Ποιά η άποψη σας για τα Audio Physic Classic 5?

Μηνύματα
27
Reaction score
6
Είμαι σε φάση αναζήτησης ηχείων δαπέδου.Μετα απο ακρόαση σε γνωστό μαγαζί κατέληξα στα Triangle Borea 08(1.100€) και στα Audio Physic Classic 8 (2.400€). Λόγω της μεγάλης διαφοράς στη τιμή των Classic 8 o πωλητής με ωθεί στα Classic 5(1.600€) τα οποία δεν έχει για ακρόαση, λέγοντας μου ότι θα με καλύψουν στις χαμηλές συχνότητες στο χώρο 28 τ.μ που θα μπούν και να μην ανησυχώ.
Ποιά η άποψη σας και τι θα κάνατε στη θέση μου?Θα κάνατε την safe επιλογή των Borea 08(1.100€) η θα παίρνατε τα Classic 5(1.600€) χωρίς να τα έχετε ακούσει?
Ο πωλητής επιμένει για τα Classic 5.
Ο ενισχυτής μου είναι ενας ταπεινός Yamaha A-S700 και θα αλλαχτεί όταν βρεθούν χρήματα...

Ευχαριστώ
 

Μηνύματα
3.769
Reaction score
6.743
Ο γενικός κανόνας είναι ότι στοιχίζει περισσότερο είναι καλύτερο χωρίς να χρειάζεται ανάλυση αυτό.
Προσωπικά ότι triangle έχω ακούσει χαμηλής κατηγορίας δεν μου άρεσε καθόλου. Δεν θυμάμαι μοντέλα αλλά ήταν μέχρι 2,5Χ ευρώ.
Ο χώρος σου είναι σχετικά φροντισμένος ή όχι;
 


D

Deleted member 50795

Guest
Είμαι σε φάση αναζήτησης ηχείων δαπέδου.Μετα απο ακρόαση σε γνωστό μαγαζί κατέληξα στα Triangle Borea 08(1.100€) και στα Audio Physic Classic 8 (2.400€).
είσαι μπερδεμένος, δεν μπορεί να κατέληξες σε δυο ηχεια με διπλάσια τιμή το ένα. Είναι άλλη κατηγορία το ένα από το άλλο. Δε μπορεί να σου άρεσε το classic 8 και να αποδέχεσαι ως ίδια «κατάληξη» το borea.
ξεκαθάρισε τα λίγο μέσα σου , τι πραγματικά θέλεις και θα σε βοηθήσει να επιλέξεις. Παντως καλό είναι να τα ακούσεις τα classic5.
το borea , θα έχει σίγουρα πιο μεγάλο ήχο από το classic5 και ο χώρος σου θεωρείται ως μεγάλος.
 

billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.560
Reaction score
5.782
Βασικά, κανένα δεν θα σε καλύψει δίχως subwoofer.
Εκτός και αν έχεις μαθει στην απουσία μπάσου και έχεις συνηθίσει τόσο πλέον που η παρουσία πραγματικού μπάσου θα σε ξένιζε.
 

Μηνύματα
2.360
Reaction score
4.951
Είμαι σε φάση αναζήτησης ηχείων δαπέδου.Μετα απο ακρόαση σε γνωστό μαγαζί κατέληξα στα Triangle Borea 08(1.100€) και στα Audio Physic Classic 8 (2.400€). Λόγω της μεγάλης διαφοράς στη τιμή των Classic 8 o πωλητής με ωθεί στα Classic 5(1.600€) τα οποία δεν έχει για ακρόαση, λέγοντας μου ότι θα με καλύψουν στις χαμηλές συχνότητες στο χώρο 28 τ.μ που θα μπούν και να μην ανησυχώ.
Ποιά η άποψη σας και τι θα κάνατε στη θέση μου?Θα κάνατε την safe επιλογή των Borea 08(1.100€) η θα παίρνατε τα Classic 5(1.600€) χωρίς να τα έχετε ακούσει?
Ο πωλητής επιμένει για τα Classic 5.
Ο ενισχυτής μου είναι ενας ταπεινός Yamaha A-S700 και θα αλλαχτεί όταν βρεθούν χρήματα...

Ευχαριστώ
Triange... 3 δρόμων. Θα τα προτιμούσα. Πριν χρόνια έψαχνα για ηχεία.. είχα ακούσει τα Triangle Antal VS Audio Physic Spark .... παρόλο που μου άρεσαν σαν ήχος περισσότερο τα Triangle για κάποιο λόγο, που δεν θυμάμαι (μπορεί να παίζει και το ότι με έπεισε ο πωλητής), πήρα τα Audio Physic... το μόνο που θυμάμαι από εκείνη την εποχή είναι ότι..... το μετάνιωσα! Για αυτό ψηφίζω Triangle
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.148
Reaction score
20.728
Ο πωλητής επιμένει για τα Classic 5.
Αν έχεις προαποφασίσει να εμπιστευθείς τον πωλητή, κάντο. Δικό σου το χρήμα, δικό σου και το λάθος. Μια αδιάκριτη ερώτηση: Μέχρι τώρα, ποια ηχεία ακούς και από πόση απόσταση;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.791
Μηνύματα
2.876.143
Members
37.949
Νεότερο μέλος
tzino
Top