Ποδήλατο

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.243
Reaction score
41.904
Πάρε ρε πουλάκιμ ένα garmin όργανο άμα είναι να κάθεσαι να περνάς χειροκίνητα το αρχείο, αλλιώς πάρε bryton και πέρνα χειροκίνητα ότι έχεις κάνει με garmin μέχρι στιγμής στο bryton active
 


Μηνύματα
570
Reaction score
1.548
Αν σας ενδιαφέρουν πραγματικά σοβαρά τα data τότε η λύση είναι μόνο μια....

golden cheetah

Απόλυτο εργαλείο δέχεται data από όλα σχεδόν τα μπλιμπλίκια και από online κόσμους όπως stava, trainpeaks κ.α.
Το καλό είναι ότι μπορείς να κρατάς αρχείο στον υπολογιστή σου και να μην εξαρτάσαι από κανένα server ή υπηρεσία.
Στανταλλον να Ουμ!
 

Μηνύματα
19.314
Reaction score
13.525
Το έχω στον άλλο υπολογιστή, αλλά στον καινούριο δεν το έβαλα (περνούσα κυρίως τα αρχεία του powerpod).

Θέλει όμως πολύ διάβασμα και ψάξιμο για να καταλάβεις τι αντιπροσωπεύουν τα δεδομένα και τα γραφήματα μέσα σε αυτό, και ακόμα περισσότερο πώς θα μπορούσες να τα εκμεταλλευθείς. Δεν είναι δηλαδή και το πιο κατάλληλο για καθημερινή χρήση και απλή/γρήγορη παρατήρηση των δεδομένων σου μετά από την ποδηλατική έξοδο...
 

Μηνύματα
1.265
Reaction score
2.215
Λίγο κρύο σήμερα, χωρίς καπότες την άκουσα λίγο στις πατούσες αλλά όλα καλά. Δοκίμασα να βγάλω τις 2 κλασσικές ανηφόρες της Λαμίας με το προτελευταίο γρανάζι πίσω δηλαδή το 28 αντί για το 30 που βάζω πάντα σε κλίσεις >6% ή όταν κλατάρω (μπροστά 34) και τα κατάφερα χωρίς βέβαια να κρατήσω αξιοπρεπές cadence ή hr. Θα δουλέψω πάντως προς αυτή την κατεύθυνση διότι θέλω σύντομα να πάω σε 52/36 και 11-28.

Screenshot_20201120-203310_Strava.jpg

Ανάβαση Άγιος λουκάς
Screenshot_20201120-203342_Strava.jpg

Ανάβαση Φραντζή (top παιδάκια)
Screenshot_20201120-203408_Strava.jpg
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.957
Reaction score
20.476
@pankrok Όλο γράφεις εδώ κι αλλού, αλλά pm με τη διεύθυνσή σου δεν έστειλες! Θα κρυώσουν τα αυτάκια σου και θα πέσουν! :tongue: :roflmao: Έλα, στείλε τη διεύθυνση στο θείο @wizzy να σε κανονίσει!
 

Μηνύματα
570
Reaction score
1.548
Όχι ευκολάκι δε το λες είναι σαν το RAW για ποδηλάτες αλλά ακριβώς επειδή έχει τεράστιο εύρος ανάλυσης είναι ιδανικό για να το έχει κάποιος είναι και free.

Και μια και λόγο covid βλέπω πολύ εγκλεισμό είναι ιδανική περίπτωση να ασχοληθεί κάποιος
 

Μηνύματα
19.314
Reaction score
13.525
Λίγο κρύο σήμερα, χωρίς καπότες την άκουσα λίγο στις πατούσες αλλά όλα καλά. Δοκίμασα να βγάλω τις 2 κλασσικές ανηφόρες της Λαμίας με το προτελευταίο γρανάζι πίσω δηλαδή το 28 αντί για το 30 που βάζω πάντα σε κλίσεις >6% ή όταν κλατάρω (μπροστά 34) και τα κατάφερα χωρίς βέβαια να κρατήσω αξιοπρεπές cadence ή hr. Θα δουλέψω πάντως προς αυτή την κατεύθυνση διότι θέλω σύντομα να πάω σε 52/36 και 11-28.

