Ποιο αυτοκίνητο κυρίως για την πόλη;


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Αντιπαθώντας τα cabriolet αν και είχα 2, είχα σε όλα μου (εκτός απο 2) τα αυτοκίνητα τρύπα απο πάνω.
1 με γυάλινο T-top, 2 targa, 2 με μόνο ανοιγόμενη χειροκίνητα προς τα πάνω γυάλινη, 5-6 με κονονική ανοιγόμενη (1 με μεταλλική) και τα 2 τελευταία με γυάλινο "καπάκι" (που ανοίγει έξω), έχω να πω πως θα συνεχίσω ακάθεκτος. :p

Οι 3 περιπτώσεις όπου είχα θέμα ήταν: στην μεταλλική το '84 όπου γδερνόταν απο το εργοστάσιο η επένδυση αφού ήταν VW, όταν μια φορά βούλωσε απο λασποβροχή Σαχάρας η υδρορροή κανονικής (εσωτερικά ανοιγόμενης) γυάλινης οροφής που καθαρίστηκε σε 3 λεπτά με συρματάκι και σε ένα απο τα τελευταία που τρίζει καμιά φορά μετά απο μεγάλη αύξηση ή μείωση θερμοκρασίας και χρειάζεται ένα πάνω-κάτω για να σταματήσει.

Σε καμία δεν υπήρξε μηχανικό πρόβλημα ή ανάγκη οποιασδήποτε συντήρησης αφού χρησιμοποιούνταν πολύ συχνά.
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.642
Reaction score
9.202
Εγώ είχα μόνο σε ένα αυτοκίνητό μου ηλιοροφή, ένα CRV δεύτερης γενιάς. Μιλάμε για ένα πολύ μικρό φινιστρίνι, αδιάφορο. Περισσότερο θόρυβο έδινε όταν ήταν ανοιχτό σε ταχύτητες πάνω από τα 60, παρά αέρα.
Την πανοραμική την έχω αλλιώς στο μυαλό μου: ανοιχτό ουρανό πάνω από το κεφάλι. Μην πω ότι θα προτιμούσα μια σταθερή γυάλινη οροφή, παρά ανοιγόμενη.
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
O χωρος αποσκευων μια χαρα ειναι απο ογκο,αλλα στενος.Ειχα μαζι μου τον μετρητη λειζερ (λογω δουλειας) και μετρησα το πλατος....100 εκατοστα.Στο δικο μου μικρο αρχαιο 206, ειναι 110 εκατοστα (ασχετα αν ο ογκος ειναι μολις 245 λιτρα). Αυτο προφανως οφειλεται στο οτι παταει στο δαπεδο του fiesta,που ειναι πιο στενο απο τα supermini του ανταγωνισμου.Oσο για την ποιοτητα κατασκευης....εχω ακουσει διαφορα.Σε φιλο του κιτρινισαν τα μπροστα φαναρια,στον χρονο.....900 ευρω το ενα,αλλα ευτυχως τα αλλαξαν λογω εγγυησης.
Δεν υπάρχουν 110εκ , παρά μόνο σε αυτοκίνητα με ράβδους στρέψης.
Α και στο παλιό hrv
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
ανοιχτό ουρανό πάνω από το κεφάλι. Μην πω ότι θα προτιμούσα μια σταθερή γυάλινη οροφή, παρά ανοιγόμενη.
Ο ανοιχτός ουρανός είναι πολύ σπάνια περίπτωση και αποκλείεται όταν το παρμπρίζ έχει μεγάλη κλίση.
Για σταθερή πάρε Tesla. :tongue:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Σταθερή (μη ανοιγομενη) έχω στο id3, πολύ μεγάλη, πιάνει πρακτικά όλη την οροφή του αυτοκινήτου.

Είναι ασύλληπτο το πόσο πιο όμορφο, πιο ευχάριστο και φωτεινό είναι όλο το εσωτερικό του αυτοκινήτου χάρη σ'αυτη..

Καμιά φορά που με ενόχλησε λόγω κατεύθυνσης ο ήλιος, πήγα να την κλείσω, και με τη διαφορά με έπιασε ψυχοπλακωμα, πως σκοτείνιασε έτσι εδώ μέσα ρε πο@στη μου, αηδία. Και την άνοιξα αφήνοντας μόνο ένα μικρό κομμάτι κλειστό ίσα ίσα να μην ενοχλουμαι.

Για όποιον κάθεται πίσω, η αίσθηση είναι φοβερή.

