Ποια τεχνολογια εχει μεγαλυτερη αντοχη στο χρονο?

Τενολογια που αντεχει στον χρονο ειναι η

  • DLP

    Votes: 35 48,6%
  • LCD

    Votes: 10 13,9%
  • LCOS/SXRD

    Votes: 8 11,1%
  • Ολες το ιδιο ειναι

    Votes: 4 5,6%
  • Καμια

    Votes: 15 20,8%

  • Total voters
    72
Μηνύματα
356
Reaction score
0
Απάντηση: Ποια τεχνολογια εχει μεγαλυτερη αντοχη στο χρονο?

Τωρα,το 0%στα LCOS τι σημαινει?μαλλον κανενας δeν εχει ιδεα περι LCOS αφου ειναι η πιο προσφατη τεχνολογια και ο μονος που μπορει να ξερει ειναι ο Μπαμπης που εχει αλλαξει πεντε-εξι εδω και χρονια.
Εφτά έχω αλλάξει Μήτσο αλλά μην νομίζεις οτι ξέρω κιόλας. :138:
Αν όμως σου λέει κάτι, ο μόνος που έμεινε πάνω από χρόνο στο ταβάνι ήταν ο Marantz και θα είναι - σίγουρα - κι ο Planar. :444:
 

ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΚΟΥΚΟΥΡΑΚΗΣ

απο-Συντονιστής
Μηνύματα
3.190
Reaction score
187
Απάντηση: Ποια τεχνολογια εχει μεγαλυτερη αντοχη στο χρονο?

DLP για τα σφραγισμενα οπτικα και την μεγαλυτερη αντοχη του πανελ στην παλαιωση. Εφοσον και ο τροχος ειναι σφραγισμενος βεβαια...
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Απάντηση: Ποια τεχνολογια εχει μεγαλυτερη αντοχη στο χρονο?

Σάν σφραγισμένα δόντια μου ακούγονται!!!:143::143::143:
 

Μηνύματα
473
Reaction score
62
Απάντηση: Ποια τεχνολογια εχει μεγαλυτερη αντοχη στο χρονο?

Όταν βγει 3τσιπος DLP projector με τιμή κάτω από 3000 ευρώ θα ασχοληθώ σοβαρά μαζί τους. Μέχρι τότε για μένα απλά δεν υπάρχουν. Η Αχίλλειος πτέρνα τους είναι το rainbow effect κάτι που οι εταιρείες επιμελώς υποβαθμίζουν ως γεγονός ενώ από την άλλη συνεχίζουν να διαφημίζουν τις αδυναμίες των άλλων τεχνολογιών. Μπορεί να μου απαντήσει κάποιος γιατί δεν βγάζουν φθηνούς 3τσιπους dlp?
 

Μηνύματα
10.383
Reaction score
6
Γιατί η δουλειά γίνεται και με ένα τσιπ.

Rainbow? Τι είναι αυτό; μοιάζει μήπως με αχίλλειο πτέρνα όπως οι παρακτάτω:

Σύγκλιση.
Screendoor.
Αλλοίωση χρωμάτων με το πέρασμα του χρόνου.
Προβλήματα που το βλέπουν όλοι ανεξαιρέτως.
 

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
Απάντηση: Ποια τεχνολογια εχει μεγαλυτερη αντοχη στο χρονο?

Όταν βγει 3τσιπος DLP projector με τιμή κάτω από 3000 ευρώ θα ασχοληθώ σοβαρά μαζί τους. Μέχρι τότε για μένα απλά δεν υπάρχουν. Η Αχίλλειος πτέρνα τους είναι το rainbow effect κάτι που οι εταιρείες επιμελώς υποβαθμίζουν ως γεγονός ενώ από την άλλη συνεχίζουν να διαφημίζουν τις αδυναμίες των άλλων τεχνολογιών. Μπορεί να μου απαντήσει κάποιος γιατί δεν βγάζουν φθηνούς 3τσιπους dlp?
κι εμενα με ενοχλει αφανταστα το ρεηνμποου.Οι 3τσιποι ειναι ακριβοι γιατι ειναι ακριβη η κατασκευη του ολου συστηματος με τα τρια τσιπ.Αμα δεις πως ειναι μεσα ο τριτσιπος θα το καταλαβεις.Η δυσκολια ξεκιναει οτι θελουν πολυ φως γιατι χανεται απο την ανακλαση που κανουν τα τσιπακια.
Υποτιθεται οτι τα LED εχουν λυσει το προβλημα.
 

