Ποιο SUBWOOFER ποσα και πως.....

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.227
Reaction score
1.599
Αγαπητοι συμφορουμιτες σκεφτομαι να προχωρήσω σε αγορα ενός subwoofer, ένα θεμα που ποτε μεχρι τωρα ,και κακως, δεν ασχοληθηκα. Το εν λογω ηχειο θα είναι για αποκλειστικη μαλλον χρηση σε stereo. Σκοπος είναι να συνοδεψει στον χρονο διαφορα ηχεια και όχι ένα μονο. Θα βρίσκεται σε χωρο περιπου 50 τμ χωρις ηχητικη φροντιδα . Και εδώ αρχιζουν οι ερωτήσεις..
1) Εχω διαβασει ότι η ιδανικοτερη συνδεση είναι από την εξοδο του ενισχυτή προς ηχεια στο sub και από το sub προς τα ηχεια ακολουθως. Αρα πρεπει να εχει hi power εισοδο και βεβαια εξοδο αναλογη το sub.
2) Ιδανικο είναι άλλο ένα sub στο χωρο και ερωτω η συνδεση θα είναι από το ένα sub με την εξοδο sub out στο άλλο η το κάθε ηχειο θα είναι σε ένα sub? Αρα πρεπει να υπαρχει εξοδος sub out.
3) Μπορει το ιδιο sub να συνοδευσει ενεργα και παθητικα ηχεια? Γιατι σε καποια καταστήματα εχω δει διαφορετικες προτασεις subwoofers αν αφορα hifi ηχεια η studio monitors.
Με βαση αυτά βρηκα σαν ιδανικο το Goldenear forcefield 4. Κοστιζει ουκ ολιγα γυρω στα 1000 ευρω. Και ερωτω αξιζει τοσα χρηματα η μπορει να εχω εξισου καλο αποτέλεσμα (υποψην παντα ότι είναι για στερεο και όχι home cinema) με φθηνοτερο sub? Και αν όχι σε αυτή την κατηγορια τιμης υπαρχει άλλη εξισου καλη προταση να μελετησω?
 


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Οσο ευεργετικη ειναι η χρηση τους τοσο δυσκολη ειναι η επιλογη και προσαρμογη τους,αλλιως θα ειναι μια απλη συνδεσμολογια...
Χρειαζεται δηλαδη ρυθμισεις με μετρησεις ...
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Αγαπητοι συμφορουμιτες σκεφτομαι να προχωρήσω σε αγορα ενός subwoofer, ένα θεμα που ποτε μεχρι τωρα ,και κακως, δεν ασχοληθηκα. Το εν λογω ηχειο θα είναι για αποκλειστικη μαλλον χρηση σε stereo. Σκοπος είναι να συνοδεψει στον χρονο διαφορα ηχεια και όχι ένα μονο. Θα βρίσκεται σε χωρο περιπου 50 τμ χωρις ηχητικη φροντιδα . Και εδώ αρχιζουν οι ερωτήσεις..
1) Εχω διαβασει ότι η ιδανικοτερη συνδεση είναι από την εξοδο του ενισχυτή προς ηχεια στο sub και από το sub προς τα ηχεια ακολουθως. Αρα πρεπει να εχει hi power εισοδο και βεβαια εξοδο αναλογη το sub.
2) Ιδανικο είναι άλλο ένα sub στο χωρο και ερωτω η συνδεση θα είναι από το ένα sub με την εξοδο sub out στο άλλο η το κάθε ηχειο θα είναι σε ένα sub? Αρα πρεπει να υπαρχει εξοδος sub out.
3) Μπορει το ιδιο sub να συνοδευσει ενεργα και παθητικα ηχεια? Γιατι σε καποια καταστήματα εχω δει διαφορετικες προτασεις subwoofers αν αφορα hifi ηχεια η studio monitors.
Με βαση αυτά βρηκα σαν ιδανικο το Goldenear forcefield 4. Κοστιζει ουκ ολιγα γυρω στα 1000 ευρω. Και ερωτω αξιζει τοσα χρηματα η μπορει να εχω εξισου καλο αποτέλεσμα (υποψην παντα ότι είναι για στερεο και όχι home cinema) με φθηνοτερο sub? Και αν όχι σε αυτή την κατηγορια τιμης υπαρχει άλλη εξισου καλη προταση να μελετησω?
Η ιδανικότερη σύνδεση είναι από τον AV σου που έχει ξεχωριστή σύνδεση για subwoofer. Προενισχυση. Αν ο ενισχυτής δεν διαθέτει κάτι τέτοιο καλό είναι να δώσεις στέρεο σήμα από την προενισχυση κάνοντας το μονοφωνικο με έναν ανταπτορα 2 rca σε 1. Αν θες στέρεο , απλά βγάζεις από τον ενισχυτή σου τις εξόδους σε στέρεο από τα rca και δίνεις ένα αριστερά και ένα αριστερά. Αν το/τα subs έχουν ρύθμιση αποκοπής όλα καλά.

