Ποδήλατο

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.359
Απορία (εγκυκλοπαιδικού χαρακτήρα): στην φωτογραφία με το νέο ποδήλατο του Χρήστου, γιατί οι ακτίνες του πίσω τροχού έχουν διαφορετική πλέξη από αυτές του μπροστινού τροχού;
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Απορία (εγκυκλοπαιδικού χαρακτήρα): στην φωτογραφία με το νέο ποδήλατο του Χρήστου, γιατί οι ακτίνες του πίσω τροχού έχουν διαφορετική πλέξη από αυτές του μπροστινού τροχού;
Γιατί πρέπει να αντέχουν περισσότερο βάρος.
Μπροστά που δεν χρειάζεται τόση αντοχή, ο κατασκευαστής "κόβει" (και καλά για λόγους βάρους και αεροδυναμικής).
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.036
Reaction score
41.303

Οι τροχοι της campagnolo-fulcrum Γιώργη έχουν αρκετή τεχνολογία.
Ήταν από τις πρώτες κατασκευάστριες εταιρίες που επέλεξε τη πλέξη ακτίνων 2/1 με υπερμεγέθη φλάντζα της drive μεριάς όπου μπαίνει όλη η ροπή.
14 πχιο κοντές ακτίνες στη drive και 7 μεγαλύτερες στη non drive μεριά.
Το αποτέλεσμα είναι πως έχεις ένα τροχό αρκετά άκαμπτο χωρίς να ταλαιπωρεί ιδιαίτερα τις ακτίνες ώστε να χρειάζεται συντήρηση.
 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.359
Γιατί πρέπει να αντέχουν περισσότερο βάρος.
Μπροστά που δεν χρειάζεται τόση αντοχή, ο κατασκευαστής "κόβει" (και καλά για λόγους βάρους και αεροδυναμικής).
Για την ακρίβεια, ο πίσω τροχός πρέπει να αντέχει τη μεγαλύτερη δύναμη που του ασκείται σε σύγκριση με τον μπροστινό, για αυτό έχει πιο πολλές ακτίνες. Η απορία μου ήταν γιατί η πλέξη των ακτίνων του πίσω τροχού ήταν διαφορετική με του μπροστινού - έχει κάποιο πλεονέκτημα;

Edit: Μάλλον η απάντηση βρίσκεται στο video του @bretsos.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.036
Reaction score
41.303
Ακριβώς, για αυτό το έβαλα, δείχνει πως συμπεριφερεται ένας τροχός σε πραγματικές συνθήκες με τη κλασική πλέξη ακτίνων σε σχέση με τη mega g3 πλέξη της campagnolo
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
γιατί στον πίσω εφαρμόζεται ροπή στρέψης μόνιμα , στον μπροστά μόνο στο φρενάρισμα και μόνο όταν έχεις δίσκους, αλλιώς οι ακτίνες του μπροστά έχουν φόρτιση μόνο από το βάρος και τις ανωμαλίες του δρόμου.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.036
Reaction score
41.303
Όλο το ζόρι όπως λέει και Πανάγος είναι στο πίσω τροχό, τροχοί επιδόσεων κούρσας δεν έχουν ποτέ πάνω από 21 ακτίνες για πίσω και 16 για μπροστα.
Είναι γενικά πολύ λίγες οι ακτίνες για να διαχειρηστουν βάρος αναβάτη, ταλάντωση και βαρύ πάτημα στη περίπτωση που ο αναβάτης έχει υψηλό ftp.
Οποτε εφαρμόζονται τεχνολογίες χωρίς να θυσιάζεται το βάρος των τροχών και έτσι αντέχουν τις δυνάμεις αυτές.
Μία άλλη τεχνολογία που εφαρμόζει η campagnolo λέγεται MOMAG.
Βελτιώνει περαιτέρω τη ακαμψία στο στεφάνι.
Βέβαια όλα αυτά τα πλερώνεις :biggrin:
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.359
Τελικά αν το ψάχνεις πολύ μπερδεύεσαι και καταλήγεις αλλού. Ούτε το ένα ούτε το άλλο, πήρα το elite tuo που βρήκα σε καλή τιμή. Ελπίζω να μη το μετανιώσω.
Μπράβο! Με γεια! Καλές προπονήσεις! :thumbsup:

Εάν θέλεις, έχω έναν μήνα δωρεάν συνδρομή στο TrainerRoad. Στείλε μου ένα pm, για να σου στείλω το link.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Μπράβο! Με γεια! Καλές προπονήσεις! :thumbsup:

Εάν θέλεις, έχω έναν μήνα δωρεάν συνδρομή στο TrainerRoad. Στείλε μου ένα pm, για να σου στείλω το link.
Ευχαριστώ, κάτσε να έρθει, να το στήσω, να ξεκινήσω και βλέπουμε. Δίνει ένα χρόνο συνδρομή στο δικό του λογισμικό, αν και μάλλον για zwift με βλέπω, με τη μάζα :p
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.359
Ευχαριστώ, κάτσε να έρθει, να το στήσω, να ξεκινήσω και βλέπουμε. Δίνει ένα χρόνο συνδρομή στο δικό του λογισμικό, αν και μάλλον για zwift με βλέπω, με τη μάζα :p
ΟΚ, όταν έρθει, στήσε το και στείλε μου pm για τη συνδρομή! :p

Την συνδρομή στο myTraining της Elite, δεν τη χρησιμοποίησα ποτέ - πίσω στο 2016 που πήρα το roller, το λογισμικό μου είχε φανεί μη φιλικό προς τον χρήστη. Μπορεί να έχει βελτιωθεί από τότε.

