Ποδήλατο


Μηνύματα
2.291
Reaction score
5.175
Ποτε θα πας αυριο; Σημερα εκανα μια βολτα Πεντελη μεχρι το 414. Την επομενη φορα πιο ψηλα.
Λογικά πρωί. Παίζει ένα σενάριο για Μαλακάσα να συναντήσω bretso για special καφέ.
Αν δεν κάτσει λέω να κάνω πάλι το 40αρι το προχθεσινό εκάλη δροσιά πεντέλη χαλάνδρι ή 55αρι εκάλη δροσια πεντέλη νέα μάκρη και επιστροφή Μαραθώνος...
 

Μηνύματα
1.275
Reaction score
2.231
Μιας και δεν αναφερθήκαμε καθόλου στο φετινό Tour de France θα κάνω μια μίνι ανασκόπηση για όσο το παρακολουθώ ενώ θα αναφερθώ σε σημεία που μου έκαναν εμένα εντύπωση. Οι σύνηθεις ύποπτοι μπορούν να διορθώσουν ή να συμπληρώσουν ελεύθερα βεβαίως:

Stage 1: Νίκαια της Γαλλίας στο πιο χάλια που θα μπορούσε - λίγος κόσμος και αρκετή βροχή από εκείνη που δεν ξεπλένει καλά τον δρόμο και τα κάνει όλα χάλια, αρκετά τα ατυχήματα και μια πρώτη ημέρα αφιερωμένη στους σπρίντερ.


Stage 1 1.jpg


Το σπρίντ της πρώτης ημέρα παρουσιάζει πάντα ξεχωριστό ενδιαφέρον διότι ο σπρίντερ που θα κερδίσει φοράει έστω και για λίγο την φανέλα του tour, κάτι που συνεπάγεται βάθρο, κάμερες, δημόσια προβολή ενώ δυστυχώς φέτο δεν έχει φιλάκι από τις μοντέλες. Ο Αλέξανδρος ο Χρίστοφ, ένας κλασσικός σπρίντερ παλαιάς κοπής, δηλαδή γομάρι παίρνει το σπρίντ τερματισμού και ταυτόχρονα την κίτρινη φανέλα για πρώτη φορά στην καριέρα του.

Stage 1 sprint 5.jpg


Έρχεται από την έκτη θέση με 64 χιλιόμετρα/ώρα στα 200 μέτρα από τον τερματισμό την ώρα που ξεκινά το πάτημα:

Stage 1 sprint 2.jpg


Ενώ στα 400 μέτρα είναι... κάπου. Εν τω μεταξύ το setup γίνεται με μία μέση ταχύτητα 60-63 χιλιόμετρα την ώρα...

Stage 1 sprint.jpg


Μέσα σε 130 μέτρα καλύπτει την διαφορά με μία μέση ωριαία στα 67 χιλιόμετρα την ώρα, νούμερο που ωστόσο δεν είναι ενδεικτικό καθώς από τα 64 που ήταν πρίν κάποια δεύτερα πατάει και εκτοξεύεται σαν πύραυλος...

Stage 1 sprint 3.jpg


Και φυστικώνει τον Πέτρο τον Σαγκάν μεταξύ άλλων που δεν φαίνεται σε καθόλου καλή κατάσταση. Συνεχίζεται...
 

Μηνύματα
2.291
Reaction score
5.175
Θέλει ίσιωμα Μήτσου κοιτάει προς τα έξω, πρόσεξε μη χάσεις το πάνω κάτω όταν θα λύσεις (που και αυτό είναι σωστό?)
3.jpg

Παρατηρώ πως είναι κάτω κάτω (βλέπε πιαστράκι πάνω στον κάθετο) αλλά και πάλι ήθελε κατέβασμα οπότε θέλωντας και μη νομίζω πως αυτή είναι η θέση του...

Ευχαριστώ για τα likes
Τι φχαριστάς βρε φίλε, εμείς ευχαριστούμε για το οφθαλμόλουτρο .....
 



Μηνύματα
1.275
Reaction score
2.231
Stage 2 με ανηφόρα 1ης κατηγορίας 7,4% για 14,9Km σχεδόν 1100 μέτρα ανάβαση και μάλιστα το διάσημο Col de Tourini

Col.jpg


Col de Tourini 3.jpg


Col de Tourini 4.jpg


Εδώ η κλίση είναι στο 9-10% και κάτω δεξιά δείχνει τα χιλιόμετρα που ανεβαίνουν. Γενικά την πήγαν χαλαρά την ανηφόρα - ο Σαγκάν δυσκολεύτηκε κρίνοντας από τις εκφράσεις του προσώπου του.

col 2.jpg


Στο τελικό σπρίντ για ανηφορίστες θριάμβευσε ο Αλαφιλίπ, χαρά οι Γάλλοι, κλάμα κλπ.

Stage 2 2.jpg



Κίτρινη φανέλα για τον Τζούλιαν λοιπόν και τα κοκόρια στους δρόμους
 


Μηνύματα
1.275
Reaction score
2.231
Συμπληρωματικά στο stage 2 νομίζω πως η κλίση σε αυτό το σημείο είναι 2-3%

Stage 2.jpg


Το ρολογάκι στο χέρι έχει πάνω από 150Κ

stage 2 3.jpg


Και το εξοχικό μου στην Νίκαια (Της Γαλλίας)

stage 2 4.jpg

Ανεβάζει σωστά στο δίσκο?