View attachment 187621
Ανάβαση Άγιος λουκάς
View attachment 187622
Ανάβαση Φραντζή (top παιδάκια)
View attachment 187623
Σάκη μένεις μόνιμα στη Λαμία, είσαι από εκεί δηλαδή, ή στο Καρπενήσι; Πριν πολλά χρόνια είχα κάνει τέσσερις μήνες στη Λαμία, τέτοιο καιρό, στο ΚΕΥΠ ως μαθητευόμενος μάγ... εεε... δόκιμος (για το πυροβολικό, όχι το σώμα υλικού πολέμου)! Ωραίες στιγμές, και πολύ τρέξιμο στο ΚΕΥΠ! Για να το θυμόμαστε - επειδή ήμασταν λίγο άτακτα παιδιά - φύγαμε όλοι με 10φ στον αποχαιρετισμό! :geek: :gamer:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.243
Reaction score
41.904
Σάκη, βλέπω 10% κλίση και ηδονιζομαι... 🤣
Μπράβο, σε λίγο που θα βάλεις 36/28 θα ηδονιζεσαι και εσυ :biggrin:
 

Μηνύματα
15.009
Reaction score
20.740
ρε σεις άσχετο



τούτο εδώ δε θα ταν και γαμώ αν ήταν να παένς στη δουλειά με το δίκυκλο και να κουβαλάς και αλλαξιά σε βαλιτσάκια σχαρίτσας πίσω;

δεν νομίζω να φτάσω σε αυτό το σημείο (η αλήθεια είναι ότι αμα κάναμε καμιά τηλεργασία της προκοπής μου πέρασε από το μυαλό τις μέρες που θα κατέβαινα να πήγαινε με το εργαλείο - 17 χλμ κατηφόρα , 30 λεπτά με τα φανάρια , και 50 λεπτά προς τα πάνω) αλλά στον φανταστικό κόσμο που θα το έκανα μπορεί να ψώνιζα.
έχει και γαμάτο χρωματάκι
λάστιχα να αντέχουν λακούβα , κλιμάκωση για γκρεμούς και ανηφόρες και αλαφρύ (για να μπορείς να το φορτώσεις)
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.243
Reaction score
41.904
Και γιατί δεν μπορείς να το κάνεις με το κουρσάκι που πήρες?
Ωραίο είναι πάντως!
 

Μηνύματα
19.314
Reaction score
13.525
Ουσιαστικά κουρσάκι είναι κι αυτό, με παραλλαγή fitness το ίσιο τιμόνι και λίγο μακρύτερο μεταξόνιο.
 

Μηνύματα
15.009
Reaction score
20.740
χρειάζομαι , παπούτσια , παντελόνι , πουκάμισο , γραβάτα , πες θα αφήσω 1-2 σακάκια στο γραφείο και φυσικά φαί 2-3 ταπεράκια.
μιλάμε για 30λίτρα αποσκευή που δεν μπαίνει σε backpack (ώστε να μην αφήσω και σίδερο στο γραφείο για το πουκάμισο) , θέλει σίγουρα 2 διαφορετικά σακοειδή άρα σχάρα*.
οπότε θέλει ντεντικέιτεντ όχημα για να μην είσαι στο βίδωνε ξεβίδωνε και να μην φαίνεσαι σαν να τραβάς μπαγκαζιέρα με nissan gtr.

* είναι ένα παλικάρι που τον βλέπω κάθε πρωί κατα τις 9 παρα να κατεβαίνει μεσογείων με σακίδιο σχαρίτσας
 

Μηνύματα
19.314
Reaction score
13.525
Νομίζω ότι σε αυτή την περίπτωση ούτε αυτό είναι το κατάλληλο όχημα... Κάτι σε πιο αστικό ή ταξιδιάρικο θέλεις μάλλον για όλα αυτά (τρέκινγκ δεν έχεις ήδη; αυτό νομίζω ότι είναι καταλληλότερο).
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.243
Reaction score
41.904
Να ξέρς πως σχάρα σε carbon πλαίσιο δεν γίνεται να μπει, δεν προβλέπετε γιαυτό δεν υπάρχουν αναμονες να βιδώσεις κάτι πάνω στο πλαίσιο.
Στη δλειά είμαι απόψε, τσάντα στη πλάτη και ρούχα στο ερμάριο
MVIMG_20201120_223222.jpg
 

Μηνύματα
1.265
Reaction score
2.215
Σάκη μένεις μόνιμα στη Λαμία, είσαι από εκεί δηλαδή, ή στο Καρπενήσι; Πριν πολλά χρόνια είχα κάνει τέσσερις μήνες στη Λαμία, τέτοιο καιρό, στο ΚΕΥΠ ως μαθητευόμενος μάγ... εεε... δόκιμος (για το πυροβολικό, όχι το σώμα υλικού πολέμου)! Ωραίες στιγμές, και πολύ τρέξιμο στο ΚΕΥΠ! Για να το θυμόμαστε - επειδή ήμασταν λίγο άτακτα παιδιά - φύγαμε όλοι με 10φ στον αποχαιρετισμό! :geek: :gamer:
Σώτο είμαι Λαμιώτης και εργάζομαι Καρπενήσι. Μένω και στα 2 αυτά μέρη. Κατάφερα να ξεκολλήσω από Αθήνα μετά από πολλά χρόνια και ειδικά τον τελευταίο καιρό δεν το μετανοιώνω ούτε λεπτό... ΥΕΑ έτσι? Και εγώ παραλίγο να γίνω κάτι ανάλογο με χαρτί για Κύπρο... ψάχνανε για μλκες.

