Ποιο Drone ?


Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Κατ αρχην κατα τη γνωμη μου , θα προτεινα να πας σ ενα επωνυμο drone απ τη στιγμη που διαθετεις αυτα τα χρηματα.
Υπαρχουν κι αλλες αξιολογες εταιρειες, αλλα θα προτεινα για πολλους λογους τα επωνυμα της Dji.

Nα προτεινω 2 τομεις που θα πρεπει να δωσεις προσοχη, το μεγεθος του και οι επιδοσεις του, η ποιοτητα εικονας, αλλα και πτησης, σε μικροτερο βαθμο ισως για την περιπτωση σου.

Ξεκινας απο το πολυ μικρο και οικονομικο Dji Mavic Mini, μετα το Spark, μετα το Air, μετα Mavic Pro / Mavic 2 Zoom η Pro, μετα στο Phantom 4 και μετα το Inspire / 2 , τα 2 τελευταια ξεφευγουν σε τιμη.

Αν θελεις να περιμενεις και το Air 2 που αναμενεται, περιμενεις και κρινεις.

Τα εχω δοκιμασει ολα, εχω καποια , ειχα καποια αλλα.

Μια μεση λυση σε ολα θα ταν το Mavic 2 Pro, πολυ δυνατο, μετριο μεγεθος, καλη διαρκεια μπαταριας, ευκολα ελεγχομενο και απο λιγοτερο εμπειρους, με αισθητηρες, περιορισμους κλπ, και πολυ καλη αναλογικα ποιοτητα εικονας.

Το ζουμ δε θα το προτεινα.

Αν μπορεσεις να πας σε Phantom 4 , που ειναι και μεγαλυτερο σε μεγεθος με οτι συνεπαγεται αυτο, καλυτερη ποιοτητα πτησης, και επισης πολυ καλη ποιοτητα βιντεο και φωτο, καλυτερη θα λεγα απ το Mavic 2 Pro.

Μετα στα μικροτερα / χειροτερα απο το Spark που ναι μια σταλια, με αισθητηρα επιπεδουν καλου κινητου, και αντιστοιχη ποιοτητα εικονας, με πλεονεκτημα το ελαχιστο μεγεθος οταν ειναι κλειστο.

Μετα το Mini με λιγο μεγαλυτερο αισθητηρα και λιγο καλυτερη ποιοτητα εικονας, βιντεο, δυνατοτητων και καλυτερη πτηση.

Το Αir, aντιστοιχα ενα κλικ παραπανω.

Για να μη μακρυγγορω, το καθε μοντελο εχει καποια θεματακια, καλα και κακα, στα πα ετσι στα κοφτα και γρηγορα.
Πχ καποια δεν κανουν Raw φωτογραφιες αλλα μονο jpeg, καποια θα ζοριστουν με καιρο η αερα, οπως πχ σημερα που το Mavic 2 Pro ζοριστηκε πολυ με αερα και το κατεβασαμε, ηταν και πολυ αποτομο και σηκωσαμε το Inspire με την X7 camera module επανω.


Προσεχε πολυ τι θελεις να κανεις , με τους κανονισμους, τις αδειες , τι επιτρεπεται και τι οχι, να μην εχεις καποιο θεμα η καποιο ατυχημα και κυριως προσεχε την ασφαλεια των γυρω αλλ και τη δικη σου.

Οτι χρειαστεις εδω ειμαστε.

Οποιος ειναι ειδικος σε μπανιστηρι με drone, επειδη ολα κανουν θορυβο και τα μικρα περισσοτερο, ζουζουνιζουν κιολας, ας μιλησει, αλλιως ας σωπασει για παντα.....
 



melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Το Αλτσχάιμερ όμως δεν βοηθάει να τα θυμηθείς ε;
Πάρε προβολέα να τα βλεπεις σαν να είσαι από ψηλά πάλι.
 

Μηνύματα
2.085
Reaction score
5.450
Σου προτεινω τα mavic air και pro.Πολυ καλα drone με το ατου της φορητοτητας, εχουν ικανο στησιμο για να πεταξουν και με αρκετο αερα για τον ογκο τους,πραγμα που δεν μπορουν να κανουν τα μικροτερα οπως το spark και αντιστοιχου μεγεθους.
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Κατ αρχην κατα τη γνωμη μου , θα προτεινα να πας σ ενα επωνυμο drone απ τη στιγμη που διαθετεις αυτα τα χρηματα.
Υπαρχουν κι αλλες αξιολογες εταιρειες, αλλα θα προτεινα για πολλους λογους τα επωνυμα της Dji.

Nα προτεινω 2 τομεις που θα πρεπει να δωσεις προσοχη, το μεγεθος του και οι επιδοσεις του, η ποιοτητα εικονας, αλλα και πτησης, σε μικροτερο βαθμο ισως για την περιπτωση σου.

