Ποιον από τους τρεις ενισχυτές θα επιλέγατε;

Μηνύματα
208
Reaction score
48
Καλησπερα σε ολους!!
Θα ηθελα την αποψη σας ποιον απο τους τρεις παρακατω ενισχυτες θα επιλεγατε και γιατι;;
-Σετ προ με monoblock της audiolab 8000q/8000m
-Krell kav 300il
-Musical fidelity A5
Ηχεια audio spectrum xanadu.
Ευχαριστω...
 



Μηνύματα
958
Reaction score
2.426
Καλησπερα σε ολους!!
Θα ηθελα την αποψη σας ποιον απο τους τρεις παρακατω ενισχυτες θα επιλεγατε και γιατι;;
-Σετ προ με monoblock της audiolab 8000q/8000m
-Krell kav 300il
-Musical fidelity A5
Ηχεια audio spectrum xanadu.
Ευχαριστω...
Κι εγω τον krell θα σου ελεγα......
Εαν ομως δεν τους ακουσεις με τα ηχεια σου,για μενα οτι και να σου πουμε εμεις ειναι περιττο.
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Είχα τα 2 τελευταία κ δεν ήμουν ιδιαίτερα ικανοποιημένος...
Στο δε 3ο είχα 2 φορές πρόβλημα με το ποντεσιομετρο κ τα βατ σε καμία περίπτωση δεν ήταν αληθινά...
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Καλησπερα σε ολους!!
Θα ηθελα την αποψη σας ποιον απο τους τρεις παρακατω ενισχυτες θα επιλεγατε και γιατι;;
-Σετ προ με monoblock της audiolab 8000q/8000m
-Krell kav 300il
-Musical fidelity A5
Ηχεια audio spectrum xanadu.
Ευχαριστω...
Musical fidelity A5, γιατί με τα ίδια χρήματα πέρνεις περισσότερη ισχύ (2Χ400W 4Ω...) (χρειαζούμενη και για τα Xanadu!)......Και γενικώς δεν βλέπω να υπολείπεται σε θετικά reviews σε σχέση με τον Krell..
 
Last edited:

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.458
Reaction score
50.623
Χωρίς να θυμάμαι τα βαταζ τους... τον ποιο δυνατό για το συγκεκριμένο ηχείο
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Musical fidelity A5, γιατί με τα ίδια χρήματα πέρνεις περισσότερη ισχύ (2Χ400W 4Ω...) (χρειαζούμενη και για τα Xanadu!)......Και γενικώς δεν βλέπω να υπολείπεται σε θετικά reviews σε σχέση με τον Krell..
Ο a5 με τα 250 βατ οδηγούσε χειρότερα από 100αρη δυστυχώς ..
Είχα τότε το audiovector m3...
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Ο a5 με τα 250 βατ οδηγούσε χειρότερα από 100αρη δυστυχώς ..
Είχα τότε το audiovector m3...
Δίνει λάθος στοιχεία ο κατασκευαστής; Γιατί σε ένα review από το 6moons που έριξα μια ματιά λέει ότι ακόμα και σε δύσκολα φορτία δεν έχει πρόβλημα οδήγησης...
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.904
Reaction score
28.695
Γιά τό συγκεκριμένο ηχείο ,
Τό είχα .
Είναι στα 8Ω
87db

Τό ηχείο τό είχα με ,
Advance Acoustic MAA-406
Preamplifier , ONKYO INTEGRA P-306
και ήμουν Ο.Κ.

καί τον άκουσα μιά χαρά από τον κατασκευαστή τού ηχείου μέ ,
Parasound :hi:


= Ακούs στόν χώρο σου και μετά επιλέγειs .
 

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Είναι δυνατό, ενισχυτές 200/300 W να είναι αμφίβολο αν οδηγούν ένα ηχείο 50 εκατοστών με ένα 8άρι γούφερ; Μήπως γίνεται κάτι λάθος;
Επίσης, ποτέ δεν κατάλαβα γιατί οι ενισχυτές να είναι ο ακριβός κρίκος του συστήματος. Κανονικά, εγώ θα πέταγα τα Ζαναντου αν είχα τον Κρελλ και θα έπαιρνα σοβαρα ηχεία...
Σορρυ για το οφτόπικ
 

