Ποδήλατο


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
θα πηγαινα κανα σουπερμαρκετ χτες μετα το εμβολιο, αλλα ειχαν τελειωσει τα τσιγαρα, και ακολουθησα αλλη διαδρομη και επισης ειναι ντεντ(dead) το ατμ της γειτωνιας...οποτε τυχει να ξαναβγω ισως μες τις επομενες μερες..αν τελειωσουν τα τσιγαρα -ή ερθει καμμια παραγγελια δισκοι.. 🐒
 

Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
θα πηγαινα κανα σουπερμαρκετ χτες μετα το εμβολιο, αλλα ειχαν τελειωσει τα τσιγαρα, και ακολουθησα αλλη διαδρομη και επισης ειναι ντεντ(dead) το ατμ της γειτωνιας...οποτε τυχει να ξαναβγω ισως μες τις επομενες μερες..αν τελειωσουν τα τσιγαρα -ή ερθει καμμια παραγγελια δισκοι.. 🐒
Ρε ρίξε καμία παραγγελία για κάνα πιτόγυρο λέμε
 



Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
ωρα για υπνο...θα βαλω κανα cd να παιζει και θα ξαπλωσω λιγο καναπε..με ξεκανε η τριτη δοση... μετα πιο βραδυ βλεπουμε.. :boast: αλλα θα ρεφαρω, που θα παει..
 


Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
171εκ 68κ, είναι αλήθεια πως το φαγητό δεν είναι μέσα στα ενδιαφέροντά μου. Αν σας ανεβάσω φωτο με το εβδομαδιαίο μενού μου θα εκτιμήσετε τις μπάμιες :p .
Το άθλημα αυτό είναι για ανθρώπους σαν εσένα. Τώρα το διατροφολόγιο αν αρχίσεις να κάνεις σοβαρές διαδρομές δεν θα σου φτάσει ενεργειακά. Αν όμως κρατηθείς σε αυτά τα κιλά και βάλεις χιλιόμετρα - υψομετρικά sky is the limit. Υπόψην το προπονητήριο είναι πιο εύκολο απ τον δρόμο... και κάτι τελευταίο ασε τα βατ και κάνε διαδρομές οπως σου είπε και ο Χρήστος. Βασικά μην τα κοιτάζεις καν.
 


Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Δε με απασχολεί να γίνω "αθλητής" ούτε να πιάσω επιδόσεις τρελές, το σιξ πακ μου πίσω θέλω που αγνοείται εδώ και 7-8 χρόνια :dance2:
Διαφωνώ. Το πρώτο πράγμα που πρέπει να ξεκαθαρίσεις στο μυαλό σου είναι το αν θα ασχοληθείς με ποδηλασία "αναψυχής" ή με "αθλητική" ποδηλασία. Και σε αυτό πρέπει να γίνει ξεκαθάρισμα εξ αρχής. Δεν εχει σημασία τι θα καταφέρεις τελικά, σημασία έχει πως θα το πας το βιολί. Η απόφαση σου θα καθορίσει τα πάντα πάνω στο ποδήλατο. Θα επηρεάσει δε εσένα, το σώμα σου, τον προσωπικό σου χρόνο, την τσέπη σου, τις παρέες που θα κάνεις και άλλα πολλά. Διάλεξε απ την αρχή τον δρόμο.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.958
Reaction score
6.684
Διαφωνώ. Το πρώτο πράγμα που πρέπει να ξεκαθαρίσεις στο μυαλό σου είναι το αν θα ασχοληθείς με ποδηλασία "αναψυχής" ή με "αθλητική" ποδηλασία. Και σε αυτό πρέπει να γίνει ξεκαθάρισμα εξ αρχής. Δεν εχει σημασία τι θα καταφέρεις τελικά, σημασία έχει πως θα το πας το βιολί. Η απόφαση σου θα καθορίσει τα πάντα πάνω στο ποδήλατο. Θα επηρεάσει δε εσένα, το σώμα σου, τον προσωπικό σου χρόνο, την τσέπη σου, τις παρέες που θα κάνεις και άλλα πολλά. Διάλεξε απ την αρχή τον δρόμο.
Κι εγώ με τη σειρά μου διαφωνώ με τη διαφωνία σου.

