλλον λίγα χλμ συνήθεια θα είναι.
Μπαδε Γουέι μου παραγγειλανε τα σωστά ακροτίμονα και έρχονται για την αλλαγή , θα πάρω και πεταλακι θα πάρω και πιρουνάκι όλα καλά
350 το είχα πάρει αν θυμάμαι καλά , 20 η σέλα , 40 τα λάστιχα , 40 τα ergon , 50 τα πετάλια , δε θα έχει και κάνα 70αρι το πιρουνάκι , καλά πάμε πιστεύω όπου να ναι θα διπλασιασουμε την αξία
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
Μη το βλέπεις έτσι, δες το ως κίνητρο να συνεχίσεις να γράφεις περισσότερα χλμ. από πριν.
 


Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Και κάπου εκεί ξεκινάει η πλάκα, όσο είμαι στη ευθεία προσπαθεί να ακολουθήσει το ρυθμό μου, τον ακούς από πίσω που οι ανάσες γίνονται βαριές και έντονες... Σαν αυτές μιας γελαδας στον ανήφορο :roflmao:
Όταν όμως ξεκινήσουν οι ανηφόρες εκεί παίζεται όλη μεγάλη φάση.
Συνήθως κόβω και περνάω πίσω, τον αφήνω να χάσει τα αυγά και τα πασχάλια επιλέγοντας λάθος σχέσεις αφού νομίζει ότι με έχει.
Καμιά φορά κοιτάνε και πίσω να δούνε αν έχουν φτιάξει απόσταση για να κόψουν λίγο μη καεί το μοτεράκι κιόλας... Και κάπου εκεί είναι που μαζεύω φορά και τρώει τα μούτρα του...🤣
Αglίτη! 🤣 🤣 🤣 🤣
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Και έτσι και αλλιώς το βλέπω.
Ωστόσο σκέψου να είχα δώσει εξαρχής τα διπλά και ξεμενε αποθήκη..
Μια χαρά είμαι ,όλα καλά .
Αύριο Υμηττό όσο φτάσει
Όταν λες Υμμητο τι εννοείς? Γιατί από κέντρο και νότια πλευρά τον έχω σπουδάσει. Δώσε κανα στοιχείο και διαδρομή, μπορεί και να ανακαλύψουμε κάτι νέο :dance:

Έχω στα σκαριά μια φανταστική διαδρομή που όταν δροσίσει θέλω να κάνω. Από Ηλιουπολη πας Βούλα μέσω Τερψιθέας, από Βούλα πας από βουνίσια κακοτράχαλη διαδρομή Κορώπη, συνεχίζεις Παιανια (από βουνό πάντα), και εκεί από Αγία Παρασκευή πάλι μέσω βουνού βγαίνεις Ζωγράφου, Βυρωνα, Ηλιουπολη.

Οταν έλθει η ώρα, και ψήνεται κάποιος, ας δηλώσει ενδιαφέρων και το βλεπουμε τότε. Οι μπυρες είναι στην μπυραρία Shakesbeer στην Ηλιουπολη, οι γνώστες ξέρουν :drinks:
 
Last edited:


Μηνύματα
567
Reaction score
1.542
Προσοχή όταν αλλάζουμε πιρούνι με ανάρτήση σε σταθερό πρέπει να είναι διορθωμένο στο βήμα της ανάρτησης.
Αλλιώς αλλάζουμε την γεωμετρία του ποδηλάτου. Δεν είναι πολύ καλή ιδέα.
 

Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.412
Όταν λες Υμμητο τι εννοείς? Γιατί από κέντρο και νότια πλευρά τον έχω σπουδάσει. Δώσε κανα στοιχείο και διαδρομή, μπορεί και να ανακαλύψουμε κάτι νέο :dance:

Έχω στα σκαριά μια φανταστική διαδρομή που όταν δροσίσει θέλω να κάνω. Από Ηλιουπολη πας Βούλα μέσω Τερψιθέας, από Βούλα πας από βουνίσια κακοτράχαλη διαδρομή Κορώπη, συνεχίζεις Παιανια (από βουνό πάντα), και εκεί από Αγία Παρασκευή πάλι μέσω βουνού βγαίνεις Ζωγράφου, Βυρωνα, Ηλιουπολη.

Οταν έλθει η ώρα, και ψήνεται κάποιος, ας δηλώσει ενδιαφέρων και το βλεπουμε τότε. Οι μπυρες είναι στην μπυραρία Shakesbeer στην Ηλιουπολη, οι γνώστες ξέρουν :drinks:
από άσφαλτο μέχρι τις πάνω κεραίες.
δεν έχω φτάσει ακόμα.
υπάρχει μια πιθανότητα να πάω σάββατο πρωί. δηλαδή όχι και πολύ πρωί. μπορεί να πάω πχ wheelmania για το πιρούνι και τα πεταλάκια και μόλις τελειώσω να ανέβω από καισαριανή όσο αντέξω για να δοκιμάσω την διαφορά (τρομαραμ) μετά τις μόντες