Για να την ανοίγω να μπαίνει μέσα αέρας, δεν θέλω, δε μ'αρεσει. Καταρχήν όλο το καλοκαίρι με κλιματιστικό, σιγά μην ανοίξω να μπει μέσα η κάψα. Ούτε για πλάκα.
Το χειμώνα να μπαίνει κρύο ή βροχή; που εδώ ξεκινάει να βρέχει σήμερα και σταματάει μετά από 2 μήνες;

Μόνο φασαρία είναι ανοιχτή, και ιδίως φασαρία δε θέλω, την ησυχία μου θέλω.

Ούτε τα παράθυρα δεν ανοίγω ποτέ. Ποτέ όμως.
Ούτε στα διόδια, που κάποτε άνοιγα υποχρεωτικά παράθυρο για να πληρώσω. Fast pass.

Η μόνη χρησιμότητα στα παράθυρα να ανοίγουν είναι αν με σταματήσουν μπάτσοι. :rofl:
 
Last edited:

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.642
Reaction score
9.202
Η μόνη χρησιμότητα στα παράθυρα να ανοίγουν είναι αν με σταματήσουν μπάτσοι. :rofl:
Γιατί δε βάζεις ένα μεγάφωνο σαν αυτά που έχουν οι γύφτοι στο ντάτσουν, να συνεννοείσαι; Ακουμπάς και άδεια-δίπλωμα στο μέσα μέρος του τζαμιού και παίρνεις την κλήση με... τηλεδιάσκεψη! :roflmao:
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.642
Reaction score
9.202
Καλορίζικο.....(όταν με το καλό έρθει).Συμφωνώ απόλυτα με ότι έγραψες,αλλά επειδή για μένα θα είναι το βασικό αυτοκίνητο,το βρίσκω μικρό εσωτερικά,ενώ ο χώρος αποσκευών,μπορεί να είναι μεγάλος,αλλά ταυτόχρονα στενός με μόλις ένα μέτρο πλάτος!!!! Οπότε μάλλον πάω για Skoda Kamiq......αλλά χωρίς τρελό ενθουσιασμό.
Αν θες τη γνώμη μου Βαγγέλη, το αμάξι είναι σαν τη γυναίκα: πρέπει να το βλέπεις και να γουστάρεις!
Αν δε σου φτάνει ο χώρος, βάλε μπαγκαζιέρα, βάση ποδηλάτων ή... τρέιλερ. :p
Σε φιλο του κιτρινισαν τα μπροστα φαναρια,στον χρονο.....900 ευρω το ενα,αλλα ευτυχως τα αλλαξαν λογω εγγυησης.
Εμείς έχουμε το πλεονέκτημα της μονοκατοικίας και σταθμεύουμε σε σκεπασμένο χώρο. Για το λόγο αυτό δεν έχει τύχει ποτέ να κιτρινίσουν φανάρια ή να θαμπώσει το χρώμα.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.010
Για τα φανάρια , υπάρχει και η λύση της μεμβράνης , εντελώς διάφανης , αφού τα γυαλίσετε πρώτα.
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
Αν θες τη γνώμη μου Βαγγέλη, το αμάξι είναι σαν τη γυναίκα: πρέπει να το βλέπεις και να γουστάρεις!
Αν δε σου φτάνει ο χώρος, βάλε μπαγκαζιέρα, βάση ποδηλάτων ή... τρέιλερ. :p
Εμείς έχουμε το πλεονέκτημα της μονοκατοικίας και σταθμεύουμε σε σκεπασμένο χώρο. Για το λόγο αυτό δεν έχει τύχει ποτέ να κιτρινίσουν φανάρια ή να θαμπώσει το χρώμα.
Ο Τάσος είμαι..... άλλος θα είναι ο Βαγγέλης. Για την γυναίκα, όσο όμορφη και αν είναι μετά από κάποιο χρονικό διάστημα, θα πηγαίνει το μάτι σου άλλου και ίσως και η σκέψη σου. Απλά επειδή δεν έχω τη δυνατότητα (αλλά ούτε και την διάθεση) να αλλάζω αυτοκίνητο κάθε 3-4 χρόνια (τυχερός όποιος μπορεί, γιατί και αυτοκίνητο αλλάζει και χάνει λίγα σχετικά χρήματα από την μεταπώληση), το βλέπω πιο ψυχρά. Έτσι και αλλιώς αυτοκίνητο που και να με βολεύει και να με φτιάχνει, δεν μπορώ να αγοράσω, γιατί πρέπει να δώσω 35000 ευρώ.....
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.177
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top