Ποιότητα εικόνας Cosmote TV

Μηνύματα
1.732
Reaction score
1.007
Προσφατα δοκιμασα το μηνιαίο συμβόλαιο streaming της Cosmote TV αλλα δεν εντυπωσιάστηκα απο την ποιότητα της εικόνας
Θα έχει καλυτερη ποιότητα το δορυφορικό ?
 


Μηνύματα
1.732
Reaction score
1.007
Όχι. 720p ή 1080i. Απλώς σε σχέση με το streaming προπορεύεται χρονικά 10-15 δευτερόλεπτα. Ο ένας πανηγυρίζει κι ο άλλος αναρωτιέται ποιος έβαλε γκολ... :roflmao:
Καταλαβα :(... πάντως απο άλλους τοπικούς παρόχους πρέπει να εχει την καλύτερη και με το ποιο πλουσιο περιεχόμενο.
 

Μηνύματα
2.408
Reaction score
3.623
Έχει φοβερό VOD με ταινίες και σειρές, ο ανταγωνισμός είναι για γέλια.
ΚΑΙ Dolby Digital 5.1, ο ανταγωνισμος...stereo

Last but not least 4Κ Αθλητικό Κανάλι.
Σκέτη ομορφιά σε ΤσουΛου
 


Μηνύματα
1.233
Reaction score
2.047
Καθε φορα που αναβω το box της cosmote tv δε συνδεεται αυτοματα στο δικτυο. Κανει το ιδιο και σε σας; Το χρειαζομαι για το σπιτι της μητερας μου και το χρειαζομαι οσο πιο απλο γινεται. Εγω της το ειχα αφησει αναμμενο αλλα αυτο σβηνει μονο του κι ας του εχω βαλει οδηγια να μη σβηνει.
 


Μηνύματα
1.732
Reaction score
1.007
Η ποιοτητα της εικονας δειχνει συνεχεια 360 p η ακομη και 240 p τηλεοραση, ταμπλετ στα παντα κ η ταχυτητα του δικτυου δεν πεφτει κατω απο 60 mbps :(
 

Μηνύματα
3.117
Reaction score
10.316
Και εγώ έχω παράπονο απο την ευκρίνεια , και έχω τρελάνει τους δικτυάδες για τη σταθερότητα του Ίντερνετ. Ίσως φταίνε και τα δυο. Καλά, για 4Κ δε συζητάμε (πχ cosmote sport 4K).
 

Μηνύματα
1.732
Reaction score
1.007
Και εγώ έχω παράπονο απο την ευκρίνεια , και έχω τρελάνει τους δικτυάδες για τη σταθερότητα του Ίντερνετ. Ίσως φταίνε και τα δυο. Καλά, για 4Κ δε συζητάμε (πχ cosmote sport 4K).
Ξεκαθαρο θεμα Cosmote ,σπιτι εχω παιδια που παιζουν στα λαπτοπ gaming , εχω Netflix 4k που παιζει κανονικα και περνουμε 1024*576 max στη Cosmote 4k με συνεχη μεταβολη στη ποιοτητα και τρελο pixelization >:(
Ευτηχως δεν εχω συμβολαιο , εχω monthly αλλα περσι που το ειχα βαλει δεν τα εκανε αυτα και σκεφτομουν τωρα π ληγει το σταθερο Vodafone να παρω προσφορα για συμβολαιο Cosmote TV αλλα δεν θα το κανω . Εχω στειλει μυνημα στην υποστηριξη και αναμενω απαντηση ....
 

Μηνύματα
2.408
Reaction score
3.623
Εδώ πάντως μόνιμα εξαιρετική εικονα. (FTTH 300)
Ειδικά το 4Κ χθες στο ματς Ρεαλ-Σιτυ ήταν απόλαυση.

Άσχετα τι δείχνει το speed test όταν έχετε θέμα, ένα restart του modem (αν έχετε vdsl) ποτέ δεν βλάπτει.
 

Μηνύματα
1.732
Reaction score
1.007
Εδώ πάντως μόνιμα εξαιρετική εικονα. (FTTH 300)
Ειδικά το 4Κ χθες στο ματς Ρεαλ-Σιτυ ήταν απόλαυση.

Άσχετα τι δείχνει το speed test όταν έχετε θέμα, ένα restart του modem (αν έχετε vdsl) ποτέ δεν βλάπτει.
Το εκανα το πρωι θα το ξαναδω παλι σημερα .
 


Μηνύματα
1.732
Reaction score
1.007
Επίσης μια διαγραφή της προσωρινής μνήμης του App.

