Ποδήλατο

Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
Υπάρχει κι αυτή η Πετρούλα πάντως... :geek:


Ναι μωρέ αυτή εννοούσα....
 

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Κότες :biggrin: :roflmao::lolsign:

Κοίτα έτσι είναι, η γριά άμα δεν πάει από πέσιμο θα πάει από σέσιμο.
Ως τόσο έχει μια γλυκιά αδρεναλίνη το γ@μημενο το μονοπάτι που σε τραβάει
Μόνο μονοπάτι θα πηγαίνεις σου τα έγραψα αυτά και δασικό μέχρι να φτάσεις στο μονοπάτι... για αυτό σου έβαλα και τον προβληματισμό της πισω ανάρτησης και του trail πλαισίου αντί του xc... ακόμη να βάλεις dropper?
Εκεί που είναι ο κρόκος σήμερα έχει κάτι δασικούς και μονοπάτια...
 



bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.054
Reaction score
41.359
Είναι κανείς Καρπενήσι; Βλέπω δύο σαν τους Χιώτες, μουσατους κι αδυνατους
Είναι γνωστοί αν λες αυτούς
IMG_20220813_213115.jpg

Ο ένας εχει ένα μαύρο-κόκκινο de rosa

Μιας και είδα αναφερθήκατε στα κουμπωτά πετάλια, έχετε δίκιο, δεν είναι σαν τα road ποδήλατα, είσαι καμπωμενος και όρθιος συνέχεια πάνω στα πετάλια και παίζεις με τη ισορροπία, άπαξ και σου φύγει το ποδήλατο χρειάζεσαι παραπάν χρόνο ώστε να αντιδράσεις.
Εκείνα τα δέκατα θες απλά να βγάλεις το πόδι και να πατήσεις, χάνεται ένας πολύτιμος χρόνος θα έλεγα.
Ύστερα πάλι δεν μπορείς να τα εκμεταλευτεις στο πάτα-τράβα όπως στη άσφαλτο επειδή η παραπάν ισχύ στο πίσω τροχό ισούται με το ελαστικό να χάνει στο χώμα. Σήμερα πολύ πιθανόν να το έσωζα αν δεν ήμουν κουμπωμένος. Φαντάζομαι βέβαια πως είναι και θέμα συνήθειας όλα τα παραπάν. Ακόμα και μια αναστροφή σε δασικό δρόμο είναι μπελάς με κουμπωμένα τα ποδάρια, έχς μπροστά τη ανάρτηση να χοραμπδάει, έχς τις πέτρες με τα χώματα, το μεγάλο μεταξόνιο του ποδηλάτου και είναι κάπως όλο αυτό.
Τεσπα όπως και να έχει οι πτώσεις είναι στο πρόγραμμα όταν μπεις σε αυτό το τερέν, τίποτα δεν είναι δεδομένο, όλα γίνονται πολύ γρήγορα και οι αποφάσεις του καλύτερου πατήματος πρέπει να έρχετε με αστραπιαίους ρυθμούς, δεν υπάρχει χρόνος για σκέψεις, δεν υπάρχει χρόνος γενικώς για πράματα που θα έκανες υπό άλλες συνθήκες με άλλου είδους ποδήλατα και ποδηλασία.
Σε λίγο καιρό φαντάζομαι πτώσεις αυτού του είδους δεν θα είναι κάν θέμα, όχι ότι ήταν σήμερα, σηκώθκα έριξα λίγο νερό στο τραύμα και συνέχισα λέγοντας δυνατά "είσαι βλακας" αναφερόμενος σε εμένα :biggrin:
Παρακάτ (ήταν πολύ μικρό το μονοπάτι) με περίμενε ένας γκρεμός μέσα από ένα χαντάκι και μετά έβγαινες στο δασικό, εκεί έφαγα ένα τίναγμα από το μπροστινό γιατί δεν περίμενα να φαω τόση αδράνεια, παρόλο που έβαλα 95psi εψές αέρα, τερμάτισαν όλα στη ανάρτηση, έβαλα 100psi+ και βλέπουμε.
Είμαι άλλωστε και πολλά κιλά μακάκας :lolsign:

