Ποιό είναι πιό επικίνδυνο? Κινητό-Bluetooth ή Handsfree?

Μηνύματα
4.927
Reaction score
49
Θέτω ένα σημαντικό ερώτημα που με απασχολεί (όπως και όλους φαντάζομαι).
Κατά σειράν επικινδυνότητας ποιο είναι πιό επικίνδυνο από τα τρία?
Μιλάω πάντα γιά ακτινοβολία :!:
 

Μηνύματα
562
Reaction score
2
1) Κινητό (χωρίς καμμία αμφιβολία)
2) Handsfree (λένε ότι λειτουργεί ως κεραία του κινητού, όταν είναι συνδεδεμένο - όπως και το ράδιο ενός walkman χρησιμοποιεί το καλώδιο των ακουστικών για κεραία και χωρίς αυτό απλά δεν πιάνει τίποτα)
3) Bluetooth ακουστικό, με ακτινοβολία 0.01W, δηλαδή το 1% αυτής που παίρνεις κατευθείαν από το κινητό (που μπορεί να είναι και 0.5%, αν χρησιμοποιείς δίκτυο Cosmote που λειτουργεί στα 2W)

Και κάτι ακόμη που πρέπει να γνωρίζετε (επειδή βλέπω πάρα πολλούς να το κάνουν):
Το χειρότερο που μπορείτε να κάνετε στον εγκέφαλό σας είναι να μιλάτε στο κινητό μέσα στο αυτοκίνητο, χωρίς εξωτερική κεραία. Σε αυτόν τον κλειστό χώρο, η ακτινοβολία που εκπέμπει το κινητό πολλαπλασιάζεται στην προσπάθειά του να βρει καλύτερο σήμα, καθώς το αμάξωμα λειτουργεί ως ασπίδα για το εισερχόμενο σήμα. Πόσοι όμως από εσάς δε μιλάτε μέσα στο αυτοκίνητο, χωρίς να χρησιμοποιείτε car kit;

Υ.Γ.: Εγώ πάντως έχω 4 car kits (2 Bluetooth & 2 σταθερά)! Αν υπολογίσω και τα 2 Bluetooth ακουστικά, όπως καταλαβαίνετε προσπαθώ όπου και να πάω να έχω το τηλέφωνο όσο λιγότερο γίνεται στο αυτί μου.
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Οσο καλυτερο σημα εχει στην περιοχη τοσο μικροτερη ειναι η ισχυς της ακτινοβολιας του κινητου.

Επισης τα δικτυα GSM1800 εχουν τη μιση ισχυ ακτινοβολιας επειδη λειτουργουν στη διπλασια συχνοτητα.
Δηλαδη, χονδρικα, αν ενα σημα πχ 1MHz χρειαζεται πομπο 50Watt σε ισχυ για να μεταφερθει 500μ, ενα σημα 2MHz χρειαζεται 25W...

Δειτε και αυτο...
http://www.techmind.org/gsm/

Ολοι ασχολουνται ολοι με τα κινητα....
Εχει αναρωτηθει κανενας ποσο πιο επικινδυνα ειναι τα ασυρματα τηλεφωνα στο σπιτι?
Και σε μικροτερη συχνοτητα λειτουργουν (περισσοτερη ισχυς) και περισσοτερη ωρα μιλαμε....

Για το αυτοκινητο εχει δικιο ο Κωστας. Εγω αν τυχει μιλαω με handsfree και με το τηλ επανω στο ταμπλο του αυτοκινητου, κοντα στο τζαμι. Κατι γλυτωνω...
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
http://www.hpa.org.uk/radiation/understand/information_sheets/mobile_telephony/mobile_phones.htm


Αν μιλατε ωρα στο κινητο και νιωθετε οτι καιει το αφτι σας η ζεσταθηκε το κεφαλι, δεν ειναι απο τη ζεστη ή επειδη το κινητο ειναι κολλητο στο αφτι και δεν περνετε αερα....
Φανταστειτε πως νιωθει η μπριζολα στο φουρνο μικροκυματων....
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Το ασυρματο δικτυο στη δουλεια, τι σας λεει?

Και στην ακτινοβολια των κινητων και των κεραιων τους ισχυει ο νομος του αντιστροφου τετραγωνου, για την ισχυ...
Σε καθε διπλασιασμο της αποστασης απο την πηγη της ακτινοβολιας η ισχυς μειωνεται στο μισο...
Απλα στην περιπτωση του κινητου με την κεραια στι 1-2 εκατοστα απο το κεφαλι οι πρωτοι διπλασιασμοι πεφτουν μεσα στο κεφαλι....


Απο κατι δε θα πεθανουμε ομως?
 

Μηνύματα
562
Reaction score
2
Ναι, Γιώργο, από κάτι θα πεθάνουμε, οπότε ας αρχίσουμε αύριο να κολυμπάμε παρέα με καρχαρίες στην Ερυθρά θάλασσα! Ας μη την πολυπροκαλούμε τη τύχη μας θα έλεγα εγώ...

Και βέβαια, ρισκάρουμε και τη ζωή άλλων, αφού έχω δει και αν έχω δει μ...ες στους δρόμους από οδηγούς που μιλάνε με το κινητό στο αυτί.
 

