Ποια φωτογραφική μηχανή να πάρω γύρω στα 300 ευρώ;

Μηνύματα
31
Reaction score
0
Θέλω μία φωτογραφική μηχανή για προσωπική χρήση.Τώρα δεν ξέρω και πολλά για να σας πω τι ακριβώς θέλω,γύρω στα 10 mpixel είναι καλά νομίζω.Επίσης,θέλω να συνδέεται σε μία tv lg 42lf76 που έχω.
Βασικά,όποιος ξέρει από φωτογραφικές και γενικά την αγορά,ας μου πει μία έτσι καλή μηχανή,λίγο πάνω από τον μέσο όρο σαν απόδοση και ποιότητα.

:414::431:
 

Μηνύματα
497
Reaction score
0
Γιατί θελεις 10Mpixels ? Θα τυπώνεις αφίσες στο δρόμο ? Στις compact μηχανες τα μεγέθη των αισθητήρων ειναι περιπου ιδια οπότε μάλλον χειρότερο αποτέλεσμα παιρνεις αγοράζοντας πολλά μεγαπίξελς παρά καλύτερο..


Μια πολύ καλή περίπτωση ειναι αυτή

http://www.katerelos.gr/product_info.php?products_id=4021
(ειναι και super zoom)
 

Μηνύματα
31
Reaction score
0
babakos,ευχαριστώ για την απάντησή σου.Αυτή η canon που λες όντως φαίνεται πολύ καλή τεχνικά,αλλά από ότι βλέπω είναι μεγάλη σε μέγεθος και ζυγίζει 500 γρ.Πολύ βαριά.
Με 8 mpixels βλέπω και πολύ πιο φθηνές και κάτω από 200 ευρώ.

Για πείτε και άλλες να δω.:421::616:

Αυτή τι λέει;
http://www.katerelos.gr/product_info.php?products_id=4174
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Το πρώτο που πρέπει να κοιτάξεις είναι ο φακός και συγκεκριμενα τα τεχνικά του χαρακτηριστικά.Τα πολλα mpixel είναι ''κατάρα'' στις compact μηχανές γιατι στριμώχνεις περισσότερα εικονοστοιχεία στην ίδια επιφάνεια,με αποτέλεσμα να παράγεται ''θόρυβος''(καμμενο άσπρο,πορτοκαλίζον κόκκινο,κ.τ.λ.).
Προτίμησε μια εταιρία που είναι παραδοσιακή φωτογραφική(π.χ. Olympus,Canon,,Nikon)
επειδή συνήθως έχουν καλή παράδοση στους φακούς.Αν και ομολογώ ότι έχω εντυπωσιαστει από τις Panasonic,ειδικά σεν συνθήκες ημέρας.
 

Μηνύματα
31
Reaction score
0
gstriftos,ευχαριστώ για τις συμβουλές.Αν θες πρότεινέ μου και καμία συγκεκριμένη.
Επειδή βλέπω ασχολείσαι με το θέμα,αν ήταν να αγόραζες μία μηχανή τώρα,ποια θα έπαιρνες;
 

Μηνύματα
3.797
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Ποια φωτογραφική μηχανή να πάρω γύρω στα 300 ευρώ;

Γιατί θελεις 10Mpixels ? Θα τυπώνεις αφίσες στο δρόμο ? Στις compact μηχανες τα μεγέθη των αισθητήρων ειναι περιπου ιδια οπότε μάλλον χειρότερο αποτέλεσμα παιρνεις αγοράζοντας πολλά μεγαπίξελς παρά καλύτερο..


Μια πολύ καλή περίπτωση ειναι αυτή

http://www.katerelos.gr/product_info.php?products_id=4021
(ειναι και super zoom)
+1 απο μενα

Τα πιξελς δεν ειναι το ζητούμενο... ΟΙ ΦΑΚΟΙ και το μεγεθος του CCD ειναι ΠΟΛΥ πιο σημαντικα...
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
gstriftos,ευχαριστώ για τις συμβουλές.Αν θες πρότεινέ μου και καμία συγκεκριμένη.
Επειδή βλέπω ασχολείσαι με το θέμα,αν ήταν να αγόραζες μία μηχανή τώρα,ποια θα έπαιρνες;
olympus 570.Aλλα είναι γύρω στα 450 ευρώ και πιό μεγάλη από τις compact.Για ποιά χρήση την θες κυρίως?
 

