Ποδήλατο

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.316
Πολύ καλά Σίμος τα 58 λεπτά για πάρνηθα.
Ξερω ποδηλάτες που ασχολούνται χρόνια και το βγάζουν εκεί γύρω στα 50 λεπτά.
Symos strava έχεις? Μπες στην ομάδα του avsite
Σε εμένα δεν λειτουργεί

IMG_20210913_151131.jpg
 



symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Σε εμένα δεν λειτουργεί
Κι εγώ έτσι "άδειο" το βλέπω πάντως. Εννοώ τώρα, μετά την αποδοχή του request μου.
Το έκλεισα και το άνοιξα ξανά, δεν άλλαξε κάτι. Δεν ξέρω αν θέλει τον χρόνο του.

//edit: Στο web μου δείχνει πραγματάκια. Στο app όχι
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.359
Δεν με αγαπάει κανένας εμένα :(:frown:
Να σταματήσεις να τρως μπάμιες κι ο κόσμος σου θα γεμίσει αγάπη! ❤❤

Υ.Γ: Ή δες το post του @symos σχετικά με το διαδίκτυο και το application.
 
Last edited:




symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Να και το δικό μου σημερινό παράσημο:

20210913_182930.jpg


Από ένα ΚΩΛΟσκυλο στη Δροσοπηγή >:(

Κάθε φορά που περνάω θα μου επιτεθεί ένα ή περισσότερα άλλα μέχρι τώρα την είχα γλιτώσει. Αν περνούσα σταθερά χωρίς να σταματήσω ή να αλλάξω πορεία με άφηναν.

Σήμερα όμως το λάθος ήταν πως πήγα να σταματήσω κάπου να βγάλω φωτογραφία. Το είδα να βγαίνει τρέχοντας και έκανα αμέσως abort κάνοντας πετάλι όσο πιο δυνατά μπορούσα αλλά δεν πρόλαβα.

Ο λόγος που νευριάζω περισσότερο είναι γιατί κανένα από όλα αυτά τα κωλόσκυλα που λέω δεν είναι αδέσποτο. Απλά οι έξυπνοι ιδιοκτήτες τους θεωρούν καλύτερο να τα έχουν έξω ή να μπαινοβγαίνουν (για να μην τους χέζουν μέσα, δεν ξέρω) και φυσικά ούτε λόγος για εκπαίδευση. Αλλά δυστυχώς το σημερινό, παρόλο που είχε κολάρο, δεν κατάλαβα αν βγήκε από κάποιο συγκεκριμένο σπίτι και φυσικά δεν γύρισα πίσω να κοιτάξω.

Το επόμενο βήμα δεν ξέρω ποιο είναι, σε πρώτη φάση μάλλον να απευθυνθώ στον Δήμο. Αν δεν δώσει λύση ο Δήμος, ίσως σε κάποιον άλλον.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.316
Αν δεν μπορείς να του ξεφύγεις, βγάλε το μπουκάλι και πέτα του νερό.
Δοκιμασμένες λύσεις :wink:
 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Αν δεν μπορείς να του ξεφύγεις, βγάλε το μπουκάλι και πέτα του νερό.
Δοκιμασμένες λύσεις :wink:
Από τη στιγμή που τον είδα να πετάγεται και γκάζωσα, μέχρι τη στιγμή που με άρπαξε ζήτημα να ήταν 4-5 δευτερόλεπτα. Αν είχα ξεκινήσει να βγάλω και να ανοίξω μπουκάλι θα με είχε κάνει λωρίδες 😄

Οκ, αν το είχα εξαρχής στο μυαλό μου βέβαια με το που τον είδα να κάνω αυτό, ίσως να προλάβαινα, ξέρω γω
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.316
τη κίνηση με το μπουκάλι τη κάνω ενστικτωδώς Σίμος, με έχει γλυτώσει άπειρες φορές.
Επειδη όμως γενικά τα σκλιά δεν τα φοβάμαι τους κάνω και διάφορα άλλα σχέδια στο δρόμο.
Συνήθως βγάζω πχιο δυνατές κραυγές από αυτά και κάποια σαστίζουν, κάποια που επιμένουν δεν μπορούν να με φτάσουν και σπάω πολύ πλάκα :biggrin:
Ένα κομάντο όμως μια μέρα παραλίγο να με ρίξει σε κατηφόρα με πολλά χλμ/ω... Γύρισα όμως πίσω και του έμαθα τρόπους...
 


Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Έχω τέτοια στο trekking, δύο πλευρών, και σκέτα spd στο road... επειδή θέλω και να περπατώ! :gamer:

Τα spd είναι πολύ πρακτικά για καθημερινότητα αλλά προπονητικά σε κουρσάκι χάνεις σε πολλά επίπεδα, κυρίως στο πάτημα, η πλατφόρμα των spd sl είναι πολύ πχιο σταθερή με μεγαλύτερο εύρος στο πάτημα.
Να σας πω το δικό μου θέμα με τα spd sl. Επειδή το πόδι μου έχει κλήση στο πάτημα προς τα έξω, μετά από 2-2,5 ώρες με ενοχλούν εκεί πολύ. Κάτι παρόμοιο ισχύει και στα running shoes. Άλλες μάρκες είναι για αυτούς που έχουν ίσιο πάτημα (π.χ, Nike) και άλλες για αυτούς με πίεση προς εξωτερικά (π.χ. ASICS / Salomon). Εγώ είμαι κατηγορία ASICS / Salomon.

Όποτε η απορία μου, είναι ότι αν πάω σε απλό spd, θα είναι ποιο friendly σε διάρκεια επειδή δεν είναι τόσο άκαμπτο? Κρίμα μου φαινετε να αλλάξω τα spd sl που έχω, κρίμα τα λεφτά τους, αλλά δεν ξέρω τι να κάνω σε αυτό το θέμα.

Εντάξει τρομερη η κάμερα, υπέροχη η διαδρομή! Μου αρέσουν πολύ τα add on με τα σχετικά που έχει. Είχα κατά νου την GoPro 9, αλλα θα το ψάξω λίγο παραπάνω

Πω, καλε Συμο τι έπαθες! >:( Ωραίες ιδέες του Χρήστου, σκέψου και για μια κόρνα ειδική για σκυλιά. Εσυ δεν ακούς τίποτα, αυτά περνούν δρόμο


Yst. Ειπα να ασχοληθώ τώρα που γύρισα με την di2 λίγο παραπάνω από ζζζ και ζζζ και μετά από πολύ ψάξιμο κατάλαβα ότι δεν έχει το Bluetooth adaptor! Νόμιζα ότι είναι fix αλλά πάει έξτρα. Υποθέτω σχεδόν σε όλα τα ετοιματζίδικα έτσι πρέπει να είναι
 

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Να σας πω το δικό μου θέμα με τα spd sl. Επειδή το πόδι μου έχει κλήση στο πάτημα προς τα έξω, μετά από 2-2,5 ώρες με ενοχλούν εκεί πολύ. Κάτι παρόμοιο ισχύει και στα running shoes. Άλλες μάρκες είναι για αυτούς που έχουν ίσιο πάτημα (π.χ, Nike) και άλλες για αυτούς με πίεση προς εξωτερικά (π.χ. ASICS / Salomon). Εγώ είμαι κατηγορία ASICS / Salomon.

Όποτε η απορία μου, είναι ότι αν πάω σε απλό spd, θα είναι ποιο friendly σε διάρκεια επειδή δεν είναι τόσο άκαμπτο? Κρίμα μου φαινετε να αλλάξω τα spd sl που έχω, κρίμα τα λεφτά τους, αλλά δεν ξέρω τι να κάνω σε αυτό το θέμα.


Εντάξει τρομερη η κάμερα, υπέροχη η διαδρομή! Μου αρέσουν πολύ τα add on με τα σχετικά που έχει. Είχα κατά νου την GoPro 9, αλλα θα το ψάξω λίγο παραπάνω

Πω, καλε Συμο τι έπαθες! >:( Ωραίες ιδέες του Χρήστου, σκέψου και για μια κόρνα ειδική για σκυλιά. Εσυ δεν ακούς τίποτα, αυτά περνούν δρόμο


Yst. Ειπα να ασχοληθώ τώρα που γύρισα με την di2 λίγο παραπάνω από ζζζ και ζζζ και μετά από πολύ ψάξιμο κατάλαβα ότι δεν έχει το Bluetooth adaptor! Νόμιζα ότι είναι fix αλλά πάει έξτρα. Υποθέτω σχεδόν σε όλα τα ετοιματζίδικα έτσι πρέπει να είναι
Διευκρίνησε καλύτερα το τι εννοείς κλίση προς τα έξω: 1) Η μύτη του πέλματος κοιτάζει προς τα έξω όταν πχ καθόμαστε σένα γραφείο με τα πόδια να κρέμονται ελεύθερα και 2) Το πέλμα "γέρνει" προς τα έξω υποπρηνισμός/βλαισοποδία (ή υπερπρηνισμός/υπτιασμός/ραιβοποδία αν δεν το καταλαβαίνω ή δεν το εξηγείς σωστά).
Στην πρώτη περίπτωση δίνουμε κλίση στα σαράκια του παπουτσιού ανάλογη της κλήσης του πέλματος και στη 2η περίπτωση φτιάχνουμε ή αγοράζουμε πάτους για τα παπούτσια που να διορθώνουν το πρόβλημα. Η αλλαγή πακέτου δεν νομίζω ότι θα διορθώσει το πρόβλημα...
 