Σάκη, βλέπω 10% κλίση και ηδονιζομαι... 🤣
Μπράβο, σε λίγο που θα βάλεις 36/28 θα ηδονιζεσαι και εσυ :biggrin:
Έχει αρχίσει να μου αρέσει η ανηφόρα αλλά θέλω να έχω ένα all around ποδήλατο ενώ το endurance σκηνικό με πολλά και αργά χιλιόμετρα βλέπω ότι δεν μου πάει ιδιαίτερα... δυνατά παντού και όσο αντέξουμε.
Να ξέρς πως σχάρα σε carbon πλαίσιο δεν γίνεται να μπει, δεν προβλέπετε γιαυτό δεν υπάρχουν αναμονες να βιδώσεις κάτι πάνω στο πλαίσιο.
Στη δλειά είμαι απόψε, τσάντα στη πλάτη και ρούχα στο ερμάριο View attachment 187645
Αυτό Χρήστο δεν μπορώ να το κάνω για διάφορους λόγους. Σκέφτομαι όμως πως να προσαρμόσω ένα μισάωρο στο trainer το πρωί πριν την δουλειά που θα μου κάνει πολύ καλό πιστεύω...
 

Μηνύματα
15.009
Reaction score
20.740
Νομίζω ότι σε αυτή την περίπτωση ούτε αυτό είναι το κατάλληλο όχημα... Κάτι σε πιο αστικό ή ταξιδιάρικο θέλεις μάλλον για όλα αυτά (τρέκινγκ δεν έχεις ήδη; αυτό νομίζω ότι είναι καταλληλότερο).
έχω αλλά είναι πολύ βαρύ και σε σχέση με το εργαλείο ζητάει πολύ ενέργεια δε θα μου βγούν και οι χρόνοι.
επιπλέον πρέπει να το ανεβάσω και 5 ορόφους γιατί προφανώς δεν θα το κλειδώσω στην είσοδο.
η ανάρτηση τελικά είναι ένα άχρηστο πράμμα στην πόλη. αν πεις ότι μαζεύεις τροχούς , ρουλεμάν , αλλάζεις και πιρούνι (αν βρείς στο σωστό ύψος) , λαιμούς κλπ μαλλον το χαρίζεις και παίρνεις καινούριο.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.243
Reaction score
41.904
Και εγώ αυτής της άποψης ήμουν πάντα Σάκη, αλλά δεν γίνεται να κάτσεις πάνω σε επιθετικό ποδήλατο με επιθετική στάση σώματος για αρχή, απλά δεν γίνεται...
Πρέπει κανείς να περάσει από όλες τις φάσεις ώστε να αντέξει και να προσαρμοστεί στη επίθεση, κάποιοι πάλι δεν θα μπορέσουν ποτέ...
Αλλά σε θέση επίθεσης όλα είναι πιο γρήγορα!!
 

Μηνύματα
1.265
Reaction score
2.215
Και εγώ αυτής της άποψης ήμουν πάντα Σάκη, αλλά δεν γίνεται να κάτσεις πάνω σε επιθετικό ποδήλατο με επιθετική στάση σώματος για αρχή, απλά δεν γίνεται...
Πρέπει κανείς να περάσει από όλες τις φάσεις ώστε να αντέξει και να προσαρμοστεί στη επίθεση, κάποιοι πάλι δεν θα μπορέσουν ποτέ...
Αλλά σε θέση επίθεσης όλα είναι πιο γρήγορα!!
Χρήστο δεν έχω παράπονο με το wilier και στο bikefit αν κατεβάσουμε λίγο το τιμόνι θα είμαι φουλ επιθετικός πιστεύω. Ο σκελετός είναι race comfort κατηγορία όχι καθαρό endurance άλλωστε το είχα μελετήσει πριν αγοράσω. Αυτό που λες, σιγά σιγά τα βήματα απλά ξέρω από πριν που θέλω να φτάσω δεν ψάχνομαι.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.957
Reaction score
20.476
Και εγώ παραλίγο να γίνω κάτι ανάλογο με χαρτί για Κύπρο... ψάχνανε για μλκες.
Γιατί, ρε φιλαράκι μιλάς έτσι, να πούμε, με στεναχωρείς και δεν είναι σωστό, να ξέρεις... Μια χαρά περνάνε οι ΕΛΔΥΚάριοι εδώ, ξέρω τι σου λέω. :)
Σκέφτομαι όμως πως να προσαρμόσω ένα μισάωρο στο trainer το πρωί πριν την δουλειά που θα μου κάνει πολύ καλό πιστεύω...
Ρε συ, την πρόσκληση που σου έστειλα, την ενεργοποίησες;
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.867.156
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top