Ξεκινας απο το πολυ μικρο και οικονομικο Dji Mavic Mini, μετα το Spark, μετα το Air, μετα Mavic Pro / Mavic 2 Zoom η Pro, μετα στο Phantom 4 και μετα το Inspire / 2 , τα 2 τελευταια ξεφευγουν σε τιμη.

Αν θελεις να περιμενεις και το Air 2 που αναμενεται, περιμενεις και κρινεις.

Τα εχω δοκιμασει ολα, εχω καποια , ειχα καποια αλλα.

Μια μεση λυση σε ολα θα ταν το Mavic 2 Pro, πολυ δυνατο, μετριο μεγεθος, καλη διαρκεια μπαταριας, ευκολα ελεγχομενο και απο λιγοτερο εμπειρους, με αισθητηρες, περιορισμους κλπ, και πολυ καλη αναλογικα ποιοτητα εικονας.

Το ζουμ δε θα το προτεινα.

Αν μπορεσεις να πας σε Phantom 4 , που ειναι και μεγαλυτερο σε μεγεθος με οτι συνεπαγεται αυτο, καλυτερη ποιοτητα πτησης, και επισης πολυ καλη ποιοτητα βιντεο και φωτο, καλυτερη θα λεγα απ το Mavic 2 Pro.

Μετα στα μικροτερα / χειροτερα απο το Spark που ναι μια σταλια, με αισθητηρα επιπεδουν καλου κινητου, και αντιστοιχη ποιοτητα εικονας, με πλεονεκτημα το ελαχιστο μεγεθος οταν ειναι κλειστο.

Μετα το Mini με λιγο μεγαλυτερο αισθητηρα και λιγο καλυτερη ποιοτητα εικονας, βιντεο, δυνατοτητων και καλυτερη πτηση.

Το Αir, aντιστοιχα ενα κλικ παραπανω.

Για να μη μακρυγγορω, το καθε μοντελο εχει καποια θεματακια, καλα και κακα, στα πα ετσι στα κοφτα και γρηγορα.
Πχ καποια δεν κανουν Raw φωτογραφιες αλλα μονο jpeg, καποια θα ζοριστουν με καιρο η αερα, οπως πχ σημερα που το Mavic 2 Pro ζοριστηκε πολυ με αερα και το κατεβασαμε, ηταν και πολυ αποτομο και σηκωσαμε το Inspire με την X7 camera module επανω.


Προσεχε πολυ τι θελεις να κανεις , με τους κανονισμους, τις αδειες , τι επιτρεπεται και τι οχι, να μην εχεις καποιο θεμα η καποιο ατυχημα και κυριως προσεχε την ασφαλεια των γυρω αλλ και τη δικη σου.

Οτι χρειαστεις εδω ειμαστε.

Οποιος ειναι ειδικος σε μπανιστηρι με drone, επειδη ολα κανουν θορυβο και τα μικρα περισσοτερο, ζουζουνιζουν κιολας, ας μιλησει, αλλιως ας σωπασει για παντα.....
Γιατι δεν θα προτεινες το zoom; Εχω δουλεψει και το ζουμ και το προ και μου φαινονται ιδια. Επισης το 4* ζουμ ειναι ολα τα λεφτα στα βιντεο και απο οτι θυμαμαι το προ δεν ειχε 4* ζουμ.
 



Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.098
Reaction score
30.053
Άραγε, ξεκίνησαν να φτιάχνουν drone που να κυνηγούν μύγες; Τέτοιο να πάρεις!
 




rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.151
Reaction score
93.263

Like DJI's previous models, the drone is available in two bundles. The 'standard' package, which includes the Mavic Air 2 drone, one battery, the remote controller and all the required wires and cables, costs $799 / £769 / AU$1,499. That's exactly the same as the original DJI Mavic Air, which makes it good value considering the new tech onboard.

If you'd rather do longer shoots with your drone and have a more convenient way to carry it around, then there's also a 'Fly More' bundle. This includes all of the same items as the standard package, plus a shoulder bag, ND (neutral density) filters, a charging hub and two extra batteries. It costs $999 / £949 / AU$1899 and is the best choice for more seasoned fliers.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
δεν είναι seasoned ο δικός μας, αμά θέλει να γίνει τον περνάμε ένα χεράκι bbq rub
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.151
Reaction score
93.263
Σπύρο, πάρ' το πριν απαγορευτεί η πώλησή τους και στην Ευρώπη

 


Μηνύματα
98
Reaction score
4
Γεια σας , δίνω 1200 ευρω , δεν ειχα ποτε drone. Θέλω να ακολουθει στόχο και γυριζει από μονο του-αν δε μπορώ εγω- στον τοπο που ξεκίνησε! Τι θα προτείνατε; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.064
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top