Ποια oled?!

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Θα ρωτήσω κάτι τους έχοντες OLED.

Εμένα η TV παίζει απο τις 10 το πρωί μέχρι τη 1 το βράδυ συνέχεια! (κυρίως DIgea)
Κάποιες φορές ενδέχεται να κλείσει για κάνα 2 ωρο το πολύ!

Να πάρω OLED ?

Ξέρω ότι η απάντηση θα είναι αρνητική, οπότε αυτά τα, "είναι μικρή η πιθανότητα στις καινουριες OLED" τα ακούω βερεσέ...Καταλήγουμε λοιπόν ότι, η χρήση της καθορίζει την πιθανότητα burn in, και στην περίπτωσή μου, είναι 100% σίγουρη
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.107
Ένα video που έβλεπα εχθές για την C9 στο HDTVTEST έλεγε ότι και αυτός και πολλοί ISF Calibrators και reviewers συμφωνούν ότι πλέον το πρόβλημα ναι μεν υπάρχει άλλα οι πιθανότητες είναι πολύ μικρές και το ποσοστό συνέχεια μειώνεται.

Τώρα όποιος βλέπει τηλεόραση με τα logos εκεί καρφωμένα για 24ωρα μάλλον θα έχει θέμα ότι Oled και να πάρει.
Δεν ξέρω βέβαια ποιός πληρώνει μια C9 για να βλέπει τηλεοπτικά κανάλια, αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα.
Δύο παρατηρήσεις ακόμα:

* Σε πολλά σπίτια η TV είναι το σύγχρονο ραδιόφωνο. Παίζει όλη μέρα ακόμα κι όταν δεν παρακολουθεί κανείς. Μπορεί ο άντρας να είναι χομπίστας και να θέλει OLED αλλά όταν λείπει τα χιλιόμετρα γράφουν.

* Όπως όλες οι ηλεκτρονικές συσκευές, έτσι και οι τηλεοράσεις, δεν είναι για ισόβια συμβίωση. Ειδικά ο ψαγμένος είναι ο πρώτος που θα θέλει το νέο μοντέλο με τις x,ψ νέες δυνατότητες. Πιστεύω ότι τα 5 έτη είναι ο μέγιστος χρόνος κατοχής μίας TV για έναν άνθρωπο της τεχνολογίας. Μετράμε το budget μας και προχωράμε ανάλογα.
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
εμένα το θέμα μου είναι για την στατική εικόνα. Που μάλλον δεν υπάρχει άποψη περί αυτού.
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
εμένα το θέμα μου είναι για την στατική εικόνα. Που μάλλον δεν υπάρχει άποψη περί αυτού.
Μια χαρά απόψεις πήρες.
Μην περιμένεις να σου πει κάποιος "πάρτην και μη φοβάσαι τίποτα!"

Φυσικά και θα έχεις θέμα με στατικές εικόνες αν μένουν εκει για πολλές ώρες.
Πόσες είναι αυτές οι ώρες?
Ελα μου ντε...

Η LG, έχω διαβάσει, ότι συστήνει καθε τέσσερις ώρες να τρέχεις μια "θεραπεία" του panel μεσω του μενού της..
Κατά πόσο αυτό είναι "θεραπευτικό" δεν το ξέρω.
 


Ndis

Titika
Μηνύματα
1.849
Reaction score
4.594
Για gaming και streaming περιεχόμενο η cx ειναι καταπληκτική, σε μερικούς μήγες μαλιστα που θα πέσει η τιμή της 48αρας κοντά στο 1200αρη θα ειναι εγκλημα να είσαι gamer και να μην την αγοράσεις.

Τώρα όποιος φοβάται αγοράζει qled https://www.rtings.com/tv/reviews/samsung/q80t-qled προφανώς με χειρότερα μαυρα και λίγο χειρότερη σε gaming αλλά σε συνθήκες ελλάδας (φωτεινά δωμάτια) νομίζω οτι λειτουργεί καλύτερα.
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Θα ρωτήσω κάτι τους έχοντες OLED.

Εμένα η TV παίζει απο τις 10 το πρωί μέχρι τη 1 το βράδυ συνέχεια! (κυρίως DIgea)
Κάποιες φορές ενδέχεται να κλείσει για κάνα 2 ωρο το πολύ!

