Ποδήλατο

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
το θκόμ δεν τολμώ να το ζυγίσω στην κατάσταση που είναι , πρέπει να ξεπερνάει εύκολα τα 9 κιλά.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Ναι, ως τόσο τη βασική διαφορά τη κάνουν πάντα τα ποδάρια!!
Στη τελική του μορφή το θκόμ ποδηλατάκι δεν το είχα ζυγίσει ποτέ, ήταν μια καλή ευκαιρία αφού βρήκα ζυγαριά αποσκευών
 


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Στα 8.9 είμαι εγώ με πετάλ μόνο. Με εξάρτυση βόλτας (τσαντάκι, παγούρι, κομπιούτερ κτλ) σίγουρα είναι γύρω στα 10 κιλά.
Έχω παραγγείλει όμως καγκούρικα γυαλιστερά κάρμπον 8-) από κίνα (τιμόνι, λαιμό, παλουκόσελο), θα κερδίσω σχεδόν μισό κιλό υπολογίζω.
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
εγώ είμαι πλέον daily commuter (ναουμ) , μην το δεις και με τίποτα φτερά στους τροχούς να κρατάνε τα νερά.
Αχα! Εσυ είσαι αυτος που μπαινει με τα Gaerne στο γραφείο! :sneaky: :tongue:



Έυγε Παναγιώτη, πολύ ωραία συνήθεια! Εγώ ακόμα καθημερινά δεν μπορώ, θέλω κενό στις ημέρες, ισως γιατί αδυνατώ ακόμα να πάω χαλαρά και για commuter χρειάζεται και τέτοιες στιγμές. Μπράβο και πάλι.
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
μια ιδέα είναι όλα.
βολεύει η διαδρομή γιατί είναι 17χλμ χωρίς ανηφόρα προς το γραφείο όποτε φτάνεις στεγνός - κυυυυυυυυριος - και μετά άλλα 17 με 220 υψομετρικά (τρίχες) οπότε "δουλεύεις αερόβιο" στους 130 σφυγμούς μέση και αν έχεις όρεξη/χρόνο την επιστροφή την τραβάς παραπάνω.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Προσωπικός φιλτράρεται πάρα πολύ η καθημερινή μετακίνηση με ποδήλατο στη δλειά.
Το τελευταίο χρόνο κάτι έχει αλλάξει, υπάρχει πολύ αυτοκίνητο στους δρόμους, οι ταχύτητες συγκρίνονται άνετα με αυτές της F1 με τους οδηγούς να επιλέγουν τις αγωνιστηκες γραμμές και μη δίνοντας καμία σημασία στους ποδηλάτες.
Έρχονται από πίσω και σε πατάνε κόρνες, πολύ βιασύνη...

Τεσπα, αφήνω αυτό ως τροφή για συζήτηση
Είναι μια πχιοτική κινεζιά

IMG_20211005_155609.jpg


 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.106
Προσωπικός φιλτράρεται πάρα πολύ η καθημερινή μετακίνηση με ποδήλατο στη δλειά.
Το τελευταίο χρόνο κάτι έχει αλλάξει, υπάρχει πολύ αυτοκίνητο στους δρόμους, οι ταχύτητες συγκρίνονται άνετα με αυτές της F1 με τους οδηγούς να επιλέγουν τις αγωνιστηκες γραμμές και μη δίνοντας καμία σημασία στους ποδηλάτες.
Έρχονται από πίσω και σε πατάνε κόρνες, πολύ βιασύνη...

Τεσπα, αφήνω αυτό ως τροφή για συζήτηση
Είναι μια πχιοτική κινεζιά

View attachment 225249

Ευτυχώς τα πουλάνε και χωρίς brand decals γιατί δεν θα χαιρόμουν πολύ να "μοστράρω" ποδήλατο Γιαλελέλι. :biggrin:
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.958
Reaction score
6.682
Υπάρχουν πάντως και άλλες εταιρείες με ποιοτικά προϊόντα και αρκετά πιο οικονομικές τιμές, όπως αυτές:

Το έχω ψάξει αρκετά, σε forums, σε Reddit, σε Youtube, έχω διαβάσει reviews, γνώμες, builds κλπ. Δεν έχω συναντήσει σχεδόν κανέναν δυσαρεστημένο, το οποίο είναι αρκετά εντυπωσιακό, όχι απλά για κινέζικες εταιρείες, αλλά για οποιαδήποτε εταιρεία.

Βέβαια κοιτάω κυρίως για gravel η αλήθεια είναι, όχι για road. Αλλά θα μου έκανε εντύπωση να βγάζουν πολύ ποιοτικά προϊόντα στη μία κατηγορία και μάπα στην άλλη.

