Ποιο τραγούδι είναι αυτό;


Μηνύματα
2.257
Reaction score
1.202
Ψάχνω ένα metal τραγούδι που ηχογράφησα στο κινητό μου (πολύ λίγο και χάλια εγγραφή) αλλά είχε χαρακτηριστική μουσική,κάποιος που το ξέρει θα το καταλάβει...Θα ορκιζόμουν οτι τραγουδούσε ο Bruce Dickinson αλλά δεν πρέπει να είναι αυτός...Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

Το δείγμα που παραθέτω είναι πολύ μικρό σε μέγεθος :

http://rg.to/file/a685b9c2d754b92004ca707a64dccfde/Metal.mp3.html
 


Μηνύματα
619
Reaction score
57
Βρε παιδια,σπάω το κεφάλι μου ..δεν μπορώ να θυμηθώ τον τίτλο,ενός γαλλικού τραγουδιού,που η τραγουδίστρια αναφωνεί ισως στο refrain,τις λέξεις "vie,vie
Εάν το θυμηθεί κάποιος...Ευχαριστω προκαταβολικά !!
 

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Βρε παιδια,σπάω το κεφάλι μου ..δεν μπορώ να θυμηθώ τον τίτλο,ενός γαλλικού τραγουδιού,που η τραγουδίστρια αναφωνεί ισως στο refrain,τις λέξεις "vie,vie
Εάν το θυμηθεί κάποιος...Ευχαριστω προκαταβολικά !!
Μήπως;

Edith Piaf – Je ne regrette rien

 





Μηνύματα
2.257
Reaction score
1.202
Στο βίντεο που ακολουθεί ακούγεται ένα φοβερό ροκ κομμάτι που ξεκινάει στο 2:33.
Μπορεί κανείς να μου το βρει ???

 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Προσπαθώ να θυμηθώ ποια έχει τραγουδήσει το I wanna be your dog...γυναικεία φωνή, ροκ κομμάτι, αλλά πολύ πιο σοφτ από τους stooges.

Του Πλέσσα είναι. Κάνε ένα σέρτς...
Δεν το βρίσκω ρε συ....
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Προσπαθώ να θυμηθώ ποια έχει τραγουδήσει το I wanna be your dog...γυναικεία φωνή, ροκ κομμάτι, αλλά πολύ πιο σοφτ από τους stooges.....
Μήπως εννοείς την "ολίγο ξενέρωτη" εκτέλεση της joan jett....
αυτό το κομμάτι είναι ύμνος και θέλει πολλά @@ να το "ακουμπήσεις"....

 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Μήπως εννοείς την "ολίγο ξενέρωτη" εκτέλεση της joan jett....
αυτό το κομμάτι είναι ύμνος και θέλει πολλά @@ να το "ακουμπήσεις"....

Τσου, πιο light.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.387
Reaction score
93.963
Αυτό;

 
Last edited:

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Αυτό;

Τσου. Θυμάμαι τέλος δεκαετίας '90-αρχές 2000 το άκουγα κάθε μέρα στο mad (Πάτρα). Οπότε πρέπει να είχε βρει το πολύ μέχρι το 2000.
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Τσου. Θυμάμαι τέλος δεκαετίας '90-αρχές 2000 το άκουγα κάθε μέρα στο mad (Πάτρα). Οπότε πρέπει να είχε βρει το πολύ μέχρι το 2000.
Λες να μην είναι γυναικεία φωνή;;;...
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.368

Μηνύματα
7.362
Reaction score
2.554
Πρίν πάααρα πολλά χρόνια (1970-74) είχα ένα τραγούδι σε μαγνητοταινία που λεγότανε (μάλλον) "como tu" και ήταν μαζί με κάτι του Ισπανικού εμφύλιου (όχι του τωρινού της Καταλονίας - του άλλου με τον δια βίου δικτάτορα). Πάντως δεν ήταν ηρωϊκό, μελαγχολικό ακουγότανε. Κάτι θυμάμαι απο μελωδία, αλλά είναι πολύ κοινός τίτλος στα Ισπανικά το "como tu".

Aς όψεται το αδελφάκι μου που ...πούλησε το μαγνητόφωνό μου όσο ήμουν εκτός Ελλάδος!

Μπορεί κανένας να βρεί κάτι?
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.359
(ελλιπή) Στοιχεία τραγουδιού:

Είδος: hard rock, με feeling από late 80's early 90's, στιβαρός ρυθμός, με κιθάρες που δεν κάνουν solo ασταμάτητα, πέραν της εισαγωγής του τραγουδιού που είναι solo κιθάρας και μετά κάπου στη μέση του τραγουδιού

Φωνή: Καθαρά φωνητικά, αντρική φωνή, ας πούμε "κανονική" όχι "τσιριχτή" τύπου Axl Rose/Sebastian Bach ή "ψιλή" τύπου Klaus Meine.

Στίχοι: στο τραγούδι επαναλαμβάνει την φράση "take me back, back to where I belong" και σε κάποια στιγμή κάνει ρίμα με τον στίχο "all night long"

Δεν είναι Rainbow, δεν είναι Sonne Adam, δεν είναι ενός country τύπου που τώρα μου διαφεύγει το όνομά του. Μπορεί να βοηθήσει κάποιος;
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top