Μηνύματα
473
Reaction score
62
Απάντηση: Ποια τεχνολογια εχει μεγαλυτερη αντοχη στο χρονο?

κι εμενα με ενοχλει αφανταστα το ρεηνμποου.Οι 3τσιποι ειναι ακριβοι γιατι ειναι ακριβη η κατασκευη του ολου συστηματος με τα τρια τσιπ.Αμα δεις πως ειναι μεσα ο τριτσιπος θα το καταλαβεις.Η δυσκολια ξεκιναει οτι θελουν πολυ φως γιατι χανεται απο την ανακλαση που κανουν τα τσιπακια.
Υποτιθεται οτι τα LED εχουν λυσει το προβλημα.
Ότι είναι ακριβή η υλοποίηση το ακούω πολλά χρόνια και αυτό είναι που με ενοχλεί ιδιαίτερα γιατί θα έπρεπε να είναι διαφορετικά σήμερα μετά από τόσο καιρό.
Όπως είπα και νωρίτερα ta LED θα καθορίσουν τις εξελίξεις.
 

Μηνύματα
473
Reaction score
62
Απάντηση: Re: Ποια τεχνολογια εχει μεγαλυτερη αντοχη στο χρονο?

Γιατί η δουλειά γίνεται και με ένα τσιπ.

Rainbow? Τι είναι αυτό; μοιάζει μήπως με αχίλλειο πτέρνα όπως οι παρακτάτω:

Σύγκλιση.
Screendoor.
Αλλοίωση χρωμάτων με το πέρασμα του χρόνου.
Προβλήματα που το βλέπουν όλοι ανεξαιρέτως.
Pleo στη δημοσκόπηση ψήφισα καμία με τα σημερινά δεδομένα.
Πρόσθεσε και το φαινόμενο της γήρανσης των φακών που ισχύει για όλους ανεξαιρέτως του βιντεοπροβολείς.
 

JL_

Μηνύματα
797
Reaction score
19
Re: Απάντηση: Ποια τεχνολογια εχει μεγαλυτερη αντοχη στο χρονο?

κι εμενα με ενοχλει αφανταστα το ρεηνμποου.Οι 3τσιποι ειναι ακριβοι γιατι ειναι ακριβη η κατασκευη του ολου συστηματος με τα τρια τσιπ.Αμα δεις πως ειναι μεσα ο τριτσιπος θα το καταλαβεις.Η δυσκολια ξεκιναει οτι θελουν πολυ φως γιατι χανεται απο την ανακλαση που κανουν τα τσιπακια.
Υποτιθεται οτι τα LED εχουν λυσει το προβλημα.
Δεν υπάρχει καμμία κατασκευαστική δυσκολία στην κατασκευή των τρίτσιπων DLP, μεγαλύτερη απ' ό,τι στων τρίτσιπων LCD και LCOS/SXRD.

Απλώς η ΤΙ εκμεταλεύεται το γεγονός αφενός πως μπορεί, λόγω της ταχύτατης απόκρισης των καθρεφτών, να φτιάχνει και μονότσιπους με ρόδα, κάτι που δεν είναι δυνατόν να γίνει στο αντίπαλο στρατόπεδο, και αφετέρου πως ισχύουν ακόμα οι πατέντες της κι έτσι βαράει στο κεφάλι τις τιμές, για όσο την παίρνει ακόμα...

Το μεγαλύτερο πρόβλημα της αντοχής στο χρόνο των νεότερων συσκευών, είναι η ολοένα και μεγαλύτερη χρήση οργανικών ουσιών στα χρωματικά φίλτρα και αλλού, για λόγους "οικολογίας" και οικονομίας. Καλά τα οργανικά, αλλά με τη συνεχή έκθεση τους σε υπεριώδη ακτινοβολία και υψηλές θερμοκρασίες, κάτι που αποτελεί λειτουργικό κανόνα σε συσκευές προβολής, φθείρονται γρήγορα...
 

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
Απάντηση: Re: Απάντηση: Ποια τεχνολογια εχει μεγαλυτερη αντοχη στο χρονο?