Εννοείτε ότι τo sub μπορεί να συνοδέψει οποιοδήποτε ηχείο χρειάζεται συμπλήρωμα στα χαμηλά. Οι ρυθμίσεις είναι όλη η δουλειά όμως που πρέπει να γίνουν.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Goldenear forcefield 4
Ωραίο ζώο.
Πάρε 2 όμως.

Και χρειάζεται κρος στα κυρίως ηχεία, μη τα αφήνουμε να παίζουν ο,τι νά'ναι..

Βασικά θες έναν av προ, να κάνεις σωστά τη δουλειά.
 

A

AKARL

Guest
Καποιος σχετικος με subwoofer????
Μπούτχια (κατεξοχήν υποβαθυφωνολόγος), ΕΑΡ (16+ σαμπζ), Ντιμιφούτης (σαμπζ και ντιράκ - Νομοθέτης), Ζαπ (πολυεργαλείο).

Πέψε μαντάτο του Ζαπ ο οποίος εκτός από προτάσεις κατάλληλες για την περίπτωσή σου (θεωρώ ότι) μπορεί να βοηθήσει και με το στήσιμο-σετάριζμα το οποίο είναι, τουλάχιστον, εξίσου σημαντικό με την επιλογή του κατάλληλου υποβαθύφωνου.
 

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.227
Reaction score
1.599
To sub θα προοριζεται αποκλειστικα για στερεο. Αρχικα θα χρησιμοποιηθεί σε μικροτερο χωρο με ένα ζευγος kef ls50 και πιθανον ακολουθως σε μεγαλο χωρο με αλλα ηχεια εάν δω στην πραξη ότι το αποτέλεσμα είναι καλο.
Κοινη αποψη στα ξενα φορουμ είναι ότι η ιδανικη χρηση είναι τα καλωδια προς τα ηχεια από τον ενισχυτή να πανε στο sub (εάν εχει υποδοχη για hi power) και ακολουθως από την αντιστοιχη εξοδο του sub προς τα ηχεια. Αυτό σημαινει ότι το sub θα πρεπει να εχει τέτοιες δυνατότητες συνδεσης.
Το θεμα είναι εάν αξιζει να παρω ένα ακριβο τετοιο ηχειo όπως το Goldenear (1000 ευρω) η να αρχισω με ένα φθηνοτερο πχ το Yamaha NS-SW300 (ιδιες δυνατότητες συνδεσης, 270watt, ονομαστικα παει στα 20 ohm και εχει κατω από 400 ευρω) και βλεπω στο μελλον.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Κοινη αποψη στα ξενα φορουμ είναι ότι η ιδανικη χρηση είναι τα καλωδια προς τα ηχεια από τον ενισχυτή να πανε στο sub (εάν εχει υποδοχη για hi power) και ακολουθως από την αντιστοιχη εξοδο του sub προς τα ηχεια
Διαφωνώ με την κοινή άποψη.
Κι έχω και δίκιο.

