Ποια οθόνη για το PC;

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.215
Θέλω να αλλάξω την οθόνη που έχω στον υπολογιστή του home-cinema/γραφείου του σπιτιού. Οι απαιτήσεις έχουν ως εξής:
  • Ο συγκεκριμένος υπολογιστής έχει μικτή χρήση: η βασική είναι το web-browsing, αλλά επίσης οι εφαρμογές γραφείου, η επεξεργασία φωτογραφίας και βίντεο, το CAD και κατά διαστήματα κάποιο παιχνίδι που μπορεί να είναι και δράσης. Η καλή ευκρίνεια κειμένου είναι από τους πιο βασικούς παράγοντες, πάντως.
  • Η θέση εργασίας είναι ακριβώς απέναντι από την οθόνη και ο χώρος συνήθως έχει λίγο φως, με ένα φωτιστικό γραφείου μονίμως αναμμένο δίπλα. Οι συνθήκες δεν απαιτούν υπερβολικά υψηλό κοντράστ, αλλά ούτε χαμηλό. Ανακλάσεις δεν υπάρχουν ούτε ανάγκη για πολύ υψηλή φωτεινότητα.
  • Ελάχιστη ανάλυση είναι η QHD, με το 4k να είναι προτιμότερο.
  • Επιθυμητός ρυθμός ανανέωσης είναι 144Hz στην περίπτωση που επιλεγεί QHD και 60Hz για 4k.
  • Διάσταση γύρω στις 27" (+/- 3").
  • Καλή υποστήριξη και σέρβις στην Ελλάδα θα εκτιμηθούν δεόντως.
  • Κόστος μέχρι πεντακοσάρικο περίπου.
Έχω εστιάσει κυρίως στις Dell S2721QS και Asus VG289Q στο 4k, με τις Dell S2721DGFA και MSI Optix MAG274QRF-QD στο QHD. Τι προτείνετε εσείς;
 
Last edited:

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.112
Reaction score
20.608
Την MSI. Είναι ανώτερη της Dell, αποδίδει και 100% Adobe RGB.

Εκ πείρας, η ανάλυση 4k δίνει ενοχλητικά μικρά στοιχεία στις 27-28" και το scaling δεν είναι και τόσο καλή ιδέα (νταξ, εγώ το βρίσκω έως και γελοίο, να πάρεις σχετικά μεγάλη οθόνη 4k και να ενεργοποιήσεις και scaling). Αν επιμένεις να πάρεις 4k (που δίνει πραγματικά απίστευτη άνεση στο Autocad, όχι ότι σε 1440p θα είσαι στριμωγμένος δηλαδή), πάρε κάποια 31,5-32", έστω με μόνο 60 ή 75Hz κατακόρυφη σάρωση. Οι 144άρες εγγίζουν και εξεπερνούν το 1000ρικο...
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.078
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top