Δεν υπάρχει καμμία κατασκευαστική δυσκολία στην κατασκευή των τρίτσιπων DLP, μεγαλύτερη απ' ό,τι στων τρίτσιπων LCD και LCOS/SXRD.

Απλώς η ΤΙ εκμεταλεύεται το γεγονός αφενός πως μπορεί, λόγω της ταχύτατης απόκρισης των καθρεφτών, να φτιάχνει και μονότσιπους με ρόδα, κάτι που δεν είναι δυνατόν να γίνει στο αντίπαλο στρατόπεδο, και αφετέρου πως ισχύουν ακόμα οι πατέντες της κι έτσι βαράει στο κεφάλι τις τιμές, για όσο την παίρνει ακόμα...

Το μεγαλύτερο πρόβλημα της αντοχής στο χρόνο των νεότερων συσκευών, είναι η ολοένα και μεγαλύτερη χρήση οργανικών ουσιών στα χρωματικά φίλτρα και αλλού, για λόγους "οικολογίας" και οικονομίας. Καλά τα οργανικά, αλλά με τη συνεχή έκθεση τους σε υπεριώδη ακτινοβολία και υψηλές θερμοκρασίες, κάτι που αποτελεί λειτουργικό κανόνα σε συσκευές προβολής, φθείρονται γρήγορα...

φαινεσαι πολυ βεβαιος, παντως εγω εχω διαβασει οτι ειναι πολυπλοκη κατασκευη.Εν πασει περιπτωσει οι 3τσιποι ουτως η αλλως πωλουνται ως μοντελα κορυφης και ακομα και οι μονοτσιποι κορυφης ειναι ακριβοι.Βαλε επι τρια και λογικο ειναι ναναι ακριβοι.
 

Μηνύματα
473
Reaction score
62
Απάντηση: Re: Απάντηση: Ποια τεχνολογια εχει μεγαλυτερη αντοχη στο χρονο?

φαινεσαι πολυ βεβαιος, παντως εγω εχω διαβασει οτι ειναι πολυπλοκη κατασκευη.Εν πασει περιπτωσει οι 3τσιποι ουτως η αλλως πωλουνται ως μοντελα κορυφης και ακομα και οι μονοτσιποι κορυφης ειναι ακριβοι.Βαλε επι τρια και λογικο ειναι ναναι ακριβοι.
Και πάλι Δημήτρη κρατάει χρόνια αυτή η κολόνια.
Η απάντηση του JL_ μου φαίνεται πιο πειστική.
 

Μηνύματα
10.383
Reaction score
6
Re: Απάντηση: Re: Ποια τεχνολογια εχει μεγαλυτερη αντοχη στο χρονο?

Pleo στη δημοσκόπηση ψήφισα καμία με τα σημερινά δεδομένα.
Πρόσθεσε και το φαινόμενο της γήρανσης των φακών που ισχύει για όλους ανεξαιρέτως του βιντεοπροβολείς.
Δε μιλάμε για τα κοινά προβλήματα.

Αν θες μπορώ να σου πω ότι το μεγαλύτερο κοινό πρόβλημα είναι η περιορισμένη ζωή των λαμπών.

Δε λέμε όμως γι' αυτά.
Λέμε για πολλά προβλήματα που τα βλέπουν όλοι στους μεν και ένα μόνο που δεν το βλέπουν όλοι στους δε.

Γιατί ψήφισες καμία; Αφού είναι προφανές ότι οι DLP έχουν περισσότερη αντοχή.
 

Μηνύματα
473
Reaction score
62
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Ποια τεχνολογια εχει μεγαλυτερη αντοχη στο χρονο?

Δε μιλάμε για τα κοινά προβλήματα.

Αν θες μπορώ να σου πω ότι το μεγαλύτερο κοινό πρόβλημα είναι η περιορισμένη ζωή των λαμπών.

Δε λέμε όμως γι' αυτά.
Λέμε για πολλά προβλήματα που τα βλέπουν όλοι στους μεν και ένα μόνο που δεν το βλέπουν όλοι στους δε.