ΟΚ, υπάρχει βέβαια πάντα ο παράγοντας ότι άλλες απαιτήσεις έχεις από ένα frame που σου κόστισε 700€ και άλλες από ένα που σου κόστισε 4.700€. Για μένα πάντως που δεν έχω τις τρελές απαιτήσεις, το έχω αποφασίσει πως θα το χτυπήσω για την επόμενη σεζόν.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.958
Reaction score
6.682
Και για πείτε ρε παλικάρια, τώρα που θα νυχτώνει νωρίς και άρα απογευματινές βόλτες τις καθημερινές γιοκ (το πρωί δουλεύουμε και το ακόμα πιο πρωί κοιμόμαστε, end of story :p), τι κάνουμε;

Κοίταγα λίγο για indoor trainers. Ιδανικά θέλω κάτι smart που να μπορεί να συνδεθεί με κάποια εφαρμογή (π.χ. Zwift) που να μην είναι μόνο στο smartphone αλλά να μπορεί να παίζει και στην TV (μέσω PC, whatever) για να γίνεται λίγο τζέρτζελο, αλλιώς θα βαρεθώ.

Το πρόβλημα είναι πως ως συνήθως υπάρχουν 1 εκατομμύριο επιλογές και ειλικρινά βαριέμαι. Το μόνο σίγουρο είναι πως δεν θέλω να δώσω πολλά λεφτά γιατί, όπως και στο ποδήλατο, δεν έχω τις τρελές απαιτήσεις οπότε τζάμπα θα πάνε.

Κοιτούσα λοιπόν αυτό:

Θεωρείτε ότι υπάρχει κάποιος λόγος να ΜΗΝ το πάρω; Ας το θέσουμε έτσι για μεγαλύτερη ευκολία.

Ιδανικά νομίζω θα προτιμούσα ένα roller για λίγο πιο "ρεαλιστική" αίσθηση (ή τουλάχιστον έτσι θεωρώ πως θα είναι, αν κάνω λάθος διορθώστε με), αλλά με μια πρόχειρη αναζήτηση δεν βρήκα κάτι smart σε λογικό κοστολόγιο.

Άντε, πάω μια από τις τελευταίες μου απογευματινές ποδηλατάδες για φέτος μέχρι να το σκεφτείτε και να μου απαντήσετε. 😀
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Προσωπικά Σίμος δεν έχω προπονητηριο, βαριέμαι αφάνταστα να κάνω προπόνηση και να ιδρώνω μέσα στα ντουβάρια. (προτιμώ να δω οικογενειακές ιστορίες :biggrin:)
Ακόμα και το χειμώνα βρίσκω έστω και μια ώρα να πάρω τους δρόμους.
Νύχτα δεν βγαίνω αλλά αρκετές φορές με πιάνει το σούρουπο στο τέλος της προπόνησης, φώτα χρησιμοποιώ μέρα-νύχτα ως τόσο.
Αν σε ενδιαφέρει έχουμε έτοιμες λύσεις για φωτάκια για όλες τις συνθήκες.
Για τις παραπάνω ανάγκες χρησιμοποιώ garmin Varia ut800 για μπροστά και lezyne strip drive alert για πίσω.
Βγάζουν μάτι μπρος και πίσω τα συγκεκριμένα φωτάκια, το πίσω διαθέτει και alert στο φρενάρισμα.

Η σημερινή μια ώρα που λέγαμε

IMG_20211006_195538.jpg
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.871
Reaction score
20.362
@symos Σε αντίθεση με τον @bretsos, η πλειονότητα των ποδηλασιών μου είναι μέσα σε ντουβάρια! 😊 Έχω smart roller (Elite Real-B + ή κάπως έτσι, δεν θυμάμαι) και χρησιμοποιώ το TrainerRoad για λογισμικό προπόνησης.

Αυτό που βρήκες είναι trainer με μαγνητική αντίσταση (αν δεν κάνω λάθος), θεωρητικά κάνει λιγότερο θόρυβο από τα αντίστοιχα με αντίσταση αέρα ή λαδιού, συνδέεται με Zwift άρα έχει και power meter, οπότε είσαι κομπλέ για τα χρήματα που θέλεις να δώσεις.

Για μένα το trainer είναι η ιδανική λύση για να διατηρήσεις τη φυσική σου κατάσταση την περίοδο που έρχεται (χειμώνας = κρύο, βροχή, βραδιάζει νωρίς κτλ).
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.958
Reaction score
6.682
@pankrok

Χαχα, ναι, να πας εσύ να ανέβεις στην Πάρνηθα νύχτα, εμένα να μου λείπει. 😆

Εδώ και τώρα το απόγευμα όταν ανεβαίνω σε μεγάλο υψόμετρο, σε κάτι ερημιές που δεν υπάρχει άνθρωπος για χιλιόμετρα τριγύρω, φαντάζομαι ότι θα στρίψω σε καμιά στροφή και θα βρω από πίσω να με περιμένει κάνας λύκος. Και δεν είναι ότι δεν έχει. Απλά τώρα με τις φωτιές ελπίζω να έχουν μετακινηθεί λίγο πιο πέρα.