Μηνύματα
31
Reaction score
0
Αν μπορείτε πείτε και συγκεκριμένα μοντέλα.Αλλά να είναι εύκολα στη μεταφορά.Γιατί το άλλο 500 γρ. δε θα με βολεύει.Φοιτητής είμαι,θέλω να χωράει στην τσέπη μου,όποτε το χρειάζομαι να το χρησιμοποιώ.Να κουβαλάω μισό κιλό δύσκολο το βλέπω.
Επίσης,γενικά ένα σημαντικό πράγμα που κοιτάω στις αγορές μου είναι αυτό που παίρνω να είναι value for money.Οπότε λάβετε και αυτό υπόψη.:126:

gstriftos,για προσωπική χρήση το θέλω.Ξέρεις φωτογραφίες με φίλους σε πάρτυ,διακοπές και έτσι.Μέχρι τώρα έβγαζα με κινητό για αυτό θέλω να πάρω μια μηχανή.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
κοίτα την σειρα mju της olympus.Eχει μια allweather πολύ καλή.Οπως επίσης και οι compact της panasonic.Tώρα για ακριβες μοντέλο δεν θυμάμαι αλλα όσο πιο καινούργιο τοσο πιο καλή επιλογη,συνήθως.Οι Canon είναι εξαιρετικές στην εικόνα αλλά ξεφέυγουν σε τιμές και υστερουν σε δυνατότητες.Και προς θεού,έλεος πια με τις σονυ,Βγάζουν φωτογραφικές για φωτογραφίες ή για να πουλάνε memory stick?
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Aν θες πάντως πάρε μια με 200 ευρω(ας είναι και περσινο μοντέλο)και δώσε άλλα 99 να πάρεις την αδι'αβροχη TURBO X απο το Πλαίσιο.Είναι φανταστικη για χρήση σε παραλία και δεν σε αγχώνει για το τι θα πάθει.Εγω πάντως αυτο θα κάνω.
 


Μηνύματα
1.574
Reaction score
68
.Ξέρεις φωτογραφίες με φίλους σε πάρτυ,διακοπές και έτσι.Μέχρι τώρα έβγαζα με κινητό για αυτό θέλω να πάρω μια μηχανή.
Value4money και μεταφορα στην τσεπη για να πιασεις τη στιγμη...

Πας σε κομπακτ point&shoot και οχι σε super zoom λογω αυξημενου μεγεθους.


Φωτογραφιες με φιλους...

θελεις ευρυγωνιο 28mm (για να χωρανε ολοι). Τετοιο φακο εχουν οι πανασονικ FX30 / FX35 και καποιες κανον (ixus850/860 νομιζω), οι οποιες ειναι ομως ακριβοτερες (λογω ονοματος περισσοτερο). Δεν ειναι καλες σε χαμηλους φωτισμους.


παρτυ...

θελεις μεγαλο επεξεργαστη και λιγα μεγαπιξελ για να γλιτωνεις το θορυβο + καλα υψηλα iso για χαμηλους φωτισμους. Πας για Fuji F40 (150Ε, αριστη αγορα, αν τη βρεις παρτην με κλειστα ματια). Μειονεκτημα (κυριο) οτι δεν εχει ευρυγωνιο και δευτερευοντως σταθεροποιητη, οποτε ξαναγυρνας στις πανασονικ (η κανον) αν δεν εχεις σταθερο χερι.


διακοπες...

θελεις ζουμ, πας σε πανασονικ TZ5, αλλα χανεις λιγο σε φορητοτητα, λογω 10χ ζουμ... κερδιζεις σε ευρυγωνιο, σταθεροποιητη, HD video και τωρα πια και σε τιμη. Δεν ξερω πως συμπεριφερεται σε χαμηλο φωτισμο... ειναι παντως η all around λυση... ολα απο λιγο + το hd.


Oι σονυ θεωρουνται περισσοτερο γκατζετακια (σε αυτη την κατηγορια) και λιγοτερο ποιοτικες μηχανες, οι ολυμπους υποδεεστερες των φουτζι, κανον, πανασονικ.

