Ποδήλατο

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.627
Reaction score
83.106
Απάντηση: Re: Ποδήλατο...

Λοιπόν και εγώ IDEAL, μοντέλο Megisto όπως το παραπάνω, έχω και μια χαρά ευχαριστημένος είμαι για τη χρήση που το θέλω.
Και το φινίρισμα του αλλά και οι κολλήσεις του μου φαίνονται μια χαρά.
Βέβαια δεν έχω την εμπειρία σου xfader για να το κρίνω αλλά ούτε και τις απαιτήσεις σου.
Έτσι όπως έγραψα, αυτά που έγραψα, μπορεί να φάνηκε πως είμαι λίγο σνομπ απέναντι στα Ideal. Δεν είναι έτσι όμως.
Οι 19 στους 20 πιθανούς αγοραστές ποδηλάτου, δεν θα καταλάβουν καμία διαφορά μεταξύ ενός Ideal και ενός αντίστοιχου, πιο φημισμένου ποδηλάτου. Ακόμα κι αν καταλάβουν κάποιες διαφορές, στην πράξη τους είναι άχρηστες, γιατί πρέπει να είσαι σε κορυφαία φυσική κατάσταση για να "μετρήσουν".
Από κει και πέρα, ο κύριος λόγος για να προτιμήσεις τη "φίρμα" είναι ψυχολογικός, υπό την προϋπόθεση ότι μπορείς να ξοδέψεις τα παραπάνω χρήματα. Όπως και στο hi-end δηλαδή, όταν κάποιος προτιμάει μια πιο μουράτη εταιρεία, ξέροντας ότι δεν πρόκειται να υπάρξει ακουστή διαφορά από μια φτηνότερη λόγω χώρου, είδους μουσικής που ακούει, κατάσταση των αυτιών του κλπ :116:

Βέβαια το μάτι είναι μεγάλος κριτής. Εδώ το κορυφαίο μοντέλο της καναδικής Cervélo (ξεκινάει από τα 6000€):

 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
το παραπάνω μοντέλο οπτικά είναι σίγουρα πολύ καλό.τεχνολογικά ακόμα καλύτερο.
όμως ένα φθηνό ideal είναι καλύτερο όσον αφορά την άνεση.το παραπάνω ποδήλατο είναι φτιαγμένο για επιδόσεις με ότι αρνητικό συνεπάγεται αυτό...

επίσης ένα gt ίδιας κατηγορίας με ένα ideal έχει σαφή διαφορά ακόμα και σε ένα χρήστη που δέν έχει σχετική πείρα.
εντάξει όχι τόσο μεγάλη αλλα οκ...έχει κάποια...

γενικότερα είμαι υπέρ του ideal.είναι Ελληνικό, έχει πολύ καλά αξεσουάρ και έχει πολύ καλό φινίρισμα.

ζήλεψα ρε γαμώτο τώρα...λές να πάρω τίποτις?:137:

κάποια πράματα δέν είναι θέμα hi-end.όπως έχει διαφορά στην οδήγηση ένα vw με ένα fiat και μία alfa romeo έτσι έχουν και τα ποδήλατα.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.627
Reaction score
83.106
Απάντηση: Re: Ποδήλατο...

κάποια πράματα δέν είναι θέμα hi-end.όπως έχει διαφορά στην οδήγηση ένα vw με ένα fiat και μία alfa romeo έτσι έχουν και τα ποδήλατα.
Εννοώ ότι από μια τιμή και πάνω είναι ελάχιστες οι πρακτικές διαφορές, ενώ τη σκυτάλη παίρνει το όνομα.
Δεν έχω κρύψει ποτέ ότι είμαι υπέρ του brand name, μέχρι εκεί που μπορώ να φτάσω (οικονομικά). Γιατί, δυστυχώς, πέραν της πρακτικής του θέματος, το μάτι και η ψυχολογία μου είναι δύσκολο να ικανοποιηθεί. :138:

Πάντως αυτή τη στιγμή, το ποδήλατο που χρησιμοποιώ συχνότερα είναι ένα Specialized Rockhopper comp disc με κάποιες ελαφρές μετατροπές για άσφαλτο. Λόγω ενός προβλήματος στο γόνατο, δεν μπορώ να κάνω προπόνηση δρόμου με ένταση, και το Specialized με έχει βολέψει αφάνταστα στις γρήγορες βόλτες.