Άμεση διακοπή-διαγραφή προσωρινής μνήμης.
Το εκανα κ αυτο αλλα δεν . Ετσι επαιζε απο ολες τις συσκευες και απο ολα τα καναλια Οταν επελεγα ενα καναλι και αμεσως κοιτουσα την αναλυση εβλεπα 1080p και αμεσως μετα drop στα 360 p
 

Μηνύματα
1.732
Reaction score
1.007
Τελικα μετα το ρεσταρτ στο ρουτερ επανηλθε στις φυσιολογικες αναλυσεις Τα διαγνωστικα της cosmote tv εδειχναν 1,7 mbps τα speedtest 60mbps και ο ρουτερ 100mbps Την αλλη φορα θα κοιταω της cosmote
 

Μηνύματα
3.117
Reaction score
10.316
Τελικα μετα το ρεσταρτ στο ρουτερ επανηλθε στις φυσιολογικες αναλυσεις Τα διαγνωστικα της cosmote tv εδειχναν 1,7 mbps τα speedtest 60mbps και ο ρουτερ 100mbps Την αλλη φορα θα κοιταω της cosmote
Εγώ δίνω στο nvidia (που έχω cosmote & Antplus) απευθείας απο το πιάτο του ασυρμάτου Ίντερνετ και μου κάνει αυτά τα σκαμπανεβάσματα στην ευκρίνεια. (Υπενθυμίζω ότι τα προβλήματα υπάρχουν μόνο τους τελευταίους 2 μήνες, ενώ το ασύρματο Ίντερνετ το έχω 2 χρόνια). :thumbsdown:
 

Μηνύματα
1.732
Reaction score
1.007
Εγώ δίνω στο nvidia (που έχω cosmote & Antplus) απευθείας απο το πιάτο του ασυρμάτου Ίντερνετ και μου κάνει αυτά τα σκαμπανεβάσματα στην ευκρίνεια. (Υπενθυμίζω ότι τα προβλήματα υπάρχουν μόνο τους τελευταίους 2 μήνες, ενώ το ασύρματο Ίντερνετ το έχω 2 χρόνια). :thumbsdown:
Διευκρινησε τι πιατο ασυρματου Internet εχεις Εγω παντως ειδα απο τα ping του router στις συσκευες οτι υπηρχε μεγαλη καθυστερηση κ ετσι μου ηρθε η υποψια ότι κατι δεν πηγαινε καλα ....
Κοιτα τα διαγνωστικα της cosmote τι σου δειχνει στις ταχυτητες δικτυου
 

Μηνύματα
649
Reaction score
1.216
Έχω eon και Comsote tv streaming. Η nova μου έχει δώσει και ένα android box οπότε έχω κατεβάσει εκεί και το app της Cosmote.
Αρχικά πίστευα ότι η Nova είχε καλύτερη ποιότητα εικόνας σε σύγκριση με την cosmote, μάλλον έκανα λάθος και τα δυο τρέχουν εξαιρετικά σε γραμμή wind μ.ο 95mbps. Τώρα τελευταία η nova όταν βλέπω euroleague σε ροη αγώνα μου κάνει κάτι περίεργα artifacts γύρω απ τους παίκτες όταν κινούνται τα οποία εξαφανίζονται στα κοντινά πλάνα. Η Cosmote πχ δεν έχει τέτοια αλλά δεν βλέπω μπάσκετ εκεί , τουλάχιστον στο ποδόσφαιρο είναι εξαιρετική. Ταινίες δεν γνωρίζω, έχω μόνο το sports πακέτο . Nova το on demand εξαιρετικό και σε περιεχόμενο και σε ποιότητα εικόνας , δεν έχει πάντως 5.1 ήχο αλλά δεν με ενδιαφέρει ποτέ δεν θα έκανα σοβαρή θέαση ταινίας απ το on demand της Nova. Τα 15 δευτερόλεπτα καθυστέρησης που αναφέρθηκε πιο πάνω είναι πολύ αισιόδοξο , το είχα μετρήσει παλαιότερα και ξεπερνά τα 20.
 

Μηνύματα
1.732
Reaction score
1.007
Έχω eon και Comsote tv streaming. Η nova μου έχει δώσει και ένα android box οπότε έχω κατεβάσει εκεί και το app της Cosmote.
Αρχικά πίστευα ότι η Nova είχε καλύτερη ποιότητα εικόνας σε σύγκριση με την cosmote, μάλλον έκανα λάθος και τα δυο τρέχουν εξαιρετικά σε γραμμή wind μ.ο 95mbps. Τώρα τελευταία η nova όταν βλέπω euroleague σε ροη αγώνα μου κάνει κάτι περίεργα artifacts γύρω απ τους παίκτες όταν κινούνται τα οποία εξαφανίζονται στα κοντινά πλάνα. Η Cosmote πχ δεν έχει τέτοια αλλά δεν βλέπω μπάσκετ εκεί , τουλάχιστον στο ποδόσφαιρο είναι εξαιρετική. Ταινίες δεν γνωρίζω, έχω μόνο το sports πακέτο . Nova το on demand εξαιρετικό και σε περιεχόμενο και σε ποιότητα εικόνας , δεν έχει πάντως 5.1 ήχο αλλά δεν με ενδιαφέρει ποτέ δεν θα έκανα σοβαρή θέαση ταινίας απ το on demand της Nova. Τα 15 δευτερόλεπτα καθυστέρησης που αναφέρθηκε πιο πάνω είναι πολύ αισιόδοξο , το είχα μετρήσει παλαιότερα και ξεπερνά τα 20.
Της cosmote το buffer δειχνει 9-10 sec Τωρα στη νεα τηλεοραση να ριξεις κ τα δυο app ωστε ν τ συγκρινεις δικαια ;)
 

Μηνύματα
2.233
Reaction score
2.753
Nova δεν αλλάζω το δορυφορικό πιάτο για,τις χαζομάρες android box κτλ.
Έχω την εντύπωση ότι έχει καλύτερη ποιότητα και δεν εξαρτάται από το ίντερνετ να δεις TV.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.713
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top