Υπάρχουν μονοπάτια & μονοπάτια, αλλά τα μονοπάτια για hardtail και άλλα είναι αυτά για downhill ποδήλατα, τo downhill πάει παντού, ενώ το hardrail ποδήλατο σαν το θκόμ έχει περιορισμούς
 
Last edited:


Μηνύματα
690
Reaction score
1.100
Φτυστός με τον πίσω είμαι ο φουστης ασουμε
Ναι αυτοί είναι!!! Βρε σεις έτσι αδύνατοι είστε όλοι οι ποδηλάτες;; Χαχα στον φούρνο τους πέτυχα, μετά την προπόνηση μαλλον
Το de rosa είναι ... Ακριβουτσικο;;
 

Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
Ναι αυτοί είναι!!! Βρε σεις έτσι αδύνατοι είστε όλοι οι ποδηλάτες;; Χαχα στον φούρνο τους πέτυχα, μετά την προπόνηση μαλλον
Το de rosa είναι ... Ακριβουτσικο;;
Έτσι αδύνατοι είμαστε άστα...
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.054
Reaction score
41.359
Ναι αυτοί είναι!!! Βρε σεις έτσι αδύνατοι είστε όλοι οι ποδηλάτες;; Χαχα στον φούρνο τους πέτυχα, μετά την προπόνηση μαλλον
Ο Μήτσος που γράφει ακριβώς από πάν είναι ακόμα πχιο αδύνατος :lolsign:

Καθαρίζω το scale και το έχω λύσει όλο, ζύγισα το πίσω τροχό κομπλέ και με έπιασε ίλιγγος...
IMG_20220813_220533.jpg

Το μπροστά δεν τολμώ να τον ζυγίσω... Τι διαολο, το μισό βάρος όλου του ποδηλάτου είναι οι τροχοι???
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.635
Reaction score
83.126
Εξαρτάται. Πρώτα απ΄όλα μιλάμε για σάκχαρα δηλαδή κακής ποιότητας υδατάνθρακες. Ναι οκ θα σε μπουστάρει στην ασκηση με άμεσα αποτελέσματα. Αυτός είναι και ο λόγος που τους χρησιμοποιούν οι αθλητές. Αν λοιπόν κάποιος, όπως εσύ όπως έχω καταλάβει, κάνει ποδήλατο σε ανταγωνιστικό αθλητικό επίπεδο, θα τον βοηθήσουν και η βοήθεια αυτή θα καλύψει το "διατροφικό λάθος". Για το σύνολο όμως όσων ποδηλατούν από χόμπι ή για άσκηση, η χρήση τέτοιων προϊόντων υδατανθράκων (σκόνη, τζελάκια κτλ) κάνει κακό παρά καλό. Είναι προτιμότερο να κάνεις μία στάση και να φας μία μπάρα βρώμης ή ρυζιού (ακόμα καλύτερα μία πρωτεϊνική) που δε θα έχει άμεσο αποτέλεσμα αλλά θα κρατήσει περισσότερο και φυσικά είναι πολύ ανώτερη διατροφικά.
Έτσι είναι σε γενικές γραμμές.

Μία διευκρίνιση μόνο.

Όταν χρειάζονται αυτά τα σάκχαρα δεν κάνουν καθόλου κακό γιατί ο οργανισμός απαιτεί την πιο γρήγορη μορφή ενέργειας.

Το λάθος είναι ότι σχεδόν όλοι οι ερασιτέχνες πίνουν και τρώνε περισσότερο απ' όσο πρέπει, ως μια μορφή πρόληψης των αρνητικών συνεπειών. Ειδικά όταν το παρακάνουν με τα απλά σάκχαρα, ανεβοκατεβάζουν την ινσουλίνη και τελικά την πληρώνει η απόδοση.

Η θεωρία λέει ότι χρειάζονται 0,5gr υδατάνθρακες για κάθε κιλό του αναβάτη την ώρα, μοιρασμένα σε 2-3 δόσεις μικρογευμάτων.

Σε μεγάλη ένταση μπορεί να χρειαστούν τα διπλά γραμμάρια.