Το θεμα είναι εάν αξιζει να παρω ένα ακριβο τετοιο ηχειo όπως το Goldenear (1000 ευρω) η να αρχισω με ένα φθηνοτερο πχ το Yamaha NS-SW300 (ιδιες δυνατότητες συνδεσης, 270watt, ονομαστικα παει στα 20 ohm και εχει κατω από 400 ευρω) και βλεπω στο μελλον.
Το θέμα είναι να μη πάρεις 1 σάμπ, αλλά 2.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
...καλό είναι να δώσεις στέρεο σήμα από την προενισχυση κάνοντας το μονοφωνικο με έναν ανταπτορα 2 rca σε 1...
Είμαι εναντίον σε λύσεις του τύπου stereo έξοδος πλήρους φάσματος summing to mono,εκτός και αν θα μπορούσε με κάποιον τρόπο να διασφαλιστεί ότι δεν θα διέρρεε σήμα από την έξοδο του ενός προενισχυτικού καναλιού στην έξοδο του άλλου.
To sub θα προοριζεται αποκλειστικα για στερεο. Αρχικα θα χρησιμοποιηθεί σε μικροτερο χωρο με ένα ζευγος kef ls50 και πιθανον ακολουθως σε μεγαλο χωρο με αλλα ηχεια εάν δω στην πραξη ότι το αποτέλεσμα είναι καλο.
Κοινη αποψη στα ξενα φορουμ είναι ότι η ιδανικη χρηση είναι τα καλωδια προς τα ηχεια από τον ενισχυτή να πανε στο sub (εάν εχει υποδοχη για hi power) και ακολουθως από την αντιστοιχη εξοδο του sub προς τα ηχεια. Αυτό σημαινει ότι το sub θα πρεπει να εχει τέτοιες δυνατότητες συνδεσης.
Το θεμα είναι εάν αξιζει να παρω ένα ακριβο τετοιο ηχειo όπως το Goldenear (1000 ευρω) η να αρχισω με ένα φθηνοτερο πχ το Yamaha NS-SW300 (ιδιες δυνατότητες συνδεσης, 270watt, ονομαστικα παει στα 20 ohm και εχει κατω από 400 ευρω) και βλεπω στο μελλον.
Ο Ear είναι δικαίως αντίθετος,διότι κατά τη ΄΄δημοφιλή΄΄ μέθοδο,θα περνάει και θα κροσάρεται από αμφίβολης ποιότητας παθητικό εξάρτημα (πυκνωτή) σήμα υψηλού πλάτους,με το συνεπαγόμενο κιόλας μεγαλύτερο - και περιττό - μήκος ως προς τα καλώδια ηχείων.
Άμα διέθετες το ενεργό LS50 Wireless,το πρόβλημα θα ήταν αυτομάτως λυμένο...Διότι διαθέτει αφιερωμένη έξοδο με λογισμικό κροσαρίσματος.
Γι αυτό πάρτε λάμπες και τα συνεπαγόμενα παθητικά,καθότι είναι τουλάχιστον αλαζονικό να λύνουμε διάφορα προβλήματα αυτομάτως δίχως την πείρα που θα προσέδιδε ένα πέρασμα από χίλια κύματα.:D
Κατά τα άλλα,φροντίζεις να προμηθευτείς μονάδα sub με προδιαγραφές ανώτερες από εκείνες που θεωρείς ότι απαιτεί ο όγκος του χώρου σου αντί για την αντίστροφη εκδοχή..Μόνο σε καλό θα μπορούσε να σου βγει.Δεν θα χρειάζεται έτσι να προβλέψεις και το... μέλλον.:D
 
Last edited:

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Είμαι εναντίον σε λύσεις του τύπου stereo έξοδος πλήρους φάσματος summing to mono,εκτός και αν θα μπορούσε με κάποιον τρόπο να διασφαλιστεί ότι δεν θα διέρρεε σήμα από την έξοδο του ενός προενισχυτικού καναλιού στην έξοδο του άλλου.
:eek:
Γίνεται κάτι τέτοιο? :unsure:
 


stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.227
Reaction score
1.599
Διαφωνώ με την κοινή άποψη.
Κι έχω και δίκιο.


Το θέμα είναι να μη πάρεις 1 σάμπ, αλλά 2.
Ποια είναι η ιδανική σύνδεση ώστε να φροντίσω να υπάρχει. Υπόψιν ότι θέλω να συνεργαστεί αρχικά με παθητικά ηχεία και στο μέλλον με ενεργά. Δεν κρύβω ότι απώτερο σχέδιο είναι δύο ενεργά πιθανόν adam s5v το οποίο με έχει κερδίσει χωρίς να το έχω ακούσει ακόμα και δύο sub. Αλλά το θέμα είναι ότι θα ξεκινήσω δειλά με ένα sub και ποιο να πάρω....
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.269
Reaction score
1.350
Γνωμη μου..................(2 καναλο) αν θες Hi Level input στο sub, ψαχνεις για 12'' REL.

https://blog.audiot.co.uk/blog/2018...bwoofers-in-2-channel-and-home-cinema-systems

Και η συνδεση γινεται....... (για ενα ή δυο σαμπ).....
https://relsupport.zendesk.com/hc/en-us/articles/115004649048-Stereo-Subs-Connection-Method

