Ποδήλατο

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Στη Λάρσα να δεις Σώτο μια απίθανη μέρα, σχεδόν άπνοια και η θάλασσα είχε αυτό το σκούρο βαθύ χρώμα, Μαγεία!!
Δεν πήρα όμως κινητό μαζί, στη στάση για νερό που έκανα ήταν η ομορφιά όλη μαζεμένη ολούθε :(
 

Μηνύματα
18.936
Reaction score
13.309
Ε και λίγη θάλασσα τότε (στα Νοπήγια, δίπλα στην άλλη φωτό που έβαλα πριν, που είναι το εργοτάξιο για τον κόμβο σύνδεσης του ηλεκτρικού καλωδίου Πελοποννήσου - Κρήτης) 8-) :cool:

IMG_9592.jpg
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Εντάξει όχι τόσο σκούρα τα νερά... Τα νερά της Λάρσας δεν έχουν καμία σχέση με αυτά της Κρήτης που επίσης τα ξέρω καλά.
Πως να ξεχάσει κανείς τα νερά στα στενά του σατανά το 2002, άγνωστη τότε γωνιά στο ευρύ κοινό.
Εγώ και κάτι κατσίκια μαναχά στο επίγειο παράδεισο...
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Μπράβο μωρή τρελά, τα πήγες μια χαρά!!
Πως σου φάνηκε ως ανάβαση Πανάγος ?



Βγήκα να χαλαρώσω λίγο τα ποδάρια από τη χθεσινή ένταση, 130 bpm, χαλαρά 😎

IMG_20201025_134550.jpg
IMG_20201025_134629.jpg
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
Είναι τόσο όσο η ανηφόρα
Σταμάτησα 5 φορές βέβαια γιατί λίγο η σέλα λίγο οι τετρακέφαλοι , αλλά γενικά είναι αναβασιμο.
Αν είχα χρόνο θα πήγαινα κεραίες αλλά γύρισα ίσια ίσα σπίτι 1100
Χάθηκα και στους Θρακομακεδόνες ο παπαρας...
IMG_20201025_091858.jpg
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Η σέλα σε βολεύει έτσι όπως είναι?
Με το μάτι δείχνει πολύ χαμηλά η μύτη της σέλας.
 


Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
Βασικά την σέλλα την κατέβασε ο πορτελανος επειδή με ενοχλούσε ήδη από την αρχή και αντίστοιχα έδωσε 2 μοιρες στο τιμόνι.
Δε κάθε περίπτωση η έλλειψη αυλακιού ειναι αισθητή.
Θα προβώ σε αγορά μαζί με το λαιμό
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Τι ράτσα είναι η σέλα που έχεις?

Δεν ειμαι και πολύ υπέρ της επιθετικής θέσης από τη πρώτη μέρα.
Βλέπω πως κατέβασε και το λαιμό, θέλει αρκετό καιρό να στρώσει το σώμα πάνω στο ποδήλατο.
Εγώ ξεκίνησα με ψηλά το τιμόνι και σιγά σιγά έβγαζα αποστάτες, στο τέλος και μετά από αρκετό καιρό από το +6 πήγα στο - 6 και το λαιμό
 
Last edited:



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
Είναι τόσο όσο η ανηφόρα
Σταμάτησα 5 φορές βέβαια γιατί λίγο η σέλα λίγο οι τετρακέφαλοι , αλλά γενικά είναι αναβασιμο.
Αν είχα χρόνο θα πήγαινα κεραίες αλλά γύρισα ίσια ίσα σπίτι 1100
Χάθηκα και στους Θρακομακεδόνες ο παπαρας...
View attachment 184151
Πες μου ότι έβγαλες το ανήφορο με τον μεγάλο δίσκο μπροστά, να αυτοπυρποληθώ! (credit @spylab :biggrin: )
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
Όχι μη!
Με τον μικρό ήταν
Βασικά με τον μεγάλο δεν μπορω να βάλω τους 2 μεγάλους πίσω γιατί βρίσκουν στον εκτροχιαστη μπροστά και κάνουν κρακρακρα.
Μεγάλη διαδρομή πάντως δεν είναι για κάθε μέρα ,ούτε καν για κάθε βδομάδα . Εντ μεταξύ καθώς ανέβαινα δεν συνάντησα ψυχή . Με το που ξεκινάω να κατέβω τσακ ο πρώτος "καλημέρα!"
Μετά από λίγο δεύτερος που ανέβαινε , τρίτος , δέκατος 20ος πωπω της πουτανας γίνεται και με το που στρίβω βλέπω ένα γκρουπ με 50+ ποδήλατα να ανεβαίνει.
Μα καλά τι ώρα ξεκινήσανε τσ τσ τσ...
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
Βασικά με τον μεγάλο δεν μπορω να βάλω τους 2 μεγάλους πίσω γιατί βρίσκουν στον εκτροχιαστη μπροστά και κάνουν κρακρακρα.
Εννοείται ότι δεν μπορείς να βάλεις 1-2 πίσω με τον μεγάλο δίσκο. Αν επιμείνεις, μπορείς να κόψεις την αλυσίδα! Μα, καλά, αυτός ο @bretsos δεν σου έμαθε τίποτα πια; :biggrin:

Με τον μικρό δίσκο μπροστά "παίζεις" μέχρι 3-4 ταχύτητες πίσω πριν το τέλος και με τον μεγάλο τις 3-4 τελευταίες πίσω.
 
Last edited:

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Μικρός μέχρι 6-7
Μεγαλος 6-11
Έτσι τις δλέυω εγώ στη φάση της μάχης...
Ότι άλλο, ρισκάρεις όντως με ζημιά και σίγουρα με μεγάλες φθορές
Στη di2 η σχιμάνο σου επιτρέπει με μεγάλο δίσκο να ανέβεις στη πρώτη ταχύτητα χωρίς μεταλλικούς ήχους επειδή τριμάρει το εμπρός ντεραγιέ.
Με μικρό όμως σου απαγορεύει να κατέβεις κάτω από τη 8η ταχύτητα πίσω.
 
Last edited:


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Οι SRAM τι λένε; Διάβασα ότι μπορούν να δουλέψουν σε όλο το εύρος.
Η sram παίζει το ίδιο με τη σχιμάνο, είναι εξίσου καλή και αξιόπιστη και στα καλά group είναι λίγο καλύτερη.
Έχει πιο αθόρυβη λειτουργία πιο άμεση και καλύτερη αίσθηση στις αλλαγές ταχυτήτων.
Ένα μειονέκτημα για εμένα είναι πως δεν έχει shadow πίσω ντεραγιέ
 

Μηνύματα
369
Reaction score
916
Shadow?
Στο βίντεο εδώ στο 4:55 λέει ότι με SRAM μπορεί να κάνει crosschain, δηλαδή να έχει μεγάλο δίσκο μπροστά και τέρμα μικρό πίσω και το ανάποδο. Ισχύει;
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Άλλο μπορεί και άλλο λειτουργεί φυσιολογικά χωρίς φθορές.
dd556608-2fdb-4a57-aa38-3d534aae2b39.jpg


Προστατεύει το ντεραγιέ από χτυπήματα που μπορεί πολύ εύκολα να προκληθουν και να στραβώσει το νύχι
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.304
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top