Ποιον ενισχυτή?

Μηνύματα
238
Reaction score
19
Συμφωνώ. Ας είναι όσο σωστός θέλει ένας ήχος αντικειμενικά. Αν δεν μου αρέσει, δεν έχει καμία σημασία για 'μένα. Γι' αυτό τον λόγο γίνονται οι ακροάσεις. Για να πάρει ο κάθε ένας αυτό που του αρέσει. Εξάλου δεν είναι όλοι "τρλαμένοι" με την ποιότητα του ήχου. Ο περισσότερος κόσμος θέλει κάτι απλό και "ευχάριστο" για τα αυτιά του και δεν προτήθεται να ξοδέψει γι' αυτό μια περιουσία. Και έβαλα το ευχάριστο σε εισαγωγικά γιατί είναι υποκειμενικό. Και λογικό είναι να το ψάχνει όσο γινεται περοσσότερο. Άρα λοιπόν κατά την γνώμη μου, το θέμα είναι, να είναι ο κάθε ένας ικανοποιημένος με αυτό που έχει και όχι να πάρει κάτι γιατί του είπε κάποιος "έμπειρος" ότι είναι καλό, γιατί στο τέλος δεν θα το χαρεί. Είτε γιατί έδωσε ένα κάρο λεφτά και δεν "βλέπει" την διαφορά από το compact sony του γείτονα που είχε 300 Ευρώ με πολλά φωτάκια, αυτόματο ξύπνημα και CD changer, είτε γιατί δεν θα έχει τα στοιχεία που του αρέσουν μέσα στον ήχο.

Χαρακτιριστικό είναι κάτι που μου έτυχε πριν ενάμιση χρόνο περίπου που πήγα να βάλω μεγάφωνα και τελικό ενισχυτή στο αυτοκίνητό μου. Με ρωτάει το παλικάρι τι ακριβώς θέλω και του περιέγραψα τι ήχο ήθελα, με κάποια λεπτομέρια. Ξέρετε τι γύρισε και μου είπε? "Είσαι ο πρώτος που μου περιγράφει τον ήχο που θέλει. Όσοι έρχονται εδώ, τους ρωτάω τι θέλουν και μου λένε κάτι καλό. " Και το συγκεκριμένο μαγαζί είναι από τα πλέον γνωστά του χώρου και το παλικάρι ήταν 15 χρόνια στην δουλιά... Ουδέν σχόλιο.
 

Μηνύματα
136
Reaction score
0
Άκου όμως και τα Mission πριν επιλέξεις και δεν θα χάσεις πιστεύω.
Τα mission ήταν και στην δική μου λίστα (τα m35i) αλλά δυστυχώς δεν τα βρήκα πουθενά να τα ακούσω. Γενικότερα mission για ακρόαση βρήκα μόνο στον Λιμναίο (στοά φέξη), όπου είχε στημένο το m33i το οποίο όμως με απογοήτευσε.

Ξέρετε που μπορώ να βρω Mission για ακρόαση?

Επίσης, για να έχω πλέον προσωπική εμπειρία, γνωρίζετε που μπορώ να βρω για ακρόαση Harman Kardon και (το δυσκολότερο ίσως) Behringer? Παντού Denon, Marantz και Advance Acoustic συναντώ!
 

Μηνύματα
658
Reaction score
1
Ασχετα με μαρκες και καταστήματα πάντως, εγώ στην θέση θα αφιέρωνα λίγο χρόνο να διαβάσω την κατηγορία με τις αγγελίες των μελών του forum. Θα βρεις αξιόλογα μηχανήματα διπλάσιας αξίας και ανώτερης κατηγορίας από αυτήν που κοιτάς ενώ θα τα πληρώσεις τελικά όσα υπολογίζεις να δώσεις και τώρα σε κανούργια.

Προσωπικά εχω αγοράσει ετσι και τα ηχεία μου 300 από 800 ευρώ, τον στερεοφωνικό ενισχυτή μου 450 από 1100 ευρώ, το interconnect RCA-RCA 60 από 100 ευρώ και τέλος το καλώδιο ρεύματος για τον ενισχυτή 100 από 200 ευρώ.

Ολα ήταν σε εξαιρετική κατάσταση, υπήρξε ακρόαση πριν αγοραστούν και με αυτήν την διαδικασία "βοηθάς" και κάποιον ιδιώτη να "διώξει" τα μηχανήματά του και να προβεί στην δική του πολυπόθητη αναβάθμιση του συστήματός του.

