Ποια μουσικά blu ray με καλό ήχο μου προτείνετε;

Μηνύματα
2.260
Reaction score
1.205
Ενδιαφέρομαι να αγοράσω μουσικό blu ray και θα ήθελα να μου προτείνετε όσα έχετε ακούσει και εντυπωσιαστήκατε απο τον ήχο του...

Πιο συγκεκριμένα :

Προτιμώ ξένη μουσική,ποπ-ροκ,πολυκάναλο ήχο (αν γίνεται dts master audio)

Θα ήθελα πολύ το Iron Maiden - Live in Rio αλλά
1) δεν ξέρω τι χαρακτηριστικά έχει το δισκάκι και
2) φαντάζομαι επειδή θα είναι μετατροπή απο dvd=>blu ray θα χάνει (σε σχέση με το αν έβγαινε κατευθείαν σε br όπως τα καινούρια...).

Σκέφτομαι επίσης και Joe Satriani - live in Montreal,ίσως και George Michael...

Επίσης ήθελα να ρωτήσω αναγκαστικά μόνο live υπάρχουν ή και br πχ με βιντοκλιπ,αλλά σε πολυκάναλη απόδοση;
 

Μηνύματα
3.732
Reaction score
89
εμενα απτα αγαπημενα μου ειναι της celine dion ενα λαιβ δε θυμαμαι το τιτλο ομως αλλα νομιζω ενα πρεπει να εχει βγαλει μονο. Εκειιι να δεις εικονα να πεσεις κατω σου λεω!!!
 

Μηνύματα
1.003
Reaction score
19
Απάντηση: Ποια μουσικά blu ray με καλό ήχο μου προτείνετε;

κυκλοφορουν επισημα
Joe Satriani - live in Montreal 2010 Blu-ray 3D Dolby TrueHD Audio 7.1
Celine Dion - A New Day Live in Las Vegas 2007 Full Blu-Ray Dolby TrueHD 5.1 96kHz/24-bit
George Michael Live in London 2009 DTS-HD MA 5.1
και αυτο που τα σπαει σε εικονα
Celine Dion Through the Eyes of the World 2010 Blu-ray Dolby TrueHD 5.1
αλλα ειναι και αλλα πολλα με καλο ηχο οπως
Led Zeppelin Celebration Day 2012 DTS-HD MA 5.1
 

Nelsy

Ιεράπετρα
Μηνύματα
5.204
Reaction score
2.874
Απάντηση: Re: Ποια μουσικά blu ray με καλό ήχο μου προτείνετε;

εμενα απτα αγαπημενα μου ειναι της celine dion ενα λαιβ δε θυμαμαι το τιτλο ομως αλλα νομιζω ενα πρεπει να εχει βγαλει μονο. Εκειιι να δεις εικονα να πεσεις κατω σου λεω!!!
Έχει βγάλει κι άλλο...αλλά αυτό είναι κορυφαίο σε εικόνα και ήχο:

''... A New Day... Live in Las Vegas.' This is a stellar 1080p/VC-1 encode, with the kind of you-are-there, picture perfect quality that screams demo disc... ''

'''Live in Las Vegas' again scores a home run with dual Dolby TrueHD 5.1 Surround and uncompressed PCM 2.0 Stereo tracks, both at 96kHz/24-bit, and both breathtaking. I swear, when Celine hit (and held) those high notes, there were times I thought my speakers were going to explode...''

 

PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.869
Reaction score
5.854
Απάντηση: Ποια μουσικά blu ray με καλό ήχο μου προτείνετε;

Ωραιο θεμα!
Μανωλη πρεπει να ειναι πολυ καλο αυτο με την Celine Dion!
 

Μηνύματα
2.260
Reaction score
1.205
Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σας,ευχαριστώ...

Η Celine Dion μου αρέσει γενικά,απλά είναι λίγο "τσιριδιάρα" και τα τραγούδια της εκτός απο τα γνωστά της (εγώ προσωπικά) τα βρίσκω ανιαρά.Βέβαια αν βρω το δισκάκι της κοντά στα 10€ κάποτε (στην Αμερική), θα το αγοράσω.

Έβαλα και είδα στο you tube George Michael,Sade και είχαν πολύ ευχάριστο πρόγραμμα για live και θα τα πάρω καθώς επίσης και τον αγαπημένο μου σαξοφωνίστα Kenny G τους φίλτατους Iron Maiden και τον άνθρωπο που μιλάει στην κιθάρα του Joe Satriani.
 

Nelsy

Ιεράπετρα
Μηνύματα
5.204
Reaction score
2.874
Απάντηση: Re: Ποια μουσικά blu ray με καλό ήχο μου προτείνετε;

Ωραιο θεμα!
Μανωλη πρεπει να ειναι πολυ καλο αυτο με την Celine Dion!
Είναι κορυφαίο...a must have !!!όποιος έρθει εδώ δεν φεύγει αν δεν ακούσει καμιά δεκαριά τραγούδια από αυτό το blue ray:biggrin:και το δεύτερο δισκάκι με τα extra είναι απίστευτο...ολοκληρωμένη δουλειά

Η Celine Dion μου αρέσει γενικά,απλά είναι λίγο "τσιριδιάρα" και τα τραγούδια της εκτός απο τα γνωστά της (εγώ προσωπικά) τα βρίσκω ανιαρά.
Ακριβώς την ίδια άποψη είχα κι εγώ αλλά μου την άλλαξε η Γαλλοκαναδέζα και o σκηνοθέτης Dragone !!!
 