Μηνύματα
4.927
Reaction score
49


Θα ήθελα να διαβάσετε τις παρακάτω αναφορές:
Positions, pro and con:
Cell phones are dangerous:
They emit microwaves.
You hold the source of the emission against your brain
There are claims that people have had brain tumors in the exact size, shape and position as the antenna on their cell phone.
Cell phones are safe:
Cell phones use a very, very low level of radio frequency (rf) energy - too low to cause damage.
The type of energy emitted is non-ionizing - meaning it doesn't cause damage to chemical bonds or dna.
Hundreds of millions of people have been using cell phones and cordless phones for years. If there were a problem, we would have seen it by now.
http://www.ehso.com/ehshome/cellphonecancer.php

Και το πολύ σοβαρό άρθρο της American Cancer Society:
http://www.cancer.org/docroot/pub/c...-cellular_phones_and_risk_of_brain_tumors.asp
 

V

VIDEOMIX

Guest
Μπερδεύτηκα τώρα. Πράγματι υσχίει το οτι τα ασύρματα στο σπίτι ειναι ποιό επικύνδινα; Διοτι συνήθως εαν έπαιρνα άτομα απο το σπίτι μου, τους έλεγα.... <<μισό λεπτό να σας πάρω απο το σταθερό (ασύρματο) για να μην τρώω την ακτινοβολία του κινητού!!!>>
 

Μηνύματα
562
Reaction score
2
Εγώ πάντως έχω διαβάσει ότι τα ασύρματα δεν έχουν περισσότερη ακτινοβολία από τα κινητά. Γκκρρρρ, πότε θα βάλουν bluetooth και στα ασύρματα;
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Κοίτα να δεις τα ασύρματα τηλέφωνα........... :shock: :shock: :shock:



Ερώτηση.....
Μένω δίπλα σε υποσταθμό της ΔΕΗ
Με τους μεγάλους πυλώνες.........
Εκεί τι παίζει?
Με έχει πήξει η ακτινοβολία?
Ζω 30+ χρόνια κάτα από καλώδια υψηλής τάσης.....
Πεθαίνω και δεν το έχω πάρει χαμπάρι????? :( :( :(
 

Μηνύματα
562
Reaction score
2
Γιάννη, είδα πρόσφατα ντοκιμαντέρ στο Discovery, σχετικά με τους τύπους καρκίνου που μπορούν να προκαλέσουν οι υποσταθμοί ρεύματος (συνήθως λευχαιμίες και όγκους του εγκεφάλου). Στο τέλος αυτού και αφού είχαν προσβληθεί τουλάχιστον 10 άτομα από τα 50-60 που κατοικούσαν σε εκείνη τη γειτονιά και αφού είχαν γίνει - υποτίθεται - μύριες επιστημονικές μελέτες προκειμένου να βρεθεί η αιτία, δεν δόθηκε ποτέ μια τεκμηριωμένη απάντηση και δεν αποδόθηκαν ποτέ ευθύνες. Οπότε, ότι κατάλαβες, κατάλαβα...
 


Μηνύματα
562
Reaction score
2
Γιάννη, έχουν αναφερθεί στη γειτονιά σου κάποια περιστατικά; Αν όχι, δε νομίζω ότι πρέπει να ανησυχείς.
 


Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Costas Papazoglou said:
Γιάννη, έχουν αναφερθεί στη γειτονιά σου κάποια περιστατικά; Αν όχι, δε νομίζω ότι πρέπει να ανησυχείς.
Δεν είμαι και 100% σίγουρος, αλλά δεν νομίζω ότι έχουν αναφερθεί τέτοια περιστατικά................

Ουφ....
Την γλυτώσαμε πάλι!!!! :D :D :D :D :D :D :D
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Εχει γυριστει και μια ταινια για τετοια περιστατικα (στο εξωτερικο), οπου μεγαλο ποσοστο των κατοικων απο το χωριο ή πολη που απο πανω περνουσαν τα καλωδια (υπερυψηλης τασης, φρεσκο πραμα απο το εργοστασιο) παρουσιασαν προβληματα...
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Γιωργος Ανδρεαδης said:
Εχει γυριστει και μια ταινια για τετοια περιστατικα (στο εξωτερικο), οπου μεγαλο ποσοστο των κατοικων απο το χωριο ή πολη που απο πανω περνουσαν τα καλωδια (υπερυψηλης τασης, φρεσκο πραμα απο το εργοστασιο) παρουσιασαν προβληματα...

Ο "ανελέητος" δουλεύει μια χαρά πάντως!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 

Μηνύματα
5.784
Reaction score
14
Γιάννη πες τους όμως τι είναι σε απόσταση 200 περίπου μέτρων από το σπίτι σου...χιχιιχιχιχι
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Γιάννη πες τους όμως τι είναι σε απόσταση 200 περίπου μέτρων από το σπίτι σου...χιχιιχιχιχι

Σωστάαααα...................

Στα 100 μέτρα από τους πυλώνες της ΔΕΗ είναι........

Το Νοσοκομείο "Άγιος Ανδρέας".................. :shock: :shock: :shock: :shock:
:roll: :mrgreen: :mrgreen:

Που ουσιαστικά καλύπτει (μαζί με το αντίστοιχο Πανεπιστημιακό στο Ρίο) όλη την νοτιοδυτική Ελλάδα!!!!


Σωστοί????????

(βέβαια και ο μεγαλύτερο γραφείο κηδειών της Πάτρας είναι επίσης πολύ κοντά......Οπότε, απ' όλα έχει ο μπαχτσές....... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: )
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.091
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top