Μηνύματα
208
Reaction score
48
Είναι δυνατό, ενισχυτές 200/300 W να είναι αμφίβολο αν οδηγούν ένα ηχείο 50 εκατοστών με ένα 8άρι γούφερ; Μήπως γίνεται κάτι λάθος;
Επίσης, ποτέ δεν κατάλαβα γιατί οι ενισχυτές να είναι ο ακριβός κρίκος του συστήματος. Κανονικά, εγώ θα πέταγα τα Ζαναντου αν είχα τον Κρελλ και θα έπαιρνα σοβαρα ηχεία...
Σορρυ για το οφτόπικ
Τον krell δεν τον εχω. Εχω τους audiolab.
Επισης αποψη μου για να παρω καλυτερο ηχειο απο αυτο πρεπει να παω σε 3000e για καινουριο το λιγοτερο.
Οποτε σκεφτομαι να αλλαξω ενιχτυτικα ωστε να παιξει αυτο που εχω οσο καλυτερα γινεται (μου αρεσει κιολας ο ηχος του πολυ) και αργοτερα αφου θα εχω καλα ενισχτυτικα να δω αν μπορω οικονομικα να παρω αλλα ηχεια.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Είναι δυνατό, ενισχυτές 200/300 W να είναι αμφίβολο αν οδηγούν ένα ηχείο 50 εκατοστών με ένα 8άρι γούφερ; Μήπως γίνεται κάτι λάθος;
Επίσης, ποτέ δεν κατάλαβα γιατί οι ενισχυτές να είναι ο ακριβός κρίκος του συστήματος. Κανονικά, εγώ θα πέταγα τα Ζαναντου αν είχα τον Κρελλ και θα έπαιρνα σοβαρα ηχεία...
Σορρυ για το οφτόπικ
https://www.avsite.gr/forum/threads/Τεχνικα-χαρακτηριστικα-για-xanadu.163671/page-2#post-2277254
 

Μηνύματα
165
Reaction score
138
Φίλε adventure, πρόσφατα δεν είχε ανοίξει ένα νήμα για κάποιο ζήτημα που αντιμετώπιζες με τα xanadu?
Νομίζω ότι ο Rosinante έχει δίκιο. Μπορείς σιγά σιγά να αναβαθμίσεις το σύστημά σου. Επειδή ανεβάζεις το κασέ άρα μάλλον και τις απαιτήσεις σου το λέω...
 

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Ένα ηχείο βάσης με ένα 8αρι, θεωρητικά απαιτεί όριο ακρόασης 2,5 μ. το πολύ. Αν σε αυτή την απόσταση με τέτοιο βατάζ και με τέτοιο ηχείο δεν νιώθεις ικανοποιημένος από τις στάθμες μάλλον έχουμε πρόβλημα ακοής. Τι άλλο να πω; Μήπως βαρεθήκαμε και θέλουμε αλλαγές;
Γνώμη μου είναι ότι τα σπέκτρουμ ήταν καλά ηχεία αλλά υπερκοστολογημένα γι αυτά που έδιναν.
Και όχι, δεν χρειάζεσαι 3 χιλιάρικα για να ξεπεράσεις τα ζάναντου. Πάρε με 1/1,5 χιλιάρικο το rf-82/83 και θα ησυχάσει το κεφάλι σου από στάθμες.
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Δίνει λάθος στοιχεία ο κατασκευαστής; Γιατί σε ένα review από το 6moons που έριξα μια ματιά λέει ότι ακόμα και σε δύσκολα φορτία δεν έχει πρόβλημα οδήγησης...
Εγώ έκανα τη σύγκριση στο χώρο μου και το αποτέλεσμα ήταν αυτό..
 

Μηνύματα
208
Reaction score
48
Φίλε adventure, πρόσφατα δεν είχε ανοίξει ένα νήμα για κάποιο ζήτημα που αντιμετώπιζες με τα xanadu?
Νομίζω ότι ο Rosinante έχει δίκιο. Μπορείς σιγά σιγά να αναβαθμίσεις το σύστημά σου. Επειδή ανεβάζεις το κασέ άρα μάλλον και τις απαιτήσεις σου το λέω...
Ναι δε αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα.
Απλα ήθελα να μάθω τα τεχνικά χαρακτηριστικά του. Οτι κανω σκέψεις για αναβαθμιση κάνω γι'αυτο και είχα ρωτήσει για διενύσχιση αν αξιζε στο άλλο θέμα που έιχα ανοίξει. Λέω να ξεκινήσω με ενισχύτη.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Βήμα πρώτο:
Ένα ενεργό σαμπ να παίζει μέχρι τα 80.

Βήμα δεύτερο:
Ενισχυτές. Θα κοιτούσα κάτι σε Nord

Βήμα τρίτο:
Ηχεία. Σχεδόν αδιάφορο. Υπάρχουν άπειρες καλές προτάσεις, δλδ κολοκυθόπιτα
Αναβάθμιση θα θεωρούσα να πας από δίδρομο ηχείο σε τρίδρομο και ναι θες 3000€
Να πας σε μια απο τα ίδια δεν το καταλαβαίνω.
Τα κλιπς είναι δίδρομα με κρος στα 1400.
Αλλά είπαμε κολοκυθόπιτα.
 
Last edited:


Μηνύματα
2.125
Reaction score
5.580
Πρεπει να τα ακουσεις προσεχτικα στον χωρο σου ,με οτι ξερεις απο μουσικες για να μπορεις να κρινεις.
Αν το ηχειο ειναι καλο(που πρεπει να ειναι)εχει αναγκη απο πολυ και καλο ρευμα.Το πολυ αν ειναι καλο δεν πειραζει ,μονο βοηθα.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.624
Μηνύματα
2.868.459
Members
37.942
Νεότερο μέλος
mdim051
Top