Ποδήλατο

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Την σβαρνίστρα στα πιτσιρίκια δεν την κόβεις μην τρελαθούμε τώρα. Ήμουν ο πρωταθλητής της γειτονιάς θυμάμαι πάνω από 20 μέτρα.
Εγώ Σάκη με τις μοτοσυκλέτες πιτσιρικάς έκανα τέτοιες π@παριές, παντιλίκια ισχύος :biggrin:
Προχθές σε ένα φανάρι πήγα να το παίξω έξυπνος και μπλόκαρα το ολοκαίνουριο πίσω 5000...έκλαψα λιγάκι:(
 


Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Χαιρετώ την παρέα
Ψάχνω για τον μικρό λάστιχα 29"-2,25 για ένα Cube.
Τα μαμά από τα πολλά κ@λιδια τα έκανε φλάτ σε ένα μήνα...
Κάτι κάλο και οικονομικό
Δεν σε ξέχασα - εδώ είσαι https://www.orthopetalia.gr/product...BfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0
Εγώ Σάκη με τις μοτοσυκλέτες πιτσιρικάς έκανα τέτοιες π@παριές, παντιλίκια ισχύος :biggrin:
Προχθές σε ένα φανάρι πήγα να το παίξω έξυπνος και μπλόκαρα το ολοκαίνουριο πίσω 5000...έκλαψα λιγάκι:(
Εμένα όταν ζήτησα μηχανάκι άρχισε να μου δίνει ένα ford escord πισωκίνητο που είχαμε τότε 1100 υπερκυβισμένο στα 1300 :angel:
Φοβερή βελτίωση στο θέμα φρένα με την αλλαγή των τακακίων σε swiss stop που έκανα προχθές... προοδευτικό φρενάρισμα και σωστή αίσθηση της μανέτας με 2 δάκτυλα πλέον.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Εμένα όταν ζήτησα μηχανάκι άρχισε να μου δίνει ένα ford escord πισωκίνητο που είχαμε τότε 1100 υπερκυβισμένο στα 1300 :angel:
Δεν ζήτησα από κανέναν τίποτα, στα εννιά μου είχα θκόμ μηχανάκι 50cc διχρονιά, στα 17 είχα 600cc τετράχρονο... Χωριό ρούλς :biggrin:
Στα 22 και με δίπλωμα πλέον πήρα 1000cc V2 με ροπάκλα!!

Φοβερή βελτίωση στο θέμα φρένα με την αλλαγή των τακακίων σε swiss stop που έκανα προχθές... προοδευτικό φρενάρισμα και σωστή αίσθηση της μανέτας με 2 δάκτυλα πλέον.
Άστα να πατήσουν λίγο και θα πάθεις σοκ από τη επιπλέον βελτίωση σε όλους τους τομής, κυρίως στη αίσθηση.
Έχω τρελή εμπιστοσύνη στα φρένα μου όταν μερακλώνω στις καταβάσεις τύπου Πάρνηθας που καλεισαι με τις απανωτές φουρκέτες να σταματήσεις από τα 70χλμ/ω στα 10-15 χλμ/ω.
Και να ξέρεις (στη περίπτωση που δεν...) πως και στο ποδήλατο όπως σε όλα τα δίκυκλα σταματάμε με το μπροστά φρένο, πάντα σε συνδυασμό με τη αίσθηση και τον έλεγχο ώστε να αποφύγουμε το μπλοκάρισμα.



Χτύπησα ένα απογευματινό κρεμαστό λαγό, ο κόσμος έχει τρελαθεί εκεί όξω... Μας κόλλησε ένα αυτοκίνητο σήμερα στη Γλυφάδα με σκοπό να μας ρίξει... Έτσι χωρίς να συμβεί κάτι, έτσι γούσταρε και έτσι ήθελε...

IMG_20200917_223545.jpg
 
Last edited:


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.364
Πήγα κι εγώ ποδηλασία σήμερα! Περίπου 50χλμ, με μια καλή ανηφόρα (κορύφωση κλίσης στο 15%!), την οποία, από βίτσιο, ανέβηκα δύο φορές ( :biggrin: ). Θα ανεβάσω τα στοιχεία αργότερα ή αύριο.
 