Για ενεργα αλλαζουν τα πραγματα μιας και μετα οι δορυφοροι (ενεργοι και αυτοι) κουμπωνουν πανω στο σαμπ. (φυσικα ενεργο μονιτορ σαμπ)
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Ποια είναι η ιδανική σύνδεση ώστε να φροντίσω να υπάρχει. Υπόψιν ότι θέλω να συνεργαστεί αρχικά με παθητικά ηχεία και στο μέλλον με ενεργά. Δεν κρύβω ότι απώτερο σχέδιο είναι δύο ενεργά πιθανόν adam s5v το οποίο με έχει κερδίσει χωρίς να το έχω ακούσει ακόμα και δύο sub. Αλλά το θέμα είναι ότι θα ξεκινήσω δειλά με ένα sub και ποιο να πάρω....
Χρειάζεσαι κροσάρισμα κατάλληλα προσαρμοσμένο στο ηχείο σου και όχι μια πασπαρτού λύση, ένα για όλα.
Από την στιγμή που μιλάμε για το μεγαλύτερο μέρος του φάσματος, η χρήση φτηνών υλικών, όπως συνήθως συμβαίνει με έναν bipolar πυκνωτή, θα υποβαθμίσει δραματικά το αποτέλεσμα.
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Αν ο ενισχυτής δεν διαθέτει κάτι τέτοιο καλό είναι να δώσεις στέρεο σήμα από την προενισχυση κάνοντας το μονοφωνικο με έναν ανταπτορα 2 rca σε 1. .
Είναι λάθος συνδεσμολογία κάτι τέτοιο. Χρειάζεται ένα κύκλωμα αθροιστή, που διαθέτει υψηλή αντίσταση εισόδου, ώστε να μην επηρεάζεται ο διαχωρισμός των καναλιών.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Εχει αγγελίες καλούς av prepro, ρίξε μια ματιά
Είναι παλαιότερες γενιάς, αλλά έτσι κι αλλιως δεν θελεις Atmos προς το παρόν.
 

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.227
Reaction score
1.599
Αν το κύκλωμα του sub φέρνει ποιοτική υποβάθμιση στο σήμα δεν είναι χειρ
Ποια είναι η ιδανική σύνδεση ώστε να φροντίσω να υπάρχει. Υπόψιν ότι θέλω να συνεργαστεί αρχικά με παθητικά ηχεία και στο μέλλον με ενεργά. Δεν κρύβω ότι απώτερο σχέδιο είναι δύο ενεργά πιθανόν adam s5v το οποίο με έχει κερδίσει χωρίς να το έχω ακούσει ακόμα και δύο sub. Αλλά το θέμα είναι ότι θα ξεκινήσω δειλά με ένα sub και ποιο να πάρω....
Λαθος είναι το Adam S3V...…(το s5v είναι αλλου…)
[DOUBLEPOST=1546545662][/DOUBLEPOST]Εάν υπαρχει ολοκληρωμενοςπως θα συνδεθει στο sub???
 

Μηνύματα
782
Reaction score
990
Ας παρουμε το σεναριο ενος προενισχυτη που τροφοδοτει ενα κραουνακη που οδηγει 2 ηχεια. Ο προενισχυτης διαθετει εξοδο pre out.
Αν θελω να συνδεσω ενα sub π.χ. svs sb2000, μπορω να το συνδεσω στην εξοδο του προενισχυτη pre out, διχως να μπλεξω με το cross του sub, σωστα;
Στην περιπτωση αυτη ωστοσο, το ζευγαρι ηχειων εξακολουθει να δεχεται σημα απο προενισχυτη και κραουνακη στο συνολο του ευρους συχνοτητων (δηλ. να κροσαρεται το σημα και το sub να παιζει μεχρι 80 hz και τα ηχεια απο 80 hz και πανω)

Υπαρχει καλυτερος τροπος συνδεσης απο τον παραπανω, διχως αγορα νεου εξοπλισμου;
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.269
Reaction score
1.350
Ποιος προενισχυτης?
Αν μιλαμε για απλο δικαναλο, τοτε απο της pre out δινει full-range σημα.
Ετσι θα παει στον Κραουν...........απο την ιδια ? θα δωσεις και στο σαμπ?
Αν ναι ..........τοτε το ιδιο θα παει και στο σαμπ, αρα πρεπει να μπλεξεις το κρος του σαμπ.
Αν θες να κροσαρεις τα κυριως ηχεια, (hi-pass) δεν γινεται με απλο δικαναλο προ.
 


Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.059
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top