shakesbeer έχω κάτσει , πολλάν καλόν
 

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Μόλις γύρισα και εγώ, σήμερα η διαδρομή είχε ατομική καταδίωξη...
δηλαδή 2 τσοπανόσκυλα με πήγανε κ@λοφεράντζα για 300-400 μέτρα, το ένα θηρίο, δεν μου φάνηκε ότι ήθελαν να παίξουν. Φοβήθηκα μπορώ να πω, και το σημείο που με πετύχανε ήταν ότι χειρότερο - ένεκα υψηλών ταχυτήτων ποδηλάτου και διερχόμενων οχημάτων. Όταν τρέχει ακριβώς δίπλα σου το γομάρι με τα δόντια του 5 πόντους από το πόδι σου δεν μπορείς να προβλέψεις τι θα κάνει εκείνη την ώρα. Είσαι και κλεοδωμένος στα πεντάλ... ίσως η προσπάθεια μου να τα αποφύγω επιταχύνοντας να ήταν λάθος επιλογή.
Τέλος πάντων η περιοχή εδώ τα έχει αυτά - σε μια στροφή παραλίγο να τρακάρω με τράγο στην συνέχεια. Γενικά έπαιζε πολύ τετράποδο σήμερα.
Στα θετικά ξεκίνησα από το σπίτι και γύρισα κιόλας, ενώ ένιωσα το κάψιμο για τα καλά. Γενικά καλή φάση με εξαίρεση ότι ξέχασα τα γάντια και στις κατηφόρες ένιωθα πολύ άβολα (χωρίς γάντια... δύσκολα).

Screenshot_20200707-184828_Strava.jpg
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
Όλοι έχουμε τις κακές εμπειρίες από τα σκλιά...
Τα γ@μημένα μπορεί να γίνουν πολύ επικίνδυνα και να γίνει μεγάλη ζημιά, στη δική μου περίπτωση χάλασα ένα καινούριο ζευγάρι παπούτσια και ένα πίσω τροχό ποδηλάτου... Ααααα!! Κ 5 χρονάκια ζωής στα σίγουρα :eek:
 

Μηνύματα
18.923
Reaction score
13.302
Μόλις γύρισα και εγώ, σήμερα η διαδρομή είχε ατομική καταδίωξη...
δηλαδή 2 τσοπανόσκυλα με πήγανε κ@λοφεράντζα για 300-400 μέτρα, το ένα θηρίο, δεν μου φάνηκε ότι ήθελαν να παίξουν. Φοβήθηκα μπορώ να πω, και το σημείο που με πετύχανε ήταν ότι χειρότερο - ένεκα υψηλών ταχυτήτων ποδηλάτου και διερχόμενων οχημάτων. Όταν τρέχει ακριβώς δίπλα σου το γομάρι με τα δόντια του 5 πόντους από το πόδι σου δεν μπορείς να προβλέψεις τι θα κάνει εκείνη την ώρα. Είσαι και κλεοδωμένος στα πεντάλ... ίσως η προσπάθεια μου να τα αποφύγω επιταχύνοντας να ήταν λάθος επιλογή.
Τέλος πάντων η περιοχή εδώ τα έχει αυτά - σε μια στροφή παραλίγο να τρακάρω με τράγο στην συνέχεια. Γενικά έπαιζε πολύ τετράποδο σήμερα.
Στα θετικά ξεκίνησα από το σπίτι και γύρισα κιόλας, ενώ ένιωσα το κάψιμο για τα καλά. Γενικά καλή φάση με εξαίρεση ότι ξέχασα τα γάντια και στις κατηφόρες ένιωθα πολύ άβολα (χωρίς γάντια... δύσκολα).

View attachment 172273
Dogs = KOM enablers :geek: :laugh:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
Τα κομ εμένα μου τα χαλάνε και οι πέτρες στο δρόμο Σώτο...
Άλλο επικίνδυνο κακό και αυτό, η τελευταία κακή εμπειρία που είχα ήταν στη κατάβαση Κισσάβου που σε μια παρατεταμένη στροφή με 65-70km/h πάτησε ο πίσω τροχός πέτρα (μικρού μεγέθους) που δεν τη είδα ποτέ, έχασε τη ισορροπία το ποδήλατο και άρχισε να σπαρταράει κάτω από τα πόδια μου...
Μέχρι να ανακτήσω ξανά τον έλεγχο, πέρασε η μισή ζωή μπροστά από τα μάτια μου...
 

Μηνύματα
18.923
Reaction score
13.302
Ναι, σε στροφές ό,τι χειρότερο πέτρες και χαλίκια! Εμένα μου έτυχε σε ευθεία, πάνω στην Εθνική πριν μερικούς μήνες (κοντά στον κόμβο του Γαλατά). Έκαναν έργα εκεί για να περάσει το καλώδιο του ρεύματος από Πελοπόνησσο, και στη κατηφόρα με κάποια χιλιόμετρα (όχι πολλά, κοντά στα 50...) πατάει μία πέτρα (μάλλον) ο μπροστινός τροχός και χάνει τον έλεγχο, ενώ πίσω ερχόντουσαν και αμάξια! Ευτυχώς με λίγη ψυχραιμία, και χωρίς να πατήσω φρένο χαλάρωσα το πιάσιμο στο τιμόνι και μετά από κάποια μέτρα επανήλθε! Αλλά ήταν αρκετά ψυχοφθόρα αυτά τα 3-4 δευτερόλεπτα! :geek: :angel:


Σε άλλη φάση, με πολύ λίγα χιλιόμετρα όμως (15-20) μπαίνω σε μία στροφή κάθετη (διασταύρωση). Πάνω φυσικά στη στροφή, τι άλλο, χαλικάκι! Δεν θέλει βέβαια πολύ, γλυστράει λίγο ο πίσω τροχός, αλλά ποιος σώζει την κατάσταση; το αριστερό πεντάλ που βρήκε στην άσφαλτο, ισορρόπησε το ποδήλατο και μπήκα και με τις μπάντες στη στροφή σαν MTB! :lolsign: :laugh:
 
Last edited:


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.100
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top