@bretsos

Κοίτα, αν όντως έβρισκα μια ώρα (εντός της ημέρας), θα πήγαινα κι εγώ. Αλλά προς το παρόν δεν υπάρχει. Θα δω, αν το καταφέρω.

Φώτα ημέρας δεν με επείγουν γιατί δεν βγαίνω τόσο πολύ στον δρόμο. Και στους δρόμους που βγαίνω για λίγο, είναι πολύ αραιή η κυκλοφορία. Όχι ότι δεν θα το φροντίσω κάποια στιγμή, αλλά σίγουρα δεν είναι άμεση ανάγκη.

Όσο για το μέσα vs έξω, προφανώς δεν συγκρίνεται. Όμως εκτός από τα παραπάνω που είπα, υπάρχει κι άλλο θέμα. Όπως έχω πει οι διαδρομές μου έχουν πολύ χώμα, το οποίο τον χειμώνα είναι απαγορευτικό γιατί για πολύ μεγάλες περιόδους θα είναι λάσπη που δεν στεγνώνει ποτέ. ΟΚ, "απαγορευτικό" για μένα, άλλος μπορεί να γουστάρει να κολλάει μες στις λάσπες και να γίνεται χάλια, εγώ δεν είμαι εκεί προς το παρόν. Και ειδικά νύχτα; Απαπα :rofl:

@wizzy

Ευχαριστώ! Ναι, όπως είπα κι εγώ θα προτιμούσα roller, αλλά όσα έχω δει είναι ελαφρώς πανάκριβα, όπως και το δικό σου. Οπότε είπα να κινηθώ σε κάτι πιο απλό και ελπίζω να με καλύψει. Αν το πάρω τελικά θα σας πω εντυπώσεις!
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
Πέρσυ ανέβαινα υμηττουλη βράδυ (βασικά κυρίως βράδυ ανέβαινα υμηττουλη) αλλά μέχρι αλεπούδες είδα
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.871
Reaction score
20.362
Ευχαριστώ! Ναι, όπως είπα κι εγώ θα προτιμούσα roller, αλλά όσα έχω δει είναι ελαφρώς πανάκριβα, όπως και το δικό σου. Οπότε είπα να κινηθώ σε κάτι πιο απλό και ελπίζω να με καλύψει. Αν το πάρω τελικά θα σας πω εντυπώσεις!
Αν τελικά το πάρεις, σου έχω δωρεάν συνδρομή ενός μηνός στο TrainerRoad να σε περιμένει. 😊
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Έχω πολύ καλά νέα για τους απανταχού ποδηλάτες.
Οι παρατηρητικοί θα γνωρίζουν πως τρώω τις αλυσίδες του ποδηλάτου πολύ γρήγορα, αυτό άρχισε να γίνεται αρκετά ασύμφορο και ξεκίνησα ένα πείραμα από αρχές Ιουλίου.
Έριξα σε ένα μπουκάλι Morgan blue λίγο αντιτριβικό λάδι (super dynamic).
Όταν ξεκίνησε η συστηματική εφαρμογή η αλυσίδα είχε ήδη 1000χλμ~
Πλέον έχω κοντά στις 5.000 χλμ, η αλυσίδα αντέχει ακόμα σε πολύ καλά επίπεδα μετά από μέτρηση.
Στα θετικά εκτός από τις λιγότερες τριβες προσμετράται η πιο αθόρυβη λειτουργία σε όλο το σύστημα μετάδοσης και στις λίγο καλύτερες αλλαγές ταχυτήτων.
Ένα μπουκάλι αντιτριβικό 100ml στοιχίζει γύρω στα 15€, προσωπικά έριξα 30ml αντιτριβικό σε 100ml~ λάδι αλυσίδας ποδηλάτου, λίγο υπερβολική αναλογία αλλά νομίζω είναι η ιδανική για τη συγκεκριμένη εφαρμογή.
Αντε να κάνουμε και λίγη οικονομία μήπως πάρουμε κάνα aero road bike :biggrin:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.871
Reaction score
20.362
Ευχαριστούμε για το tip!!!

Φυσικά, δεν ξέρω πού θα βρω αυτό το αντιτριβικό, αλλά όπως και να 'χει, ωραίο κόλπο!
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.193
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top