Και να μην παρεξηγηθώ
1. απλά μία ιδέα προτείνω,
2. δεν πουλάω κάτι στην κατηγορία με τις αγγελίες
3. δεν εχω φίλο που να πουλάει κάτι από την κατηγορία αγγελίες
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Απάντηση: Re: Ποιον ενισχυτή?

Επίσης, για να έχω πλέον προσωπική εμπειρία, γνωρίζετε που μπορώ να βρω για ακρόαση Harman Kardon και (το δυσκολότερο ίσως) Behringer? Παντού Denon, Marantz και Advance Acoustic συναντώ!

HARMAN εχει το STEREO PARK στην Αλεξανδρας, το ΗΧΟΡΑΜΑ στη Λαμπρινη και το Media Markt στο Μαρουσι.
 

Μηνύματα
238
Reaction score
19
Επίσης, http://www.ihodomi.gr/products/products.htm στο χαλάνδρι αν και εγώ δεν πήρα τίποτα από εκεί γιατί... δεν έχει σημασία το γιατί. Πρόσεξε όμως να πάρεις δικό σου CD να ακούσεις, γιατί αυτοί έχουν και κάτι χρυσά που βάζουν και πέρνουν έναν ήχο τον οποίο εσυ δεν θα τον ακούσεις σπίτι σου που να χτυπιέσαι κάτω. Όταν είχα πάει είχαν έναν Harman HK970 για την ακρόαση των ηχείων. Μπορείς να πάρεις τηλέφωνο να ρωτήσεις για να μην πας τσάμπα. Εμένα πάντως δεν μου άρεσε σαν ενισχυτής. Μπορεί να έφταιγε ο συνδιασμός με τα ηχεία που τον είχαν δεν ξέρω.

Τι δεν σου άρεσε στα mission?
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Απάντηση: Ποιον ενισχυτή?

Εγραψα για τον συγκεκριμενο receiver HK 3380.

o 970 υπαρχει σε πολλα μαγαζια.
 

Μηνύματα
136
Reaction score
0
Και να μην παρεξηγηθώ
1. απλά μία ιδέα προτείνω,
2. δεν πουλάω κάτι στην κατηγορία με τις αγγελίες
3. δεν εχω φίλο που να πουλάει κάτι από την κατηγορία αγγελίες
Φυσικά και δεν τίθεται θέμα παρεξήγησης. :145:


Όταν είχα πάει είχαν έναν Harman HK970 για την ακρόαση των ηχείων. Μπορείς να πάρεις τηλέφωνο να ρωτήσεις για να μην πας τσάμπα. Εμένα πάντως δεν μου άρεσε σαν ενισχυτής.

Τι δεν σου άρεσε στα mission?
Τι δεν σου άρεσε στον Harman? Δεν τον έχω ακούσει και πιστεύω ότι μια συμβουλή ακόμα θα με βοηθήσει στον εντοπισμό τυχόν αδυναμιών.

Τα Mission μου φάνηκαν....πως να το πω....μπουκωμένα, "θαμπά", ελάχιστα αναλυτικά.
 

Μηνύματα
238
Reaction score
19
Εμένα τα mission δεν μου άρεσαν γιατί τα μεσαία ήταν πολύ τονισμένα για το γούστο μου, αλλά τα θεώρησα ωραία ηχεία, γρήγορα και με καθαρό ήχο. Να σου πω την αλήθεια όμως δεν το έψαξα και πολύ γιατί δεν μου άρεσαν τα μεσαία. Εγώ τα είχα ακούσει στο stereo park Λ.Αλεξάνδρας 30 όπου είχε όλη την σειρά. Εδώ έχει κι άλλους -> http://www.apopsissound.gr/mission/index.html

Ο ΗΚ μου φάνηκε ότι δεν είχε καθαρό ήχο και κάνοντας μια προσπάθεια να αλλάξω τα ρυθμιστικά τονικότητας για να δω τι μπορώ να βελτειώσω, είδα ότι όπου και να τα έβαζα δεν άλλαζαν τον ήχο ούτε στο ελάχιστο. Μπορεί να έφταιγαν τα ηχεία. Ίσως ήταν έξω από τις δυνατότητές του (Focal Chorus 826). Πάντως ξέρω ότι ο συγκεκριμένος ενισχυτής πέρνει καλές κριτικές.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.652
Μηνύματα
2.870.360
Members
37.933
Νεότερο μέλος
daemon76
Top