Ποια μάρκα ελαστικών εμπιστεύεστε συνήθως;

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Θέλω να αλλάξω λάστιχα στο Peugeot 308
Σκέφτομαι να βάλω τα Goodyear efficientgrip performance. Βλεπω ότι στο βρεγμένο βαθμολογουνται με Α και κατανάλωση C. Τα έχει δοκιμάσει κάποιος; έχουμε απόψεις;
 

Μηνύματα
455
Reaction score
572
Θέλω να αλλάξω λάστιχα στο Peugeot 308
Σκέφτομαι να βάλω τα Goodyear efficientgrip performance. Βλεπω ότι στο βρεγμένο βαθμολογουνται με Α και κατανάλωση C. Τα έχει δοκιμάσει κάποιος; έχουμε απόψεις;
Τα είχα σε Astra σε διάσταση 215/50/17 για 45000 και δεν ήθελα να τα αλλάξω,απλά εξαιρετικά παντού εκτός απο θέμα άνεσης,όχι κάτι τραγικό μάλλον λόγω 50αρι προφίλ.
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
4.884
Reaction score
25.891
Κι εγώ είμαι ευχαριστημένος αρκετά από το παραπάνω λάστιχο στο ford focus μου είναι κάτι σαν bestbuy θα έλεγα.
 

Μηνύματα
455
Reaction score
572
Τα είχα σε Astra σε διάσταση 215/50/17 για 45000 και δεν ήθελα να τα αλλάξω,απλά εξαιρετικά παντού εκτός απο θέμα άνεσης,όχι κάτι τραγικό μάλλον λόγω 50αρι προφίλ.
Ξέχασα να πω ότι τα Dunlop που τα αντικατέστησαν ήταν καλά μεν αλλά όχι στο ίδιο επίπεδο , κυρίως στην αίσθηση.
 

Μηνύματα
640
Reaction score
1.152
Τα είχα κι εγώ σε VW Polo TSI (185/60/15) και σε Mercedes A180 (205/55/16). Άμεσο ελαστικό στις τιμονιές, πολύ καλό κράτημα στο στεγνό , αξιοπρεπές στο βρεγμένο, θέλει προσοχή στις πιέσεις. Από κάποιο σημείο και μετά τις 35.000 χλμ. εφθάρη γρήγορα και δεν έτυχε να το ξαναφορέσω.
Τα αντίστοιχα Dunlop τα έχει ο γείτονας σε ίδιο αμάξι, το ίδιο ασφαλή αλλά με πιο γρήγορη φθορά από τα Goodyear.
Τώρα στο ένα αμάξι φοράω Toyo CF2 που είναι κάπως φθηνότερα, έχουν κάνει 20.000 χλμ. και πάνε πολύ καλά μέχρι στιγμής. Σωστή οδική συμπεριφορά, δε βλέπω φθορά ούτε θόρυβο κάνουν.
Στο άλλο έβαλα Pirelli P7 (245/40/17) στη θέση Goodyear Assymetric 2 και έχω κάνει μόνο 7.000 χλμ αλλά και αυτά μέχρι τώρα συμπεριφέρονται άψογα.
Κακές εμπειρίες είχα με Continental (σκάνε εύκολα σε λακούβες/ πεζοδρόμια λόγω μαλακού σκελετού) και με Bridgestone (ξεραίνεται το πέλμα με τις υψηλές θερμοκρασίες των ελληνικών δρόμων και γλιστράνε).
Τα Uniroyal πολύ καλά στο βρεμένο, αλλά με τη ζέστη μπαλονάρουν άμα τρέξεις και κάνουν το τιμόνι ασαφές.
Τα Michelin είναι καλά λάστιχα, αλλά κι αυτά μετά από κάποια (όχι πολλά) χιλιόμετρα γλιστράνε.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.439
Θέλω να αλλάξω λάστιχα στο Peugeot 308
Σκέφτομαι να βάλω τα Goodyear efficientgrip performance. Βλεπω ότι στο βρεγμένο βαθμολογουνται με Α και κατανάλωση C. Τα έχει δοκιμάσει κάποιος; έχουμε απόψεις;
Μια χαρά λάστιχο είναι.
Όμως:
Με λίγα λεφτά παραπάνω, βάζεις αυτό:

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Goodyear/Eagle-F1-Asymmetric-3.htm

το οποίο είναι πολύ καλύτερο ελαστικό.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.913
Reaction score
41.174
Το goodyear eagle assymetric εχει ξεπεράσει τα 50000 χλμ και έχει ελάχιστα σημάδια φθοράς. Κρατάει και συμπεριφέρεται καλά αν και οι απαιτήσεις μου είναι μικρές σε στροφές και απότομες εναλλαγές ταχύτητας, είμαι του smooth driving.
 

