Ποδήλατο

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Εγώ που λέτε έχω περάσει τα τελευταία 8 χρόνια με τα εξής ποδήλατα.το πρώτο το πήρα φοιτητής στην Πάτρα.
θυμάμαι τότε με είχαν προσεγγίσει 2 άτομα και μου είχαν πεί κάτι λέει οτι είχαν μία ομάδα και ήθελαν να φτιάξουν ποδηλατόδρομο στην Πάτρα.τότε βέβαια είχα μόνο εγώ και αυτοί ποδήλατο εκεί για τις διαδρομές μας μέσα στο κέντρο.
φυσικά και γέλασα.μετά απο 3 χρόνια όμως έφτιαξαν ποδηλατόδρομο!!!στην Πάτρα!!!στο κέντρο ναι!!!!
τότε λοιπόν πρίν 6 χρόνια είχα ένα

όχι το εικονιζόμενο αλλα το προηγούμενο

με τα πολλά μου το έκλεψαν.ε πήρα και εγώ ένα σαν αυτό

όχι αυτό αλλα το προηγούμενο μοντέλο.Πραγματικά απίστευτο.τεράστια άνεση.ανέβαινα τα πεζοδρόμια.δέν με πόναγε η μέση.πολλές φορές μου είχε σώσει και τη ζωή η διπλή ανάρτηση αφού έπρεπε να ανεβαίνω με μεγάλες ταχύτητες τα πεζούλια.

το τελευταίο μου ήταν πάλι ideal spark.βρήκα τον σκελετό πεταμένο και το έφτιαξα όλο μόνος μου σαν καινούργιο.πολύ καλό αποτέλεσμα.θα βάλω σύντομα μία ωραία φότο που έχω με αυτό.πρόσφατα μου το έφαγαν...

Γενικότερα παρ ότι ήμουν επικίνδυνος στο τιμόνι του ποδηλάτου ποτέ μου δέν είχα κανένα ατύχημα.μάλιστα με το πρώτο spark που είχα έφτασα σε ένα έτος(νομίζω...μπορεί και λιγότερο) στα 1000 χιλιόμετρα!!!!
πραγματικά δέν είμαι φιγουρατζής αλλα μία σαβούρα την έσωσα πηδώντας στην κυριολεξία απο το ποδήλατο!!!

ο αμυντικός τρόπος οδήγησης που είχα λόγω του ποδηλάτου μου εμφανίζεται πολλές φορές και στο αυτοκίνητο.έχω αρκετό σεβασμό στα "σίδερα" επειδή το ένα απο τα 3 ποδήλατα το είχα φτιάξει μόνος και είχα καταλάβει οτι ...σπάει εύκολα...άλλο που δέν μου έτυχε...επίσης κρατώ αποστάσεις ασφαλείας μόνο και μόνο απο τότε...απο το συνήθειο...

μέχρι το τέταρτο-πέμπτο έτος ήμουν ο "γραφικός" με το ποδήλατο.σήμερα η Πάτρα είναι γεμάτη ποδήλατα.τουλάχιστο αυτό έχω παρατηρήσει.άλλαξαν οι μόδες βλέπετε...:126:
έστω και έτσι καλό είναι ο Έλλην να φύγει απο την βλαχια που τον κυριεύει...:126:
 


Μηνύματα
1.714
Reaction score
761
Απάντηση: Ποδήλατο...

Δουλειά με μέλλον: συναγερμοί ποδηλάτου!:116: (με GPS μέσα στον σκελετό για εύρεση όταν συμβεί και GSM για ενημέρωση όταν ... φεύγει:140:!)
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Καλά μιλάμε ότι γίνεται η χαρά της Ideal...
Μόνο Ideal αγοράζουμε?:138::138::138:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.635
Reaction score
83.125
Απάντηση: Re: Ποδήλατο...

