Ποιο τραγούδι είναι αυτό;

Μηνύματα
116
Reaction score
34
Ξέρει κανείς ποιό είναι το τραγούδι που ακούγεται στην παρακάτω διαφήμιση; Ευχαριστώ.

 

Μηνύματα
2.257
Reaction score
1.202


Ποιος μπορεί να μου βρει τίτλο-καλλιτέχνη ???

Ούτε το shazam δε βρίσκει τίποτα,ούτε σε lyrics search μου βγάζει...
 


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.135
Reaction score
26.694
Έχω κάτι δύσκολο για εδώ. Γιατί δεν υπάρχουν στοίχοι -τουλάχιστον στο απόσπασμα που άκουγα τότε-και είναι και παλιό, πολύ παλιό, πολύ προ σαζάμ.
Εκεί γύρω στο 1985-1989, άκουγα στο Α' Πρόγραμμα (ραδιόφωνο) καθημερινή εκπομπή "Μέρα Μεσημέρι", 13:30΄ - 15:00΄ (Άννυ Κολτσιδοπούλου και δύο άλλες κοπέλες που δεν θυμάμαι τώρα ονόματα, εκπομπή ελαφρώς κουλτουριάρικη).
Αναζητώ το μουσικό σήμα, ένα τζαζ-ρόκ, μάλλον ροκ-τζαζ θα το έλεγα, πιο πολύ προς ροκ. Πολύ ευχάριστο, χωρίς να είναι "φτηνιάρικο", ρυθμικό με καλό μπιτ, φωτεινό και πολύχρωμο. Δεν ξέρω αν ήταν καθαρά ορχηστρικό ή απόσπασμα από μεγαλύτερο κομμάτι, το απόσπασμα εκείνο πάντως ήταν χωρίς στοίχους.
Για να καταλάβετε, το αναζητώ περισσότερο σε Ζάππα (και συναφείς ήχους), αλλά και σε Βαν Μόριζον, μα δεν έχω βρει τίποτα, μπορεί και να ψάχνω σε τελείως λάθος κατεύθυνση. Έχω ψάξει για την εκπομπή στο αρχείο της ΕΡΤ, τζίφος.
 





Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.050
Reaction score
20.462


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.135
Reaction score
26.694
Σάς ευχαριστώ πάρα πολύ!!

Μήπως το Peter gunn?
Μοιάζει πολύ, σαν ήταν διασκευή του ή το θέμα να είναι "κλεμμένο", δεν είχε πάει το μυαλό μου, θα το ψάξω σε διάφορες εκτελέσεις και παραλλαγές, μήπως...

Σιγουρα Σταυρο, αυτη που αναφερεις υπαρχει μονο στο trailer
Δεν είναι αυτό, είναι πολύ κοντά στο Peter gunn
 



Μηνύματα
99
Reaction score
320
Ψάχνω και 'γω ένα τραγούδι που είχα ακούσει πριν καμιά 15+ χρόνια σε ένα λεωφορείο.

Ελληνικό, λαϊκό, πιθανόν παλιό. Το μόνο που θυμάμαι στο περίπου ήταν ο στίχος:

"Καλύτερα εγώ να πηγαίνω πριν χάσω για πάντα το τρένο".

(προς το τέλος το επαναλάμβανε -γκαζιάρικα- αρκετές φορές)
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Έχω κάτι δύσκολο για εδώ. Γιατί δεν υπάρχουν στοίχοι -τουλάχιστον στο απόσπασμα που άκουγα τότε-και είναι και παλιό, πολύ παλιό, πολύ προ σαζάμ.
Εκεί γύρω στο 1985-1989, άκουγα στο Α' Πρόγραμμα (ραδιόφωνο) καθημερινή εκπομπή "Μέρα Μεσημέρι", 13:30΄ - 15:00΄ (Άννυ Κολτσιδοπούλου και δύο άλλες κοπέλες που δεν θυμάμαι τώρα ονόματα, εκπομπή ελαφρώς κουλτουριάρικη).
Αναζητώ το μουσικό σήμα, ένα τζαζ-ρόκ, μάλλον ροκ-τζαζ θα το έλεγα, πιο πολύ προς ροκ. Πολύ ευχάριστο, χωρίς να είναι "φτηνιάρικο", ρυθμικό με καλό μπιτ, φωτεινό και πολύχρωμο. Δεν ξέρω αν ήταν καθαρά ορχηστρικό ή απόσπασμα από μεγαλύτερο κομμάτι, το απόσπασμα εκείνο πάντως ήταν χωρίς στοίχους.
Για να καταλάβετε, το αναζητώ περισσότερο σε Ζάππα (και συναφείς ήχους), αλλά και σε Βαν Μόριζον, μα δεν έχω βρει τίποτα, μπορεί και να ψάχνω σε τελείως λάθος κατεύθυνση. Έχω ψάξει για την εκπομπή στο αρχείο της ΕΡΤ, τζίφος.
Καλησπέρα,
επειδή βρήκα ενδιαφέρον το πρόβλημά σου, έκανα μια μικρή έρευνα. Η δημοσιογραφος που ξεκίνησε την εκπομπή "Μέρα μεσημέρι" είναι η συγγραφέας Μαρλένα Πολιτοπούλου. Μπορείς φαντάζομαι να την ρωτήσεις ευγενικά αν θυμάται το μουσικό σήμα της εκπομπής! Που να την ρωτήσεις θα μου πεις; Στο messenger.....https://www.facebook.com/marlena.politopoulou
 


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.135
Reaction score
26.694
Καλησπέρα,
επειδή βρήκα ενδιαφέρον το πρόβλημά σου, έκανα μια μικρή έρευνα. Η δημοσιογραφος που ξεκίνησε την εκπομπή "Μέρα μεσημέρι" είναι η συγγραφέας Μαρλένα Πολιτοπούλου. Μπορείς φαντάζομαι να την ρωτήσεις ευγενικά αν θυμάται το μουσικό σήμα της εκπομπής! Που να την ρωτήσεις θα μου πεις; Στο messenger.....https://www.facebook.com/marlena.politopoulou
Πολύ σωστά! Μαρλένα Πολιτοπούλου, Άνυ Κολτσιδοπούλου, το όνομα της 3ης κοπέλας δεν το θυμάμαι.
Ευχαριστώ πολύ!!
 

Μηνύματα
376
Reaction score
221
river of tears-eric clapton το αυθεντικο ,αλλα αυτο το cover ,ποιος το λεει και που το βρισκουμε? Με shazam δεν βρηκα ακρη.

 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
river of tears-eric clapton το αυθεντικο ,αλλα αυτο το cover ,ποιος το λεει και που το βρισκουμε? Με shazam δεν βρηκα ακρη.

Νομίζω ότι είναι η αυθεντική εκτέλεση από τον άλμπουμ Pilgrim, απλά ακούγεται εντελώς χάλια από το συγκεκριμένο βίντεο!!! Επίσης είναι κομένα τα πρώτα 2 λεπτά της εισαγωγής του κοματιού και το τελευταίο μέρος, αφού ολόκληρο είναι 7,21 λεπτά.
 

Μηνύματα
376
Reaction score
221
Δεν ειναι το ιδιο ,αυτο που ανεβασες εχει ντραμς ,αυτο που ψαχνω εχει μονο φωνη και κιθαρα. Ευχαριστω πολυ παντως φιλε musicfanatic....
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.177
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top