Τα μοντελα που προτεινω εγω με τα + και τα - τους ειναι

panasonic TZ5 best buy

panasonic FX35
canon ixus 860 (νομιζω, δες ποια εχει φακο 28mm)

fuji F40 value4money
 

Μηνύματα
31
Reaction score
0
Λοιπόν,φίλε ilia έγραψες.:624::622:Κατάλαβες ακριβώς τι θέλω.Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.Και βέβαια και τους υπόλοιπους φίλους για τις συμβουλές τους.
Οπότε λέω να αγοράσω την panasonic TZ5,την οποία από ότι βλέπω χαμηλότερη τιμή 320 ευρώ.Ενώ στο site της panasonic την πουλάνε 349$(τους κλέφτες),αλλά μου φαίνεται δεν μπορείς να την πάρεις αν είσαι Ελλάδα.
Τώρα να ρωτήσω και κάτι άλλο.Αυτή η μηχανή συνδέεται στην tv και αν ναι πως?
 

Μηνύματα
5.784
Reaction score
14
Απάντηση: Ποια φωτογραφική μηχανή να πάρω γύρω στα 300 ευρώ;

Λοιπόν εγώ αγόρασα αυτην:

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=19&category=69977547&product=971863

έχει και ευρυγώνιο, 7Μ και 2 χρόνια εγγύση.

Το πακέτο τα έχει όλα, συνδεσιμότητα με υπολογιστή/τηλεόραση, θήκη, λογισμικό μεταφοράς και επεξεργασίας και το βασικότερο είναι ελαφριά, φθηνή και τραβάει πολύ καλές φωτογραφίες για ερασιτεχνική χρήση.
 

Μηνύματα
1.574
Reaction score
68
Εχει component έξοδο εικονας... πιθανως στο κουτι να υπαρχει και το αντιστοιχο καλωδιο.
 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Ο ilias τα είπε...σχεδόν όλα.

Προτείνω επίσης, Canon A590IS ή Α720 IS και S5 στην οροφή του budget σου.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
H Panasonic Lumix DMC-TZ5 είναι η καλύτερη επιλογή σε αυτά τα χρήματα,

http://www.dpreview.com/reviews/panasonictz5/

αλλά ίσως να σκεφτείς και την Sony Cyber-shot H2, διότι πριν από λίγους μήνες έκανε 350 ε και τώρα είναι σε πρροσφορά στα 199 ευρώ λόγω αντικατάστασης μοντέλου. Εκπληκτικό ζούμ (χ12)!

http://www.dpreview.com/reviews/sonyh2/

Το μόνο μειονέκτημα της SONY είναι ο 36 άρης φακός σε αντίθεση με τον 28 άρη της Ρanasonic, δηλαδή ο SONY δεν είναι και τόσο... ευρυγώνιος. Αλλά και στα 199 ευρώ δε παίζεται. Την προσφορά την κάνει η SONY Hellas απ'όσο ξέρω και υπάρχει σε γνωστό κατάστημα φωτογραφικών ειδών.

Το καινούριο μοντελάκι της SONY, το Η10, είναι στα ίδια ουσιαστικά πράγματα, ίδια ποιότητα απεικόνισης, με ακόμα λιγότερο ευρυγώνιο φακό (38άρη) και λιγότερο ζούμ (χ10). Εγώ προτιμώ την προηγούμενη, την Η2.

http://www.dpreview.com/reviews/sonydsch10/
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Κε. Κώστα(ελπίζω να σας λένε έτσι)από προσωπική χρήση βρίσκω τον φακό της Panny σκοτεινό(παραλειτουργεί το φλας)και κάπως αργό το zoom(αν και με ελάχιστες παραμορφώσεις).Έχετε διαφορετική άποψη?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Εμένα λες "κε. κώστα"? χαχαχαχα, κώστα σκέτο νέτο...

Δεν έχω πανασόνικ καρδιά μου, σόνυ έχω. Αλλά διαβάζω τα ιντερνετικά σχόλια και ...ενημερώνομαι. Όσο για το σκοτεινό φακό σύγκρινε τα "φ", έχει εκεί στο dpreview τα specs.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Το ξέρω για το f.Απλώς την χρησιμοποιήσα πέρσι το καλοκαίρι και διαπίστωσα τα ανωτέρω ''στραβά''(κατα την αποψη μου πάντα).Ήθελα να δω αν τελικά εγώ εχω το πρόβλημα ή η μηχανη!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.364
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top