Ποδήλατο



Μηνύματα
2.307
Reaction score
5.253
Παρατηρώ ένα θεματάκι με το headset. Νιώθω πως κολλάει καμια φορά, ακριβώς όπως το περιγράφει ο Sheldon εδώ χαμηλά στη σελίδα με τίτλο

"Indexed Steering" ("Brinelling")

Φοράει ένα παλιό headshet shimano 600
Νομίζω πως ήρθε η ώρα του.
@ASilver @bretsos και λοιποί συμποδηλάτες, το koga έχει 1'' headset.
Για βοηθάτε....
Να πάω εδώ ή εδω που μάλλον είναι ίδιο με το πρίν
αυτά μου φαίνονται μάπα
Σιδερένιο ή αλουμινίου???
 
Last edited:

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.168
Reaction score
44.360
Μήτσο λύσε πρώτα τα πάντα, καθάρισε, γρασάρισε και θα φανεί αν θέλουν αλλαγή.


Πήγα μια πολύ καλή, εκεί που όλα πήγαιναν καλά και είχα τρελή διάθεση για πάτημα... Άνοιξαν οι ουρανοί και έγινα μπουρδ@λο... >:(
IMG_20210102_151740.jpg
MVIMG_20210102_131250.jpg
MVIMG_20210102_131104.jpg
IMG_20210102_131001.jpg
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.586
Λοιπόν υπόσχομαι θα ρωτήσω τελευταία φορά και δε θα σας ζαλίσω άλλο: αυτά https://www.continental-tires.com/bicycle/tires/race-tires/gatorskin ή αυτά https://www.continental-tires.com/bicycle/tires/race-tires/grand-prix-urban.

Διστάζω λίγο στα γκέιτορσκιν λόγω του στενού προφίλ, της μεγάλης πίεσης και της λείας επιφάνειας. Χρήση σχεδόν αποκλειστικά στην αθήνα, αν πάω διακοπές το καλοκαίρι αλλάζω λάστιχα, κλάιν.
 



Μηνύματα
2.307
Reaction score
5.253
Το δικό σου να δεις....
Τεχνολογικά άλματα για μένα τον άσχετο.
Πως οδηγαγα τόσο καιρό.....
Μιλάμε άλλη φάση, 10 λεπτά κάτω έκανα την κλασσική μου βόλτα στη Λούτσα...
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.168
Reaction score
44.360
Ο καστέλης με τη σειρά Perfetto έχει πάει το όλα πράμα σε άλλο επίπεδο.
Το gore tex infinium κάνει όλη τη δλειά, σε υψηλής εντάσεις προπονήσεις δεν ιδρώνω καθόλου, μιλάμε ντίπ, το ύφασμα σε πάχος είναι όσο μια κόλλα Α4.
Το πατρόν και η ποιότητα στις ραφές είναι άψογη και φυσικά είναι αδιάβροχο, τι άλλο να ζητήσει κανείς?
 


Μηνύματα
543
Reaction score
379
Καλή χρόνια!!!
Στις 31 Δεκεμβρίου έκανα την πρώτη μου βόλτα μετά από παρά πολλά χρόνια που ήμουν πιτσιρικάς.
Καμία σχέση τότε με τώρα, τότε κάναμε ποδήλατο όλη την μέρα και δεν κουραζόμασταν και τώρα με 45 λεπτά μου βγήκε η γλώσσα και δεν πάταγα συνέχεια.
Επίσης μου φάνηκε πολύ περίεργη η θέση που πρέπει να είναι ψηλά.
Ευτυχώς δεν πιάστηκα αλλά και κατά την διάρκεια και 2 μέρες μετά με πονάει ο καβάλος μου. Δεν ξέρω αν καθόμουν πολύ μπροστά ή αν φταίει η σέλα ή δεν έχει συνηθίσει ο ποπουδάκος.
Εσείς τι λέτε; Η σέλα μου είναι η Selle Italia X1.
 

Μηνύματα
2.307
Reaction score
5.253
Θύμισε μας λίγο τι ποδήλατο έχεις. Επίσης πόσα χιλιόμετρα έκανες και σε τι περιοχή? Φλαταδουρα η ανέβηκες παρνηθα?
Λογικό πάντως να σε πονάνε όλα μετά από τόσα χρόνια....
 


Μηνύματα
543
Reaction score
379
Θύμισε μας λίγο τι ποδήλατο έχεις. Επίσης πόσα χιλιόμετρα έκανες και σε τι περιοχή? Φλαταδουρα η ανέβηκες παρνηθα?
Λογικό πάντως να σε πονάνε όλα μετά από τόσα χρόνια....
Το ποδήλατο είναι αυτό:

Φλατ μέσα στο λιμάνι του Πειραιά, πόσα χιλιόμετρα δεν ξέρω.
Δεν πονάω παντού αλλά μόνο στο καβάλο.
 

Μηνύματα
2.307
Reaction score
5.253
Νομίζω πως απλά είναι θέμα συνήθειας. Πάρε και κολλάν ποδηλατικό με pad και σιγά σιγά θα στρώσεις.
Ωραίο ποδήλατο!
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.168
Reaction score
44.360
Εφόσον όλα είναι σωστά ρυθμισμένα είναι λογικό για πρώτη φορά να πονάς, πάρε σορτς με pad για αρχή θα βοηθήσει αρκετά.
Το ποδήλατο εσύ το έστησες?
 

Μηνύματα
543
Reaction score
379
Είναι όπως ήρθε από τον κατασκευαστή εκτός από το ύψος της σέλας που την ρύθμισα βάση του οδηγού LeMonde.
Προς το τέλος αφού είχα ξεκ0λ0θεί έβαλα ένα παντ στη σέλα από άλλο αναβάτη που με λυπήθηκε αλλά ήταν πολύ αργά το κακό είχε γίνει.
Δεν ξέρω αν θέλει κλίση η σέλα ή ρύθμιση μπρος πίσω ή μήπως θέλει πιο φαρδιά.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.168
Reaction score
44.360
Κοίτα για αρχή είναι λογικό τα μαλακά μόρια να πονέσουν, πρέπει η περιοχή που έρχεται σε επαφή με τη σέλα να συνηθίσει, θα πάρει αρκετό καιρό.
Ως τόσο η σέλα σου μπορεί να χρειάζεται πολλά περισσότερα στο θέμα με τη ρύθμιση.
Θα πρότεινα να πας σε ένα επαγγελματία να σε κουμπώσει πάνω στο ποδήλατο.
 


Μηνύματα
1.285
Reaction score
2.265
Η σέλα φταίει. Μάθε τι νούμερο είναι αυτή που έχεις, μέτρα την απόσταση των ισχιακών σου με την μέθοδο του τσιγαρόχαρτου και βάλτου μια σωστή σέλα. Μην χάνεις χρόνο άσκοπα...
Στο μεταξύ το δικό μου το σημερινό:

Screenshot_20210102-175453_Strava.jpg
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.011
Μηνύματα
2.885.274
Members
37.975
Νεότερο μέλος
Sonic10
Top