Καλά μιλάμε ότι γίνεται η χαρά της Ideal...
Μόνο Ideal αγοράζουμε?:138::138::138:
Κοίτα, η Ideal είναι η πιο τίμια πρόταση. Ούτως ή άλλως, η μάρκα έχει να κάνει μόνο με τον σκελετό (πλαίσιο) του ποδηλάτου. Όλα τα υπόλοιπα εξαρτήματα είναι τρίτων κατασκευαστών.
Δύο ποδήλατα, ένα Ideal κι ένα πιο "ξακουστό", μπορεί να έχουν ακριβώς τα ίδια εξαρτήματα και να διαφέρουν σημαντικά στην τιμή, γιατί τα πλαίσια της Ideal είναι αρκετά φτηνότερα, συγκρίνοντας πάντα τα ίδια υλικά κατασκευής (carbon, αλουμίνιο, ατσάλι κλπ). Η διάσημη μάρκα έχει καλύτερο φινίρισμα, κολλήσεις, πιο ψαγμένη γεωμετρία, βαφή κλπ. Και φυσικά πληρώνεις το όνομα που προέρχεται συνήθως από τη φήμη του κατασκευαστή στους επαγγελματικούς αγώνες.

Προσωπικά "κινούμαι" σε πιο hi-end μάρκες... :114:
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Νίκο, ρωτάω επειδή ψάχνομαι να πάρω ποδήλατο αλλά λόγω μεγάλης κλίσης για αρκετά μέτρα για να φτάσω στο σπίτι μου, χρειάζομαι μεγάλο γρανάζι πίσω, μικρό μπροστά. Έχω δει κάτι 9πλέτες 11-34 για πίσω (δεν έχω βρει όμως μοντέλο να τις φορά από τη μάνα του) αλλά μπροστά δεν είμαι σίγουρος αν το μικρότερο είναι 22 ή 18. Επίσης νομίζω ότι μπροστά θα με βόλευε κάποια custom λύση 18-34-48 που προσφέρει μεγαλύτερο εύρος από το κλασικό επί δυο (44/22=2) των 22-44.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187



Λοιπόν και εγώ IDEAL, μοντέλο Megisto όπως το παραπάνω, έχω και μια χαρά ευχαριστημένος είμαι για τη χρήση που το θέλω.
Και το φινίρισμα του αλλά και οι κολλήσεις του μου φαίνονται μια χαρά.
Βέβαια δεν έχω την εμπειρία σου xfader για να το κρίνω αλλά ούτε και τις απαιτήσεις σου.
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Τα IDEAL είναι άριστα για τα χρήματά τους.
Εγώ "ψήνω" πολύ καιρό την αγορά ποδηλάτου, αλλά γλυκοκοιτάζω τα Cube CLS-LTD Pro και το αντίστοιχο Specialized Crosstrail.

Γενικώς κοιτάζω trekking ποδήλατα και όχι καθαρά mountain.
 

Μηνύματα
4.854
Reaction score
3
Απάντηση: Ποδήλατο...

Το δικό μου είναι ένα τέτοιο...


Έκανα βόλτες σε ένα πάρκο όταν ήμουν στην Αθήνα και το χρησιμοποιούσαν για 1+1/2 χρόνο τις καθημερινές για να πηγαίνω από το σπίτι στο λιμάνι..
Από τότε σταμάτησα τις βόλτες...:117: αλλά είμαι έτοιμος για να το ξαναπιάσω...:137:
 


Μηνύματα
350
Reaction score
0
Απάντηση: Ποδήλατο...

"Εχω και ποδηλατο!Παμε μια βολτα?":142:
αν εισαι στα βορεια προαστια,κανουμε συχνα πυκνα βολτες.
σημερα Χαλάνδρι-κορωπι-καβουρι-λαιμος-φαληρο-πειραιας - πραστιακος και πισω.
στειλε πμ.χαλαρα 20-23 χιλ/ωρα
μικτη παρεα 5-6 ατομων

στειλε πμ για λεπτομερειες
και ο petermeni μαζι μας
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Ποδήλατο...

εγω το πασχα πηρα ενα λαμποργκινι, σε καλη τιμη, σε ενα μηνα και κατι και με λιγες βολτες το εδωσα οταν πεθανε το σκυλακι μου :122:
το ποδηλατο ειναι καλη φαση , καλο ειναι να υπαρχει ενα
 




PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Re: Απάντηση: Ποδήλατο...