Πάρε εμένα για παράδειγμα. Η ποδηλασία που κάνω, για το 99% των ανθρώπων θεωρείται "αθλητική". Για το 1% που ασχολείται σοβαρά με το ποδήλατο, θεωρείται σίγουρα "αναψυχής".

Εν τέλει ποιά είναι η σωστή ταμπέλα; Δεν ξέρω. Ούτε με νοιάζει. Όταν ξεκίνησα φέτος (μετά από 20+ χρόνια) δεν ήξερα που θα με βγάλει. Πήρα το παλιό μου ποδήλατο, έκανα, μου άρεσε, συνέχισα. Όπως μου έβγαινε και έτσι συνεχίζω. Σιγά σιγά αναβαθμίζω και τον εξοπλισμό μου, εκεί που βλέπω ότι χρειάζομαι κάτι καλύτερο.

Αθλητής σίγουρα δεν πάω να γίνω και ούτε θα γίνω. Αλλά αυτό νομίζω ισχύει σχεδόν για όλους εμάς, ερασιτέχνες είμαστε και κάνουμε ποδήλατο για την ευχαρίστησή μας, τη γυμναστική μας κλπ. Οπότε το να έλεγα στον εαυτό μου ότι κάνω "αθλητική" ποδηλασία (ή αντίστοιχα "αναψυχής") δεν ξέρω τι θα μου άλλαζε στην πράξη.
 

Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
Δε με απασχολεί να γίνω "αθλητής" ούτε να πιάσω επιδόσεις τρελές, το σιξ πακ μου πίσω θέλω που αγνοείται εδώ και 7-8 χρόνια :dance2:
Κάνε κοιλιακούς και ραχιαίους τότε. Με το ποδήλατο θα κάνεις γάμπες και μπούτια
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Κι εγώ με τη σειρά μου διαφωνώ με τη διαφωνία σου.

Πάρε εμένα για παράδειγμα. Η ποδηλασία που κάνω, για το 99% των ανθρώπων θεωρείται "αθλητική". Για το 1% που ασχολείται σοβαρά με το ποδήλατο, θεωρείται σίγουρα "αναψυχής".

Εν τέλει ποιά είναι η σωστή ταμπέλα; Δεν ξέρω. Ούτε με νοιάζει. Όταν ξεκίνησα φέτος (μετά από 20+ χρόνια) δεν ήξερα που θα με βγάλει. Πήρα το παλιό μου ποδήλατο, έκανα, μου άρεσε, συνέχισα. Όπως μου έβγαινε και έτσι συνεχίζω. Σιγά σιγά αναβαθμίζω και τον εξοπλισμό μου, εκεί που βλέπω ότι χρειάζομαι κάτι καλύτερο.

Αθλητής σίγουρα δεν πάω να γίνω και ούτε θα γίνω. Αλλά αυτό νομίζω ισχύει σχεδόν για όλους εμάς, ερασιτέχνες είμαστε και κάνουμε ποδήλατο για την ευχαρίστησή μας, τη γυμναστική μας κλπ. Οπότε το να έλεγα στον εαυτό μου ότι κάνω "αθλητική" ποδηλασία (ή αντίστοιχα "αναψυχής") δεν ξέρω τι θα μου άλλαζε στην πράξη.
Ακριβώς έτσι όπως το θέτεις ξεκίνησα και εγώ (όπως και οι περισσότεροι άλλωστε) έπρεπε να κάνω κάτι για τον εαυτό μου, είχα φτάσει σε μια κουραδοποιημένη κατάσταση...
Πήγα πήρα το πρώτο ποδήλατο (τρέκινγκ) και πολύ γρήγορα έφαγα κόλλημα.
Ποδήλατα αυτού του τύπου όμως δεν μπορούν να σε πάνε μακριά ή στο next level.
Πέρασα στη κούρσα και μη ξέροντας απόλυτος τίποτα συνέχισα να κάνω το ίδιο με τη κούρσα, το κορμί ήταν μονίμως σε διαμαρτυρία, ακόμα και στις μικρές αποστάσεις.
Δεν το έβαλα κάτω, τα 30 έγιναν 40km και ένα πρωί ξεκίνησα από Αθήνα και όπου βγει, οπλισμένος με πείσμα και έχοντας ένα κακό ρυθμισμένο ποδήλατο έφτασα στη Κόρινθο και πίσω.
Μη ρωτάς το χρονικό διάστημα, εκτός ότι ήταν μεγάλο, με φάνηκε αιώνας...
Έμεινα στο κρεβάτι μια ολόκληρη μέρα από αυτό που έκανα, πονούσε το κορμί όλο, ακόμα και μέχρι τα ματοτσίνορα πονουσα :biggrin:

