Ποδήλατο


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.052
Reaction score
41.352
Όχι, εγώ δεν πήρα τίποτα... εκτός αν εννοείς ότι πήρα βάρος, αυτό ναι :gamer: :roflmao:

Άντε, πάρε ένα βιντεάκι από χθες, δώρο, για τα... τρίκιλα! :geek:

Σώτο τα αλάνια που είχα παρέα εψές με έμαθαν να ρυθμίζω τη ανάρτηση, δεν είχα ασχοληθεί ντίπ και βασικά τη ένιωθα να βυθίζεται αρκετά.
Έτσι σήμερα είπα να δω τι αέρα είχε μέσα, εντέλει βρήκα 60psi, πολύ λίγο για το βάρος μου.
Το πήγα στα 95psi και σήμερα που έκανα κάτι δλειές με αυτό ήταν άλλο πράμα.
Έχεις ασχοληθεί ντίπ?
 

Μηνύματα
18.958
Reaction score
13.321
Ναι, και πίεση, αλλά και rebound... Τώρα δεν ξέρω πόσο είναι, κάπου εκεί την είχα βάλει κι εγώ όμως (αλλά πιθανόν να έχει χάσει μετά από τόσο καιρό). Έχω εδώ και χρόνια τρόμπα ειδική για τέτοια, από το trekking που του είχα βάλει ανάρτηση αέρος...

Edit. Την τσέκαρα, παραμένει στα 95psi.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.052
Reaction score
41.352
Με έδειξαν πέραν του πίνακα που έχει πάν η ανάρτηση κιλά/psi το τρόπο ρύθμισης του sag στατικά με το βάρος του αναβάτη.
Για εμένα το λαστιχάκι-δείκτης κάτω από τη τσιμούχα τερματισμενο ανεβαίνει 3 με 3,5 cm.
Δεν πήρα τρόμπα ανάρτησης, η floor της lezyne που έχω έκανε τη δλειά μια χαρά, έχει βιδωτο τσουτσούνι και σηκώνει μέχρι 200 psi+
 

Μηνύματα
18.958
Reaction score
13.321
Καλα η εδάφους που έχω δεν κάνει για τέτοια, άσε που φαίνεται να έχει χάσει και ακρίβεια (πετάγεται η βελόνα απότομα, από την μία ένδειξη στην άλλη, όχι αναλογικά όπως θα έπρεπε) και την ψιλοφοβάμαι κι στο φούσκωμα των ελαστικών. Αυτή που έχω είναι μία της zefal, που έχει όργανο ως... 400psi. Δεν ξέρω βέβαια που πραγματικά πάει, δεν έχει χρειαστεί να πάει πάνω από 130-140 (στην ανάρτηση του trekking που είναι πιο κοντή).
 


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Σκέτο ηλεκτρολύτη τι να τον κάνεις... και οι περιεκτικότητα σε υδατάνθρακα κρίνεται ανεπαρκής πολλές φορές...
Εξαρτάται. Πρώτα απ΄όλα μιλάμε για σάκχαρα δηλαδή κακής ποιότητας υδατάνθρακες. Ναι οκ θα σε μπουστάρει στην ασκηση με άμεσα αποτελέσματα. Αυτός είναι και ο λόγος που τους χρησιμοποιούν οι αθλητές. Αν λοιπόν κάποιος, όπως εσύ όπως έχω καταλάβει, κάνει ποδήλατο σε ανταγωνιστικό αθλητικό επίπεδο, θα τον βοηθήσουν και η βοήθεια αυτή θα καλύψει το "διατροφικό λάθος". Για το σύνολο όμως όσων ποδηλατούν από χόμπι ή για άσκηση, η χρήση τέτοιων προϊόντων υδατανθράκων (σκόνη, τζελάκια κτλ) κάνει κακό παρά καλό. Είναι προτιμότερο να κάνεις μία στάση και να φας μία μπάρα βρώμης ή ρυζιού (ακόμα καλύτερα μία πρωτεϊνική) που δε θα έχει άμεσο αποτέλεσμα αλλά θα κρατήσει περισσότερο και φυσικά είναι πολύ ανώτερη διατροφικά.
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.052
Reaction score
41.352
Για μένα που ψωνίζω απο κατάστημα φίλου εδώ Αθήνα είναι πολλά τα μεταφορικά Γιώργη.
Σήμερα πήγα με το mtb πάρκο Τρίτση, έχει μέσα μονοπάτια σχετικά εύκολα και κάποια πιο δύσκολα.
Στο τέλος μπήκα στα δύσκολα και τα πήγα αρκετά καλά, σαν να ξεμουδιαζω από σιγά σιγά...Σαν να αρχίζω να εμπιστεύομαι το ποδήλατο, σαν να αρχίζω να παίρνω ρίσκα...
 


Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Εξαρτάται. Πρώτα απ΄όλα μιλάμε για σάκχαρα δηλαδή κακής ποιότητας υδατάνθρακες. Ναι οκ θα σε μπουστάρει στην ασκηση με άμεσα αποτελέσματα. Αυτός είναι και ο λόγος που τους χρησιμοποιούν οι αθλητές. Αν λοιπόν κάποιος, όπως εσύ όπως έχω καταλάβει, κάνει ποδήλατο σε ανταγωνιστικό αθλητικό επίπεδο, θα τον βοηθήσουν και η βοήθεια αυτή θα καλύψει το "διατροφικό λάθος". Για το σύνολο όμως όσων ποδηλατούν από χόμπι ή για άσκηση, η χρήση τέτοιων προϊόντων υδατανθράκων (σκόνη, τζελάκια κτλ) κάνει κακό παρά καλό. Είναι προτιμότερο να κάνεις μία στάση και να φας μία μπάρα βρώμης ή ρυζιού (ακόμα καλύτερα μία πρωτεϊνική) που δε θα έχει άμεσο αποτέλεσμα αλλά θα κρατήσει περισσότερο και φυσικά είναι πολύ ανώτερη διατροφικά.
Ακόμη και οταν ρίχνω δεξτρόζη στον ηλεκτρολύτη για να διπλασιάσω την περιεκτικότητα σε (άμεσα διαθέσιμο) υδατάνθρακα δυστυχώς δεν φταίει αυτό για το σωματικό μου βάρος ή την κακή φυσική μου κατάσταση αλλά κυρίως η ασυνέπεια μου στην διατροφή, ξεκούραση και συχνότητα προπονήσεων απόρροια κυρίως των επαγγελματικών και οικογενειακών υποχρεώσεων μου...
Και φυσικά όλα αυτά αποτελούν και πάλι φτηνές δικαιολογίες...
Τα 9 κιλά που ψώνισα αν προπονηθώ σωστά θα φτάσουν για 5-6 μήνες περίπου...
Αυξημένα τριγλυκερίδια πάντως είχα πριν το ποδήλατο και όχι τώρα
 




bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.052
Reaction score
41.352
Δεν ξέρω αν θα βοηθούσε καθόλου τη κατάσταση αλλά σήμερα μπορώ να πω ότι ήταν η πρώτη φορά που το διασκέδασα με το scale.
Πάρτο και σκονισμένο να γουστάρεις!
IMG_20220811_112145.jpg

Δώσε πόνο Σάκη!
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Μια και λέγαμε για ηλεκτρολύτες, εγώ έβγαινα βόλτες με νερό με αλάτι και λεμόνι, νάτριο και κάλιο δηλαδή. Όταν μια μέρα έμεινα από ηλεκτρολύτες επειδή είχε πολυυυυ ζέστη, μου έγινε μάθημα και αποφασισα να παρω και ταμπλέτες ηλεκτρολύτη να υπάρχουν γιατί αν μείνεις όπως είδα είναι πολύ άσχημο..

Σε κουβέντα που έγινε εδώ μου πρότεινε ο brets τον carbomax. Όταν βρέθηκα Αθήνα πήγα και τσίμπησα μια φραουλιτσα, ευτηχως που δεν είναι πολύ γλυκιά το φοβόμουν. Τον χρησιμοποιώ συνδυαστικά με το κλασικό νερό αλάτι/λεμόνι (άλλο μπουκάλι φυσικά), και πέρνω συνήθως μια κουταλια, ένα scoop.

Ωραία γεύση και είδα ότι πέρα του ότι με έβγαλε πολύ καλά στο θέμα ηλεκτρολύτη, με έβγαλε καλά επίσης στο θέμα σταθερή ενέργεια (λογικά η δεξτροζη που έχει), αλλά για κάποιο λόγο με βοήθησε στην αποθεραπεία!!

Επειδη πιστεύω ότι είναι γεματος υδατάνθρακες, δεν θα χρησιμοποιω τις προτεινόμενες ποσοτητες, αλλά σε καπως μικρότερες λογικές δόσεις μου άρεσε πολύ για τους παραπάνω λογους. Σε πολύ δύσκολες διαδρομές θα ανεβάζω δόση προφανος. Η ίδια εταιρία έχει και καθαρό ηλεκτρολύτη, θα τον τσιμπήσω και εκείνον κάποια στιγμή να δω τι συνδιασμος θα με βόλευε. Αυτά.

Άντε, το επόμενο review δικό σας :tongue:
 



bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.052
Reaction score
41.352
Και εκεί που έλεγα Σώτο ότι δεν θα μπαίνω μονοπάτια... Έχω μπλέξει με κάτι ζουρλούς που εξιτάρονται με δαύτα.
Γεμάτος ο τόπος κοτρόνια εδώ στο όρος Αιγάλεω, τρέμουν τα χέρια ακόμα από το καταχτύπη
 

Μηνύματα
18.958
Reaction score
13.321
Έχω κάνει 2.300+ χμ με το MTB από τις αρχές Φεβρουαρίου που το πήρα, σε τέτοια μονοπάτια δεν έχω πάει, κι πολύ δύσκολο το βλέπω να πάω (ευτυχώς δεν υπάρχουν κι πολλά εδώ, δηλαδή μαρκαρισμένα μονοπάτια, με συντήρηση κλπ, που να σε τραβάνε). Οι αγροτικοι δρόμοι (μέχρι και τελείως καράδρομοι ή γαϊδουρόδρομοι, με μπόλικες πέτρες και χαλίκι) είναι επαρκέστατοι για την ώρα για να τραβάνε το ενδιαφέρον μου. Και φυσικά, δεν επιδιώκω παρέες, που να έχουν και εμπειρία... γιατί μάλλον θα μπλέξω!

Πρόσεχε βρε, τα είπαμε για σένα, όχι για του κουφού την πόρτα!

Το χτύπημα τουλάχιστον δεν φαίνεται δυνατό, από τη φωτό δηλαδή. Ελπίζω κι να μην είναι. 8-)
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.570
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top