Γιατί ψήφισες καμία; Αφού είναι προφανές ότι οι DLP έχουν περισσότερη αντοχή.
Αν η ερώτηση έλεγε ποια τεχνολογία έχει μεγαλύτερη αντοχή στο χρόνο μέχρι σήμερα θα σου έλεγα Lcd και dlp.
Αν όμως η ερώτηση εννοεί σε βάθος χρόνου με βάση τα σημερινά δεδομένα τότε η απάντηση μου είναι καμία γιατί όπως επανειλημμένα έχω βαρεθεί να λέω τα led θα καθορίσουν τις εξελίξεις.
Αν θέλεις τώρα να σου απαντήσω για το διάστημα από αύριο μέχρι τα led φαίνεται να έχει ένα προβάδισμα η dlp τεχνολογία από τι στιγμή που κάποιος δεν ενοχλείται από το rainbow effect.
 

Μηνύματα
10.383
Reaction score
6
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Ποια τεχνολογια εχει μεγαλυτερη αντοχη στο χρονο?

Αν η ερώτηση έλεγε ποια τεχνολογία έχει μεγαλύτερη αντοχή στο χρόνο μέχρι σήμερα θα σου έλεγα Lcd και dlp.
Αν όμως η ερώτηση εννοεί σε βάθος χρόνου με βάση τα σημερινά δεδομένα τότε η απάντηση μου είναι καμία γιατί όπως επανειλημμένα έχω βαρεθεί να λέω τα led θα καθορίσουν τις εξελίξεις.
Αν θέλεις τώρα να σου απαντήσω για το διάστημα από αύριο μέχρι τα led φαίνεται να έχει ένα προβάδισμα η dlp τεχνολογία από τι στιγμή που κάποιος δεν ενοχλείται από το rainbow effect.
Μα τα led δεν έχουν να κάνουν με το ποια τεχνολογία χρησιμοποιείται.
Αυτά θα αντικαταστήσουν τις λάμπες. :111:

Επειδή μεγάλο μέρος της βιντεοπροβολής είναι και οι επαγγελματικοί projectors, απλά θα σου πω ότι στα δύσκολα (πολλές ώρες λειτουργίας) απλά οι LCD δεν υπάρχουν... :121:
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Ποια τεχνολογια εχει μεγαλυτερη αντοχη στο χρονο?

Συγκεντρωτικα μεχρι στιγμης τα αποτελεσματα δειχνουν πως:
Οι μισοι σχεδον απο τους ψηφισαντες πιστευουν πως η πλεον
future proof τεχνολογια ειναι οι DLP
Το ενα τεταρτο απο τους ψηφισαντες πιστευει πως καμια τεχνολογια
δεν εχει αντοχη στον χρονο.
Εκπληξη νομιζω πως αποτελει το γεγονος πως περισσοτεροι
πιστευουν στην αντοχη των LCD παρα σε αυτη των D-ILA/LCOS/SXRD...
 

JL_

Μηνύματα
797
Reaction score
19
Αναρωτιέμαι τελικά αν τα αποτελέσματα ταυτίζονται με τα ποσοστά κατανομής στην αγορά των διάφορων τεχνολογιών...

Ρε μήπως ψηφίζετε αυτά που έχετε παλιόπαιδα;! :143::142::143:
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Re: Ποια τεχνολογια εχει μεγαλυτερη αντοχη στο χρονο?

Αναρωτιέμαι τελικά αν τα αποτελέσματα ταυτίζονται με τα ποσοστά κατανομής στην αγορά των διάφορων τεχνολογιών...

Ρε μήπως ψηφίζετε αυτά που έχετε παλιόπαιδα;! :143::142::143:
Εαν συνυπολογισει κανεις το γεγονος πως οι DLP κατεχουν το
52% της αγορας περιπου, τοτε αυτο που λες μου ακουγεται πολυ
λογικο:137:
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.646
Reaction score
94.606
Απάντηση: Re: Ποια τεχνολογια εχει μεγαλυτερη αντοχη στο χρονο?

Εαν συνυπολογισει κανεις το γεγονος πως οι DLP κατεχουν το
52% της αγορας περιπου, τοτε αυτο που λες μου ακουγεται πολυ
λογικο:137:
Και μόνο 4,5% έχουν LCOS/SXRD;:121::128:
 


JL_

Μηνύματα
797
Reaction score
19
Re: Απάντηση: Re: Ποια τεχνολογια εχει μεγαλυτερη αντοχη στο χρονο?

Γιατί, το 25% δεν έχει κανένα προβολέα?
Αυτοί είναι οι αναποφάσιστοι και οι CRTάκηδες... :143::138::143:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.940
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top