Ποια μπαγκαζιέρα αυτοκινήτου;

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.642
Reaction score
9.202
Οι φετινές διακοπές, λόγω συνθηκών, θα περιοριστούν στο εξοχικό στα Χανιά. Όχι ότι μας χαλάει βέβαια, αλλά λόγω του ότι φέτος έχουμε μαζί και μωρό, η διαδικασία θυμίζει... μετακόμιση. Σκέφτομαι λοιπόν να αγοράσω μια μπαγκαζιέρα οροφής μεσαίου μεγέθους (~400lt). Σε μια γρήγορη γύρα σε δυο μαγαζιά της περιοχής, είδα δυο μοντέλα που μου φάνηκαν ποιοτικά και αισθητικά αποδεκτά:
  • Thule Ocean 100 (360lt, 300€)
  • G3 Krono με ανάγλυφο φινίρισμα που ταιριάζει ιδιαίτερα με το χρώμα του αυτοκινήτου (400lt, 230€). Το συγκεκριμένο υπήρχε και σε μια άλλη εκδοχή με το ίδιο όνομα, αλλά σε λείο ασημί ματ φινίρισμα και χαμηλότερη τιμή (170€), το οποίο μου φάνηκε υποδεέστερο ποιοτικά. Αυτό το δεύτερο πρέπει να είναι που διατίθεται από ιντερνετικά μαγαζιά. Ο μαγαζάτορας επέμενε ότι δεν είναι παλιότερο μοντέλο, αλλά ότι το Krono βγαίνει σε αυτές τις δύο εκδοχές.
Σημειωτέον ότι και τα δυο μοντέλα τα έχουν στην έκθεσή τους οι καταστηματάρχες άγνωστο χρονικό διάστημα. Η Thule είναι σε σκιερή βιτρίνα του ενός καταστήματος, ενώ η G3 σε ράφι στο εσωτερικό του άλλου. Πως μπορεί αυτό να έχει επηρεάσει την αντοχή του πλαστικού;

Από το άλλο μου αυτοκίνητο, που είναι ένα τζιποειδές, έχω ένα σετ μπάρες οροφής της Thule. Ωστόσο τα πόδια στήριξης δεν ταιριάζουν και μου ζητάνε 176€ (!) για τα κατάλληλα, οπότε θα χρειαστώ και κάποιες αξιοπρεπείς μπάρες. Γενικά, η χρήση αναμένεται να είναι μόνο για τις καλοκαιρινές διακοπές -κι αυτό όχι πάντα- οπότε ψάχνω για VFM αλλά αξιόπιστες λύσεις τόσο για τις μπάρες όσο και για τη μπαγκαζιέρα. Τι προτείνετε;
 
Last edited:

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.642
Reaction score
9.202
ΥΓ Ο καταστηματάρχης που έχει τη Thule μου πρότεινε και την Cam 431 (430lt, 200€), την οποία όμως δεν είχε σε έκθεση.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Γενικά, η χρήση αναμένεται να είναι μόνο για τις καλοκαιρινές διακοπές -κι αυτό όχι πάντα- οπότε ψάχνω για VFM αλλά αξιόπιστες λύσεις τόσο για τις μπάρες όσο και για τη μπαγκαζιέρα. Τι προτείνετε;
Duct tape, masking tape, Blu Tack, νάυλα. :p
 


Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
Πριν τρια χρονια,αγορασα μια γιατι την ηθελα και εγω για τις διακοπες ,λογω παιδιου και της προικας που κουβαλαμε μαζι. Πηγα στην Ελληνικη Hermes μαζι με τις συνοδευτικες μπαρες απο αλουμινιο,360 λιτρα η χωρητικοτητα και μετα απο τρια καλοκαιρια -διακοπες,αλλα και μια μετακομιση σπιτιου το 2017 (μου ελυσε τα χερια),μπορω να πω οτι τα 200 και κατι που ειχα δωσει για αυτην,τις μπαρες και την τοποθετηση ειναι ενα ποσο που επιασε τοπο.Σιγουρα δεν ειναι thule κλπ εταιρειες,με καλυτερα υλικα,μπαρες κλειδαριες,αλλα νομιζω οτι για τα χρηματα της ειναι αξιοπρεπεστατη και φυσικα Ελληνικη.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.177
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top