Ποδήλατο


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Καλά και εγώ πααίνω στη δλειά με gaerne αλλά εκεί έχω παπά και αλλάζω, θες να πεις ότι κυκλοφορούσε μέσα σε γραφείο με κουστούμι και gaerne από κάτ? :biggrin:
 

Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
Καλά και εγώ πααίνω στη δλειά με gaerne αλλά εκεί έχω παπά και αλλάζω, θες να πεις ότι κυκλοφορούσε μέσα σε γραφείο με κουστούμι και gaerne από κάτ? :biggrin:
Κάτι τέτοιο πήρε το αυτί μου.....
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Βασικά εμένα με έχει τύχει να πααίνω στη δλειά με bib και να ξεχάσω να πάρω βρακι, αλλά εδώ λίγο το κακό...
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.364
τι νούμερο ειναι ο σκελετός?
στο μπόι που είσαι δεν χρειάζεται να ψάξεις τίποτα, πας με κλειστά μάτια 170mm.
θα έλεγα πως παίζεις οριακά και στο 165mm...
Νο. 51, εάν δεν κάνω λάθος. Θα το δω αργότερα.

Με την αλλαγή του βραχίονα, θα πρέπει να κάνω ξανά bike fitting, σωστά;
Άμα είναι 51 cm πας 165mm βραχίονα.
Όχι δεν χρειάζεται, μαναχός θα ρυθμίσεις τη σέλα, εκτός και αν είσαι του by the book...
Ο σκελετός:
IMG_20210925_211318.jpg


@bretsos Για πες σχετικά με τον βραχίονα.

Θεωρητικά θα πας ψηλότερα και προς τα πίσω τη σέλα όσα χιλιοστά κοντύνεις τον βραχίονα , αλλά για 7.5 χιλιοστά μάλλον θέλει δοκιμές και επειδή είναι υπό γωνία το παλουκόσελο δε θα χρειαστεί να πάει τόσο πίσω .
Αυτά βάση του κανόνα που έχει να κάνει με την κλίση του ποδιού στη θέση 6 και την θέση του γόνατου στη θέση 9 ( αν κοιτάμε από αριστερά ) σε σχέση με το κέντρο του πεταλιού .
Προφανώς αυτή η θέση θέλει μετά δοκιμή ως προς τη θέση του τιμονιού , πιασταβγοκαικουρευτο
Φίλε, τα βαριέμαι όλα αυτά, άσε που αυτό το "περίπου" δεν το μπορώ. Αν κάνω την αλλαγή, θα πάω στον τύπο που μου έκανε bike fitting πριν κάποια χρόνια για να το κάνει ξανά.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Γιώργο είσαι σίγουρα 1,71 cm?
Ρωτάω γιατί όλοι νομίζουμε ότι ήμαστε και το πρώτο μπόι αλλά η αυστηρή μέτρηση δείχνει πάντα παρά κάτ.
Και εγώ έλεγα πως είμαι 1.77 αλλά η μέτρηση έδειξε 1.74 με το ζόρι :biggrin:

Τώρα όσο αφορά το βραχίονα σίγουρα το 172mm είναι ακατάλληλο, σε αυτό το σκελετό πας σε 165mm, ως τόσο η ανατομία πάνω στο ποδήλατο διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο, σίγουρα το bikefitting είναι ένας καλός μπούσουλας για αρχάριους.
Ας μη κρυβόμαστε πλέον, σοβαρό bikefitting στα ποδηλατάδικα της γειτονιάς δεν μπορεί να γίνει, ακόμα και αυτοί που είναι αθλητές θα σε τοποθετήσουν σύμφωνα με κάποια θκάτους δεδομένα.
Ο κάθε σωματότυπος είναι μοναδικός και σε αυτή τη περίπτωση μόνο εσύ μπορείς να κουμπωσεις 100% πάνω σε ένα σκελετό ή μια αλλαγή.
Πως? Ακούγοντας απλά το σώμα σου!!
Μικρές αλλαγές στις ρυθμίσεις μετά από κάθε προπόνηση μέχρι να νιώσεις σε βάθος χρόνου πως όλα είναι εκεί που πρέπει, εκεί όπου δεν σπαταλάς άσκοπα δύναμη και όλο το grip είναι εκμεταλλέυσιμο.
Έχε λοιπόν υπόψιν πως από το 172,5mm στο 165mm θα πρέπει να γίνουν κάποιες αλλαγές στο τρόπο που ήδη είχες κουμπώσει πάνω στο 51cm σκελετό, σίγουρα πρέπει να πας πίσω τη σέλα και λίγο πάνω.
Το ποσό δεν είναι απόλυτο βάση των αριθμών, εξαρτάτε καθαρά από εσένα, εξαρτάτε από το σημείο που εσύ νιώθεις άνετα.
#
Ξέχασα να αναφέρω πως από το 172,5 στο 165mm είναι μεγάλη διαφορά και αρχικά θα σε ξενίσει κάπως, προσωπικά ένιωσα πως ανέβηκα σε άλλο ποδήλατο από το 172,5 στο 170mm
 