Να πάρω OLED ?

Ξέρω ότι η απάντηση θα είναι αρνητική, οπότε αυτά τα, "είναι μικρή η πιθανότητα στις καινουριες OLED" τα ακούω βερεσέ...Καταλήγουμε λοιπόν ότι, η χρήση της καθορίζει την πιθανότητα burn in, και στην περίπτωσή μου, είναι 100% σίγουρη
Η απάντηση είναι αρνητική, αλλά όχι τόσο για το image retention.
Με τη χρήση που κάνεις, δεν θα απολαύσεις τα βασικά πλεονεκτήματα της OLED.
Η χρήση που την αναδεικνύει είναι περιεχόμενο HDR και ιδανικά και 4K. Επίσης είναι εξαιρετική σε σκοτεινές σκηνές. Για να βλέπεις Digea όλη μέρα μπορείς να πάρεις μια οποιαδήποτε καλή LCD/LED, που θα έχει μεγαλύτερη φωτεινότητα (χρήσιμη για τις μεσημεριανές ώρες) και ως πρόσθετο μπόνους δεν επηρεάζεται από Image retention.

Μια χαρά απόψεις πήρες.
Μην περιμένεις να σου πει κάποιος "πάρτην και μη φοβάσαι τίποτα!"

Φυσικά και θα έχεις θέμα με στατικές εικόνες αν μένουν εκει για πολλές ώρες.
Πόσες είναι αυτές οι ώρες?
Ελα μου ντε...

Η LG, έχω διαβάσει, ότι συστήνει καθε τέσσερις ώρες να τρέχεις μια "θεραπεία" του panel μεσω του μενού της..
Κατά πόσο αυτό είναι "θεραπευτικό" δεν το ξέρω.
Χειροκίνητη "θεραπεία" πολύ σπάνια θα χρειαστεί να τρέξει κανείς, αν και υπάρχει στο μενού. Τρέχει αυτόματα όταν αποφασίσει ότι χρειάζεται. Προφανώς παίζει ρόλο το περιεχόμενο που δείχνει - σε μία περίπτωση μπορεί να είναι 4 ώρες (αν και μου ακούγεται ασυνήθιστα χαμηλό νούμερο!) σε άλλες μπορεί να είναι 200 ώρες.
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Ένα κατάστημα την έχει μόνο στην Καλαμάτα...
Βρωμάει εκθεσιακή...;)

@minas
Φίλε μου, η τηλεόραση στο σπιτι δεν είναι προνόμιο του ενός μόνο.
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
ωστόσο να ρωτήσω γτ η 48 άρα είναι πιο ακριβή από την 55 πχ

η 48α9 και η lg 48cx6.....τι διαφορα εχουν απο τις 55 b9,cx6
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
εμένα το θέμα μου είναι για την στατική εικόνα. Που μάλλον δεν υπάρχει άποψη περί αυτού.
Βγήκα αυτό στο Internet αν σας ενδιαφέρει .........

Τόσο η Sony όσο και η LG είπαν ότι ο καλύτερος τρόπος για να αποφευχθεί η εγγραφή ή η διατήρηση εικόνας στις τηλεοράσεις τους είναι να αποφύγουν στατικές εικόνες.

Για να αποφευχθεί η πιθανότητα καύσης, οι καταναλωτές θα πρέπει να αποφεύγουν να αφήνουν στατικές εικόνες σε οθόνη OLED για μεγάλα χρονικά διαστήματα. Για παράδειγμα, αφήνοντας ένα βιντεοπαιχνίδι σε παύση στην οθόνη για αρκετές ώρες ή ημέρες, δήλωσε εκπρόσωπος της Sony.

Εάν παρατηρήσετε διατήρηση εικόνας, μην πανικοβληθείτε. Οι πιθανότητες είναι αν παρακολουθήσετε κάτι διαφορετικό, θα εξαφανιστεί μόνη της μετά από λίγο. Εάν λαμβάνετε επανειλημμένα τη διατήρηση εικόνας του ίδιου πράγμα , τότε αυτό θα μπορούσε να προκαλέσει ανησυχία.