Από αυτά που βλέπω και διαβάζω, αυτά τα νούμερα είναι συχνά 2x πάνω στους μη αθλητές, με αποτέλεσμα να πηγαίνουν προπόνηση και να τρώνε περισσότερες θερμίδες απ' όσες καίνε.
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.635
Reaction score
83.126
Και ο αέρας που αναπνέεις στη ποδηλασία είναι πανάκριβος...
Μεγάλη αλήθεια, η οποία συμπλέει με όλες τις καταναλωτικές συνήθειες.

Ένας μύθος που συχνά ακούω από αυτούς που θέλουν να δικαιολογήσουν στον εαυτό τους (και τους άλλους) μία σοβαρή αγορά:

"Το ακριβό μία φορά το παίρνεις!" , με τη λογική ότι αντέχει στον χρόνο περισσότερο.

Μεγάλη μπούρδα.

Η ακριβή αγορά ποδηλάτου σε βάζει σε μεγαλύτερα έξοδα συντήρησης και σου δημιουργεί άγχος για την επόμενη αγορά γιατί έχεις ήδη ανεβάσει πολύ τον πήχη. Χωρίς να μετρήσω πιθανές ζημιές ή τα περιφερειακά και τον ρουχισμό που πρέπει να ακολουθούν στο ίδιο επίπεδο.

Η αντοχή, ακόμα κι αν υπάρξει, αντισταθμίζεται από τις ετήσιες εξελίξεις που μέσα σε λίγα χρόνια καθιστούν το κορυφαίο ποδήλατο (κινητό, αυτοκίνητο, TV, PC, κλπ) παρωχημένο.
 

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Έτσι είναι σε γενικές γραμμές.

Μία διευκρίνιση μόνο.

Όταν χρειάζονται αυτά τα σάκχαρα δεν κάνουν καθόλου κακό γιατί ο οργανισμός απαιτεί την πιο γρήγορη μορφή ενέργειας.

Το λάθος είναι ότι σχεδόν όλοι οι ερασιτέχνες πίνουν και τρώνε περισσότερο απ' όσο πρέπει, ως μια μορφή πρόληψης των αρνητικών συνεπειών. Ειδικά όταν το παρακάνουν με τα απλά σάκχαρα, ανεβοκατεβάζουν την ινσουλίνη και τελικά την πληρώνει η απόδοση.

Η θεωρία λέει ότι χρειάζονται 0,5gr υδατάνθρακες για κάθε κιλό του αναβάτη την ώρα, μοιρασμένα σε 2-3 δόσεις μικρογευμάτων.

Σε μεγάλη ένταση μπορεί να χρειαστούν τα διπλά γραμμάρια.

Από αυτά που βλέπω και διαβάζω, αυτά τα νούμερα είναι συχνά 2x πάνω στους μη αθλητές, με αποτέλεσμα να πηγαίνουν προπόνηση και να τρώνε περισσότερες θερμίδες απ' όσες καίνε.
Ναι έτσι είναι... εγώ προσπαθώ να είμαι με 40gr υδατάνθρακα στον ηλεκτρολύτη οταν η προπόνηση είναι βατή και 80-90gr όταν κυνηγάω... στην πρώτη περίπτωση επαρκεί η δόση στην 2η θέλει συνδυασμό με μπάρες gel κλπ που δεν γουστάρω καθόλου ή μπουστάρισμα του ηλεκτρολύτη που αυτό και εφαρμόζω... γενικά το αθλημα είναι ιδιαίτερα ενεργοβόρο και θέλει διαχείριση σωστη έχω καταλάβει
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.054
Reaction score
41.359
Ρε παιδιά το carbomax το πρότεινα με αφορμή αυτό που θα κάνει ο Γιώργος στη Κύπρο, είναι απαιτητικό και χρειάζεσαι ενέργεια.
Προσωπικά βάζω 2 κουπάκια φίσκα σε 500μλ νερό όταν βγαίνω για να πατήσω και να κόψω το ποδήλατο στη μέση...
Στις υπόλοιπες περιπτώσεις βάζω μια δόση και τις περισσότερες φορές δεν καταναλώνετε όλη η ποσότητα, είναι λες και δεν το χρειάζεται ο οργανισμός μου, ένα πράμα.
Δεν είναι για να το πίνουμε ως ρόφημα σταυροποδι στη βεράντα.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.884
Reaction score
20.368
Φτυστός με τον πίσω είμαι ο φουστης ασουμε
Όχι ρε, εσύ είσαι πιο όμορφος!