Έκανα πολλά τέτχια αργότερα, σιγά σιγά όμως άρχισε να γίνεται πολύ οικία η επιθετική θέση οδήγησης, μαζί όμως άρχισε να αλλάζει και η φυσική μου κατάσταση.
Έχασα αρκετά κιλά χωρίς να θυσιάσω τίποτα διατροφικά, το αντίθετο θα έλεγα, έτρωγα ακόμα και λαμαρίνες και τις χώνευα!!
Μη τα πολυλογώ, μπήκα στο χώρο για τα καλά, το ποδήλατο έγινε τρόπος ζωής και μεγάλη αγάπη, το αποτέλεσμα ήταν μετά από σκληρή δουλειά-προπονήσεις να ξυπνήσω τη πολύ δυνατή φυσιολογία που διαθέτω και να συνεχίσω να δουλεύω ως προς αυτή τη κατεύθυνση.
Όλα τα παραπάνω συνέβησαν σε 4 χρόνια, πλέον το ποδήλατο για εμένα είναι μια καθημερινή, προγραμματισμένη και στοχευμένη προπόνηση.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
το εχω παθει αυτο, οταν τις προαλες μαζεψα τους δισκους απο το πατωμα.... παρολιγο να με χασετε... 🐒
(για την ακριβεια εγινε μια αναταξινομιση ενος μερους της δισκοθηκης μου..πηρε ενα χαλαρο 8ωρακι)
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Κάνε κοιλιακούς και ραχιαίους τότε. Με το ποδήλατο θα κάνεις γάμπες και μπούτια
Δυστυχώς δε γίνεται έτσι η δουλειά. Χρειάζεται αερόβιο, μπουστάτισμα του μεταβολισμού όσο πάει και ειδική διατροφή. Για μένα το ποδήλατο ουσιαστικά αντικατέστησε το τρέξιμο και το προτίνω σε όλους όσους δεν είναι φανατικοί οπαδοί του τρεξίματος διότι είναι καλύτερο και πιο διασκεδαστικό, αρκεί να έχεις ελεύθερο χρόνο φυσικά μια και χρειάζεται περισσότερο.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Πρέπει όμως να αναφερθεί πως εκτός από διασκεδαστικό είναι και πολύ επικίνδυνο το ποδήλατο στους ελληνικούς δρόμους και ειδικά στις μεγάλες πόλης.
Δεν είχαμε ούτε θα αποκτήσουμε ποτέ ποδηλατική παιδεία ως κράτος.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Πρέπει όμως να αναφερθεί πως εκτός από διασκεδαστικό είναι και πολύ επικίνδυνο το ποδήλατο στους ελληνικούς δρόμους και ειδικά στις μεγάλες πόλης.
Δεν είχαμε ούτε θα αποκτήσουμε ποτέ ποδηλατική παιδεία ως κράτος.
3 πτώσεις κι ένα τρακάρισμα σε λιγότερο από 1.5 χρόνο που κάνω ποδήλατο είναι η απόδειξη σε αυτό που λες.
 


Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Κι εγώ με τη σειρά μου διαφωνώ με τη διαφωνία σου.

Πάρε εμένα για παράδειγμα. Η ποδηλασία που κάνω, για το 99% των ανθρώπων θεωρείται "αθλητική". Για το 1% που ασχολείται σοβαρά με το ποδήλατο, θεωρείται σίγουρα "αναψυχής".