Η μείωση της φωτεινότητας (που ελέγχεται από το "OLED Light" στα σύνολα της LG και το Brightness στη Sony) θα βοηθήσει, ειδικά όταν παρακολουθείτε το περιεχόμενο που προκαλεί τη διατήρηση της εικόνας. Η επιλογή μιας πιο χαμηλής λειτουργίας εικόνας, όπως το Cinema αντί για το Vivid, έχει το ίδιο αποτέλεσμα. Θα πρέπει να το κάνετε αυτό μόνο όταν παρακολουθείτε κάτι που προκαλεί διατήρηση εικόνας, όπως ένα βιντεοπαιχνίδι για έξι ώρες κάθε βράδυ ή 24ωρη καλωδιακή είδηση για 24 ώρες κατ 'ευθείαν.

Σχεδόν όλες οι τηλεοράσεις OLED έχουν επίσης ρυθμίσεις χρήστη για να ελαχιστοποιήσουν την πιθανότητα άνισης φθοράς ή εξάντλησης. Το ένα ονομάζεται "Screen Shift" (σε LG) ή "Pixel Shift" (στη Sony), το οποίο μετακινεί την εικόνα ελαφρώς γύρω από την οθόνη. Έχουν επίσης ενσωματωμένες προφυλάξεις οθόνης που εμφανίζονται μετά από παρατεταμένο χρόνο αδράνειας. Θα πρέπει επίσης να ενεργοποιήσετε την προστασία οθόνης σε συνδεδεμένες συσκευές, όπως κονσόλες παιχνιδιών και ταινίες.

Για να αφαιρέσετε τη διατήρηση εικόνας, οι τηλεοράσεις μπορούν επίσης να εκτελούν "ανανεωτικά" σε καθημερινή ή μακροπρόθεσμη βάση. Στις τηλεοράσεις Sony η λειτουργία ονομάζεται "Panel Refresh" και η LG την αποκαλεί "Pixel Refresher". Μπορεί να εκτελεστεί χειροκίνητα εάν παρατηρήσετε διατήρηση εικόνας ή, στην περίπτωση της LG, θα λάβετε μια υπενθύμιση για να την εκτελέσετε μετά από 2.000 ώρες.

Η LG διαθέτει επίσης ένα Daily Pixel Refresher, το οποίο λέει "λειτουργεί αυτόματα όταν οι χρήστες απενεργοποιούν την τηλεόραση αφού την παρακολουθήσουν για περισσότερες από τέσσερις ώρες συνολικά. Για παράδειγμα, εάν ένας χρήστης παρακολούθησε τηλεόραση για δύο ώρες χθες και τρεις ώρες σήμερα (περισσότερα από τέσσερις ώρες συνολικά), όταν απενεργοποιηθεί, το Daily Pixel Refresher θα εκτελεστεί αυτόματα, θα αντιμετωπίσει πιθανά προβλήματα διατήρησης εικόνας και θα επαναφέρει τον χρόνο λειτουργίας. Αυτή η διαδικασία θα συμβεί όταν η τηλεόραση απενεργοποιείται μετά από κάθε τέσσερις ώρες αθροιστικής χρήσης, ακόμη και αν είναι σε μία συνεδρίαση. "

Σε όλες τις περιπτώσεις, η ανανέωση εικονοστοιχείων μοιάζει με μια οριζόντια γραμμή που τρέχει κάτω από την οθόνη, για μια περίοδο μιας ώρας ή περισσότερο. Είναι σχεδιασμένο για ομοιόμορφη φθορά στα pixel.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Θα ρωτήσω κάτι τους έχοντες OLED.

Εμένα η TV παίζει απο τις 10 το πρωί μέχρι τη 1 το βράδυ συνέχεια! (κυρίως DIgea)
Κάποιες φορές ενδέχεται να κλείσει για κάνα 2 ωρο το πολύ!

Να πάρω OLED ?