εγω ημουνα
Εσένα περίμενα να μας ενημερώσεις... πες τι έγινε ντε.
Και για τους Γερμανούς λεπτομέρειες...
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Πάντως για να ενημερώσω...
το ποδήλατο δέν είναι κομπιούτερ.προυποθέτει οτι ο αναβάτης θα το λειτουργήσει και πράπει απο πρίν να ξέρει πού θα το λειτουργήσει.

ας πούμε είχα ένα γείτονα, έκοψε καμια δύο βόλτες και μετά το άφησε.έτσι δέν έχει νόημα όλα είναι ίδια...

επειδή λοιπόν έχω φάει άπειρες ώρες στην πόλη με το ποδήλατο θα πρότεινα τα εξής..

το πιό ξεκούραστο είναι κάτι σαν αυτό
http://www.kassimatisbikes.gr/big/ideal_innercity.jpg

είχα ένα τέτοιο στη Γερμανία για 3 μήνες.για εκεί είναι τέλειο.καλοί δρόμοι...δέν έχεις πεζούλια...έχει θέση για πράγματα...και το βασικότερο!!!!!η μέση πάνω του κάθεται κάθετα ως προς το έδαφος.άρα πάρα πολύ ξεκούραστο για τη μέση.το mountain είναι πολύ κακό για τη μέση..

βέβαια δέν ζούμε στη Γερμανία...
οπότε εγώ θα έπαιρνα ένα με μπρος πίσω αναρτήσεις.σώζει ζωές στην πόλη!!!!

αυτα αν το έχετε όπως εγώ...δηλαδή για μεταφορές.

για άλλες χρήσεις μπορείτε να πάρετε το κατάλληλο για την περισταση.για βουνό mountain κ.τ.λ.όμως προσοχή!!!να κοιτάξετε την άνεση αν το θέλετε για άλλες δουλειές!!!!
επίσης έχω καταλήξει οτι οι μικροί σκελετοί είναι και οι καλύτεροι ακόμα και για εμένα που είμαι 1,86.ευέλικτοι, γρήγοροι και ελαφριοί.


=-=====
για τα ideal τώρα...το πιο βασικό κομμάτι στη σχεδίαση ενός ποδηλάτου είναι η κινηματική και η δυναμική μελέτη του.δυστυχώς αμφιβάλλω αν τα ideal πληρούν αυτές τις προδιαγραφές που ώς άθροισμα μας φτιάχνουν την λεγόμενη ποιότητα κύλισης.μετά η αντοχή κ.τ.λ.

απλά η ideal χτυπάει στην αγορά διότι είναι φτηνή και έχει καλά αξεσουάρ.
ότι έχω οδηγήσει σε ideal είναι μέτριο προς καλό.δέ συγκρίνεται με ένα εφάμιλο gt,scott,bianchi κ.τ.λ.

βέβαια το εφάμιλο "επώνυμο" πάει 200 ευρώ πάνω.:142:

Α βρε!!πώς το ξέχασα!!!είχα πάρει ένα ποδήλατο απο το praktiker!!!!80 ευρώ...χάλαγε συνέχεια μέχρι που σε κάποια φάση πήγα κατάβαση σε βουνό και απλά στράβωσε ο πίσω άξονας...και το πέταξα...:126:
εν αντιθέση με το praktiker το ideal είναι σκυλί σκέτο.ροτβάιλερ!!!

τελικά έχω αλλάξει μπόλικα ο μπαγάσας...:143:
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Πολύ χρήσιμα αυτά που αναφέρεις και θα μπορούσαν να γίνουν εκτενέστερες αναφορές στα πως και στα γιατί.

Τελικά πως το βλέπετε?
Θα είχε νόημα να φτιάξουμε μια κατηγορία για το ποδήλατο?
Θα υπάρχει κίνηση?
 


skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: Ποδήλατο...

αν εισαι στα βορεια προαστια,κανουμε συχνα πυκνα βολτες.
σημερα Χαλάνδρι-κορωπι-καβουρι-λαιμος-φαληρο-πειραιας - πραστιακος και πισω.
στειλε πμ.χαλαρα 20-23 χιλ/ωρα
μικτη παρεα 5-6 ατομων

στειλε πμ για λεπτομερειες
και ο petermeni μαζι μας
Η Χριστίνα μένει στα... πολύ βόρεια προάστια... :142:
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.324
Μηνύματα
2.858.564
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top