Last edited:

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Έχω το εξής πρόβλημα: μου βγαίνει η αλυσίδα στο κάτω μέρος του δίσκου όταν τρανταχτεί το ποδήλατο. Με το που θα περιστραφεί βέβαια πάλι ο δίσκος η αλυσίδα θα μπει στη θέση της αλλά το γεγονός πως βγαίνει και ο θόρυβος που κάνει είναι τουλάχιστο ενοχλητικό. Είναι θέμα φθοράς, θα πρέπει να αντικατασταθεί ή είναι κάτι που συμβαίνει γενικά? Μπορεί να θέλει "σφίξιμο", να αφαιρέσω πχ έναν κρίκο? Αν βάλω ένα quick link ώστε να μπορώ να την αφαιρώ εύκολα και να την καθαρίζω θα είναι καλή επιλογή?
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Θες να γίνεις λίγο πχιο συγκεκριμένος?
Μόνο στους κραδασμούς φεύγει από το γρανάζι ή τη ώρα της αλλαγής?
Μία φώτο σε όλο το σύστημα μετάδοσης θα βοηθούσε αρκετά.
Βάλε μεγάλο δίσκο μπροστά και μικρό γρανάζι πίσω και δώσε φώτο.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Θες να γίνεις λίγο πχιο συγκεκριμένος?
Μόνο στους κραδασμούς φεύγει από το γρανάζι ή τη ώρα της αλλαγής?
Μία φώτο σε όλο το σύστημα μετάδοσης θα βοηθούσε αρκετά.
Βάλε μεγάλο δίσκο μπροστά και μικρό γρανάζι πίσω και δώσε φώτο.
Μόνο στους έντονους κραδασμούς, ξέρεις όταν σταματώ να κάνω πετάλ στιγμιαία. Για παράδειγμα βλέπω το σαμαράκι, σταματώ το πεταλάρισμα, περνώ από πάνω, ακούγεται έντονος θόρυβος αλυσίδας (βγαίνει στο κάτω μέρος) και μόλις κάνω ξανά πετάλ μπαίνει στη θέση της κι όλα καλά.

Όταν λες φωτο τι ακριβώς? Αυτή κάνει?

IMG_20210927_124930.jpg

Αρχικά νόμιζα πως έχανε τη σχέση αλλά τελικά κατάλαβα πως βγαίνει η αλυσίδα από τον μεγάλο δίσκο προς τα έξω.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Αρχικά θες λιγάκι σφίξιμο, πρέπει δλδ ο βραχίονας του πίσω ντεραγιέ να είναι σχετικά κάθετος. Αυτό γίνεται από ένα βιδάκι πάνω στο ντεραγιέ (ξέρεις φαντάζομαι)
Τώρα εφόσον η ρύθμιση του μπροστά ντεραγιέ είναι σε όλα σωστό δλδ από τερματικά βιδακια που έχει, (πόσο κάτω να πέφτει και πόσο να τερματίζει στο πάνω δίσκο) παίρνεις αυτό στη ανάλογη διάμετρο.
Chain catcher λέγεται και υπάρχει σε διάφορες άλλες υλοποιήσεις και τιμές.
Κόστος το παρακάτ 3-4€
unnamed (1).jpg


Edit.
Εννοείται ότι παίζει και η φθορά στη αλυσίδα για να συμβεί κάτι τέτοιο, θα πρέπει όμως να έχει 100% φθορά.
Πάρε ένα εργαλείο μέτρησης αλυσίδας για να έχεις τον έλεγχο.

IMG_20210927_162105.jpg


Αυτό μου διέφυγε στη ανάγνωση, είναι θέμα ρύθμισης του ντεραγιέ καθαρά αφού φεύγει έξω από το μεγάλο δίσκο.
Το chain catcher είναι για να μη φεύγει από το μικρό δίσκο και μέσα στο σκελετό.
Ως τόσο είναι και αυτό απαραίτητο.

Δες αυτό το βίνδεο
 
Last edited:

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
θα ήθελα να ζητήσω τη γνώμη σας για watt meter ή power meter. Σχεδιάζω πως θα είναι η σεζόν και ισως να κάνω τη κίνηση μέσα στο χειμώνα. Είμαι μεταξύ GoPro και power meter. Ειναι όμως κάτι που είναι λίγο χαώδης στο μυαλό μου.

Το ποδήλατο φοράει μπροστά Shimano Ultegra R8000 52/36 και πίσω 11/34. Προς το παρόν προσαρμόζομαι σε αυτά, αν και θα προτιμούσα λίγο ποιο μαζεμένες τις σχέσεις στις μικρές.