Ξέρω ότι η απάντηση θα είναι αρνητική, οπότε αυτά τα, "είναι μικρή η πιθανότητα στις καινουριες OLED" τα ακούω βερεσέ...Καταλήγουμε λοιπόν ότι, η χρήση της καθορίζει την πιθανότητα burn in, και στην περίπτωσή μου, είναι 100% σίγουρη
Η τηλεόραση του σαλονιού (panasonic 65ez950) έχει γράψει άφθονες ώρες. Προς το παρόν δεν υπάρχει κανένα θέμα.
Κάθε φορά που κλείνει κάνει μόνη της έναν γρήγορο καθαρισμό. Αλλά συχνά κάνω ολικό καθαρισμό του panel.
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Και εγώ από plasma πήγα σε oled, σε λίγο κλείνει 2 χρόνια προς το παρόν δεν έχω προσέξει το συγκεκριμένο πρόβλημα, παίζει από τις 16:00 μέχρι τις 00:00 καθημερνά.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Για gaming και streaming περιεχόμενο η cx ειναι καταπληκτική, σε μερικούς μήγες μαλιστα που θα πέσει η τιμή της 48αρας κοντά στο 1200αρη θα ειναι εγκλημα να είσαι gamer και να μην την αγοράσεις.

Τώρα όποιος φοβάται αγοράζει qled https://www.rtings.com/tv/reviews/samsung/q80t-qled προφανώς με χειρότερα μαυρα και λίγο χειρότερη σε gaming αλλά σε συνθήκες ελλάδας (φωτεινά δωμάτια) νομίζω οτι λειτουργεί καλύτερα.
Συμφωνώ απόλυτα, αν και δεν καταλαβαίνω γιατί οι cx έχουν 40άρες hdmi 2.1 θύρες κι οι c9 48 Gbps.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
ωστόσο να ρωτήσω γτ η 48 άρα είναι πιο ακριβή από την 55 πχ

η 48α9 και η lg 48cx6.....τι διαφορα εχουν απο τις 55 b9,cx6
Γιατί είναι η πρώτη φορά, μετά από τόσα χρόνια, που έχουμε 48άρια OLED Panels.
Ζήταγε ο κόσμος μικρότερα μεγέθη.
Ας πούμε ότι για πολλούς είναι ιδανικότερες ίντσες για υπνοδωμάτιο, για gaming κλπ.
Σύντομα θα προσγειωθούν οι τιμές τους.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Ξέρω ότι η απάντηση θα είναι αρνητική, οπότε αυτά τα, "είναι μικρή η πιθανότητα στις καινουριες OLED" τα ακούω βερεσέ...Καταλήγουμε λοιπόν ότι, η χρήση της καθορίζει την πιθανότητα burn in, και στην περίπτωσή μου, είναι 100% σίγουρη
Αν δεις το video το HDTVTEST θα δεις μέσα να λέει ότι αυτά ισχύουν όταν κατά κύριο λόγο παίζει κινούμενη εικόνα.

* Σε πολλά σπίτια η TV είναι το σύγχρονο ραδιόφωνο. Παίζει όλη μέρα ακόμα κι όταν δεν παρακολουθεί κανείς. Μπορεί ο άντρας να είναι χομπίστας και να θέλει OLED αλλά όταν λείπει τα χιλιόμετρα γράφουν.
Τη να σου πω. Μάλλον έτσι είναι.
Σε μας ανοίγει μόνο για Netflix ή HTPC.
Η γυναίκα δεν βλέπει τηλεόραση γενικά. Καθόλου. Προτιμά μουσική. Spotify έχω δει να δείχνει αρκετά συχνά.


Όπως όλες οι ηλεκτρονικές συσκευές, έτσι και οι τηλεοράσεις, δεν είναι για ισόβια συμβίωση. Ειδικά ο ψαγμένος είναι ο πρώτος που θα θέλει το νέο μοντέλο με τις x,ψ νέες δυνατότητες. Πιστεύω ότι τα 5 έτη είναι ο μέγιστος χρόνος κατοχής μίας TV για έναν άνθρωπο της τεχνολογίας. Μετράμε το
Τώρα έπεσες διάνα. Αν δεν χαλάσει κάτι δεν αλλάζει. Αυτή τη δουλειά θα κάνω. 😁 Early adopter ποτέ δεν ήμουν.
Προσωπικά θα αλλάξω TV πχ αν αποφασίσω να πάρω μεγαλύτερη. 65αρα ή 75αρα. Δεν έχω άλλο λόγο.

εμένα το θέμα μου είναι για την στατική εικόνα. Που μάλλον δεν υπάρχει άποψη περί αυτού.
Full Array LED
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.849
Reaction score
4.594
Συμφωνώ απόλυτα, αν και δεν καταλαβαίνω γιατί οι cx έχουν 40άρες hdmi 2.1 θύρες κι οι c9 48 Gbps.
Δεν ειναι θέμα c9 ή CX κατα τη γνώμη μου. Όποιος θέλει 12bit σήμα, 4:4:4 χρώμα, 4K ανάλυση, και 120hz να μην πάρει τίποτα μιας και ακόμα η 3090 δεν θα φτάσει για ΑΑΑ τίτλους σε τέτοια framerates.