 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Νομίζω πως μια υποκατηγορία <<ποδήλατο>> στα αθλητικά έχει λόγους ύπαρξης. Τι λέτε θα έχουμε θέματα?
Κάτι μου λέει πως υπάρχει και διαχειριστής (βλέπε xfader)
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Απάντηση: Ποδήλατο...

Έχω ένα IDEAL Megisto, από το 2007.
Μία χαρά με έχει βολέψει για τις βόλτες μου, την γυμναστική μου, και από το καλοκαίρι κ μετά για τις οικογενειακές βόλτες μου, με το αφαιρούμενο καθισματάκι που έχω προσθέσει!!!


Την διετία 2007-2009 έκανα αρκετά ποδήλατο (βόλτες μέσα στην πόλη) προσπαθώντας να βελτιώσω την φυσική μου κατάσταση και κυρίως απογευματινές-βραδυνές ώρες, λόγο περιορισμένου χρόνου. Δυστυχώς όμως το τεράστιο πρόβλημα με τα αδέσποτα που αντιμετωπίζουμε εδώ στην Σαλαμίνα με έχει αναγκάσει να περιορίσω τις βόλτες αποκλειστικά για δουλειές κλπ τέτοια.
Οποιαδήποτε διαδρομή με μειωμένη κίνηση σημαίνει τεράστιο κίνδυνο από τετράποδους φίλους που θέλουν να το παίξουν τσοπανόσκυλα......:138:
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Re: Απάντηση: Ποδήλατο...

Έχω ένα IDEAL Megisto, από το 2007.
Μία χαρά με έχει βολέψει για τις βόλτες μου, την γυμναστική μου, και από το καλοκαίρι κ μετά για τις οικογενειακές βόλτες μου, με το αφαιρούμενο καθισματάκι που έχω προσθέσει!!!
Αυτό με το καθισματάκι ήταν το καλύτερο..
Και το πιτσιρίκι με κράνος θέλω να πιστεύω.

Φίλε μου έχουμε προγραμματίσει μελλοντική βόλτα για Σαλαμίνα.
 

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Για να μάθουμε και κάτι, πώς διαλέγουμε σωστά μέγεθος ποδηλάτου;
Δηλαδή, μέγεθος σκελετού; Διάμετρος ρόδας; :126:
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Καλή ερώτηση. Υπάρχει κάποιος οδηγός για τον τελείως αρχάριο ώστε να μάθει το μέγεθος του ποδηλάτου που χρειάζεται ανάλογα με τις διαστάσεις του και τις ανάγκες του;
 


Μηνύματα
157
Reaction score
0
Για να μάθουμε και κάτι, πώς διαλέγουμε σωστά μέγεθος ποδηλάτου;
Δηλαδή, μέγεθος σκελετού; Διάμετρος ρόδας; :126:
Καλή ερώτηση. Υπάρχει κάποιος οδηγός για τον τελείως αρχάριο ώστε να μάθει το μέγεθος του ποδηλάτου που χρειάζεται ανάλογα με τις διαστάσεις του και τις ανάγκες του;
Πρώτα από όλα πρέπει να προσδιορίσουμε την χρήση που θα κάνουμε.
Ενα ποδήλατο πχ γεωμετρίας mountain θα μας δυσκολέψει σε βόλτες στον δρόμο.
Καθε εταιρεία στο site της έχει τρόπους υπολογισμού του μεγέθους, αλλά πράγματι το πιο σωστό είναι να καβαλήσουμε το ποδήλατο και να δούμε αν μας κάνει.
Λάθος μέγεθος, λάθος στήσιμο, θα μας κουράζει, μπορεί να προκαλέσει τραυματισμους αλλά και να μην μας δίνει την χαρά που θα έπρεπε το ποδηλατό μας.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Το να το καβαλήσεις σαν αρχάριος δεν θα σου πει κάτι σε σχέση με την εμπειρία που αποκτάς μετά από λίγο καιρό.

