Ποια oled?!

Μηνύματα
954
Reaction score
518
καλησπέρα παιδιά.

Σκέφτομαι αυτό τον μήνα να χτυπήσω μια 55αρα οled απλα θα χρειαστω τα φωτα σας γτ κολλαω σε καποιες λεπτομεριες.

1) Αρχικά ποια οled?! Για τις lg διαβασα καλα λογια γενικοτερα αλλα εχει τοσα πολλα μοντελα χαθηκα. τα χρηματα ειναι μεχρι 1500ε σε 55ιντσες. απο σονυ και πανασονικ;

2) Θέλω να το συνδέσω σε MacBook.....ξερει κανεις εαν θα μπορεσω να παρω 4κ 120hz?! αυτη την στιγμη ειμαι με μια 32αρα 1440p 144hz μεσω display port.

3) Τελικά πόση απόσταση μπορώ να είμαι για να βλέπω ταινία; διάβασα πολλές μεθόδους πχ η sony μετραει την καθετη πλευρα και την πολλαπλασιαζει χ1.5 ενω αλλη μεθοδος ειναι ιντσες χ1.5 ωστοσο στο ιντερνετ διαβαζω οτι ειναι θεμα γουστου. η αποσταση που μπορω να την βαλω ειναι 1.5μ ως 1.7μ. Εχω δει και καποιους YouTuber που την εχουν ως μονιτορ εκει στο 1,5μ. εγω ειμαι στους 90ποντους με 1μ αλλιως μετα χανω τα εικονιδια....στις 55 ποια ειναι η ιδανικη θεση;

4) Με ενδιαφέρουν οι 4κ ταινίες και οι 1080p.

Δεν έχω καμία εμπειρία σε κάτι τέτοιο όποτε οτιδήποτε παραπάνω θα βοηθουσε.

Αυτά ευχαριστώ.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689

Μηνύματα
760
Reaction score
949
Συμφωνώ με τον alexis, έχω την ίδια σε 65' κ πραγματικά πιστεύω ότι δεν θα μπορούσα να έχω κάνει καλύτερη επιλογή.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Αν βιάζεσαι υπάρχει και η LG Oled55B9 στα 1200€ με 5 χρόνια εγγύηση.

Αλλά αν δεν βιάζεσαι, σε 1,5 μήνα έρχεται η Black Friday, με μεγάλη πιθανότητα να βρεις 65" κοντά στα 1500€, αφού η 65Β9 της LG είναι τώρα στα 1900.
 




Μηνύματα
954
Reaction score
518
Παιδια...

η c9 κοστίζει 1800ε.

επισης λεω για 55 και για απόστασεις Που μάλλον θα μαι πολύ κοντα. Για το 65 που είπε ο φίλος υπάρχει καποιο επιχείρημα;

η σονυ σε σχεση με την LG b9 η τη cx3 η την cx6 (δεν ξερω τις διάφορες τους ποια αξιζει περισσότερο)είναι καλυτερη;

ωστοσο για τα υπόλοιπα που ρωτώ α φανταστώ ότι δεν γνωρίζει κάποιος κάτι Ε;
θενξ
 


spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.344
Reaction score
30.719
Οι oled δεν ενδεικνυνται για μονιτορ υπολογιστη γιατι ειναι ευαισθητες σε image retention

Αλλά αν δεν βιάζεσαι, σε 1,5 μήνα έρχεται η Black Friday, με μεγάλη πιθανότητα να βρεις 65" κοντά στα 1500€, αφού η 65Β9 της LG είναι τώρα στα 1900.
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
καλησπέρα παιδιά.

3) Τελικά πόση απόσταση μπορώ να είμαι για να βλέπω ταινία; διάβασα πολλές μεθόδους πχ η sony μετραει την καθετη πλευρα και την πολλαπλασιαζει χ1.5 ενω αλλη μεθοδος ειναι ιντσες χ1.5 ωστοσο στο ιντερνετ διαβαζω οτι ειναι θεμα γουστου. η αποσταση που μπορω να την βαλω ειναι 1.5μ ως 1.7μ. Εχω δει και καποιους YouTuber που την εχουν ως μονιτορ εκει στο 1,5μ. εγω ειμαι στους 90ποντους με 1μ αλλιως μετα χανω τα εικονιδια....στις 55 ποια ειναι η ιδανικη θεση;

4) Με ενδιαφέρουν οι 4κ ταινίες και οι 1080p.

Δεν έχω καμία εμπειρία σε κάτι τέτοιο όποτε οτιδήποτε παραπάνω θα βοηθουσε.

Αυτά ευχαριστώ.
Όσα πρέπει να γνωρίζουμε για την αγορά τηλεόρασης

 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Οι oled δεν ενδεικνυνται για μονιτορ υπολογιστη γιατι ειναι ευαισθητες σε image retention
Ελαφρώς λανθασμένη αυτή η εντύπωση. Οι lg Oled της σειράς 9 και Χ αποτελούν ουσιαστικά τα καλύτερα Gaming Monitors στον κόσμο.
Με hdmi 2.1 υποστηρίζουν gaming σε 4k στα 120hz, έχουν nvidia gsync για να μην υπάρχουν dropped frames με τις αντίστοιχες κάρτες γραφικών, ταχύτατους χρόνους απόκρισης.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
καλησπέρα παιδιά.

Σκέφτομαι αυτό τον μήνα να χτυπήσω μια 55αρα οled απλα θα χρειαστω τα φωτα σας γτ κολλαω σε καποιες λεπτομεριες.