Μηνύματα
161
Reaction score
32
Απάντηση: Re: Ποια μουσικά blu ray με καλό ήχο μου προτείνετε;

το live των ac/dc live at river plate αρκετα καλο η μαλλον σκετο καλο ....θα αγορασω την celine dion live in las vegas για να μπορω να συγκρινω ...αν θελετε γραψτε και αλλα blue rays μουσικα ειμαι και εγω fun ...καλημερα και καλη εβδομαδα να εχουμε!
 


Μηνύματα
2.260
Reaction score
1.205
Συγκρίνοντας πάντως της Celine Dion την παράσταση με της Sade,νομίζω οτι της Sade είναι αρκετά πιο ζωηρό και πολύ πιο ωραία παράσταση...

 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
2.260
Reaction score
1.205

Το κομμάτι στο 1:35:00 είναι πολύ άψογο !Και το έκανε απο slow => ροκ!
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
1.003
Reaction score
19
Απάντηση: Ποια μουσικά blu ray με καλό ήχο μου προτείνετε;

δεν μπορω να τα βαλω ολα ειναι 154 :biggrin:
 

Μηνύματα
2.260
Reaction score
1.205
Λοιπόν αγόρασα 4 μουσικά,τα εξής:

1) George Michael - Live in London
Εικόνα 8/10
Ήχος 10/10
Σκηνικά-εφέ-φωτισμός-πρόγραμμα 10/10
Πολύ εντυπωσιακά πλάνα απο το στάδιο που ήταν πήχτρα και όταν ζητωκραύγαζε ο κόσμος ένιωθες οτι είσαι στο επίκεντρο.

2) Sade - bring me back home
Εικόνα 8/10
Ήχος 9/10
Σκηνικά-εφέ-φωτισμός-πρόγραμμα 10/10 (με τόνο!)

Εξαιρετικό πρόγραμμα,ακόμα και τα ωραία κοστούμια τους βελτιώσαν την συνολική εικόνα και πολύ πολύ ευχάριστο που εκτός απο το ρόλο τους,κουνιώντουσαν διαρκώς ρυθμικά είτε κάνανε μικρές χορογραφίες...

3) Iron Maiden - En Vivo
Εικόνα: 7/10
Ήχος: 6/10
Σκηνικά-εφέ-φωτισμός-πρόγραμμα 6/10

Αντί 25€ έπρεπε να κάνει 8€.

4) Foreigner - Rockin' at the Ryman
Εικόνα: 10/10 (με τόνο!)
Ήχος: 10/10 (με τόνο!)
Σκηνικά-εφέ-φωτισμός-πρόγραμμα 7/10

Ο τραγουδιστής live τραγουδούσε πιο ωραία και απο τα cd του,τρομερή φωνή...

Ξενέρωσα υπερβολικά με τους 40-50 άρηδες που ήταν κοινό,που κοντευε να κοιμηθεί (κακά τα ψέμματα η συμμετοχή του κόσμου παίζει ρόλο),και επίσης δεν μου άρεσε η επιλογή των κομματιών.
Περίμενα να πούνε τις μεγάλες επιτυχίες τους και είπαν κάτι χλιαρές ροκιές που βαρέθηκα.
 

Μηνύματα
161
Reaction score
32
Απάντηση: Re: Ποια μουσικά blu ray με καλό ήχο μου προτείνετε;

ενδιαφερομαι να παρω ενα blue ray του yanni σε live , υπαρχει καποιο να μου προτεινεται που να εχει καλο ηχο και εικονα ?
 

Μηνύματα
1.003
Reaction score
19


Μηνύματα
161
Reaction score
32
Απάντηση: Ποια μουσικά blu ray με καλό ήχο μου προτείνετε;

σας ευχαριστω !
 

Μηνύματα
161
Reaction score
32
Απάντηση: Ποια μουσικά blu ray με καλό ήχο μου προτείνετε;

παρηγγειλα σημερα ,τα live george michael live in london ,sade bring me home live 2011 ,coldplay live 2012 ,θα τα ακουσω και θα σας γραψω την γνωμη μου ...
 

Μηνύματα
2.260
Reaction score
1.205
Στο προηγούμενο ποστ μου Νο 13 είχα γράψει...

Περίμενα να πούνε τις μεγάλες επιτυχίες τους και είπαν κάτι χλιαρές ροκιές που βαρέθηκα.
Τελικά βλέποντας όλο το BR,μπορώ να πω οτι δεν τα ήξερα τα κομμάτια αυτά και γι'αυτό απογοητευτικα κάπως,αλλά τελικά είναι κορυφαία όλα και ΚΥΡΙΩΣ ΤΟ "Cold as ice".Όλο το πρόγραμμα είναι φανταστικό.
Μπορώ να πω οτι απο τελευταίο σε σειρά προτίμισης μουσικό BR,ανέβηκε στη 1η θέση του αγαπημένου μου.

Απο το cd αν το ακούσεις δε λέει τόσα πολλά όσο στο live,που συχνά συνέβαινε το αντίθετο.
Ο τραγουδιστής είναι απίστευτος,με τόσο ψόφιο κοινό και σε ξεσηκώνει και η δε φωνή του είναι απίστευτη.
Έχω κατα-εντυπωσιαστεί !

 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
2.260
Reaction score
1.205
Πήρα πρόσφατα το AC/DC Live at River Plate και είναι απίστευτο.
Ηχος (LPCM 5.1/24bit) + εικόνα + πλάνα-λήψεις = σε άλλη διάσταση!
Το πρόγραμμα φανταστικό και ξετρελάθηκα με τα εξής κομμάτια!

  • Rock n' roll train
  • Hell bells
  • Thunderstruck
  • Holla lotta Rosie
  • Highway to hell

Δείτε στο you tube αποσπάσματα !


 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.608
Μηνύματα
2.867.758
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top