Εν τέλει ποιά είναι η σωστή ταμπέλα; Δεν ξέρω. Ούτε με νοιάζει. Όταν ξεκίνησα φέτος (μετά από 20+ χρόνια) δεν ήξερα που θα με βγάλει. Πήρα το παλιό μου ποδήλατο, έκανα, μου άρεσε, συνέχισα. Όπως μου έβγαινε και έτσι συνεχίζω. Σιγά σιγά αναβαθμίζω και τον εξοπλισμό μου, εκεί που βλέπω ότι χρειάζομαι κάτι καλύτερο.

Αθλητής σίγουρα δεν πάω να γίνω και ούτε θα γίνω. Αλλά αυτό νομίζω ισχύει σχεδόν για όλους εμάς, ερασιτέχνες είμαστε και κάνουμε ποδήλατο για την ευχαρίστησή μας, τη γυμναστική μας κλπ. Οπότε το να έλεγα στον εαυτό μου ότι κάνω "αθλητική" ποδηλασία (ή αντίστοιχα "αναψυχής") δεν ξέρω τι θα μου άλλαζε στην πράξη.
Όταν επιλέγουμε κούρσα ποδήλατο ανεξάρτητα το αν βγήκε από την αποθήκη 20 χρόνια μετά ή αν έχει 14κ καινούρια επιλέγουμε αθλητισμό. Δεν υπάρχει αναψυχή με ένα ποδήλατο που σε στήνει επιθετικά τέρμα κάτω προκειμένου να κάνεις το ένα και μοναδικό για το οποίο προορίζεται = να πατήσεις. Ακόμη και κάτι φιξάκια ποι προσπάθησαν να κάνουν μόδα κάποια στιγμή εξαφανίστηκαν αφού πρώτα έπαθαν όλοι αυχενικό. Υπο αυτό το πρίσμα όταν επιλέγουμε κούρσα επιλέγουμε πάτημα. Το πάτημα για να βγει η διαδρομή, θέλει ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΗ προπόνηση. Δεν παίζει εδώ το βγαίνω, κάνω την γυμναστικούλα μου όποτε μου καπνίσει, χωρίς κάποιο πρόγραμμα κλπ. Και επειδή δεν είμαστε αλλά ούτε θα γίνουμε αθλητές, κάνουμε ότι μπορούμε, όσο μπορούμε αλλά πρέπει να το κυνηγήσουμε. Δεν είναι για χαλαρούς... διότι το fun στην κούρσα δυστυχώς ξεκινά από ένα επίπεδο και πάνω που είναι παραπάνω απο 2,5w/kgr αφήνοντας απέξω τραυματισμούς, σούρες και διάφορες άλλες άσχημες καταστάσεις.
Υπάρχουν τα κατάλληλα ποδήλατα για ολες τις κατηγορίες ποδηλατών με ή χωρίς υποβοήθηση στις μέρες μας. Για όλα τα τερέν, πιο εύκολα, με όρθια θέση οδήγησης για την πόλη, ελαφρυά κλπ. Υπάρχουν τα προπονητήρια για τα personal gym με φοβερή εξομοίωση (θα μπορούσα να ζήσω με zwift πχ άνετα). Οι κούρσες όμως είναι αγωνιστικά ποδήλατα και μόνο λυπάμαι... και απαιτούν θυσίες δεν είναι για χαλαρά και για πλάκα...
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Σάκη έχεις απόλυτο δίκιο, παραπάνω εξήγησα τα βήματα αυτά από τα θκάμ βιώματα.
Παράδες πολλές απαιτεί το άθλημα, κάτι που ξεχνάμε να αναφέρουμε συνήθως και είναι αποτρεπτικό για τους περισσότερους.
Δεν σας περνάει από το μυαλό πόσες έτσι και ασχοληθείς σοβαρά... Να τα λέμε και αυτά :)

Edit.

Αυτό το ξεκινάω ποδήλατο για φυσική κατάσταση και οικονομία το ξεχνάς, αργά ή γρήγορα θα βρεθείς με ανησυχίες και δυνατά οικονομικά διλήμματα...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.221
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top