Μηνύματα
18.931
Reaction score
13.306
Δεν έχω πάει ακόμα Χρήστο! Αν και από φωτογραφίες νομίζω ότι ακόμα το τελευταίο κομμάτι είναι χώμα (δύσκολο το βλέπω να βάζουν άσφαλτο, εδώ δεν βάζουν-επισκευάζουν εκεί που έχει κίνηση! :geek: )
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Κρίμας, θα ήταν ένας φοβερός ποδηλατικός και γευστικός προορισμός.
Το μενού στο εστιατόριο του χωριού είναι κορυφή!!
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Ήταν να μη βγω σήμερα, βγήκα και δεν ήμουν καλό παιδί... 🤣

IMG_20200923_203116.jpg


IMG_20200923_204442.jpg

Σε ένα γκρεμό με 10% που έρχεσαι από μεγάλη κατηφόρα το πάτησα τόσο πολύ που άρχισε να τρίζει το καρπόνι :biggrin:

IMG_20200923_203343.jpg
 
Last edited:

Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
Ξεκίνησα με όρεξη να πάω απο Δουκ. Πλακεντίας μέχρι την Πολεοδομία Αγίας Παρασκευής στη Μεσογείων...στην συνέχεια κατηφόρησα στο Νομισματοκοπείο και καπάκι βελάζοντας έφτασα ψηλά Παπάγου όρια με Κατεχάκη σε ραντεβού....επιστροφή μούσκεμα Δουκ. Πακεντίας...καμια 20 χλμ σύνολο.
Είχα καιρό να βγώ είναι αλήθεια.
Χρειάζομαι:
Σέλα, σέλα και σέλα.
Δεν πονάνε τα μαλλιά μου, αλλά δεν είμαι και σίγουρος
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Πρώτα να πας να μετρήσεις τα κόκαλα του κ@λου για να ξέρεις ακριβώς το μέγεθος της σέλας που θες.
Τι σέλα φοράς τώρα?
Κολάν με pad φοράς?
Παίζει όπως έχουμε πει να μη φταίει η σέλα αλλά το αφράτο και πουπουλένιο ποπουδάκι που διαμαρτυρεται σε ότι σκληρότερο του καναπέως :lolsign:
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.364
Υπάρχουν κολάν που μπαίνουν εσωτερικά του παντελονιού (έχω ένα). :)
Συνήθως είναι μόνο "παντελονάκι", το "μαξιλαράκι" είναι ίδιο με τα κανονικά ποδηλατικά κολάν, απλώς το ύφασμα του κολάν είναι πιο λεπτό. Επίσης, δεν έχουν τιράντες (όπως τα bib shorts).
 


Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
Πρώτα να πας να μετρήσεις τα κόκαλα του κ@λου για να ξέρεις ακριβώς το μέγεθος της σέλας που θες.
Τι σέλα φοράς τώρα?
Κολάν με pad φοράς?
Παίζει όπως έχουμε πει να μη φταίει η σέλα αλλά το αφράτο και πουπουλένιο ποπουδάκι που διαμαρτυρεται σε ότι σκληρότερο του καναπέως :lolsign:
1. 20 χρόνια τοπογράφος πρώτη φορά μου λένε να μετρήσω κόκκαλα του κώλου.....
2. Δε θές να μάθεις...καλύτερα να μην είχα και να πήγαινα ασέλωτος....
3. Ρε κάτσε καλά....
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.364
δεν είναι αντρικά πράμματα αυτά.
πονάνε ωρέ τα παλικάρια;
Να σε δω σε σέλα road bike (μετρημένη στον κώλο σου, άντε, να στο δώσω αυτό) να κάνεις ποδήλατο 4-5 ώρες κι έλα μετά να μου πεις για αντρικά πράγματα και για παλικάρια... :roflmao:
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.259
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top