Πάντως, αυτό με τη διατροφή και τους υδατάνθρακες, παιδιά, δεν το "έχω". Αυτά που γράφετε, μου φαίνονται πολύ "επιστημονικά". Τρώω προσεκτικά και φροντίζω να ενυδατώνομαι επαρκώς. Βγαίνει η προπόνηση/βόλτα κτλ. Καλώς. Δεν βγαίνει; Πάλι καλώς - λίγη περισσότερη προσπάθεια την επόμενη φορά και θα βγει.

Έχει 2 μήνες τώρα που πηγαίνω σε μια φίλη, αθλητική διατροφολόγο. ΟΚ, έχασα 5 κιλά (προχθές έσπασε το "φράγμα" των 80 κιλών - έπεσα στα 78.5) και αρκετό ποσοστό λίπους (δεν θυμάμαι το νούμερο). Ο στόχος είναι να πέσω στα 75 κιλά μέχρι τις 13/11/2022. Εκείνη θεωρεί ότι εάν συνεχίσω την προσπάθεια σε συνδυασμό με το πρόγραμμα προπονήσεων, μπορεί να πέσω μεταξύ 72 και 74 κιλών. Θέλει 1 μήνα πριν το event να μπω σε "σταθεροποίηση" (καμία αυξομείωση βάρους) και τις 10 ημέρες πριν το event θα μου βγάλει ειδικό πρόγραμμα διατροφής.

Την εμπιστεύομαι; Ναι. Θα "δουλέψει" το πλάνο; Θα έχει το σημαντικό ρόλο που εκείνη θεωρεί ότι έχει; Δεν ξέρω, δεν έχω παρόμοια εμπειρία στο παρελθόν. Θα την αφήσω να κάνει τη δουλειά της και βλέπουμε. Ε, αν τερματίσω κιόλας, καλά θα είναι. :)

@bretsos Ευχαριστώ για τη συμβουλή χρήσης του Carbomax. Θα κάνω δοκιμές σε μελλοντικές ποδηλασίες εκτός σπιτιού και - σίγουρα - θα "εξοπλιστώ" κατάλληλα για το event.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.635
Reaction score
83.126
... γενικά το αθλημα είναι ιδιαίτερα ενεργοβόρο και θέλει διαχείριση σωστη έχω καταλάβει
Φυσικά και είναι ενεργοβόρο.

Αυτό που θέλω να τονίσω είναι ότι η ένταση είναι ο ρυθμιστής της καύσης.
Η πλειονότητα των ποδηλάτων που βλέπουμε στον δρόμο, αυτοί δηλαδή που κάνουν μη στοχευμένη προπόνηση και απλά πηγαίνουν παρέα "βόλτες" με 20-25 km/h, καίνε γύρω στις 400 θερμίδες την ώρα.

