Ποιος Scanner???

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Ίσως δεν είμαι στην πιο κατάλληλη κατηγορία αλλά νομίζω ότι ταιριάζει περισσότερο εδώ...

Πριν 1-2 ώρες πέθανε ο Hp scanjet 3400c που είχα εδώ και 5 χρόνια. (αν και τα 2 τελευταία ήταν όλο ιδιοτροπίες)

Το θέμα είναι τι αγοράζω τώρα? Με ενδιαφέρει κυρίως το σκανάρισμα κειμένου (βιβλία κλπ) αλλά δευτερευόντως θέλω σιγά σιγά να περάσω το φωτογραφικό μου αρχείο στο pc, οπότε ο νέος scanner θα πρέπει να είναι all-around player...

Ακούω τις προτάσεις σας...
 

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Θα πρότεινα κάποιον από τη σειρά της Canon ανάλογα με το budget σου, π.χ. τον 5200F. Εχω το προηγούμενο μοντέλο και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Σκανάρει και 6 frames των 35mm film με ένα πέρασμα, με το ειδικό εξάρτημα.

Μια πρόταση σε software που θα είχα, είναι:
- Vuescan για το τέλοιο scanning
- Neatimage για το καλό noise reduction.

Hope this helps.
 

Μηνύματα
1.895
Reaction score
786
Συνιστω (για φωτογραφιες) καποιον απο τους "καλούς" της Epson. Για κειμενα ολοι ιδιοι ειναι αν εχεις καλο software OCR
 

Μηνύματα
1.442
Reaction score
0
Απάντηση: Ποιος Scanner???

καλησπερα!
Έβαλα στην αναζήτηση τη λεξη scanner και μου βγαλε αυτό το τοπικ. Οπότε γράφω εδώ για να μην ανοίγω καινουργιο :116:

Ειμαι στην αναζητηση ενός τέτοιου μηχανήματος
1)Μ ενδιαφέρει να σκαναρω κυριως φωτογραφιες
2)Οχι κάτι ακραίο σε τιμες(δηλ. ουτε απο τα πιο φθηνα, αλλα ουτε κι απο τα πιο ακριβα)
3)Αν δεν έπιανε πολυυυ χώρο θα το εκτιμούσα :119:
4)εχω notebook Vaio της σειρας AR αν παιζει ρολο​
Βλέπω ότι υπάρχουν σαρωτές canon, epson, hp..
Καλύτερη ποιότητα? Θελω ένα που να μη μ αφήσει στο 6μηνο :114:

Οποιες προτάσεις, καλοδεχουμενες :201:
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Απάντηση: Ποιος Scanner???

Τέσσερα χρόνια μετά συνεχίζω να χρησιμοποιώ τον Canon LiDE 60. Βασικοί λόγοι που κατέληξα σε αυτόν είναι

α) ότι δεν χρειάζεται επιπλέον τροφοδοτικό για να λειτουργήσει. Του αρκεί η τροφοδοσία του από την θύρα USB.

β) το μικρό μέγεθός του.

Οπότε ο LiDE 100 μου φαίνεται λογική λύση για κάποιον που χρειάζεται έναν γενικής χρήσης scanner.

Τώρα αν δουλεύεις εικόνα τότε προτίμησε κάποιον EPSON της σειράς PHOTO.
 

Μηνύματα
12.890
Reaction score
10.112
Κριμα ειναι κα φας χρονο για να σκαναρεις φωτογραφιες. Σκαναρε κατευθειαν τα αρνητικα* αν τα εχεις. Παρε ενα filmscanner και ξεκινα, οπως εκανα εγω, αν θες σου λεω λεπτομερειες.

*καλυτερη ποιοτητα, δεν μπορεις να φανταστεις.


EDIT: Με 50 ευρω μην περιμενεις να σκαναρεις ποιοτικα...
 

Μηνύματα
709
Reaction score
10
Απάντηση: Re: Ποιος Scanner???

Κριμα ειναι κα φας χρονο για να σκαναρεις φωτογραφιες. Σκαναρε κατευθειαν τα αρνητικα* αν τα εχεις. Παρε ενα filmscanner και ξεκινα, οπως εκανα εγω, αν θες σου λεω λεπτομερειες.

*καλυτερη ποιοτητα, δεν μπορεις να φανταστεις.


EDIT: Με 50 ευρω μην περιμενεις να σκαναρεις ποιοτικα...
Για λέγε...
Βασικά υπάρχει αξιοπρεπές - οικονομικό filmscanner για κάποιον που
δεν θέλει να επενδύσει αφού έχει ήδη στραφεί στην ψηφιακή φωτογραφία;
Αλλά το παλαιότερο υλικό κάπως πρέπει να διασωθεί...
 

Μηνύματα
1.442
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Ποιος Scanner???

@Σπυρο ευχαριστω για την προταση

Κριμα ειναι κα φας χρονο για να σκαναρεις φωτογραφιες. Σκαναρε κατευθειαν τα αρνητικα* αν τα εχεις. Παρε ενα filmscanner και ξεκινα, οπως εκανα εγω, αν θες σου λεω λεπτομερειες
Δεν ηξερα οτι υπαρχει κι αυτο, αλλα αρνητικα δεν... :117:
 

Μηνύματα
1.442
Reaction score
0
Απάντηση: Ποιος Scanner???

Τελικα επειδη δε μπορουσα να διαθεσω πολλα χρηματα πηρα το C4485 Photosmart της HP
καθως ηθελα κ εκτυπωτη. Τωρα αν στο σκαναρισμα μου βγει μαπα, θα παρω καποιον ποιοτικο scanner αργοτερα
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.855
Μηνύματα
2.878.859
Members
37.955
Νεότερο μέλος
Audio Profes
Top