1) Αρχικά ποια οled?! Για τις lg διαβασα καλα λογια γενικοτερα αλλα εχει τοσα πολλα μοντελα χαθηκα. τα χρηματα ειναι μεχρι 1500ε σε 55ιντσες. απο σονυ και πανασονικ;

2) Θέλω να το συνδέσω σε MacBook.....ξερει κανεις εαν θα μπορεσω να παρω 4κ 120hz?! αυτη την στιγμη ειμαι με μια 32αρα 1440p 144hz μεσω display port.

3) Τελικά πόση απόσταση μπορώ να είμαι για να βλέπω ταινία; διάβασα πολλές μεθόδους πχ η sony μετραει την καθετη πλευρα και την πολλαπλασιαζει χ1.5 ενω αλλη μεθοδος ειναι ιντσες χ1.5 ωστοσο στο ιντερνετ διαβαζω οτι ειναι θεμα γουστου. η αποσταση που μπορω να την βαλω ειναι 1.5μ ως 1.7μ. Εχω δει και καποιους YouTuber που την εχουν ως μονιτορ εκει στο 1,5μ. εγω ειμαι στους 90ποντους με 1μ αλλιως μετα χανω τα εικονιδια....στις 55 ποια ειναι η ιδανικη θεση;

4) Με ενδιαφέρουν οι 4κ ταινίες και οι 1080p.

Δεν έχω καμία εμπειρία σε κάτι τέτοιο όποτε οτιδήποτε παραπάνω θα βοηθουσε.

Αυτά ευχαριστώ.
1) Αν διάβασες το προηγούμενο Post μου και θέλεις gaming πας σε lg. Αλλιώς panasonic.
Έχω μια 55'' και μια 65'' panasonic Oled. Η χαρά του videophile
2) Μόνο στις lg 9 και x.
3)1.5 με 2 φορές το πλάτος της οθόνης είναι εντάξει
4) Όποια Oled και να πάρεις θα το απολαύσεις. Οι panasonic είναι out of the box εξαιρετικές. Οι sony επίσης, αλλά πάντα τις έβρισκα λίγο ακριβές. Οι lg θέλουν λίγη δουλίτσα στα near black, αλλά κατά τ' άλλα (λόγω gaming) θα ήταν η πρώτη μου επιλογή πλέον.
 


Μηνύματα
954
Reaction score
518
Nαι έχω δει και τις 48αρες και βολεύει για την απόσταση που θέλω.....εάν και ξεφεύγουν Σε τιμή!

gaming δεν με ενδιαφέρει η αλήθεια είναι. Τις Panasonic της έχω πολύ σε εκτίμηση αλλά δεν έχει πουθενά review ούτε στο rtings.

η σονυ λέει 1,5 φορές το ύψος της οθόνης.αλλιως εάν υπολογίσω με το πλάτος παω στα 1,8.βεβαια στον οδηγο που έστειλε ο φίλος από Σκρουτζ λέει για 55 και κατω από 1,2μ.


δεν ξερω ποια να διαλεξω

επισης το θέμα είναι με το μακ δεν ξερω πως να πετύχω 4κ 120hz...γιατι κάτι ανταπτορες που βρηκα πανε ως 60hz σε 4κ
 
Last edited:

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.344
Reaction score
30.719
εγω ειμαι στους 90ποντους με 1μ αλλιως μετα χανω τα εικονιδια....στις 55 ποια ειναι η ιδανικη θεση;
Προσωπικα δεν καταλαβα οτι την θελεις για gaming , αλλα διαβαζοντας για MacBook και εικονιδια καταλαβα οτι την θελεις και για computer monitor που οι oled μεχρι τουλαχιστον πριν δυο χρονια που πηρα την δικια μου Β7 65 ηθελαν προσοχη στις στατικες εικονες .

Που θα την βαλεις και ποια θα ειναι η χρηση ?
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
ξαναλεω ότι δεν την θέλω για gaming....αλλά για μόνιτορ και ταινίες στο μικρό σαλόνι που έχω απόσταση 1,5 ή 1,7 αυστηρά.

Εάν όντως έχουν πρόβλημα με την στατική εικόνα δεν θα με εξυπηρετούσε.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
η c9 κοστίζει 1800ε.
Τώρα 1500€ στο Public και στην Black Friday θα πέσει κι άλλο. Προσωρινά out of stock λέει, αλλά κάνε μια παραγγελία αν την θες. Δεν ξέρεις ποτέ.
Πέρσι φίλος την πήρε 1200€ στην Black Friday με -50%.

Aν φοβάσαι για Χ λόγους τις Oled πάρε Full Array LED Sony. Φρέσκα μοντέλα 2020 με HDMI 2.1 στα 1200€ η 55αρα.

Γενικά, ότι λέει ο @loggeo .
 
Last edited:


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Ένα video που έβλεπα εχθές για την C9 στο HDTVTEST έλεγε ότι και αυτός και πολλοί ISF Calibrators και reviewers συμφωνούν ότι πλέον το πρόβλημα ναι μεν υπάρχει άλλα οι πιθανότητες είναι πολύ μικρές και το ποσοστό συνέχεια μειώνεται.

Τώρα όποιος βλέπει τηλεόραση με τα logos εκεί καρφωμένα για 24ωρα μάλλον θα έχει θέμα ότι Oled και να πάρει.
Δεν ξέρω βέβαια ποιός πληρώνει μια C9 για να βλέπει τηλεοπτικά κανάλια, αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.286
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top