Ουσιαστικά το πρόβλημα αφορά πρακτικά τρομερές μηχανές που θα μπορουσαν να σηκώσουν τέτοια frame rates στα 4Κ
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Στην παρατήρηση του φίλου ότι δε βρίσκει αρκετά reviews για τις Panasonic Oled, να πούμε ότι η εταιρεία είχε επιλέξει να μην κυκλοφορήσει τα Oled μοντέλα της στην Αμερική.
Είναι οι πρώτες τηλεοράσεις που υποστήριξαν dolby vision, hdr 10+ ταυτόχρονα. Γενικά προσπαθούν ένα προϊόν που έχει την ίδια καρδιά (LG panel) να το βελτιώσουν με δικές τους τεχνολογίες, χρησιμοποιώντας την τεχνογνωσία που είχαν απ' τις plasma.
Πχ έχουν διαφοροποιήσει το panel στα ακριβά μοντέλα, με αποτέλεσμα τα προσωρινά trails που μένουν στις συγκεκριμένες tv να σβήνουν πιο γρήγορα.
Γενικά απ' την πρώτη χρονιά που κυκλοφόρησαν τα, αρκετά πιο ακριβά, μοντέλα της Panasonic υπήρξε μια videophile προσέγγιση, με κύριο μέλημα την αντιμετώπιση των 2 μεγαλύτερων προβλημάτων που είχαν τα lg panels (vignetting, near black crash) και προσπάθεια για βέλτιστη χρωματική ακρίβεια.
Αυτός είναι κι ο λόγος που αναδεικνύονται κάθε χρόνο σε τηλεοράσεις της χρονιάς στα blind reviews που κάνει το hdtv test.
Φυσικά δεν είναι τέλειες ακόμα και για Oled.
Για παράδειγμα ο scaler της Sony είναι ανώτερος. Σημαντικό για τηλεοπτικό σήμα.
Ο αλγόριθμος κίνησης είναι επίσης ελαφρώς καλύτερος στην τελευταία, αν και φέτος έχουμε το μεγάλο άλμα με τη βελτιστοποίηση του bfi (black frame insertion) χωρίς flicker. Κι οι 2 τα πάνε αρκετά καλύτερα απ΄τις Lg σ' αυτόν τον τομέα.
Έλα όμως που η LG έχει θύρες hdmi 2.1, GSync, εσωτερικό lut box 65x65x65 για να καλιμπραριστεί στην τρίχα σε hdr, dolby vision, sdr...
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Δεν ειναι θέμα c9 ή CX κατα τη γνώμη μου. Όποιος θέλει 12bit σήμα, 4:4:4 χρώμα, 4K ανάλυση, και 120hz να μην πάρει τίποτα μιας και ακόμα η 3090 δεν θα φτάσει για ΑΑΑ τίτλους σε τέτοια framerates.

Ουσιαστικά το πρόβλημα αφορά πρακτικά τρομερές μηχανές που θα μπορουσαν να σηκώσουν τέτοια frame rates στα 4Κ
Διαφωνώ. 8k@60hz!!!!

 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.849
Reaction score
4.594
Διαφωνώ. 8k@60hz!!!!

To doom και σε φριτέζα να το βάλεις να παίξει θα βγάζει 60+fps ! Πέρα απο την πλάκα η 3090 είναι ενα 10-15% γρηγορότερη της 3080.

Στο σημείο που είμαστε ο στόχος ειναι ultra settings στα 4Κ και 60 FPS για ανω του 80% των νέων τίτλων
Για να καταλάβεις το Witcher 3 (παιχνιδάρα) του 2015 στην 3080 και 4Κ Ultra βγάζει Μ.Ο. σκάρτα 95 fps .

Ξέχασα να πω πάντως το σημαντικότερο, η CX έχει 10-bit panel συνεπώς η συζήτηση για 48Gbps δεν έχει ιδιαίτερη σημασία.
 
Last edited:


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.202
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top