Μηνύματα
18.923
Reaction score
13.302
Εντάξει τρομερη η κάμερα, υπέροχη η διαδρομή! Μου αρέσουν πολύ τα add on με τα σχετικά που έχει. Είχα κατά νου την GoPro 9, αλλα θα το ψάξω λίγο παραπάνω
Υπόψη ότι τα addon (τα όργανα, με ταχύτητα, κλπ) δεν έχουν σχέση με την κάμερα, προέρχονται από το πρόγραμμα επεξεργασίας virb edit της garmin (το έχει εγκαταλείψει εδώ και καιρό βέβαια, αφού δεν βγάζει και νέες κάμερες virb), και συνδυάζεται με το βίντεο από τη sony και τα data από το edge 530. Στην πράξη το χρησιμοποιώ μόνο για να μου δίνει ένα ovelay με τα όργανα και green screen, που αφαιρείται μετά στο davinci resolve, με το οποίο κάνω τη κανονική επεξεργασία του βίντεο. Υπόψη ότι η Sony έχει μάλλον εγκαταλείψει και αυτή της action cameras, η τελευταία της είναι η FDR X3000 που χρησιμοποιώ. Εντωμεταξύ η GoPro μόλις παρουσίασε την 10 (αρκετά τσουχτερή η τιμή, ως συνήθως βέβαια).
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.359
@Diylover Θεωρώ ότι το πρόβλημα που αναφέρεις, διορθώνεται με τη χρήση ειδικού πάτου σε κάθε παπούτσι.

Προσωπικά δεν έχω παρόμοιο πρόβλημα, όμως στο bike fitting, ο επαγγελματίας διέκρινε μια ανισορροπία στο πάτημα του πέλματος κάθε ποδιού, την οποία διόρθωσε με τη χρήση των πάτων που ανέφερα πριν. Μπορεί και να κάνω λάθος (=να μην διορθώνεται το πρόβλημα με πάτους στα παπούτσια σου), σε κάθε περίπτωση όμως, αν δεν έχεις κάνει bike fitting, θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα να κάνεις. Εκεί θα ρυθμίσουν και τα SPD SL των παπουτσιών σου όπως πρέπει, σύμφωνα με τις ιδιομορφίες των ποδιών σου.
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Έχω κάνει bike fitting στον cyclist wizzy, όπου με τους ειδικούς πάτους σαν κερασάκι έκανε τρομερη δουλειά! Βελτίωση τεράστια. Αλλα τι έχω προσέξει, αν κάνω διαλείμματα δεν με πειράζει τόσο, αν όμως πάω σερί που κάποιες φορές μου αρέσει, εκεί μετά το 2ωρο με αρχίζει. Λέτε αν ξαναπάω και το αναφέρω να το διορθώσουμε?

Θεωρώ πως αν λύσω το πόνο που αρχίζει σε πωπούλη και πόδια μετά το 2ωρο, παίζει να μπορώ να κάνω σοβαρές διαδρομές. Έχω καλό bib παντελόνι και παρόλα αυτά έχω αρχίσει και ψάχνω για σέλες.

Υπερπρηνισμός είναι Θανάση, μπράβο δεν θυμόμουν το όνομα! Ακριβώς όπως είναι στη φωτογραφία ειναι και το θέμα.
6E1DD87F-8ABA-46C4-B02B-0CE5C34E929B.jpeg

Χαχα, σε ότι βίντεο για overlays έχω δει Σωτήρη, παντού στο virb της Garmin πέφτω. Ο λόγος που με γλύκανε η Sony σου, ήταν ότι νόμιζα πως είναι build in και θα αποφεύγω την επεξεργασία μετά. Το καλό με τη 10 GoPro, είναι ότι πέφτει πολύ η τιμή στην 9 και 8.
Ωραίο πράγμα μετά τη βόλτα να περπατάς άνετα σαν άνθρωπος. Είναι δελεαστικό, πολύ! Από την άλλη δεν ξέρω τι διαφορες στην πράξη έχουν, μπορεί και να μου αρέσει αυτή η ανεση?:dance:

Πριν από καιρό είχα δοκιμάσει κάποια κλιπς για να έχεις νορμαλ παπούτσια όποτε θες με τη κούρσα, αλλά τα συγκεκριμένα είναι απαράδεκτα. Γλιστράει το πόδι, δύσκολα να βρεις σε ευθεία το πετάλι, και συνήθως μένει ανάποδα! Ψάχνω λύσεις αν κάποιος ξερει κάτι.

3084F9AD-9DCA-48FE-B2F6-D68650FBE897.jpeg
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.359
@Diylover Θα σου συστήσω συνδυασμό ενεργειών: επίσκεψη στον Cyclist και αναφορά του πρόβληματος - θέλω να πιστεύω ότι δεν είσαι ο πρώτος ποδηλάτης με υπερπρηνισμό που θα πάει κοντά στους! - κι επίσκεψη σε ορθοπεδικό ή/αθλητίατρο.

Ο πόνος στο κωλαράκι ξεπερνιέται με τις ώρες στη σέλα, ο πόνος στα πόδια πρέπει να αντιμετωπιστεί επιστημονικά.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.155
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top