Κάπου εκεί είναι το σωστό 2,5mm άμα θυμάμαι σωστά View attachment 193927
έχει οδηγίες και βιντεάκια στο τούμπ πολλά για το θέμα jim
 

Μηνύματα
1.275
Reaction score
2.231
Stage 3 ημέρα των σπρίντερ πάλι όπως δηλαδή γίνεται την 1η εβδομάδα παραδοσιακά. Ο Αλαφιλίπ στην κίτρινη φανέλα, ο Σαγκάν στην πράσινη και ο who cares στην πουά. Για 160 χιλιόμετρα οδηγούσε τον αγώνα ο @bretsos με το καλύτερο ποδήλατο του πελοτόν, δηλαδή ένα Wilier slr zero:

Stage 3.jpg


Jerome Cousin.jpg


Jerome Cousin 3.jpg


στο σπρίντ τερματισμού νικητής ο Caleb Ewan ενώ οι ανταποκριτές μιλήσανε για το πιο εντυπωσιακό σπρίντ σε Tour de France. Δεν ξέρω πόσα watts πάτησε το παλουκάρι εκεί αλλά πρέπει να ήταν πάρα πολλά...

Stage 3 sprint 2.jpg


 


Μηνύματα
1.275
Reaction score
2.231
Ο οποίος 350 μέτρα από το τέλος είναι 17ος με 59 χιλ/ώρα και οι μπροστά αρχίζουν το πάτημα:

Stage 3 sprint 6.jpg


170 μέτρα πριν το τέλος είναι 6ος με 64 χιλ/ώρα

Stage 3 sprint 5.jpg


στα 120 μέτρα περνάει τον Σαγκάν από την εσωτερική με 67 χιλ/ώρα χωρίς να φάει αγκωνιά στην μάπα πολύ απλά διότι δεν τον κατάλαβε καν... ποιός ο μεγαλύτερος σπρίντερ τα τελευταία 7 χρόνια...

Stage 3 sprint 7.jpg


Και παίρνει τελικά την νίκη για μία ρόδα νομίζω και ταχύτητα σχεδόν 70χιλ/ώρα

Stage 3 sprint 8.jpg


Είναι αυτός τέρμα αριστερά με το κόκκινο κράνος

Stage 3 sprint 3.jpg
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.385
Reaction score
42.228
Αυτόν τον Πετράν τον Σαγκάν τον ξέρει η μάνατ? :roflmao:
Τον πατάω οπότε θέλει... 🤣
για τον καινούριο χρόνο έχουμε βόλτα , έναρξη σεζλονγκ ναουμ , ή να πάω μόνος μου;
Σκέφτομαι για κάνα Σούνιο... μάλλον...
 



Μηνύματα
2.291
Reaction score
5.175
για τον καινούριο χρόνο έχουμε βόλτα , έναρξη σεζλονγκ ναουμ , ή να πάω μόνος μου;
Θα βγει διαδρομή περίμενε...
Ανεβάζει σωστά στο δίσκο?

Κάπου εκεί είναι το σωστό 2,5mm άμα θυμάμαι σωστά View attachment 193927
Μία χαρά τον ανεβάζει και μια χαρά τον κατεβάζει τον δίσκο , δεν έχω παράπονο.
 


Μηνύματα
2.291
Reaction score
5.175
όχι πρώτη μέρα έτσι; θα με διώξουν.

82 στο ίσωμα ρε φίλε, που δεν έχω πιάσει ακόμα στο γκρεμό...
θα φάω και εγώ μπάμιες
Πρώτη ρε συ για να κάψουμε κανένα βραδινό ξύδι....
 

Μηνύματα
19.471
Reaction score
13.630
Με ένα πιάτο μπάμιες τον έχω χαλαρά... 82km/h αυτός 100km/h εγω8-)
Καμιά συνταγή της προκοπής για μπάμιες (να καμουφλαριστούν λίγο, να μοιάζουν με μπιφτέκι, ή φιλετάκι ας πούμε), έχουμε; :gamer: :geek:

Edit: Πω, πω, απίστευτο! 205 συνταγές για μπάμιες λέει! Ούτε που το φανταζόμουν!! :oops: :drinks:

 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.798
Reaction score
83.767
Ο οποίος 350 μέτρα από το τέλος είναι 17ος με 59 χιλ/ώρα και οι μπροστά αρχίζουν το πάτημα:

View attachment 193935

170 μέτρα πριν το τέλος είναι 6ος με 64 χιλ/ώρα

View attachment 193936

στα 120 μέτρα περνάει τον Σαγκάν από την εσωτερική με 67 χιλ/ώρα χωρίς να φάει αγκωνιά στην μάπα πολύ απλά διότι δεν τον κατάλαβε καν... ποιός ο μεγαλύτερος σπρίντερ τα τελευταία 7 χρόνια...

View attachment 193937

Και παίρνει τελικά την νίκη για μία ρόδα νομίζω και ταχύτητα σχεδόν 70χιλ/ώρα

View attachment 193940

Είναι αυτός τέρμα αριστερά με το κόκκινο κράνος

View attachment 193941
Ο Sagan δεν είναι καθαρόαιμος sprinter. Είναι all-rounder με καλό σπριντ. Είναι πολύ έξυπνος και πλασάρεται σωστά έχοντας έτσι ένα έξτρα πλεονέκτημα.

Τον Caleb Ewan ποτέ δεν τον χώνεψα. Απίστευτη εκρηκτικότητα στα τελευταία μέτρα με συνδυασμό τσαμπουκά, αλλά ...μπλιάααχ :biggrin:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.685
Μηνύματα
2.869.935
Members
37.945
Νεότερο μέλος
konstantinos2k
Top