Λάθος πρώτο...
όλοι πιστεύουν πως χρειάζονται μεγαλύτερο σκελετό από ότι πραγματικά τους ταιριάζει.
Θα πρέπει όταν ξεκαβαλάς και πατάς στα πόδια σου σταθερά και όχι στις μύτες να έχεις απόσταση ασφαλείας :138: (ιδίως οι άντρες) από το σκελετό.
Δύο με τρία δάχτυλα αρκούν.

Όταν κάθεσαι στη σέλα δεν χρειάζεται να μπορεί να πατήσει όλο το πέλμα κάτω αλλά ίσα οι μύτες των ποδιών και αν χρειαστεί κατά τη διάρκεια της βόλτας να σταματήσεις απλά ξεκαβαλάς.

Αυτό θα έρθει μόνο του και σιγά σιγά αφού στην αρχή, λόγο ανασφάλειας που νοιώθουμε, όλοι βάζουμε τη σέλα χαμηλά για να έχουμε καλή επαφή με το έδαφος.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
βέβαια κατ εμέ πρέπει να το καβαλήσει κανείς

http://nkar-web.hostzi.com/bikefit.htm

δε μου λέτε?το ideal megisto είναι τόσο καλό?πολύς κόσμος το έχει...:137:
Σίγουρα υπάρχουν καλύτερα ποδήλατο από το Megisto. Για εμένα έχει πολύ καλή <<αξία ως προς τιμή>> ή <<value for money>> αν το θες εις την βαρβαρικήν οπότε είναι μια εξαιρετική αγορά.
Επιπλέον έχει πολύ καλή θέση οδήγησης που τη φέρνεις εύκολα στα μέτρα σου.
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Απάντηση: Re: Απάντηση: Ποδήλατο...

Αυτό με το καθισματάκι ήταν το καλύτερο..
Και το πιτσιρίκι με κράνος θέλω να πιστεύω.

Φίλε μου έχουμε προγραμματίσει μελλοντική βόλτα για Σαλαμίνα.
Το πιτσιρίκι έχει κράνος....έγω έχω ξεμείνει αυτή την εποχή και όλο λέω να αγοράσω και όλο το ξεχνάω....:138:

Όποτε θέλεις φίλε μου!!!
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Απάντηση: Re: Ποδήλατο...

βέβαια κατ εμέ πρέπει να το καβαλήσει κανείς

http://nkar-web.hostzi.com/bikefit.htm

δε μου λέτε?το ideal megisto είναι τόσο καλό?πολύς κόσμος το έχει...:137:
Είναι μια χαρά ποδήλατο για όλες τις δουλειές...!
Έχει μεγαλύτερη διάσταση τροχών από την πλειοψηφία των ποδηλάτων τύπου mountain έτσι ώστε αν κάποιος θέλει να το τρέξει να επιτυγχάνει λίγο μεγαλύτερες ταχύτητες πιο εύκολα.
Έχει ρυθμιζόμενο τιμόνι και μπορείς άνετα να το φέρεις στα μέτρα σου, ανάλογα με το πώς θέλεις να στήσεις το ποδήλατο.
Τέλος τα ελαστικά του είναι 80-20 (δρομος-χώμα), με αποτέλεσμα να πηγαίνει ''πιο εύκολα'' στον δρόμο και κυρίως σε ασφάλτινες διαδρομές, όπου κακά τα ψέματα κινείται η πλειοψηφία όσων παίρνουμε ένα ποδήλατο για αναψυχή.

Τώρα για την τιμή δεν ξέρω πλεον....Πρίν 3 χρόνια που το είχα αγοράσει είχε 80-100 ευρώ κάτω......!!

Πρωσοπικά θεωρώ ότι έχει απαράδεκτη σέλα όμως...και θα αλαχθεί άμεσα με μιά specialized....!!!
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Απάντηση: Ποδήλατο...

Δείτε αυτό......

Εγώ δεν συμετείχα, γιατί είχα προπόνηση στην ομάδα εκείνη την ώρα, αλλά είχα στείλει τις γυναίκες της ζωής μου.......!!!:116::116::116:
 





abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.386
Reaction score
93.959
Απάντηση: Ποδήλατο...

[YOUTUBE]Cj6ho1-G6tw[/YOUTUBE]
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.121
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top