Και το Zwift καλό είναι, το θετικό του έναντι του TrainerRoad έγκειται στο γεγονός ότι έχει γραφικά με διαδρομές κι άλλους NPC ή πραγματικούς ποδηλάτες με τους οποίους "συναγωνίζεσαι" εν ώρα προπόνησης. Δεν μπορώ να το δοκιμάσω γιατί το tablet που χρησιμοποιώ δεν είναι συμβατό με την εφαρμογή. Έχει και το TrainerRoad μια παρόμοια λειτουργία, σε φάση που στήνεις διαδικτυακή ομάδα με κάμερες κτλ και κάνετε όλοι μαζί την προπόνηση, αλλά λειτουργεί μόνο σε PC.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
ΟΚ, όταν έρθει, στήσε το και στείλε μου pm για τη συνδρομή! :p

Την συνδρομή στο myTraining της Elite, δεν τη χρησιμοποίησα ποτέ - πίσω στο 2016 που πήρα το roller, το λογισμικό μου είχε φανεί μη φιλικό προς τον χρήστη. Μπορεί να έχει βελτιωθεί από τότε.

Και το Zwift καλό είναι, το θετικό του έναντι του TrainerRoad έγκειται στο γεγονός ότι έχει γραφικά με διαδρομές κι άλλους NPC ή πραγματικούς ποδηλάτες με τους οποίους "συναγωνίζεσαι" εν ώρα προπόνησης. Δεν μπορώ να το δοκιμάσω γιατί το tablet που χρησιμοποιώ δεν είναι συμβατό με την εφαρμογή. Έχει και το TrainerRoad μια παρόμοια λειτουργία, σε φάση που στήνεις διαδικτυακή ομάδα με κάμερες κτλ και κάνετε όλοι μαζί την προπόνηση, αλλά λειτουργεί μόνο σε PC.
Στο δικό της λογισμικό η ελίτ έχει βίντεο με διαδρομές, πολύ ρεαλιστικά. Υποθέτω πως είναι interactive διότι στην οθόνη αναγράφεται και η κλίση https://www.elite-it.com/en/products/app-software/my-e-training. Πρέπει να έχει ενδιαφέρον, θα δούμε.


Ναι το αναφέρει καθαρά, είναι αλληλεπιδραστικά τα βίντεο https://www.elite-it.com/en/products/app-software/real-video. Κοστίζουν βέβαια :download:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.359
Στη συσκευσία του roller μου είχε 1-2 DVD με διαδρομές, εάν θυμάμαι καλά. Θες να τα βρω και να στα στείλω; :roflmao:
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Στη συσκευσία του roller μου είχε 1-2 DVD με διαδρομές, εάν θυμάμαι καλά. Θες να τα βρω και να στα στείλω; :roflmao:
Το θέμα είναι να συνεργάζονταιι κιόλας, αν είναι μόνο για τα τοπία βλέπω και τον χάπι τράβελερ :p . Πάντως ναι, θα το κοιτάξουμε κι αυτό.
 




bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.036
Reaction score
41.303
Αυτό το split Γιώργη το κρατάω συνήθως, είναι σημείο αναφοράς στη παραλιακή για τη φυσική μου κατάσταση.
3 χρόνια κρατάω το συγκεκριμένο split, είναι από το Κερατσίνι μέχρι και λίγο πριν τη Σαρωνίδα.
Το καλύτερο που έχω κάνει είναι 1:12 με 41 avg speed.
Δεν θες να ξέρεις πόσος ήταν ο χρόνος αυτός όταν ξεκίνησα τη ποδηλασία... :roflmao:
Παντως πάμε καλά, προσπαθώ να κουμπώσω ακόμα απόλυτα πάνω στο καινούριο ποδήλατο, παίζω με τα χιλιοστά δλδ :biggrin:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.359
Δεν θες να ξέρεις πόσος ήταν ο χρόνος αυτός όταν ξεκίνησα τη ποδηλασία... :roflmao:
Θέλω να ξέρω, γιατί είμαι σίγουρος ότι τόσο θα κάνω κι εγώ τώρα! :roflmao:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.036
Reaction score
41.303
Δγιό ώρες ήταν όταν γεννήθηκε η ιδέα για το συγκεκριμένο split, δγιό ώρες και σχεδόν σε κατάσταση μέθης... :roflmao:
Εντάξει, από τότε όμως έχουν αλλάξει πολλά πράματα, τεχνικά δλδ είμαι η μέρα με τη νύχτα
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.125
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top