Μηνύματα
600
Reaction score
674
Καλησπέρα σε όλους.
Είμαι σε αναζήτηση ελαστικών για το citroen c3 diesel και μιας και θα κανω μια χειμερινή εξόρμηση τον Ιανουάριο, προς Φλώρινας, σκεφτόμουν τα michelin cross climate +.
Δεν είχα ποτε εμπειρία με λάστιχο 4 εποχων ούτε με χειμερινό.
Οι κριτικές που διαβάζω για το Michelin ειναι καλές, αλλα θα εκτιμούσα πολύ αν τα εχει δοκιμάσει κανεις σας να μου πει τη γνώμη του ή εχει να προτείνει κάτι αλλο.
Αυτο που με ενδιαφερει περισσότερο ειναι
να ειναι αξιόπιστο και σε στεγνό / βρεγμένο δρόμο, γιατι τα πολλά χιλιόμετρα θα τα κανει σε συνθήκες καιρού Αττικης.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Το έβαλα πέρσι τέτοια εποχή.
Πάρα πολύ καλό λάστιχο.
Δεν το δοκίμασα σε τρελό χιόνι αλλά σε όλες τις άλλες συνθήκες σούπερ. Φοβόμουν το καλοκαίρι την ζέστη, αλλά δεν καταλαβαίνει μια το plus. Προσοχή πάρε το plus, το παλιό είναι μαλακό φθείρεται γρήγορα και στην ζέστη ζορίζεται.
BMW X3
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.647
Reaction score
27.990
Πέρασαν σχεδόν 3 μήνες που το όχημα πατάει πάνω σε Michelin Crossclimate + 195/50 15 και θέλω να μεταφέρω τις εντυπώσεις μου.
Tο λάστιχο είναι απίστευτο. Είναι η πρώτη φορά που έχω ελαστικό 4 εποχών και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Το τσέκαρα αρκετές φορές σε βρεγμένους επίπεδους δρόμους και κατηφόρες, στην πίστα πατινάζ κατηφόρα στη Σαρωνίδα και το όχημα γονάτιζε χωρίς καν να καταλάβει κάτι το ABS.
Θεωρώ ότι αξίζει κάθε € που ζητάει.
 

Μηνύματα
4.109
Reaction score
3.621
Πέρασαν σχεδόν 3 μήνες που το όχημα πατάει πάνω σε Michelin Crossclimate + 195/50 15 και θέλω να μεταφέρω τις εντυπώσεις μου.
Tο λάστιχο είναι απίστευτο. Είναι η πρώτη φορά που έχω ελαστικό 4 εποχών και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Το τσέκαρα αρκετές φορές σε βρεγμένους επίπεδους δρόμους και κατηφόρες, στην πίστα πατινάζ κατηφόρα στη Σαρωνίδα και το όχημα γονάτιζε χωρίς καν να καταλάβει κάτι το ABS.
Θεωρώ ότι αξίζει κάθε € που ζητάει.
Θα ήθελα εντυπώσεις κατά τον Σεπτέμβρη . Είμαι περίεργος για την συμπεριφορά του στην καυτή άσφαλτο της Ελλάδας.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.647
Reaction score
27.990
Θα ήθελα εντυπώσεις κατά τον Σεπτέμβρη . Είμαι περίεργος για την συμπεριφορά του στην καυτή άσφαλτο της Ελλάδας.
Τα Crossclimate είναι καλοκαιρινά λάστιχα που έχουν πιστοποιηθεί και για χειμώνα. Είναι τα πρώτα ελαστικά αυτής της κατηγορίας.
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Έπειτα απο μία πολύ καλή προσφορά που βρήκα επέλεξα...

το...

YOKOHAMA BLUEARTH AE01 σε διάσταση 175/65/14.

Θα έλεγα οτι γύρισε η τσακπινιά που έλειπε ενώ η ανάρτηση δείχνει να λειτουργεί αρκετά καλύτερα.
Πρίν είχα το continental premium contact που μου θύμιζε οτι είχα σαμπρέλα και όχι λάστιχο στιβαρό.

Τώρα μπορεί να είναι και όλα στο μυαλό μου. Στην τιμή που το βρήκα το yokohama (160 ευρώ απο φίλο) είμαι σίγουρος οτι ... ήδη τα έβγαλε τα λεφτά του.
Νομίζω οτι πέρασαν σχεδόν 2 χρόνια απο την αγορά των γιοκοχάμα.
Καλά είναι, τα πήρα και φθηνά.

Έχω όμως την εντύπωση οτι τα continental είναι καλύτερα και θα εξηγήσω γιατί.
Σε θέματα επιδόσεων, ενεργειακής εξοικονόμησης κτλ έχουν καλύτερους βαθμούς απο τον ανταγωνισμό σύμφωνα με τους δείκτες της ΕΕ. Οπότε πάμε σε θέματα που δέν βαθμολογούνται με δείκτες όπως πχ η αντοχή στο χρόνο.
Εκεί λοιπόν το continental έφτασε τα 60.000 χιλιόμετρα με τυχαίες αλλαγές μπρος - πίσω. Το γιοκοχάμα στα 20 - 25 έδειχνε να δείχνει σημάδια γήρανσης. Το έσωσα με μπρος - πίσω μπας και βγάλει αλλα τόσα. Πιστεύω στα 40 θα θέλει αλλαγή.

Τα δικά μου τα πήρα 160 ευρώ, πολύ φθηνά τα βρήκα, κανονικά έχουν 200 - 220. Τα κοντινένταλ είναι πιο ακριβά. Πάνε 220 - 240. Δεδομένου της τιμής δεν το μετανιώνω. Αλλα για διαφορές στο εικοσάρικο θα πήγαινα στην κόντι με κλειστά μάτια. Ας μήν ξεχνάμε και την ενεργειακή απόδοση η οποία εκφράζεται ... σε καύσιμο.

Και σε εμπειρία χρήση τα κοντινένταλ μου φάνηκαν καλύτερα. Επόμενη αγορά conti eco που νομίζω οτι κάνει για μικρά αμάξια σαν το δικό μου.

Σε όποιον του φανούν χρήσιμα...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.590
Μηνύματα
2.866.777
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top