Για power meter τι προτινεται? Το 1 μπράτσο που είναι ποιο προσιτό ή ολόκληρη τη κασέτα? Ίσως κάτι άλλο που να ειναι επίσης αποτελεσματικό? Στα ίδια 52/36 δόντια που έχει ήδη, δεν μπορώ να φανταστω κάτι μεγαλύτερο.
Προσοχή: με το σετάπ που έχεις για βατόμετρο μόνο αριστερό μονόμπρατσο ή αλλιώς πήγαινε σε αράχνη αν θέλεις μετρήσεις και από τα 2 πόδια. Έχω το 4iii αριστερό και το έχω αγοράσει σε άλλους 3 έως τώρα είμαστε όλοι πολύ ευχαριστημένοι οπότε υπάρχει feedback από 5 άτομα ήδη...
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.364
Καταρχάς, έστω και καθυστερημένα, ευχαριστώ για τις πληροφορίες και το ενδιαφέρον. Ναι, είμαι ένα 1.71.

Απορία: Με τον βραχίονα στα 165mm και με δεδομένο ότι το ποδήλατο είναι Granfondo (άρα endurance γεωμετρία, όχι αγωνιστική), δεν θα αλλάξει σε αυτό, σωστά; Έστω και μετά το bike fitting, δεν θα βρεθώ σε "αγωνιστική" θέση οδήγησης, σωστά;

Όσο για το bike fitting, έκανα και το προηγούμενο σε ένα κατάστημα εδώ, το οποίο χρησιμοποιεί το Retul. Η διαφορά μεταξύ του "πριν" και του "μετά" ήταν χαώδης - υπέρ του "μετά" εννοείται. Οπότε, όταν κάνω την αλλαγή, θα πάω ξανά εκεί. :)
Ξέχασα να αναφέρω πως από το 172,5 στο 165mm είναι μεγάλη διαφορά και αρχικά θα σε ξενίσει κάπως, προσωπικά ένιωσα πως ανέβηκα σε άλλο ποδήλατο από το 172,5 στο 170mm
Τη διαφορά την αναμένω και από όσα διάβασα θα είναι προς το καλύτερο. ΟΚ, θα απαιτηθεί ένα διάστημα προσαρμογής.

Οπότε, πού κοιτάω για καινούριο ή μεταχειρισμένο crankset; :)
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
μτχ εγώ έβαλα το κορίτσι να ψάξουμε στο marketplace (γιατί δεν έχω fb) και πραγματικά έχει πολύ πράμμα
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Γιώργο θα αποκτήσεις ελάχιστα επιθετική θέση αφού η σέλα θα πρέπει να πάει ελάχιστα πίσω και ίσως πάν, το πάν-κάτ κάποιοι δεν το πειράζουν.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.684
Μέχρι να μου έρθει η σαμπρέλα (και διάφορα άλλα καλούδια :dance2:) που έχω παραγγείλει για να φτιάξω τη ρόδα στο καινούργιο ποδήλατο, εκμεταλλεύομαι το γεγονός πως βγαίνω με το παλιό και μπαίνω σε αγνώστους "δρόμους" και μονοπάτια στο βουνό που με το άλλο δεν θα τολμούσα.

Ανακαλύπτω λοιπόν μερικά κυριολεκτικά φανταστικά μέρη. Μέχρι και ποταμάκι με νερό βρήκα σήμερα (καλοκαιριάτικα ακόμα, αφού δεν έχει βρέξει) μέσα στο δάσος.

Το "κυριολεκτικά φανταστικά" δεν το έγραψα κατά λάθος. Αλήθεια πρέπει να διαθέτεις αρκετή φαντασία για να σκεφτείς πόσο όμορφες πρέπει να ήταν αυτές οι διαδρομές έως και πριν 2 μήνες περίπου.

Σήμερα η κατάσταση είναι κάπως έτσι:

20210929_183412.jpg


Σνιφ... 😥
 

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Κρίμα, αλλά αυτή θα είναι η πραγματικότητα κάθε καλοκαίρι τώρα ειδικά που (και) οι φωτιές μπήκαν για τα καλά στην πολιτική ζωή αυτού του (σκατο) τόπου
 

Μηνύματα
11
Reaction score
2
Στο πάρκο Τρίτση μου κόλλησε το μπροστινό ντεραγιέ με την αλυσίδα να παραμένει στον μεσαίο δίσκο. Αρχικά μου φάνηκε απίθανο να κόπηκε το συρματόσχοινο, αφού θα γύριζε αυτόματα τον μικρότερο δίσκο.
Μια προσεκτικότερη ματιά στο σπίτι βρήκε τον ένοχο. Όσο και να θες να το κάνεις, οι πιθανότητες πρέπει να είναι σχεδόν μηδενικές. Μια πέτρα σφήνωσε στο ντεραγιέ και το ακινητοποίησε.
1632941338240.jpg


Μάλιστα είχε μπει τόσο σφιχτά που τράβηξα με πολύ δύναμη με το μυτοτσίμπιδο για να βγει. Δεν τη λες και μικρή.
1632941338235.jpg


Το ντεραγιέ δεν επηρεάστηκε καθόλου.
 


Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Μια και πέρασε το καλοκαίρι, ήθελα να μοιραστώ μια τυπική ημέρα στην παραλία στο χωριό..

A5C9226B-47CC-4B9E-B7C4-37F506B760E8.jpeg












Υστ. Βάρος 24 κιλά, χωρίς υποβοήθηση κάνεις εξαιρετικό power training
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.268
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top