Η αλήθεια είναι ότι ακόμα κι αν ανεβάσουν πολύ την ένταση ώστε να αντιστοιχεί σε 1000+ kcal/h , δεν μπορούν να την συντηρήσουν για πολλή ώρα γιατί θα "σκάσουν".
Ρε παιδιά το carbomax το πρότεινα με αφορμή αυτό που θα κάνει ο Γιώργος στη Κύπρο, είναι απαιτητικό και χρειάζεσαι ενέργεια.
Προσωπικά βάζω 2 κουπάκια φίσκα σε 500μλ νερό όταν βγαίνω για να πατήσω και να κόψω το ποδήλατο στη μέση...
Στις υπόλοιπες περιπτώσεις βάζω μια δόση και τις περισσότερες φορές δεν καταναλώνετε όλη η ποσότητα, είναι λες και δεν το χρειάζεται ο οργανισμός μου, ένα πράμα.
Δεν είναι για να το πίνουμε ως ρόφημα σταυροποδι στη βεράντα.
Εγώ βρήκα ευκαιρία να κράξω τους γυαλιστερούς. :biggrin:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.054
Reaction score
41.359
@bretsos Ευχαριστώ για τη συμβουλή χρήσης του Carbomax. Θα κάνω δοκιμές σε μελλοντικές ποδηλασίες εκτός σπιτιού και - σίγουρα - θα "εξοπλιστώ" κατάλληλα για το event.
Ρε συ Γιώργο δεν χρειάζεται να με ευχαριστείς, εμπειρίες ανταλλάσουμε και γνώμες για κάτι κοινό.
Δεν θα πρότεινα ποτέ κάτι για το οποίο έχω ακούσει ή με έχουν πει καλά λόγια.
Οτι λέω εδώ μέσα είναι δοκιμασμένο από εμένα αρχικά και μάλιστα σε βάθος χρόνου.
Είναι αυτονόητο φαντάζομαι πως συμπληρώματα και ειδικά τα γλυκατζούρια όπως το carbomax θέλουν σύνεση, όπως σε όλα τα πράματα, το θέμα είναι πως αγοράσατε 10 κιλά σκόνες με το καλημέρα :lolsign:
Εντάξει φταίω και εγώ κάπου γιατί το πρότεινα ως ηλεκτρολύτη, προσωπικά όμως έτσι το αντιλαμβάνομαι γιατί έχει και αυτή τη ιδιότητα

Edit.
Ύστερα πάλι τι νομίζατε ότι οι επιδόσεις στη κούρσα που εχω έρχονται μόνο με το boost της μπάμιας??? :biggrin:
 
Last edited:

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Ρε συ Γιώργο δεν χρειάζεται να με ευχαριστείς, εμπειρίες ανταλλάσουμε και γνώμες για κάτι κοινό.
Δεν θα πρότεινα ποτέ κάτι για το οποίο έχω ακούσει ή με έχουν πει καλά λόγια.
Οτι λέω εδώ μέσα είναι δοκιμασμένο από εμένα αρχικά και μάλιστα σε βάθος χρόνου.
Είναι αυτονόητο φαντάζομαι πως συμπληρώματα και ειδικά τα γλυκατζούρια όπως το carbomax θέλουν σύνεση, όπως σε όλα τα πράματα, το θέμα είναι πως αγοράσατε 10 κιλά σκόνες με το καλημέρα :lolsign:
Εντάξει φταίω και εγώ κάπου γιατί το πρότεινα ως ηλεκτρολύτη, προσωπικά όμως έτσι το αντιλαμβάνομαι γιατί έχει και αυτή τη ιδιότητα

Edit.
Ύστερα πάλι τι νομίζατε ότι οι επιδόσεις στη κούρσα που εχω έρχονται μόνο με το boost της μπάμιας??? :biggrin:
Παιδιά ψυχραιμία για ηλεκτρολύτη και υδατάνθρακα μιλάμε... στον πρωινό φρέντο μου πχ η ποσότητα ζάχαρης που βάζω ξεπερνά κατά πολύ τα carbomax κλπ...
Επίσης ψώνισα 9 κιλά γιατί θέλω το ντουλάπι μου γεμάτο... και τα 1800gr που παίρνω σε άλλη μάρκα μου βγάζουν 1,5 μήνες περίπου. Τέλος πάντων η τιμή ήταν σούπερ. Με τσ τούρκι δεν πάμε καλά, εσείς αλεύρι εγώ κάρμπον μαξ
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.054
Reaction score
41.359
Κακώς, έχω κόψει τι ζάχαρη μαχαίρι εδώ και 20 χρόνια, ότι καταναλωνεται είναι σε άλλες μορφές μέσα στα τρόφιμα, το ίδιο ισχύει και στο αλάτι
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.884
Reaction score
20.368
Εγώ πήρα τις μικρές συσκευασίες, ρε, δεν πήρα τις τρίκιλες!

Υ.Γ.: Ώστε, δεν είναι μόνο οι μπάμιες, ε;;;; :roflmao:
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.326
Μηνύματα
2.858.606
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top