Ποδήλατο



Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Εξαιρετική ιδέα Χρήστο. Ένα από τα κολπα που μου έμαθε παλιός τεράστιος μάστορας, είναι το λάδι σιλικόνης. Κάνει θαύματα σε πρόσθεση σε σασμάν η σε σημεία που η τριβή είναι θέμα. Τελικά ψάχνωντας το αργότερα στην εποχή του Ίντερνετ (είπαμε, παλιός μάστορας), είδα ότι αυτό το λάδι αποτελεί βασικό πρόσθετο σε πολλά βελτιωτικά σασμάν, λαδιού κτλ.

Το αναφερω απλά σαν πρόσθεση στη σκέψη σου. Ωραα ιδεα αυτή και με εντυπωσίασαν τα φώτα σου, ποιο πολύ μου άρεσε πως το έβαλες το μπροστινό. Δεν επειρεαζεται από λακούβες κτλ.

Εγώ έχω αυτα, δυνατά και ωραία είναι, αλλά δεν τρομάζω αλεπούδες όπως κάποιοι κάποιοι :tongue:
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
Για την αλυσσιδα τι χρησιμοποιείτε για λιπανση;
Λάδι ραπτομηχανής.

Edit: Με την πρώτη ευκαιρία, θα δοκιμάσω την ιδέα του @bretsos όπως την περιέγραψε στην προηγούμενη σελίδα.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
Για την αλυσσιδα τι χρησιμοποιείτε για λιπανση;
Εγώ πίνω νερό στο Morgan blue syn lube, αρκετά καλή λιπανση και έχει το ιδανικό ιξώδες ώστε να μη πετάγεται και λερώνει.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
Ωραα ιδεα αυτή και με εντυπωσίασαν τα φώτα σου, ποιο πολύ μου άρεσε πως το έβαλες το μπροστινό. Δεν επειρεαζεται από λακούβες κτλ.
Μάριε έχω ανεβάσει φώτο? Δεν θυμάμαι.
Το garmin Varia ut800 στη αρχή είχα κάποια θέματα μέχρι να καταλάβω πως λειτουργεί, ουσιαστικά κάνει pair με το gps και όλα τα ελέγχεις μετά μέσω των πλήκτρων dfly της di2.
Αυτός ήταν ο βασικός λόγος αγοράς, δλδ να μη χρειάζεται να αφήνεις το τιμόνι για να ανάβεις, σβήνεις και να αλλάζεις τα mode του φακου.
Ξεκινάς, ανάβεις μαναχότ, σταματάς σβήνει πάλι μαναχότ.
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Η αφεντιά μου, τα κουμπιά της di2 τα έβαλα για το garmin, δεν ξέρω πως γίνεται αυτό που λες τώρα αλλά δεν είναι κακό. Πάντως ναι, είχες βάλει κάπου στο καλοκαίρι νομίζω, ίσως λίγο πριν την πατέντα που έκανες και το έβαλες κάτω από το 530 στην ίδια βάση. Βολικό
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
Ναι κατάλαβα, εκείνος ήταν ένας μικρός lezyne, με τη ζούγκλα της Αθήνας όμως τον άλλαξα και έβαλα τον garmin Varia.
Αρκετά πιο δυνατός ως Day Light, 800 lumen.
Τώρα όσον αφορά τα κουμπιά διαθέτουν εντολές παρατεταμένα αλλά και με 2 γρήγορα πατήματα
PXL_20211009_195904851.jpg
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Γεια στο παρεάκι. Μια και έχω ημέρες να βγω καμια βόλτα, ενοιμερωνω ότι πριν 10 ημέρες εκανα τη μια δόση Phizer (είπαμε, νοσησαντας) για να παρω το χαρτί ελευθερίας για ένα χρόνο και μάλλον επειδή είχα ήδη ψηλά αντισώματα (45Κ), με έριξε πολύ, πολύ όμως.

Μέχρι χθες δεν μπορούσα να παρω τα πόδια μου, δεν μπορούσα να δουλέψω σωστα και όλη μέρα αυτό το διάστημα 3 βαθμούς διαφορά!! 35-38 C. Μια υδρωνα, μια κρύωνα και ξανά τα ίδια. Βάλε και τον καιρό πως ήταν.. σπαστικό.

Μπούρδα, και σήμερα που αισθάνομαι καλύτερα, το σκέφτομαι να το λιώσω αύριο μην τυχόν και με ξανακυλήσει αν ο οργανισμός φάει λίγο στρες που είναι η άσκηση..:banned: Καμια ιδέα?
 

Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
Βγές μία χαλαρή βρε παιδί μου και βλέπεις πως θα πάει. Και ισάδι, μην πιάσεις ανηφόρια.
 

Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.410
αύριο κωλύομαι να ακολουθήσω μια γύρα , θα σε πρότεινα το δρομολόγιο που σε πέτυχα στον δρόμο τις προάλλες που δεν έχει μεγάλες απαιτήσεις.
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
Σήμερα είχα όρεξη εγώ και πήγαμε με τον κρόκ βραδινό Υμηττό.
Εντάξει ο Υμηττός είναι αντρική ανάβαση και αγαπημένη, πολύ κρύο όμως βρε αδερφέ, κάτω είχε 20 βαθμούς και πάν 8°...
Ο κρόκ φόραγε μαναχά ένα baby doll και την άκουσε dolby atmos στη κατάβαση :roflmao: :lolsign:
IMG_20211020_001019.jpg
 

Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Αστε το ρε , αφού δεν το σηκώνετε το κρύο τρομάρα σας.
Τι θέτε και γυρνοβολάτε με τα ρημάδια?
Πάρτε ρε κανά μηχανάκι , να κρυώνετε κανονικά , όχι ημίμετρα με τα ποδήλατα.
Εγώ βγήκα μία Θήβα το απόγιωμα , με το μπουφάν ανοικτό μπροστά - δεν κλείνει λόγω μπάκας - όλα οκ , στο γυρισμό την άκουσα . Ερχόμουν και γρήγορα να τώρα τα κοιλιακά , κλάσιμο και δεν ξέρω πως θα εξελιχθεί ?
Σε απλή μυρωδιά?
Σε απλή μπόχα που πεθαίνουν όλοι τριγύρω?
Σε ωραίο χεσίδι όπου γίνεσαι ρόμπα ξεκούμπωτη?
Σε τι? γμτ μου , μέσα?
Παιδιά ευτυχώς που κρατήθηκα αλλιώς θα είχαμε σοβαρό θέμα χεσιδιού .
Μιλάμε όταν γύρισα σπίτι , γραμμή για μέσα.
Και πήρε και ώρα.
Απορώ πως η άλλη η γκόμενα , πήγαινε τάπα μαζ'ί μας και δεν ζήτησε time out για κατούρημα , 'η για κάτι τέλος πάντων.
Και με ελαφρύ καλοκαιρινό η ρουφιάνα. !
 

Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.410
Σήμερα είχα όρεξη εγώ και πήγαμε με τον κρόκ βραδινό Υμηττό.
Εντάξει ο Υμηττός είναι αντρική ανάβαση και αγαπημένη, πολύ κρύο όμως βρε αδερφέ, κάτω είχε 20 βαθμούς και πάν 8°...
Ο κρόκ φόραγε μαναχά ένα baby doll και την άκουσε dolby atmos στη κατάβαση :roflmao: :lolsign: View attachment 226695
γκρίιιιινια απαπα...
τι κάνουμε από δω, γιατί περιμένουμε, ρε από την άλλη θα παέναμε καλύτερα, πρώτη φορά έρχομαι από δω με ποδήλατο, ρε μλκ τι κάνουμε στον σύνταγμα μπροστά την παλεύεις ...
έπρεπε να σε πάω ρε κιορατά από το μέγαρο μαξίμου να πούμε ένα γειά στον πρωθυπουργό μας ρε, σε φτιάξω την επόμενη φορά.


1634712994435.png
1634713014450.png


ντωμεταξύ, εγώ κάτου στο μαγαζί στο σακίδιο κουβαλάω παντελόνι, πουκάμισο, παπούτσια, γραβάτα. Άντε και ένα base αλαφρύ μήπως και δεν το υπολογίσω καλά στην επιστροφή.
με λέει ρε συ δεν ευχαριστήθηκα προπόνηση σήμερα, λέω να πάω Υμηττό θαρθς;
Ναι μωρέ δε γαμιέται πάμε
Αν έλεγα όχι...
έρε τι θα λεγε ο στόμας του, τι θα γραφε ο χέρις του.

ντάξει αναμενόμενα στην Καισαριανή μου έκανε μπλιπ μπλιπ με την di2 και απομακρύνθηκε. Τον έχω ζυγίσει οτι θα φτάσει απάνω κάπου 20:08-20:12 , εγώ ΘΑ έφτανα κάπου 20:35-20:40 οπότε θα με έβρισκε στην επιστροφή.
έ κάπου στα 3χλμ από το τέρμα, με έπιανε ο βοριάς, με τράβηξε και λίγο το ποδάρι, κατεβαίνει και η μπρέτσους να κρυώνει και αυτός, να και κάτι τον μπήκε στο τακάκι να το βγάλουμε, θα ανέβς; οι ρε παναφύγουμε κάνει κρύο.

πάντως ήταν βολτίτσα ενδεικτική της βελτίωσης της φυσικής κατάστασης αφού γενικά έμεινα εύκολα 10-15 σφυγμούς κάτω από οτι έχω συνήθως (πριν 4 μήνες τελευταία φορά)

πάρτε ποδήλατο να σωθείτε!
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
Παναγιώτ, οι παλμοί δεν ήταν χαμηλά λόγο φυσικής κατάστασης αλλά επειδή είχαμε αρχίσει να σβήνουμε από το πολύ κρύο.... :roflmao:

IMG_20211020_113938.jpg


Ένα βήμα πριν σβήσω στο κατήφορο.
 
Last edited:




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.056
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top